Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pátek 19. dubna 2019

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Charlize Theron

kdo je to Charlize Theron?

Charlize Theron je populární herečka jihoafricko-amerického původu. Působí také jako modelka a producentka. Oscarem a Zlatým glóbem byla oceněna za biografický film Zrůda. Diváci si ji oblíbili také ve filmech Pravidla moštárny, Šílený Max, Hancock a dalších.Vystupuje i v televizních filmech a seriálech. Magazín Time zařadil Charlize Theron k nejvlivnějším osobnostem.

Text Charlize Theron je v kategorii Herectví

Ronald Reagan

kdo je to Ronald Reagan?

Ronald Reagan (Ronald Wilson Reagan) je jméno 40. prezidenta USA a 33. guvernéra Kalifornie. Před politickou kariérou pracoval jako herec. Jako prezident reprezentoval Republikánskou stranu, prosadil novou ekonomickou politiku a v zahraniční politice byl výrazným zastáncem konfrontačního přístupu vůči komunistickému hnutí a SSSR. Ronald Reagan byl druhým nejstarším zvoleným prezidentem. Trpěl Alzheimerovou chorobou, na jejíž následky ve vysokém věku zemřel.

Slovo Ronald Reagan se nachází v kategorii Panovníci

Daniel Veselý

kdo je to Daniel Veselý?

Daniel Veselý je český novinář a spolupracovník Českého rozhlasu. Ve své práci se orientuje na politiku, ekonomiku a kulturu vyspělých zemí Západu ve srovnání s odlišnými vyspělými zeměmi. Zajímá se především o Blízký a Střední východ a také Jižní Ameriku. Je také externím spolupracovníkem organizace Člověk v tísni. Jeho články lze nalézt v Literárních novinách, A2, Kulturních novinách, Mladé frontě Dnes nebo na webu Mediainfo. Pro Český rozhlas pracuje Daniel Veselý externě, jako autor se řadí i do Britských listů.

Heslo Daniel Veselý je v kategorii Novináři

Separatista

kdo je to Separatista?

Separatista je slovo, které označuje člověka majícího tendence k odtržení se. Nejčastěji se jedná o situaci, kdy si někdo přeje odtržení a osamostatnění určitého území, vznik nového státu. V poslední době se o separatistech hovořilo v souvislosti s válkou na Ukrajině nebo s neúspěšným referendem o odtržení Skotska od Velké Británie.

Text Separatista patří do sekce Politika

Textař

kdo je to Textař?

Textař je tvůrce krátkých textů k přesně danému účelu. Jedná se o tvořivou a systematikou činnost. Většinou se jedná o literární nebo dramatické útvary, jako jsou hesla, reklamní texty, texty písní, volební texty, sportovní hesla a podobně. Podle druhu textů se pak textaři dělí do skupin. Zvláštní skupinou jsou tvůrci uměle vytvořených jazyků, luštěnek, hříček, jazykolamů a nápisů.

Slovo Textař se nachází v kategorii Hudba

Slender Man

kdo je to Slender Man?

Slender Man je fiktivní postava. Která se kromě jiného vyskytuje i v počítačových hrách. Nosí černý oblek a říká se o něm, že nemá obličej. Může mít různý počet rukou, které podle potřeby prodlužuje. Z chycených obětí vysává energii a zabíjí je. Nechodí po zemi, lehce se vznáší a nezanechá tak stopy. Slender Man se objevuje hlavně v noci, často ho vidí umírající lidé nebo malé děti, které děsí až do té míry, že mohou ztratit rozum.

Slovo Slender Man je v sekci Fikce

Alexandra Udženija

kdo je to Alexandra Udženija?

Alexandra Udženija je česká politička. Narodila se jako Alexandra Pecičová v bývalé Jugoslávii v česko–srbském manželství. Po studiu pracovala jako obchodní manažerka, později se stala finanční ředitelkou. V roce 2010 byla zvolena do zastupitelstva hlavního města Prahy. V následujících třech letech působila také jako radní, zástupkyně starostky Městské části Praha 2. Alexandra Udženija je členkou ODS a v roce 2016 se stala první místopředsedkyní této politické strany.

Slovo Alexandra Udženija se nachází v kategorii Politici

Velekněz

kdo je to Velekněz?

Velekněz je hebrejské označení pro nejvyššího kněze. Toto pojmenování se používalo především v nejstarší době judaizmu. Veleknězem mohl být pouze ten, kdo náležel ke kněžské kastě. Titul byl doživotní, následovníci byli vybírání podle pravidel nástupnictví – tedy syn na místo otce. V dalších obdobích byli velekněží voleni, funkce se stala politickou. Velekněz byl jediným, kdo směl vyslovovat Boží jméno.

Text Velekněz je v kategorii Náboženství

Chlívák

kdo je to Chlívák?

Chlívák je muž, kterého můžeme označit za nemravu, nestoudníka, vilníka, oplzlíka, prasáka, chlípníka, prostopášníka, zvrhlíka, zpustlíka, zhýralce. Chlívák je muž, který provádí morálně nepřípustné činnosti se sexuálním motivem. Může se jednat např. o exhibicionistu obnažujícího se na veřejnosti o člověka pozorujícího nahé dívky (voyaer) na koupališti, o muže, který dává ženám nevhodné sexuální návrhy atd.

Text Chlívák patří do sekce Hanlivé

Jana Bobošíková

kdo je to Jana Bobošíková?

Jana Bobošíková je členka Nezařazených poslanců, která působí jako poslankyně Evropského parlamentu za Českou republiku. Je nejen političkou, ale působila také jako redaktorka a moderátorka. Jana Bobošíková je absolventkou VŠ ekonomické, věnovala se práci v médiích pro Český rozhlas, Českou televizi, TV Nova a publikovala své články v různých novinách i časopisech. V roce 2008 neúspěšně kandidovala na prezidentku České republiky.

Slovo Jana Bobošíková se nachází v kategorii Novináři


Klíčová slova: slovo, etymologie, wiki, kdo to je, kdo je to, osobnosti, vysvětlení, význam, životopis, význam pojmu, lidé, pojem, co znamená, biografie, přesný význam, slovník, heslo, popis, popis, termín, přesný výraz, definice, synonymum, formulace, co to je, význam slova, informace

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Ratifikace

Pojem, výraz, heslo, co je to Ratifikace?

Ratifikace znamená závazné potvrzení platnosti nějakého dokumentu, většinou jde o smlouvu zásadní důležitosti. Používá se často u mezinárodních smluv, ale i u soukromých dokumentů. Zde se jedná o potvrzení dokumentu, který připravil agent a musí ho potvrdit ještě statutární zástupce. V ČR vyslovuje souhlas s ratifikací Parlament ČR a smlouvu podepisuje prezident republiky. K ratifikaci může proběhnout i referendum.

Pojem Ratifikace je v kategorii Právo

MSc

Pojem, výraz, heslo, co je to MSc?

MSc neboli Master of Science je zkratka vysokoškolského magisterského titulu. V ČR není zcela běžný, lze ho získat pouze v některých oborech. Je srovnatelný s tituly Ing., Mgr.nebo MgA. Titul MSc je obvyklý v mnoha jiných zemích světa, v Německu, Anglii, USA a dalších. Uděluje se po úspěšném zakončení vysokoškolského studia. Studium pro tento titul navazuje ve většině případů na bakalářské studium.

Heslo MSc se nachází v kategorii Školství

Sčítanec

Pojem, výraz, heslo, co je to Sčítanec?

Sčítanec je matematický pojem patřící do oblasti aritmetiky. Pojem se používá při sčítání, ve kterém jednotlivé sčítance vytvoří součet. Sčítance mohou být použity i u jiných matematických objektů, například matic nebo polynomů. Jedná se o název vstupní hodnoty sčítání. Jinak se označuje také jako operand.

Pojem Sčítanec je v kategorii Matematika

Goji

Pojem, výraz, heslo, co je to Goji?

Goji je mezinárodní označení pro usušené plody rostliny kustovnice čínské. Jedná se o keř rozšířený v mnoha oblastech celého světa, nejlepší podmínky má však právě v podhůří čínských hor. Goji je oblíbeným potravinovým doplňkem zvláště v posledních letech, poté, co byly objeveny a popularizovány jeho ohromující vlastnosti a výživové hodnoty. Je stálým předmětem dalších výzkumů, především pro přínos k dlouhověkosti a sexuální aktivitě. Velkou pozornost věnují goji příznivci zdravého životního stylu.

Heslo Goji patří do sekce Jídlo

Dělitel

Pojem, výraz, heslo, co je to Dělitel?

Dělitel je v matematice pojmenování pro prvek, kterým se dělí, užívá se i pro pojem dělitelnosti, kde označuje prvek, který dělí jiné prvky. V aritmetice je dělitel jedním ze členů binárních operací, které probíhají mezi dvěma čísly číselného oboru. Výsledkem tohoto dělení nemusí být celé číslo, rozlišuje se pak dělení beze zbytku nebo se zbytkem. Při matematických operacích se často hledá největší společný dělitel – tedy takové největší číslo, kterým lze beze zbytku dělit všechna čísla množiny.

Heslo Dělitel se nachází v kategorii Matematika

Erythritol

Pojem, výraz, heslo, co je to Erythritol?

Erythritol je pojmenování přírodního sladidla, které obsahují některé ovocné plody. Má silnou sladkou chuť, ale minimální kalorickou hodnotu, proto je považován za zdravé sladidlo a je doporučen k slazení při dietách a hubnutí. Jedna čajová lžička erythritolu má hodnotu 0,18 kcal, což je ještě nižší hodnota než mnohá další sladidla. Lze jím nahrazovat klasický bílý cukr nejen při přípravě nápojů, ale i při vaření a všude tam, kde se bílý cukr používá. Má i další pozitivní účinky, především neovlivňuje glykemický index, je vhodný pro celiaky, diabetiky, těhotné i kojící ženy, nemá vliv na zuby a dásně a působí i antisepticky.

Pojem Erythritol je v sekci Jídlo

PVC

Pojem, výraz, heslo, co je to PVC?

PVC je zkratka pro polyvinylchlorid, jednu z nejpoužívanějších umělých hmot. Jeho výroba je poměrně snadná a využití široké. Neměkčené PVC se nazývá novodur a slouží jako surovina pro výrobu potrubí, desek, profilů apod., kde je nutná tvarová stálost a odolnost. Měkčené PVC (novoplast) se používá na výrobu fólií, různých obalových materiálů, linolea, igelitu a celé řady dalších výrobků.

Heslo PVC se nachází v kategorii Materiály

Pašmína

Pojem, výraz, heslo, co je to Pašmína?

Pašmína je luxusní forma kašmíru. Patří k drahým a vzácným látkám. Slovo pašmína znamená v perštině vlněnou látku. Vyrábí se z krční srsti koz tibetských. Nejkvalitnější vlna se získává od koz žijících ve vysokých nadmořských výškách. Od jedné kozy se ročně získá pouze maximálně 30 dkg srsti. Ta se pak využívá k výrobě šál. Aby se výsledný produkt zpevnil a byl lesklejší, míchá se s hedvábím. Tkanina je velice tenká a jemná.

Výraz Pašmína je v kategorii Materiály

Augmentace

Pojem, výraz, heslo, co je to Augmentace?

Augmentace je název jednoho z nejoblíbenějších a nejžádanějších zákroků estetické chirurgie. Jedná se o zvětšení prsou. Důvody k němu mohou být různé od zvýšení sebevědomí ženy přes odstranění případné asymetrie nebo povadlého tvaru ňader. Augmentaci často postupují různé modelky, herečky a zpěvačky z důvodu lepšího kariérního uplatnění. U některých "celebrit" se však nelze ubránit dojmu, že je to to jediné, čím dokáží zaujmout.

Termín Augmentace patří do sekce Lékařství

Služební cesta

Pojem, výraz, heslo, co je to Služební cesta?

Služební cesta, někdy též pracovní cesta, je označení pro dobu, kdy zaměstnanec nastoupí na cestu k výkonu práce do jiného místa, než je jeho vlastní pracoviště. Zahrnuje i výkon práce v tomto místě a návrat zaměstnance z takové cesty. V rámci služební cesty náleží zaměstnanci stravné podle délky pobytu a země určení. Zaměstnavatel určuje zaměstnanci dopravní prostředek, za jehož použití dostane zaměstnanec náhradu za jízdní výdaje. Mohou vzniknout i vedlejší výdaje jako kapesné, ubytování nebo ošacení.

Termín Služební cesta se nachází v kategorii Právo


Klíčová slova: MSc, informace, význam pojmu, PVC, Erythritol, popis, Pašmína, slovník, co to je, heslo, význam slova, popis, pojem, význam, vysvětlení, Goji, synonymum, wiki, co znamená, formulace, Augmentace, termín, Sčítanec, definice, Ratifikace, Služební cesta

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 17. července 2019        Tip na úterý 16. července 2019
Tip na pondělí 15. července 2019        Tip na neděli 14. července 2019
Tip na sobotu 13. července 2019        Tip na pátek 12. července 2019
Tip na čtvrtek 11. července 2019        Tip na středu 10. července 2019
Tip na úterý 9. července 2019        Tip na pondělí 8. července 2019
Tip na neděli 7. července 2019        Tip na sobotu 6. července 2019
Tip na pátek 5. července 2019        Tip na čtvrtek 4. července 2019