Kdo je to?
Kdo je Jiří Rusnok? Životopis Jiří Rusnok, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Jiří Rusnok?

Kdo je Jiří Rusnok? Životopis, informace, biografie, politici

Jiří Rusnok je ekonom a politik. Vyrůstal na Ostravsku a vystudoval gymnázium v Českém Těšíně. Po vystudování VŠE v Praze pracoval jako státní referent a ucházel se o členství v KSČ. Po revoluci v roce 1989 přerušil vazby na komunistickou stranu a v devadesátých letech pracoval jako poradce pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Zůstal v kontaktu s levicovou politikou a v roce 1998 vstoupil do ČSSD. Začal působit jako náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí a neúspěšně kandidoval do pražského zastupitelstva.
V roce 2001 se stal ministrem financí v Zemanově vládě, když nahradil odvolaného ministra Mertlíka. O rok později vedl kandidátku sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji, byl zvolen poslancem a premiér Špidla ho jmenoval ministrem průmyslu a obchodu. Spolupráce ale nefungovala a Rusnok byl odvolán. Po neúspěšné kandidatuře na předsedu ČSSD se z vrcholné politiky stáhl a kritizoval vedení ČSSD. Podporoval Václava Klause nebo spojenectví sociálních demokratů s ODS a za menšinové vlády ODS začal v roce 2006 pracovat na ministerstvu financí. Tím se jeho vazby na ČSSD oslabovaly a v roce 2010 ze strany vystoupil.
Po odchodu z vrcholné politiky pracoval ve finančnictví. Od roku 2003 působil v bance ING a v roce 2006 byl zvolen za předsedu představenstva. Vedle toho byl od roku 2005 prezidentem Asociace penzijních fondů a od roku 2006 rovněž předsedou Výboru pro finanční trh u bankovní rady ČNB. Během prezidentských voleb v roce 2013 podpořil kandidaturu Miloše Zemana. Když padla Nečasova vláda, Zeman jmenoval úřednickou vládu a Rusnoka pověřil sestavením vlády. Mezi lety 2013 a 2014 byl Rusnok předsedou úřednické vlády, která však vládla bez důvěry poslanecké sněmovny. Následně jej prezident jmenoval členem bankovní rady ČNB a v roce 2016 se stal guvernérem ČNB.Kdo je Jiří Rusnok? Životopis Jiří Rusnok, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Jiří Rusnok

Národnost: česká
Datum narození: 16. října 1960
Místo narození: Ostrava

Popis osobnosti Jiří Rusnok můžete sdílet s vašimi přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte co je Autismus? Víte, co je to Nikasil? Rozumíte pojmu Chemtrails? Rozumíte pojmu Kvitance?

Klíčová slova: popis, vysvětlení, zajímavosti, wikipedie, život, kdy se narodil Jiří Rusnok?, politici, Jiří Rusnok, místo narození, biografie, kde se narodil Jiří Rusnok?, informace, narození, wiki, Jiří Rusnok, osobnosti

Pojem Jiří Rusnok je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Jiří Rusnok ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Rusnok ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Jiří Rusnok ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Jiří Rusnok na Youtube

Vyhledat výraz Jiří Rusnok ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Rusnok například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jiří Rusnok

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo je to Jiří Rusnok? Kdy se narodil Jiří Rusnok? Kde se narodil Jiří Rusnok? Jiří Rusnok je v sekci Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jiří Rusnok např. na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Rusnok i v jiné kategorii než je politici.

Znáte pojmy jako NFC, Ubuntu nebo Firmware?