Kdo je to?
Kdo je Jiří Rusnok? Životopis Jiří Rusnok, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Jiří Rusnok

Kdo je Jiří Rusnok? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Jiří Rusnok je ekonom a politik. Vyrůstal na Ostravsku a vystudoval gymnázium v Českém Těšíně. Po vystudování VŠE v Praze pracoval jako státní referent a ucházel se o členství v KSČ. Po revoluci v roce 1989 přerušil vazby na komunistickou stranu a v devadesátých letech pracoval jako poradce pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Zůstal v kontaktu s levicovou politikou a v roce 1998 vstoupil do ČSSD. Začal působit jako náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí a neúspěšně kandidoval do pražského zastupitelstva.
V roce 2001 se stal ministrem financí v Zemanově vládě, když nahradil odvolaného ministra Mertlíka. O rok později vedl kandidátku sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji, byl zvolen poslancem a premiér Špidla ho jmenoval ministrem průmyslu a obchodu. Spolupráce ale nefungovala a Rusnok byl odvolán. Po neúspěšné kandidatuře na předsedu ČSSD se z vrcholné politiky stáhl a kritizoval vedení ČSSD. Podporoval Václava Klause nebo spojenectví sociálních demokratů s ODS a za menšinové vlády ODS začal v roce 2006 pracovat na ministerstvu financí. Tím se jeho vazby na ČSSD oslabovaly a v roce 2010 ze strany vystoupil.
Po odchodu z vrcholné politiky pracoval ve finančnictví. Od roku 2003 působil v bance ING a v roce 2006 byl zvolen za předsedu představenstva. Vedle toho byl od roku 2005 prezidentem Asociace penzijních fondů a od roku 2006 rovněž předsedou Výboru pro finanční trh u bankovní rady ČNB. Během prezidentských voleb v roce 2013 podpořil kandidaturu Miloše Zemana. Když padla Nečasova vláda, Zeman jmenoval úřednickou vládu a Rusnoka pověřil sestavením vlády. Mezi lety 2013 a 2014 byl Rusnok předsedou úřednické vlády, která však vládla bez důvěry poslanecké sněmovny. Následně jej prezident jmenoval členem bankovní rady ČNB a v roce 2016 se stal guvernérem ČNB.Kdo je Jiří Rusnok? Životopis Jiří Rusnok, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Jiří Rusnok

Národnost: česká
Datum narození: 16. října 1960
Místo narození: Ostrava

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jiří Rusnok? s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Autismus? Vzpomněli byste si na význam slova Wallpaper? Rozumíte pojmu Chemtrails? Znáte definici termínu Bránice?

Klíčová slova: kdy se narodil Jiří Rusnok?, zajímavosti, wikipedie, kdo je Jiří Rusnok?, osobnost, politici, biografie, národnost, Jiří Rusnok, místo narození, wiki, narození, popis, osobnosti, politici, datum narození

Pojem Jiří Rusnok je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Jiří Rusnok na Youtube

Vyhledat heslo Jiří Rusnok ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Jiří Rusnok ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Jiří Rusnok ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Rusnok ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Rusnok například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Rusnok?

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Jiří Rusnok? Kdy se narodil Jiří Rusnok? Kde se narodil Jiří Rusnok? Jiří Rusnok je v kategorii Politici

Kategorie politici, předseda, jiří Rusnok, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jiří Rusnok dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Rusnok i v jiné kategorii než je politici.

Znáte pojmy jako NFC, Ubuntu nebo Firmware?