Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na neděli 11. října 2020

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Jindřich Šídlo

kdo je to Jindřich Šídlo?

Jindřich Šídlo je žurnalista, redaktor a komentátor, zaměřující se především na oblast politiky. Je absolventem bakalářského studia sociálních věd na UK. Další studium masové komunikace již nedokončil. Svou novinářskou práci začal v Českém deníku, poté působil v deníku Respekt a dále pracoval v redakci Mladé fronty Dnes. Jako vedoucí redaktor pracoval v Hospodářských novinách. Řídil také domácí zpravodajství v České televizi, kde prováděl také politické analýzy. Jindřich Šídlo přešel do videozpravodajství Seznam Zprávy, kde se věnuje satirickému pořadu Šťastné pondělí. Za novinářskou práci v oblasti lidských práv získal i několik ocenění.

Slovo Jindřich Šídlo je v sekci Novináři

Mormon

kdo je to Mormon?

Mormon je příslušník mormonské církve, jinak zvané Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Tato církev je v současnosti činná zejména na území USA, především v Salt Lake City. Na její příslušníky ale běžně můžeme narazit i v ČR, kde se věnují misionářské činnosti. Na oděvu (velmi formálním) nosí typické jmenovky. Tato církev byla založena v roce 1830 Josephem Smithem a uctívá Mormonovu knihu jako posvátný spis. Patří mezi křesťanské církve, někdy bývá vnímána a označována jako sekta. Pro její příslušníky existují poměrně přísná pravidla.

Text Mormon patří do sekce Křesťanství

Drákula

kdo je to Drákula?

Vlad III. Dracula z dynastie Drákulovců byl valašský (oblast v Rumunsku) panovník proslulý svou krutostí - své nepřátele nechával s oblibou popravovat tak, že je zaživa nechal narazit na špičatý kůl, proto dostal přezdívku Vlad ?epe? - Naražeč. Přízvisko Dracula je zdrobnělinou přezdívky jeho otce. Jinak je hrabě Dracula postavou upíra ze slavného románu britského spisovatele Brama Stokera. Ten ale údajně o Vladovi Draculovi nic nevěděl a inspiroval se jinými historickými postavami.

Text Drákula je v kategorii Panovníci

Portáš

kdo je to Portáš?

Portáš je historické označení pro příslušníka vojenské jednotky, která měla za úkol hlídat zemskou hranici mezi Moravou a Maďarskem (tehdy označovaným jako Uhry) v oblasti Valašska.

Slovo Portáš je v sekci Historie

Bodyguard

kdo je to Bodyguard?

Bodyguard čili osobní strážce je specialistou, jehož náplní práce je ochrana života a zdraví významných a známých osob. Pro toto povolání musí mít osobní strážce předpoklady a vzdělání. Musí být na vynikající fyzické i psychické úrovni, ovládat umění boje i obrany, použití zbraní, používat různé dopravní prostředky a také základy první pomoci. Musí odhadovat míru ohrožení a hrozbám předcházet, případě napadení pak účinně ochránit svěřenou osobu. K tomu potřebuje vysokou inteligenci, zkušenost a schopnosti předvídat, komunikovat a vcítit se do myšlení dalších osob. Bodyguardi jsou známí již z historie, podle toho, koho chrání, se dělí na ochránce vládních činitelů a politiků, ochrana osob z oblasti showbyznysu, obchodníků nebo ohrožených osob.

Slovo Bodyguard se nachází v kategorii Profese

Transhumanista

kdo je to Transhumanista?

Transhumanista je příslušník mezinárodního kulturního a intelektuálního hnutí. To studuje možnosti a následky využívání různých nových technologií a lidského vylepšování. Transhumanista použití objevů a nových technologií podporuje, pokud slouží k vylepšení schopností člověka a zmírňuje nebo odstraňuje negativní lidské projevy jako nemoci, stárnutí, nedobrovolná smrt či hloupost. Hnutí studuje jak výhody, tak nebezpečí nejnovějších technologií.

Text Transhumanista je v kategorii Filozofie

Broker

kdo je to Broker?

Broker nebo také stock broker je jiné označení pro burzovního makléře. Broker je osoba pověřená klientem, aby za něj jeho jménem uzavírala obchody, prodávala cenné papíry na burze atd.

Text Broker je v kategorii Profese

Varuna

kdo je to Varuna?

Varuna je jméno hinduistického boha oblohy a deště. Ve védské literatuře se vyskytuje jako jeden z významných démonů a také jako hlavní bůh. V pozdějších dobách se Varuna stal i vládcem oceánů. Brahmou byl pověřen ke dohledu nad západem. K jeho nejčastějším zobrazením patří bůh jedoucí na makaře. Jedná se o vodního živočicha – buď ryba se sloní hlavou nebo krokodýl, delfínovec nebo žralok.

Text Varuna patří do sekce Mytologie

Jan Patočka

kdo je to Jan Patočka?

Jan Patočka patří mezi nejznámější a nejvýznamnější české filozofy. V 60. - 80. letech se významně angažoval v politickém disentu. Spolu s Václavem Havlem a Jiřím Hájkem byl Jan Patočka jedním z mluvčích Charty 77. Zemřel na mozkovou mrtvici po náročném mnohahodinovém výslechu na STB. Za nejznámější Patočkovo dílo se pokládají Kacířské eseje o filosofii dějin z roku 1975. Patočkovými žáky byli např. Jan Sokol, Tomáš Halík, Václav Bělohradský, Ladislav Menzel, Daniel Kroupa atd. V roce 1991 byl posmrtně vyznamenám Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Heslo Jan Patočka se nachází v sekci Filozofie

Karl Marx

kdo je to Karl Marx?

Karl Marx, celým jménem Karl Heinrich Marx, je znám především jako německý filozof, publicista, tvůrce teorií socializmu, komunizmu a dělnického hnutí. Byl také kritikem klasického pojetí ekonomie. Jeho spolupracovníkem byl Friedrich Engels, společně se věnovali ekonomickým zákonitostem, které mají vliv na materialistické pojetí dějin. Z jeho názorů vycházela řada dalších levicově orientovaných směrů. Karl Marx je autorem mnoha děl, k nejvýznamnějším patří Kapitál nebo Komunistický manifest.

Heslo Karl Marx je v kategorii Filozofie


Klíčová slova: synonymum, pojem, termín, lidé, biografie, informace, kdo je to, vysvětlení, popis, životopis, přesný význam, význam, přesný výraz, slovník, heslo, slovo, formulace, etymologie, kdo to je, význam pojmu, význam slova, definice, co znamená, osobnosti, wiki, co to je, popis

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Paternalismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Paternalismus?

Paternalismus je pojmenování vztahu mezi dvěma zeměmi, osobami, územími nebo ekonomicky spjatými subjekty. Jeden z účastníků tohoto vztahu přistupuje k druhému nadřazeně, ovšem ne ve špatném smyslu slova. Jde spíše o ochranitelský nebo rodičovský přístup. Ten, kdo se chová nadřazeně, je hluboce přesvědčen o tom, že on sám ví nejlépe, co bude pro toho druhého nejlepším řešením. Z toho pak vychází další chování, postoje či politika a snaha předat své názory druhým i za cenu určitého vnucování.

Výraz Paternalismus je v sekci Psychologie

Lingvistika

Pojem, výraz, heslo, co je to Lingvistika?

Lingvistika, jinak též jazykověda, je označení vědecké disciplíny zabývající se výzkumem přirozeného jazyka. Je také soustavou jazykovědných oborů, jako je například lexikologie, syntax a další. Lingvistika je tvořena obecnou lingvistikou, gramatikou, aplikovanou lingvistikou a jazykovědami jazyků nebo jazykových skupin. Spolupracuje s dalšími vědami, které se zabývají jazyky, filozofií, biologií, psychologií, sociologií a jinými. Podobnými disciplínami jsou například sociolingvistika, psycholingvistika a podobně.

Termín Lingvistika patří do sekce Věda

Dyspepsie

Pojem, výraz, heslo, co je to Dyspepsie?

Dyspepsie je označení pro souhrn potíží trávicí soustavy. Špatné trávení je příznakem více chorob. Toto onemocnění se projevuje především bolestí břicha, nadýmáním a celkovým pocitem plnosti. Vyskytuje se především mezi 20. – 40. rokem věku u mužů i žen. Diagnostikuje se laboratorním vyšetřením, endoskopií a histologií. Příčinou dyspepsie je například cukrovka, onemocnění srdce, jater a další zdravotní potíže.

Výraz Dyspepsie je v kategorii Lékařství

Bizam

Pojem, výraz, heslo, co je to Bizam?

Bizam je odborný název pro kožešinu nebo kůži z ondatry. Tato kožešina se může zpracovat jako přírodní nebo ji lze obarvit. Kožešina nižší kvality se používá jako materiál pro podšívky, z kvalitní části se zhotovují například bundy nebo pláště (dámské). Bizam je často využíván i pro výrobu různých doplňků.

Pojem Bizam je v sekci Materiály

Garam másala

Pojem, výraz, heslo, co je to Garam másala?

Garam másala je aromatická a výrazná směs koření, pocházející z Indie, kde patří k velmi oblíbeným druhům kořenících směsí. Skládá se z koriandru, římského kmínu, pískavice, hřebíčku, pepře, skořice, zázvoru, kmínu, anýzu a česneku, kurkumy, chilli, fenyklu, bobkového listu kardamomu, muškátového květu a muškátového oříšku nebo jen z části těchto ingrediencí. Garam másala není solená. Její využití je poměrně široké – používá se v tradiční indické kuchyni, je vhodná jak do masitých, tak vegetariánských pokrmů. Kromě indických jídel jako je pilaf nebo birjuní je doporučena také k ochucení grilovaného nebo rožněného masa, mletého masa, minutek, na pečené kuře, do přípravy luštěnin, rýže nebo pokrmů s jogurtem či dalších jídel orientální kuchyně.

Termín Garam másala se nachází v kategorii Jídlo

Gynekomastie

Pojem, výraz, heslo, co je to Gynekomastie?

Gynekomastie je název pro stav prsou u chlapců i mužů. Prsa jsou abnormálně zvětšená a mohou připomínat prsa ženská. Gynekomastií mohou trpět starší muži, chlapci pubertálního věku nebo novorozenci. Nejedná se o závažný stav, důsledkem může být bolest na prsou nebo psychické problémy – rozpaky a snížené sebevědomí.

Výraz Gynekomastie je v kategorii Lékařství

Reciprocita

Pojem, výraz, heslo, co je to Reciprocita?

Reciprocita neboli vzájemnost je z latiny pocházející označení pro rovnoprávný vztah, ve kterém platí stejné vzájemné jednání jedné strany vůči druhé. Reciprocita se uplatňuje především v různých lidských společenstvích. Pojem má své místo i v mezinárodním právu, kde je zakotven v mezinárodních dohodách i stanovených sankcích. V mezilidských vztazích stanovuje všem stejná práva, ale i vzájemné povinnosti.

Výraz Reciprocita je v kategorii Právo

Nespolehlivý plátce

Pojem, výraz, heslo, co je to Nespolehlivý plátce?

Nespolehlivý plátce je status firmy, který uděluje finanční úřad. Jedná se o titul pro takovou firmu, které byla vyměřena nebo doměřena DPH vyšší než půl milionu korun nebo na kterou vydal správce daně zajišťovací rozkaz, protože obchodovala tak, že vznikla oprávněná obava z neuhrazení DPH, či ve třech po sobě jdoucích měsících překročil nedoplatek DPH firmy 10 milionů korun.

Heslo Nespolehlivý plátce patří do sekce Účetnictví

Iritace

Pojem, výraz, heslo, co je to Iritace?

Iritace je pojem odvozený z latinského irritare, tedy dráždit nebo rozhněvat. Označení se používá v lékařství, v obecném významu i v psychologii. V psychologii se slovem iritace označuje silné rozrušení, nesouhlas nebo předráždění, při kterém je většinou pacientovi nutno podat utlumující léky - antidepresiva, aby neohrozil sebe nebo své okolí.

Heslo Iritace se nachází v sekci Psychologie

Žánr

Pojem, výraz, heslo, co je to Žánr?

Žánr čili druh se používá pro rozdělení různých forem umění podle znaků typických pro danou formu. V jakémkoli druhu umění je žánr určován zažitými zvyklostmi, není tedy zcela přesně stanoven a nemá vymezeny hranice. Některá díla prolínají různými žánry a navzájem se ovlivňují. Může se jednat o žánr literární, hudební, malířský, filmový a další. Literární žánry mohou být epické, lyricko-epické, lyrické nebo dramatické.

Výraz Žánr je v kategorii Literatura


Klíčová slova: Žánr, Paternalismus, pojem, termín, popis, Nespolehlivý plátce, vysvětlení, Garam másala, Gynekomastie, slovník, co znamená, heslo, Bizam, co to je, Dyspepsie, synonymum, wiki, Lingvistika, Iritace, slovo, informace, Reciprocita, význam slova, přesný význam, definice, význam

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 24. října 2020        Tip na pátek 23. října 2020
Tip na čtvrtek 22. října 2020        Tip na středu 21. října 2020
Tip na úterý 20. října 2020        Tip na pondělí 19. října 2020
Tip na neděli 18. října 2020        Tip na sobotu 17. října 2020
Tip na pátek 16. října 2020        Tip na čtvrtek 15. října 2020
Tip na středu 14. října 2020        Tip na úterý 13. října 2020
Tip na pondělí 12. října 2020        Tip na neděli 11. října 2020