Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na čtvrtek 19. listopadu 2020

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Yvetta Blanarovičová

kdo je to Yvetta Blanarovičová?

Yvetta Blanarovičová je herečka a zpěvačka. Je Slovenka, ale žije v Praze. Absolvovala konzervatoř v Žilině, věnovala se zpěvu a hře na housle. Pak vystudovala i konzervatoř v Praze. Yvetta Blanarovičová natáčí CD, hostuje v muzikálu Malované na skle v Divadle Na Fidlovačce a vyniká i ve filmových rolích. K jejím nezapomenutelným postavám patří čertík z pohádky Princezna ze mlejna a čarodějnice z filmu O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Slovo Yvetta Blanarovičová je v sekci Herectví

Youtuber

kdo je to Youtuber?

Youtuber je pojmenování člověka, který se zabývá nahráváním vlastních videí na server Youtube a také stále sleduje nahrávky ostatních účastníků. Youtubeři jsou ve většině případů anonymní, protože vystupují pod pseudonymy. Někteří z nich jsou však velmi populární a stávají se celebritami, jedná se však pouze o malé procento. Existuje více druhů youtuberů podle zaměření, např. vloggeři se věnují glosování a parodiím různých témat, prankers točí taková videa, kde provádějí experimenty nebo se snaží nachytat ostatní a natočit jejich reakci.

Heslo Youtuber se nachází v sekci Umělci

Jáchym Topol

kdo je to Jáchym Topol?

Jáchym Topol je poeta, prozaik, novinář a hudebník. Pochází z umělecké rodiny, i jeho otec byl básníkem a dramatikem. Studium vysoké školy nedokončil, během práce a později i invalidního důchodu se věnoval zpěvu, psaní textů (např. skupina Psí vojáci) a básnické tvorbě. Jeho dílo lze zařadit k undergroundu. Pracoval také jako redaktor v časopise Respekt nebo Lidových novinách. Jáchym Topol je laureátem Ceny Jaroslava Seiferta a Státní ceny za literaturu. Od 90. let minulého století píše výhradně prozaická díla.

Slovo Jáchym Topol se nachází v kategorii Hudba

Adriana Krnáčová

kdo je to Adriana Krnáčová?

Adriana Krnáčová je od října 2014 primátorkou hlavního města Prahy a první ženou na této pozici. Zvolena byla za hnutí ANO Andreje Babiše, a to jako nestraník. Krnáčová, přezdivaná Krnda, není v politice příliš zkušená. Pracovala mj. v české pobočce společnosti Transparency International a krátce působila jako náměstkyně ministra vnitra Milana Chovance. Ve funkci skončila v říjnu 2014, kdy byla zvolena do pražského zastupitelstva. Studovala na univerzitách v Bratislavě a v USA. Je rozvedenou matkou tří dětí. Hodnocení jejího dosavadního působení je v médiích spíše negativní až rozpačité a její pozice může být ohrožena různými složitými kauzami (Opencard, tunel Blanka apod., vše z dob působení jejích předchůdců), jimiž se musí zabývat a není zaručeno, že bude při jejich řešení úspěšná.

Slovo Adriana Krnáčová je v sekci Politici

George Lucas

kdo je to George Lucas?

George Lucas je jedním z předních představitelů amerického filmového průmyslu. Patří k nejúspěšnějším a nejbohatším filmovým režisérům, scénáristům a producentům. K jeho nejproslulejší tvorbě patří sága Hvězdné války a filmy s Indianou Jonesem. Své první filmy točil s režisérem Francisem Fordem Coppolou. Jeho filmy pravidelně získávají nejvyšší ocenění a mají rekordní tržby - E.T. Mimozemšťan, Čelisti, Jurský park, Schindlerův seznam a další.

Heslo George Lucas se nachází v sekci Umělci

Matt Damon

kdo je to Matt Damon?

Matt Damon je populární americký herec a také producent. Jeho prvním velkým úspěchem byla hlavní role ve filmu Dobrý Will Hunting, kde je i spoluautorem scénáře. Za svůj výkon byl nominován na Oscara. Zlatý glóbus a Oscara získal za postavu astronauta v dramatu Marťan. Z mnoha dalších rolí Matta Damona je známá například postava agenta Jasona Bournea ve filmu Agent bez minulosti a jeho pokračováních.

Text Matt Damon patří do sekce Herectví

Pavel Novotný

kdo je to Pavel Novotný?

Pavel Novotný je moderátor, novinář, recesista, bavič a také politik. Je synem populárního umělce Petra Novotného, což ho přinutilo vyrovnat se s označením Protekční spratek. Jeho vlastní činnost je bohatá a různorodá. Se svým otcem spolupracuje v reklamní agentuře, vystupuje v zábavných pořadech, moderuje projekty internetové televize, vystupuje v Divadle Františka Ringo Čecha, je šéfredaktorem internetového bulváru eXtra.cz a vystupoval i v bulvárním pořadu televize Nova Prásk. Dříve psal do různých bulvárních časopisů a novin a řídil časopis SPY. Pavel Novotný rád vyvolává konflikty – známý je například spor se sportovkyní Šárkou Pančochovou kvůli výsledkům na olympiádě v Soči, Gabrielou Partyšovou nebo s modelkou Kateřinou Kristelovou a napodobením jejího erotického kalendáře.

Slovo Pavel Novotný se nachází v kategorii Umělci

Keira Knightley

kdo je to Keira Knightley?

Keira Knightley je britská filmová herečka, řadící se k nejlépe placeným herečkám světa. Svou kariéru začala ve filmech Blafuj jako Beckham, Piráti z Karibiku nebo Láska nebeská. Nominace na nejvýznamnější herecká ocenění získala především za výkony ve filmech Pýcha a předsudek a Pokání. Keira Knightley vystupuje i v divadle, například v Comedy Theatre v Londýně ve hře Misantrop.

Slovo Keira Knightley je v sekci Herectví

Dřevák

kdo je to Dřevák?

Dřevák je označení ze sportovního slangu, především hokeje nebo fotbalu. Jedná se o hráče, který buď špatně přihrává, nebo takového hráče, který sice často střílí na branku, ale málokdy se trefí. Někdy je dřevákem nazýván hráč, který najížděl sám na prázdnou branku, ale nepodařilo se mu dát gól. Takto hráče nazývají trenéři nebo spoluhráči, někdy se tak hráč označí i sám.

Heslo Dřevák je v kategorii Hanlivé

Sirotek

kdo je to Sirotek?

Sirotek je označení dítěte, které ztratilo oba rodiče. V takovém případě se jedná o sirotka úplného, v případě ztráty jednoho rodiče jde o polosirotka. Pokud jsou oba rodiče naživu, ale nemohou se nebo nechtějí o dítě postarat, označuje se toto jako sociální sirotek. O sirotky se vždy společnost nějakým způsobem stará, jedná se o morální závazek, který byl začleněn i do zákonů.

Text Sirotek patří do sekce Vztahy


Klíčová slova: pojem, slovo, synonymum, kdo to je, definice, slovník, vysvětlení, přesný význam, termín, osobnost, biografie, popis, etymologie, význam pojmu, formulace, co znamená, popis, co to je, přesný výraz, životopis, význam, kdo je to, informace, osobnosti, lexikon, wiki, heslo, lidé, význam slova

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Cloud

Pojem, výraz, heslo, co je to Cloud?

Cloud (Cloud computing) je způsob vývoje a použití počítačových technologií založený na využití internetu. Programy a služby jsou uloženy na serverech na internetu a uživatelé je mohou použít odkudkoli. Přistupuje se k nim přes klienta aplikace nebo přes webový prohlížeč. Služba je placená, uživatelé platí za používání software. Nabízeny jsou operační systémy pro prohlížeče, kancelářské aplikace, systémy pro distribuované výpočty a další. Díky cloudu může jedinec nebo firma výrazně snížit výdaje.

Pojem Cloud je v sekci Internet

Frappé

Pojem, výraz, heslo, co je to Frappé?

Frappé je pojmenování kávového letního nápoje, který pro osvěžení používají především Řekové. Z Řecka se tato populární ledová káva rozšířila do celého světa. Samotné slovo frappé je francouzské, lze ho přeložit jako mrazivý, vychlazený. Způsobů, jak připravit frappé, je více. Například v Řecku se používá speciální druh rozpustné kávy, jinde zas espresso. Něco však mají všechny varianty společného, a to je způsob podávání. Tato káva se servíruje ve vysoké sklenici, do které se vkládá brčko a dlouhá štíhlá lžíce. Základem nápoje je našlehaná káva buď s mlékem, nebo bez mléka. Je možno přidat ještě kostky ledu. Káva vytvoří na povrchu pěnu, tu je možno ještě zdobit. V některých variantách lze ještě přidat šlehačku, zmrzlinu nebo polevu.

Pojem Frappé je v kategorii Nápoje

Úvodník

Pojem, výraz, heslo, co je to Úvodník?

Úvodník je pojmenování z oblasti žurnalistiky. V tomto textu chce autor zapůsobit na čtenáře tak, aby čtenář zaujal stejný postoj jako sám autor nebo aby sám něco udělal či podnikl. Úvodník má úvahový charakter, je zaměřen na společnost a významné dění. Vyjadřuje i názory autora, jeho argumentaci a hodnocení dané situace. Někdy bývá označován i jako editorial.

Heslo Úvodník se nachází v sekci Literatura

Květná neděle

Pojem, výraz, heslo, co je to Květná neděle?

Květná neděle, nazývaná také Pašijová neděle, je pojmenování poslední postní neděle. Je v pořadí šestá a má připomenout příjezd Ježíše do Jeruzaléma. V rámci bohoslužeb se o Květné neděli čtou pašije, tedy zpráva o umučení Krista. Kostely se na tento svátek zdobí květinami, které symbolizují palmové větve, jimiž byl Ježíš vítán. U nás se zdobí hlavně vrbovými kočičkami.

Termín Květná neděle patří do kategorie Náboženství

Prdopeč

Pojem, výraz, heslo, co je to Prdopeč?

Prdopeč je slangové pojmenování pro prášek do pečiva neboli kypřicí prášek. Používá se pro nakypření a zvětšení objemu nejrůznějších druhů sladkého i slaného pečiva. Jedná se o kypřidlo chemického původu a suché povahy. Při jeho použití se to těsta uvolní oxid uhličitý a dojde k reakci, při které vzniknou bubliny a těsto se nakypří. Prdopeč se hodí všude tam, kde by se použilo droždí, ale kde by vadila kvasinková příchuť. Skládá se z kyselých solí, zásad a plnidla. Má i bezlepkovou variantu.

Výraz Prdopeč je v kategorii Jídlo

Klišé

Pojem, výraz, heslo, co je to Klišé?

Klišé pochází z francouzského slova cliché, což značí kopii, otisk, stereotyp. Původně se pojem klišé užíval v oboru typografie, kde označoval destičku s často se opakujícím stejným textem. Přenesený a častěji užívaný význam slova klišé je časté opakování slovních spojení, kdy slova kvůli častému a bezmyšlenkovitému opakování ztrácejí svůj smysl a stávají se všedními a frázovitými. Klišé se velmi často vyskytují v žurnalistice, v nejrůznějších projevech, ale i v umělecké oblasti.

Heslo Klišé patří do sekce Kultura

Slovo podřazené

Pojem, výraz, heslo, co je to Slovo podřazené?

Slovo podřazené je označení pro slovo, které spadá od jiné slovo obecnějšího významu. Například slova hruška, švestka a třešeň jsou podřazená slova slovu ovoce. Jedná se o jazykovědný termín. Podřazená slova tvoří jednu společnou skupinu, která se vztahuje ke slovu nadřazenému. Jsou konkrétnější, než slovo nadřazené.

Termín Slovo podřazené se nachází v kategorii Český jazyk

Pilates

Pojem, výraz, heslo, co je to Pilates?

Mezi metody tělesného cvičení patří pilates. Tato metoda byla vytvořena již na počátku dvacátého století. Autorem je Němec Joseph Pilates. Cílem pilates je zlepšit kontrolu nad tělem, posílit ho a také zlepšit ohebnost. Pilatesova metoda se snaží dosáhnout řízeného pohybu ze silného středu těla. Podstatou je cvičení na různých strojích, které se postupem času zdokonalovaly. Při cvičení by se měly dodržovat některé zásady - řízený pohyb, soustředěnost, pohyb vycházející ze středu těla, přesnost pohybu, dýchání, plynulost pohybu.

Termín Pilates se nachází v kategorii Sport

Imunologie

Pojem, výraz, heslo, co je to Imunologie?

Imunologie je vědní obor, který se zabývá imunitním systémem a jeho fungováním. Počátky imunologie pocházejí již z 10. století, kdy byly v Číně učiněny první pokusy k získání imunity proti pravým neštovicím. Imunologie přinesla nejen vakcinační programy, ale i imunoterapii, biologickou léčbu lidských onemocnění. K tomu se využívají především uměle vytvářené monoklonální protilátky. Imunologii je možno rozdělit podle funkce, kterou plní, na vrozenou imunitu a adaptivní imunitu.

Pojem Imunologie je v kategorii Lékařství

Sloučenina

Pojem, výraz, heslo, co je to Sloučenina?

Sloučenina je zkrácený název pro chemickou sloučeninu. Z hlediska chemie se jedná o látku, která se skládá z molekul obsahujících více druhů atomů. Jako sloučeniny bývají označovány i polymery. Základními druhy sloučenin jsou sloučeniny organické a anorganické. Organická sloučenina bývá chemicky čistá a její molekuly obsahují minimálně jeden atom uhlíku. Jako typický příklad sloučeniny bývá označena voda, metan nebo modrá skalice, na nichž se často demonstrují vlastnosti sloučenin.

Výraz Sloučenina patří do kategorie Chemie


Klíčová slova: pojem, Cloud, význam slova, Klišé, definice, synonymum, informace, Úvodník, termín, formulace, vysvětlení, co znamená, přesný výraz, co to je, slovo, význam, Imunologie, přesný význam, odborný výraz, Frappé, heslo, wiki, Sloučenina, Prdopeč, Květná neděle, popis, Slovo podřazené, slovník, význam pojmu

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 24. ledna 2020        Tip na sobotu 23. ledna 2020
Tip na pátek 22. ledna 2020        Tip na čtvrtek 21. ledna 2020
Tip na středu 20. ledna 2020        Tip na úterý 19. ledna 2020
Tip na pondělí 18. ledna 2020        Tip na neděli 17. ledna 2020
Tip na sobotu 16. ledna 2020        Tip na pátek 15. ledna 2020
Tip na čtvrtek 14. ledna 2020        Tip na středu 13. ledna 2020
Tip na úterý 12. ledna 2020        Tip na pondělí 11. ledna 2020