Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pondělí 23. listopadu 2020

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Bezdomovec

kdo je to Bezdomovec?

Bezdomovec je osoba, která nemá domov nebo přístřeší. Žije tedy na ulici nebo v přírodě svým způsobem života. Bezdomovci se vyskytují především ve velkých městech, sdružují se na určitých místech a typické pro tyto skupiny je strádání po stránce fyzické i psychické a sociální izolovanost od ostatních členů společnosti. Bezdomovectví se často spojuje s nezaměstnaností, dluhy, nechutí k práci, alkoholizmem a dalšími negativními jevy.

Heslo Bezdomovec je v kategorii Vlastnosti

Au pair

kdo je to Au pair?

Au pair je pojmenování pro nezadanou dívku nebo chlapce. Au pair cestuje do zahraničí, kde bydlí v hostitelské rodině a pomáhá pečovat o děti a domácnost. Má zde zajištěnu také stravu a dostává kapesné. Neprovádí žádné těžké práce a má přesně stanovenou náplň i pracovní dobu. Vše závisí na dohodě s hostitelskou rodinou. Pracovní doba musí být stanovena tak, aby se au pair mohla vzdělávat v různých kurzech, především jazykových.

Heslo Au pair se nachází v sekci Profese

Osobní bankéř

kdo je to Osobní bankéř?

Osobní bankéř je finanční odborník, který má na starosti význačné klienty finanční instituce. Věnuje se zkoumání jejich požadavků, sestavuje finanční plány a je svým klientům odborným poradcem. Snaží se zvyšovat prodej produktů tvorbou přitažlivého obchodního prostředí. Osobní bankéř připravuje i nové možnosti pro stávající klienty.

Text Osobní bankéř patří do sekce Profese

Miloš Čermák

kdo je to Miloš Čermák?

Miloš Čermák je šéfredaktor serveru iHNed.cz. Tento žurnalista a spisovatel působí také jako konzultant a je spolumajitelem firma NextBig.cz. Je absolventem oboru kybernetika elektrotechnické fakulty ČVUT. Jako šéfredaktor působil v Lidových novinách a jako redaktor v časopise Reflex. Miloš Čermák je i spoluautorem komiksu Hana a Hana. Působil i v České televizi, spolupracoval na pořadech jako Letem světem, Bez obalu a podobně. Má také částečný úvazek na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK.

Text Miloš Čermák je v kategorii Novináři

Robert Pelikán

kdo je to Robert Pelikán?

Robert Pelikán je současný ministr spravedlnosti za stranu ANO. Ve funkci je od března 2015 a jeho dosavadní působení ve vládě je zatím hodnoceno poněkud rozpačitě. Nahradil ještě více kritizovanou Hanu Válkovou. Pelikán je vystudovaný právník a krátce působil jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti.

Text Robert Pelikán patří do sekce Politici

Pizda

kdo je to Pizda?

Pizda je vulgární označení ženského přirození, ženských genitálií. Jedná se o synonymum ke slovu kunda nebo píča, které se podobně používá k vulgárnímu označení zlé, ošklivé či nepříjemné ženy. Slovo pizda pochází je staročeského pizda=řiť.

Heslo Pizda se nachází v sekci Hanlivé

Jozef Tiso

kdo je to Jozef Tiso?

Jozef Tiso byl slovenský a československý politik. Tento římskokatolický kněz se stal členem Hlinkovy slovenské l’udové strany, později působil jako ministr vlády a v roce 1939 se stal prezidentem Slovenského státu. Po roce 1945 byl Jozef Tiso souzen Národním soudem za vlastizradu. Byl odsouzen k trestu smrti, rozsudek byl následně vykonán.

Heslo Jozef Tiso je v kategorii Panovníci

Miloš Forman

kdo je to Miloš Forman?

Miloš Forman je český režisér, scénárista a herec, který se dokázal prosadit v Hollywoodu a v současnosti patří k nejvýznamnějším režisérům světa. Po studiích na FAMU a krátkém působení v divadle získal povolení k výjezdu do USA, kde už zůstal. Po nepříliš úspěšných pokusech o prosazení se se mu s filmem Přelet nad kukaččím hnízdem podařil obrat a stal se hvězdou. Následovaly další úspěšné a ceněné filmy – Amadeus, muzikál vlasy, Lid versus Larry Flint a další. Miloš Forman je nositelem řady prestižních cen a jeho filmy pravidelně proměňují nominace na nejrůznější filmová ocenění.

Slovo Miloš Forman je v sekci Umělci

Jan Cemper

kdo je to Jan Cemper?

Jan Cemper je známý jako místní politik, aktivista a autor blogu zaměřeného především na obhajobu práv různých skupin, především menšin. Je zastáncem multikulturalismu a prosazuje i zvýšení ochrany zvířat a jejich práva. Jan Cemper dává podněty a ohlášení mnoha demonstrací, které se inspirují děním v zahraničí (např. Occupy Klárov), zapojuje se do demonstrací podporujících uprchlíky konaných především v Praze.

Heslo Jan Cemper se nachází v sekci Politici

Morgan Freeman

kdo je to Morgan Freeman?

Morgan Freeman je mnohonásobně oceněný americký herec a režisér. Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, je nositelem Oscara a Křišťálového glóbu. Herectví se věnoval již jako dítě, ale později začal pracovat jako mechanik. K herectví se Morgan Freeman vrátil a působil především v divadlech a muzikálech. Jeho kariéru odstartovaly filmy Řidič slečny Daisy a Vykoupení z věznice Shawshank. Následovala řada dalších významných rolí, jako např. Million Dollar Baby, Batman začíná a jiné.

Heslo Morgan Freeman se nachází v sekci Herectví


Klíčová slova: význam pojmu, význam, synonymum, slovník, pojem, kdo je to, slovo, osobnost, biografie, vysvětlení, význam slova, popis, lexikon, informace, wiki, lidé, termín, etymologie, formulace, přesný výraz, životopis, přesný význam, co znamená, co to je, heslo, popis, definice, kdo to je, osobnosti

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Citoslovce

Pojem, výraz, heslo, co je to Citoslovce?

Citoslovce patří mezi neohebné slovní druhy a jedná se o slova vyjadřující zvuky, pocity, vůli mluvčího. Latinský termín pro citoslovce zní interjekce. Příklady citoslovcí: hej, prásk, cink, uf, brr, nuže, haló, au.

Pojem Citoslovce patří do sekce Český jazyk

Informace

Pojem, výraz, heslo, co je to Informace?

Informace obecně je nějaký údaj, sdělení o něčem.

Termín Informace je v kategorii Filozofie

Oxygenoterapie

Pojem, výraz, heslo, co je to Oxygenoterapie?

Oxygenoterapie je název pro léčebnou metodu ve formě inhalace kyslíku. Kyslík je inhalován pomocí masky a pomáhá pacientům s plicním onemocněním.

Heslo Oxygenoterapie se nachází v sekci Lékařství

Pásový opar

Pojem, výraz, heslo, co je to Pásový opar?

Pásový opar je druh kožní vyrážky. Pásový opar je nepříjemný až bolestivý, projevuje se puchýřky, které zmizí do tří týdnů, ale bolestivost může přetrvávat déle (v mezižeberním nervu i několik měsíců). Pásový opar způsobuje reaktivace viru planých neštovic. Tento vir může být v těle člověka dlouhou dobu, aniž by docházelo k nějakým projevům. Pásovým oparem bývají často postiženi starší lidé nebo osoby, které jsou již oslabeny jinými chorobami.

Výraz Pásový opar se nachází v kategorii Nemoce

Linkedin

Pojem, výraz, heslo, co je to Linkedin?

Sociální sít určená pro lidi pohybující se v odborných profesích. Umožňuje svým registrovaným uživatelům udržovat kontakty s lidmi na stejné odborné úrovni. Lidé se mohou připojovat buď přímo pomocí známých kontaktů, nebo si vytvořit svůj profil a životopis a použít ho k hledání pracovních míst a obchodních příležitostí.

Heslo Linkedin se nachází v sekci Internet

Tečkovací strojek

Pojem, výraz, heslo, co je to Tečkovací strojek?

Tečkovací strojek patří mezi kamenické nástroje. Používá se při kopírování modelů v měřítku1:1. Strojek se upevňuje k dřevěnému základu ve tvaru kříže. Na něm jsou tři bodce. Na modelu musejí být vyznačené základní body modelu, což se dělá většinou sádrou. Aby se zabránilo jejich opotřebení, mohou být ještě vyplechované. K jejich založení se používají kružidla. Na tyto základní body se pak zavěšuje kříž. Tečkovací strojek se upevňuje svěrkou a stavitelným kloubem. Strojek je tvořen objímkou s posuvnou jehlou. Objímka je směrově nastavitelná, má trojúhelníkový průřez a zarážku, která zabrání průniku až pod povrchovou vrstvu. Jehla strojku směřuje k povrchu kolmo, body se pak označují tužkou a na zakresleném místě se odebere patřičné množství materiálu. Další body se vyznačují nuťákem a tužkou. Musí jich být tolik, aby se podle nich dala vymodelovat kopie.

Termín Tečkovací strojek se nachází v kategorii Nástroje

Skoba

Pojem, výraz, heslo, co je to Skoba?

Skoba je menší výkovek nebo výlisek ve tvaru písmene L. Jde o předmět, který pomáhá při zavěšování věcí na kolmé plochy, čili zdi, příčky, skalní stěny a podobně. Skoba se dá zatlouci do zdi pomocí kladiva. Do dřeva nebo do hmoždinky se používají zvláštní skoby se závitem. Ty se dají zašroubovat. Dříve se skoby vyráběly ručně v kovárnách, dnes se lisují nebo vykovávají strojně. Speciálním druhem skob jsou skoby horolezecké, vyráběné ze speciálních slitin. Nesmí korodovat a musí být mechanicky vysoce odolné. Tyto skoby nemají tvar do L, ale na vnějším konci mají provlékací oko. Malé skoby se označují jako skobičky.

Heslo Skoba patří do sekce Nástroje

Pastis

Pojem, výraz, heslo, co je to Pastis?

Francie světu dala hned několik zajímavých alkoholických nápojů, mezi něž patří i pastis. Jedná se o francouzský národní nápoj vyráběný z anýzu. Na trh byl uveden v době, kdy bylo zakázáno prodávat absint. Konkrétně se na trhu poprvé objevil v roce 1932. Obvykle se jedná o čirou tekutinu s jantarovou barvou, která se ovšem při smíchání s vodou přemění na mléčně bílou. Nápoj obsahuje 40% alkoholu. Pastis vyrábí různé firmy, mezi nejznámější patří Pernod, Ricard, Le Pontarlier, Janot, Duval či Pastouret.

Pojem Pastis se nachází v kategorii Nápoje

FPS

Pojem, výraz, heslo, co je to FPS?

FPS je zkratka dobře známá milovníkům počítačových her. Pochází z anglického výrazu First Person Shooter. Patří do žánru akčních počítačových her - stříleček, pro něž je typická simulace pohledu z úhlu hlavní postavy, tj. hráč "vidí" situaci ve hře jakoby očima své postavy, nikoliv z pohledu třetí osoby.

Výraz FPS se nachází v sekci Zkratky

Eternit

Pojem, výraz, heslo, co je to Eternit?

Eternit je materiál určený pro stavební využití. Značka je registrovaná belgickou společností Etex. Jedná se většinou o krytinu z cementu a vláknitých pojiv, jako pojivo se nejvíce využívá azbest či jiná anorganická vlákna. Přidána mohou být i barviva. Z eternitu lze vyrobit různé předměty, nejčastěji je však používán jako krytina (osinkocementové desky) ve tvaru rovných desek, tvarovek nebo vlnovek.

Pojem Eternit patří do sekce Materiály


Klíčová slova: co to je, wiki, význam slova, synonymum, pojem, Linkedin, Citoslovce, formulace, Eternit, vysvětlení, informace, odborné názvosloví, přesný význam, slovník, Skoba, FPS, Pásový opar, význam pojmu, popis, termín, přesný výraz, slovo, Informace, heslo, Oxygenoterapie, význam, odborný výraz, názvosloví, Pastis

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 24. ledna 2020        Tip na sobotu 23. ledna 2020
Tip na pátek 22. ledna 2020        Tip na čtvrtek 21. ledna 2020
Tip na středu 20. ledna 2020        Tip na úterý 19. ledna 2020
Tip na pondělí 18. ledna 2020        Tip na neděli 17. ledna 2020
Tip na sobotu 16. ledna 2020        Tip na pátek 15. ledna 2020
Tip na čtvrtek 14. ledna 2020        Tip na středu 13. ledna 2020
Tip na úterý 12. ledna 2020        Tip na pondělí 11. ledna 2020