Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na středu 25. listopadu 2020

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Robert De Niro

kdo je to Robert De Niro?

Robert De Niro, celým jménem Robert Anthony De Niro, je herec, režisér a producent. Za svou práci získal celou řadu ocenění, jako dvě ceny Academy Awards, Golden Globe Award, Cecil B DeMille Award, AFI Life Achievement Award, prezidentskou Medaili svobody a byl také nominován na šest cen BAFTA , dvě Ceny Emmy a další. Jednou z jeho první velmi úspěšných rolí bylo ztvárnění mladého Vita Corleona ve filmu Kmotr a postavy Jake LaMotta ve filmu Zuřící býk. S režisérem Scoresem natočil řadu dalších úspěšných filmů a získal ocenění Oscar.

Text Robert De Niro je v kategorii Herectví

Jiří Stivín

kdo je to Jiří Stivín?

Jiří Stivín je populární hudebník, skladatel a multiinstrumentalista. Věnuje se hlavně jazzové hudbě. Pochází z umělecké rodiny, i jeho vlastní děti jsou umělci. Vystudoval sice filmové umění, ale jeho jediným zájmem se stala hudba. Ve své tvorbě často improvizuje přechází z jednoho hudebního stylu do druhého. Jiří Stivín působil ve skupině Sputnici a v Hudebním divadle Karlín. Je zakladatelem souboru Jazz Q a po zahraničním pobytu soubor Stivín & Co. Jazz Systém. Působil i v Divadle Járy Cimrmana a jako dirigent orchestru Národního divadla. Se skupinou Systém Tandem dosáhl velkého úspěchu i v zahraničí. Často vystupuje také sólově.

Text Jiří Stivín je v kategorii Hudba

Numismatik

kdo je to Numismatik?

Numismatik je vědec, odborník, který se zabývá historií platidel. Nemusí se jednat jenom o mince, ale numizmatika zkoumá také bankovky, cenné papíry a jiné typy platidel.

Heslo Numismatik se nachází v sekci Záliby

Osmany Laffita

kdo je to Osmany Laffita?

Osmany Laffita, celým jménem Osmany Rodriguez Laffita je módní návrhář, který pochází z Kuby, ale žije v Česku. Je absolventem umělecké akademie v Havaně. Původně byl redaktorem kubánského časopisu o módě. Do Československa přesídlil v roce 1987. Od roku 1999 pracuje jako samostatný návrhář. Své výtvory předvádí ve všech hlavních centrech světové módy. Osmany Laffita žije s přítelem, společně se zúčastnili i reality show Výměna manželek.

Heslo Osmany Laffita se nachází v sekci Umělci

Vývojář

kdo je to Vývojář?

Pojem vývojář se využívá především v oblasti IT při tvorbě softwaru. Vývojář se podílí na vytváření aplikací a programů. Úloha vývojáře je širší a obecnější než samotného programátora. Součástí práce vývojáře je kromě programování kódu i analýza problematiky, testování nebo tvorba dokumentace. Pozice vývojáře však existuje i ve strojírenství, zbrojním průmyslu nebo ve zdravotnictví.

Heslo Vývojář se nachází v sekci Profese

Jehovista

kdo je to Jehovista?

Jehovista je příslušník náboženského společenství Svědkové Jehovovi. Původní jehovisté pocházeli z Pensylvánie a jednalo se o úzký okruh lidí, kteří se společně zaměřovali na studium témat z Bible. Jako Svědkové Jehovovi vystupují přívrženci tohoto náboženství od roku 1931. Za svůj cíl prohlašují obnovu křesťanství podle počáteční víry. Jehovisté šíří zdarma vlastní překlad Bible a také časopisy své víry – Strážná věž a Probuďte se! Jehovisté se věnují také publikační činnosti, známé je například jejich odmítání krevních transfúzí nebo vojenské služby a politiky.

Heslo Jehovista se nachází v sekci Náboženství

Paul McCartney

kdo je to Paul McCartney?

Paul McCartney je proslulý anglický zpěvák, hudebník i skladatel, člen skupiny Beatles. Je známý také jako bojovník za práva zvířat. Patří k nejlepším hudebním umělcům minulého století a za svůj přínos v této oblasti byl pasován na rytíře a obdržel titul Sir. Kromě kytary zvládá celou řadu nástrojů, není pouze zpěvákem, ale také autorem textů a hudby mnoha známých písní. Po rozpadu Beatles si založil vlastní skupinu Wings a spolupracoval s dalšími hudebníky, např. Michaelem Jacksonem. Paul McCartney je kromě jiného autorem klasických skladeb a vystavuje i své obrazy.

Text Paul McCartney patří do sekce Hudba

Cihlář

kdo je to Cihlář?

Cihlář bylo řemeslo známé již ve starověku. Jednalo se o řemeslníka, jehož náplní práce byla ruční výroba cihel. Název povolání pochází z německého slova Ziegler. Cihláři spolupracovali s hlináky, kteří vytěžili a připravili pro cihláře hlínu. Ti pak v cihelně z připravených surovin vytvářeli cihly, které předávali zedníkům, aby z nich mohli stavět. Řemeslo již takřka zaniklo, v současnosti se cihly vyrábějí průmyslově.

Heslo Cihlář je v kategorii Profese

Karbaník

kdo je to Karbaník?

Karbaník je pojmenování pro vášnivého hráče karet, který při hře dokáže zcela zapomenout na své povinnosti a závazky a je ochoten hrát i o velké částky. Je na hraní tak závislý, že si ho nedokáže odříci. V minulosti dávala hra karbaníkovi nejen pobavení, ale také možnost zapomenout na chudobný život, popřípadě nabízela šanci na velkou výhru. Podobné motivy mají karbaníci i dnes.

Slovo Karbaník je v sekci Záliby

Běs

kdo je to Běs?

Běs je pojmenování z dob starých Slovanů, kdy se používalo pro označení nejrůznějších démonů a záporných bohů. Původně nemělo označení běs negativní význam, později bylo spojeno s kouzly, věštbami nebo vizemi. V pozdějších dobách byli běsové nahrazováni ďábly a nečistými duchy. Říkalo se o nich, že mohou lidi posednout, odtud pak slovo zběsilý. Běs byl zobrazován jako chlupaté okřídlené stvoření s ocasem, kouřící a pohybující se v tmavém hávu.

Text Běs je v kategorii Mytologie


Klíčová slova: význam pojmu, formulace, vysvětlení, životopis, přesný význam, popis, heslo, osobnosti, osobnost, význam, slovník, wiki, biografie, synonymum, co znamená, lidé, slovo, co to je, termín, informace, pojem, etymologie, definice, kdo to je, význam slova, popis, přesný výraz, lexikon, kdo je to

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Goodwill

Pojem, výraz, heslo, co je to Goodwill?

Goodwill obchodní společnosti se používá jako pojem v rámci ekonomie. Označuje se tím rozdíl mezi tržní hodnotou firmy a aktivy obchodní společnosti, snížené o závazky. Goodwill označuje hodnotu nehmotného, nevlastněného majetku obchodní společnosti. Může se jednat o dobré vztahy se zákazníky, zkušené zaměstnance a dobré jméno firmy. Goodwill též bere v potaz postavení obchodní společnosti na trhu, kvalitu a tradici. Kvalita a trvanlivost výrobků zvyšuje prestiž firmy v očích společnosti.

Heslo Goodwill se nachází v kategorii Ekonomie

Ekvitermní regulace

Pojem, výraz, heslo, co je to Ekvitermní regulace?

Ekvitermní regulace označuje sestavu komponentů nebo regulátor, které zodpovídají za nastavení teplé vody v topném systému na teplotu odpovídající venkovní teplotě a přitom berou v úvahu také teplotní ztráty objektu. Teplota se vypočítává tak, aby prostory byly dostatečně vytopené, ale ne přetopené. Na ekvitermní regulaci závisí kvalita vytápění a jeho ekonomická únosnost.

Výraz Ekvitermní regulace je v kategorii Technika

Konfitování

Pojem, výraz, heslo, co je to Konfitování?

Konfitování je označení pro druh úpravy masa. Jedná se o velmi pomalou tepelnou úpravu. Maso je nejdříve marinováno v koření a soli. Poté se několik hodin dusí v tuku a vlastní šťávě. Při konfitování se často používá sádlo. Dušení v horkém sádle zaručuje, že maso nevyschne a zůstane šťavnaté. Konfituje se vepřové maso nebo drůbež, hlavně kachny a husy. Konfitování dříve znamenalo konzervování. Nasolené maso se zalilo rozpuštěným sádlem a zavařilo. Zatuhlé maso se sádlem bylo uloženo v chladu a vydrželo dlouhou dobu.

Pojem Konfitování patří do kategorie Jídlo

Konotace

Pojem, výraz, heslo, co je to Konotace?

Konotace je nezbytnou součástí lidské komunikace. Její podstatou je fakt, že ten, kdo je příjemcem nějaké zprávy, přiřazuje slovům a větám v daném jazyce význam. Ten je zabarvený podle pocitů i subjektivního cítění adresáta. Tvůrcem konotace je tedy ten, kdo zprávu přijímá, ne ten, kdo něco sděluje.

Heslo Konotace se nachází v sekci Filozofie

Den Země

Pojem, výraz, heslo, co je to Den Země?

Den Země je označení pro 22. duben. Tento den je věnován Zemi, původně se o měsíc dříve slavil příchod jara a jarní rovnodennost. V současnosti jde spíše o svátek s ekologickou motivací, který má varovat lidstvo před následky neustálého znečišťování a ničení životního prostředí. Den Země má tradici již od roku 1969, poprvé se slavil o rok později. Mezinárodním dnem země je tento den od roku 1990.

Termín Den Země patří do sekce Politika

Nick

Pojem, výraz, heslo, co je to Nick?

Ve světě internetu se jako nick označuje přezdívka, kterou si uživatel nechává říkat ve virtuálním světě. Obecně se používá v internetových diskuzích, chatech a komunikačních programech. S nickem se setkáte i na webových stránkách, kde se díky kombinaci nicku a hesla můžete dostat ke svému vytvořenému účtu.

Termín Nick se nachází v sekci Internet

Jilm

Pojem, výraz, heslo, co je to Jilm?

Jilm je druh stromu rodu Ulmus. Jedná se o opadavé nebo zčásti opadavé listnáče, existuje přes 30 druhů keřů nebo stromů. Vyskytuje se především na severu, v oblasti mírného pásma, také ve Střední Americe nebo v Asii. Dožívá se až 500 let. Typickými znaky jsou tmavá popraskaná kůra, špičaté šupinaté pupeny, drsné štětinaté listy, rýhované a asymetrické a v průběhu vývoje měnící barvu. Plody jilmu jsou okřídlené nažky.

Heslo Jilm patří do kategorie Rostliny

Adenokarcinom

Pojem, výraz, heslo, co je to Adenokarcinom?

Adenokarcinom se řadí mezi zhoubné nádory, které mají původ v buňkách žlázového epitelu. Tento zhoubný nádor se může vyskytovat v orgánech jako žaludek, konečník, prso či tlusté střevo. Svým chováním se nijak neliší od ostatních nádorů - svým růstem likviduje okolní tkáně a často produkuje metastáze. Mezi základní léčby adenokarcinomu patří radioterapie, chemoterapie a chirurgický zákrok.

Termín Adenokarcinom patří do sekce Nemoce

Malus

Pojem, výraz, heslo, co je to Malus?

Malus je pojem z oblasti finančnictví, kde se jedná o penalizaci, kterou vyměřují pojišťovny a bankovní instituce. Je to postih za nesplnění podmínek pojištění, vyššího rizika, než bylo ve smlouvě stanoveno, nebo jde o přirážku za vysokou škodovost v minulém pojistném období. Nejčastěji se malus vyskytuje v oblasti pojištění vozidel. Není stanoven žádným zákonem, jedná se o vnitřní pravidla.

Heslo Malus patří do kategorie Bankovnictví

Kreatin

Pojem, výraz, heslo, co je to Kreatin?

Kreatin je dusíkatá organická kyselina, jež se běžně vyskytuje v tělech veškerých obratlovců. Největší koncentraci kreatinu najdeme ve svalové tkáni. Zdrojem z běžné potravy jsou hlavně různé druhy masa, protože v rostlinách obsažen není. V souvislosti s tím byla v tělech vegetariánů naměřena mnohem menší koncentrace kreatinu. Tato organická kyselina byla objevena a popsána Michelem Eugenem Chevreulem v roce 1832. Svůj název si získala z řečtiny. Hlavní úkol kreatinu v lidském těle je zásobování svalových a nervových buněk energií.

Výraz Kreatin je v kategorii Lékařství


Klíčová slova: co to je, slovo, informace, heslo, Konfitování, co znamená, Jilm, názvosloví, popis, formulace, wiki, synonymum, Adenokarcinom, význam pojmu, vysvětlení, význam slova, význam, popis, Goodwill, odborný výraz, termín, Konotace, pojem, přesný výraz, definice, Nick, odborné názvosloví, přesný význam, Ekvitermní regulace

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 24. ledna 2020        Tip na sobotu 23. ledna 2020
Tip na pátek 22. ledna 2020        Tip na čtvrtek 21. ledna 2020
Tip na středu 20. ledna 2020        Tip na úterý 19. ledna 2020
Tip na pondělí 18. ledna 2020        Tip na neděli 17. ledna 2020
Tip na sobotu 16. ledna 2020        Tip na pátek 15. ledna 2020
Tip na čtvrtek 14. ledna 2020        Tip na středu 13. ledna 2020
Tip na úterý 12. ledna 2020        Tip na pondělí 11. ledna 2020