Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na neděli 24. ledna 2021

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Egoista

kdo je to Egoista?

Výrazu egoista odpovídá české slovo sobec. Egoista je člověk, který myslí výhradně na sebe a na své zájmy. Někteří tak činí zcela vědomě, neboť altruismus (dělat něco nezištně ve prospěch ostatních) zkrátka nepatří do jejich hodnotového žebříčku. Egoista dosáhne často svých cílů rychleji a možná i snadněji než ostatní, protože se nezabývá výčitkami svědomí a nebrzdí ho nějaké morální zábrany. U sobců nijak nepřekvapí nízká až nulová empatie k jejich okolí. Sobec zkrátka nebude dělat nic, z čeho mu nekouká žádný osobní prospěch. O lidech s touto vlastností to jejich okolí zpravidla ví a podle toho k nim také přistupuje.

Heslo Egoista je v kategorii Vlastnosti

Zrůda

kdo je to Zrůda?

Zrůda je jedinec, který se od běžné populace značně odlišuje fyzickou nebo duševní odchylkou takové míry, že u ostatních lidí vzbuzuje odpor, děs a hrůzu. Jedná se tedy o odchylku výrazně negativní. Zrůda bývá vyloučena ze společnosti ostatních lidí a žije na okraji společnosti nebo je dokonce pronásledována. Takto postižení jedinci bývají i předmětem posměchu. Za své postižení a jednání okolí se často mstí.

Text Zrůda je v kategorii Hanlivé

Kate Beckinsale

kdo je to Kate Beckinsale?

Kate Beckinsale, celým jménem Kathryn Bailey Beckinsale, je herečka, kterou proslavily především filmy Pearl Harbor, Van Helsing nebo Underworld. Sama pochází z umělecké rodiny. Je absolventkou univerzity v Oxfordu. Kate Beckinsale hrála již v době studií ve filmech Mnoho povyku pro nic, Jutský princ, Odhalení, Pronásledovaný, Emma, Téměř bez šance. Po filmu Pearl Harbor přišly filmy Lásce na stopě, Underworld, Ďáblíci, Van Helsing, Letec, Total Recall a jiné.

Text Kate Beckinsale patří do sekce Herectví

Čubka

kdo je to Čubka?

Čubka je vulgární označení pro promiskuitní ženu, couru, běhnu, šlapku, děvku, poběhlici, pizdu či kurvu. Jako nadávka se slovo čubka používá i v nesexuálním kontextu pro označení zlé ženy, čůzy nebo krávy. Čubka, resp. čuba označuje i fenu (samici psa).

Slovo Čubka se nachází v kategorii Hanlivé

Bookmaker

kdo je to Bookmaker?

Bookmaker je majitel sázkové kanceláře, osoba, která vypisuje kurzy a přijímá sázky. Sázet lze prakticky na cokoliv, mezi dlouhodobě nejoblíbenější patří sázení na výsledky sportovních utkání nebo na výsledky dostihů. Sázet je možné buď přímo v sázkové kanceláři, nebo on-line na internetu. Internetové sázení zažívá v poslední době boom.

Slovo Bookmaker je v sekci Profese

Operátor CNC

kdo je to Operátor CNC?

Operátor CNC je vyučený odborník se středním vzděláním a výučním listem. Věnuje se obsluze a seřizování CNC strojů a dělá vše to, co je nutné při obrábění různých materiálů – vrtání, broušení, frézování, soustružení apod. Operátor CNC musí umět nastavit míry řezu, vybrat materiál, sestavit nástroje, seřídit stroj, pracovat s opracovávaným materiálem a nástroji.

Slovo Operátor CNC se nachází v kategorii Profese

Oldřich Mánert

kdo je to Oldřich Mánert?

Oldřich Mánert je český žurnalista a fotograf. Je známý tím, že jeho články mívají útočnou podobu a často také ideologický podtext, což bývá předmětem kritiky i z řad kolegů. Často vzbuzuje nevoli čtenářů, kteří své názory vyjadřují v diskuzích. Oldřich Mánert působí na serveru idnes a píše také pro Lidové noviny a další tiskoviny a weby.

Heslo Oldřich Mánert je v kategorii Novináři

Štukatér

kdo je to Štukatér?

Štukatér je pracovník, který se věnuje provádění omítkářských a štukatérských prací. Upravuje povrchy ve vnitřních i vnějších prostorách, vytváří se šablonami nebo modelováním různé štukatérské prvky. Při své činnosti používá různé materiály, jako např. maltu nebo sádru. Štukatér musí umět připravit podklady pro zakázky, vyčíslit náklady, organizovat postup prací a připravit místo výkonu, připravit podklad a zvolit vhodné nástroje a materiál, opravovat i restaurovat. Zvládá i běžné zednické práce.

Slovo Štukatér je v sekci Profese

Bezdomovec

kdo je to Bezdomovec?

Bezdomovec je osoba, která nemá domov nebo přístřeší. Žije tedy na ulici nebo v přírodě svým způsobem života. Bezdomovci se vyskytují především ve velkých městech, sdružují se na určitých místech a typické pro tyto skupiny je strádání po stránce fyzické i psychické a sociální izolovanost od ostatních členů společnosti. Bezdomovectví se často spojuje s nezaměstnaností, dluhy, nechutí k práci, alkoholizmem a dalšími negativními jevy.

Heslo Bezdomovec je v kategorii Vlastnosti

Ivan Trojan

kdo je to Ivan Trojan?

Ivan Trojan je český divadelní a filmový herec. Patří mezi nejznámější a nejúspěšnější představitele českého filmu, získal pětkrát ocenění Český lev. Hlavní nebo významnější role měl např. ve filmech Samotáři, Jedna ruka netleská, Musím tě svést, Václav, Ve stínu a hrál v seriálu Četnické humoresky. Trojan hraje v Dejvickém divadle.

Slovo Ivan Trojan je v sekci Herectví


Klíčová slova: co to je, termín, lexikon, kdo to je, osobnost, slovo, co znamená, přesný význam, formulace, informace, vysvětlení, význam, lidé, biografie, etymologie, slovník, popis, wiki, význam pojmu, synonymum, pojem, definice, přesný výraz, heslo, popis, kdo je to, význam slova, osobnosti, životopis

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Dilatace

Pojem, výraz, heslo, co je to Dilatace?

Dilatace čili rozšíření nebo roztažení je pojem především z oblasti lékařství. Většinou se jedná o rozšíření nějakého dutého orgánu buď při léčebném procesu, nebo jako konstatování určitého patologického stavu. K dilataci dochází většinou přetížením orgánů nebo při ochabování jeho stěn. K nejčastějším druhům patří dilatace cév, jícnu, srdce, zornic a podobně.

Pojem Dilatace je v sekci Lékařství

Emigrace

Pojem, výraz, heslo, co je to Emigrace?

Emigrace je pojem původem z latiny, v překladu znamená vystěhování se. Jako emigrace bývá označováno opuštění země původu útěkem nebo přesídlením. Jedná se o dobrovolný odchod z ekonomických, sociálních či jiných příčin. Důvodem emigrace může být i pronásledování v zemi původu. Jedná – li se o útěk, při kterém emigrant požaduje ochranu před pronásledováním, je emigrant uprchlíkem, který může požádat o azyl.

Výraz Emigrace je v kategorii Politika

Jeřáb oskeruše

Pojem, výraz, heslo, co je to Jeřáb oskeruše?

Jeřáb oskeruše je listnatý ovocný strom, s nímž se můžeme setkat především v jižních částech Evropy v nadmořských výškách do 500 m. Dosahuje výšky cca 15 metrů a může se dožít až 500 let. Plody jsou červené bobule. Dají se využít na výrobu marmelád, kompotů, je možné je sušit nebo z nich vyrábět pálenku.

Termín Jeřáb oskeruše patří do kategorie Rostliny

Frapé

Pojem, výraz, heslo, co je to Frapé?

Frapé je varianta kávy typická pro oblasti s horkým podnebím, konkrétně pro Řecko a Kypr. Frapé se podává studené a má hustou pěnu. Vyrábí se z instatní kávy, studené vody a lze ho dochutit cukrem. Objevil ho náhodou jeden zaměstnanec firmy Nestlé v roce 1957 na mezinárodní výstavě v Soluni, když řešil, jak vyrobit čokoládový nápoj pro děti a scházela mu horká voda.

Termín Frapé je v kategorii Nápoje

Hangouts

Pojem, výraz, heslo, co je to Hangouts?

Hangouts je aplikace pro Android. Umožňuje propojení s přáteli a známými. Prostřednictvím Hangouts se lze spojit s jednou osobou nebo skupinou. Díky službě Hangouts lze vyměňovat zprávy, pořádat zdarma videohovory nebo hovořit, je možné využít i fotografie, emotikony, obrázky nebo nálepky. Hangouts synchronizuje vaše hovory a další práci pro použití na různých zařízeních díky propojení s účtem Google.

Pojem Hangouts patří do sekce Software

Mitra

Pojem, výraz, heslo, co je to Mitra?

Mitra (též infule) je pokrývka hlavy nošená při náboženských obřadech. Má tvar špičaté čepice a při křesťanských bohoslužbách ji nosí biskupové.

Termín Mitra patří do sekce Náboženství

BlueMotion

Pojem, výraz, heslo, co je to BlueMotion?

BlueMotion je obchodní označení pro úsporné vozy automobilky Volkswagen. Tyto vozy se vyznačují hospodárnou jízdou a speciálním dieselovým motorem, který má upravenou řídící jednotku, aerodynamiku a má tak nižší valivý odpor. Upraven je i filtr pevných částic, převodové stupně jsou prodloužené. Celková hmotnost vozu s označením BlueMotion je snížená, všechny úpravy umožňují snížení spotřeby paliva a nižší produkci oxidu uhličitého.

Výraz BlueMotion je v sekci Technika

Reductil

Pojem, výraz, heslo, co je to Reductil?

Reductil je název tabletek určených k hubnutí. Tyto pilulky však obsahují sibutramin, látku, která není povolena. Přípravek byl vyvinut v USA a určen pro zhubnutí rychlým a pohodlným způsobem. Reductil je zakázán ve všech zemích Evropské unie. Funguje na principu změn v mozku, vyvolává pocit nasycení, takže se sníží příjem potravy. Člověk tedy méně jí a hubne. Užívali ho lidé s obezitou a vyšším BMI indexem, kteří nemohli zhubnout jiným obvyklým způsobem.

Termín Reductil se nachází v kategorii Lékařství

Kvetoucí čaj

Pojem, výraz, heslo, co je to Kvetoucí čaj?

Kvetoucí čaj je speciální druh čaje, známý z čínské historie. Čajové lístky se ručně svazují tak, aby ukrývaly květ – například ibišek, jasmín, měsíček, lilii nebo chryzantému. Původně byly kvetoucí čaje určeny panovníkům a císařskému dvoru. V Čínské lidové republice byly zakázány, nyní se staly exportním artiklem. Umisťují se do skleněné nádoby a je možné použít je vícekrát. Květ může ještě nějakou dobu sloužit jako dekorace.

Výraz Kvetoucí čaj je v sekci Nápoje

Chudoba

Pojem, výraz, heslo, co je to Chudoba?

Chudoba je pojem, který slouží k označení lidí trpících hmotnou nouzí. Člověk trpící chudobou nemá zajištěny základní podmínky pro to, aby žil důstojným životem a aby byly uspokojovány jeho nejzákladnější potřeby. Může mít nedostatek potravin, ošacení, pitné vody, bydlení, zdravotní péče, přístupu ke vzdělání apod. Jeho podmínky života odporují základním lidským právům, takže trpí podvýživou, hladem, náchylností k nemocem, poruchami imunity, sníženou délkou života, vysokou dětskou úmrtností a dalšími důsledky. Za příčinu tohoto stavu se nejčastěji považuje nedostatek peněz a nejčastěji je spojován s rozvojovými zeměmi.

Pojem Chudoba patří do kategorie Ekonomie


Klíčová slova: odborný výraz, termín, slovník, Mitra, formulace, Dilatace, význam, Jeřáb oskeruše, slovo, Frapé, informace, wiki, Chudoba, Reductil, popis, vysvětlení, Kvetoucí čaj, přesný výraz, synonymum, co znamená, význam pojmu, co to je, význam slova, pojem, BlueMotion, definice, Emigrace, názvosloví, přesný význam

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 28. února 2021        Tip na sobotu 27. února 2021
Tip na pátek 26. února 2021        Tip na čtvrtek 25. února 2021
Tip na středu 24. února 2021        Tip na úterý 23. února 2021
Tip na pondělí 22. února 2021        Tip na neděli 21. února 2021
Tip na sobotu 20. února 2021        Tip na pátek 19. února 2021
Tip na čtvrtek 18. února 2021        Tip na středu 17. února 2021
Tip na úterý 16. února 2021        Tip na pondělí 15. února 2021