Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pondělí 22. února 2021

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Aragorn

kdo je to Aragorn?

Aragorn je jedním z hlavních hrdinů trilogie Pán prstenů J.R.R. Tolkiena. Je dědicem gondorského trůnu, ale ze svého domova byl vyhnán, vydal se na sever a stal se hraničářem. Spřátelil se s elfy a zamiloval se do elfské princezny Arwen, která jeho lásku opětovala. Aragorn je zdatný bojovník, je spravedlivý, čestný a spolehlivý. Vynikl především v boji proti Sauronovi a stal se přítelem hobitů. Pomohl Frodovi zničit kouzelný prsten, stal se králem Gondoru a manželem Arwen.

Slovo Aragorn je v sekci Fikce

Bára Basiková

kdo je to Bára Basiková?

Bára Basiková je populární zpěvačka. Kariéru začala ve skupině Precedens, pokračovala ve skupině Stromboli a vystupuje i sólově. Velký úspěch jí přineslo i vystupování ve známých muzikálech jako Jesus Christ Superstar, Kleopatra, Rusalka a Johanka z Arku. Oblíbený je i projekt Gregoriana, jehož základem jsou latinské texty. Bára Basiková vydala také řadu vlastních alb, k některým písním napsala vlastní texty.

Text Bára Basiková je v kategorii Hudba

Lukáš Bouzek

kdo je to Lukáš Bouzek?

Lukáš Bouzek je herec, loutkoherec a hudebník. Vystudoval DAMU, obor herectví loutkového a alternativního divadla. Zapojil se do divadelní skupiny Loutky bez hranic, kde se věnuje hraní divadla pro děti. V divadle Venuše vystupuje se skupinou Lachende Bestien. Jako lektor kreativních dílen se pohybuje nejen v Česku, ale i Německu, Bulharsku nebo v Mexiku. Lukáš Bouzek je také lektorem dětského divadelního ateliéru v divadle Alfred. Je hráčem na bicí, vystupuje s hudební skupinou Vobezdud.

Heslo Lukáš Bouzek je v kategorii Herectví

Iluzionista

kdo je to Iluzionista?

Iluzionista je jiný výraz pro moderního kouzelníka, člověka, který dokonale ovládá různé triky a využívá iluzí a manipulace k tomu, aby diváka přesvědčil o něčem, co ve skutečnosti neexistuje. Ke klasice patří nejrůznější karetní triky, iluze zmizení osoby, levitace apod. Principem těchto "kouzel" jsou dokonale propracované triky využívající znalostí fyzikálních zákonů, optické iluze atd. Nejznámějším iluzionistou současnosti je David Copperfield.

Slovo Iluzionista je v sekci Záliby

Personalistka

kdo je to Personalistka?

Personalistka je pracovnice v odvětví činnosti, které se specializuje na nábor kvalitních zaměstnanců pro firmu, další práci se zaměstnanci, jejich motivaci a zvyšování výkonu a optimalizaci práce s platovými postupy a odměnami. Nejdůležitější součástí práce personalistky je zajištění a výběr nových pracovníků, získání informací o uchazečích a jejich vyhodnocení.

Text Personalistka je v kategorii Profese

Saturn

kdo je to Saturn?

Saturn je jméno římského boha zemědělství, úrody a sklizně a také času. Má i svůj řecký protějšek, boha Krona. Saturn byl synem Titána Caleuse a Terry, bohyně země. Jeho manželkou byla Titánka Ops. Saturn byl ve starověkém Římě uctíván a oslavován v době zimního slunovratu, při saturnáliích. Jeho jméno ve sluneční soustavě nese planeta stejného jména.

Slovo Saturn je v sekci Mytologie

Rodinný příslušník

kdo je to Rodinný příslušník?

Rodinný příslušník je označení pro člověka, který má příbuzenskou vazbu na ostatní členy rodiny. Může se jednat o pokrevní příbuzenství (např. prarodiče - rodiče - děti), nebo o nepokrevní příbuzné, kde je příbuzenský vztah vytvořen díky sňatku (snacha - tchyně, zeť - tchán, švagr apod.)

Slovo Rodinný příslušník se nachází v kategorii Vztahy

Šarlatán

kdo je to Šarlatán?

Šarlatán je pojmenování pocházející z italského označení pro tlučhubu, kecala. Jednalo se o pokoutního prodavače různých pochybných léčiv, který musel umět své zboží patřičně vychválit. Jinou možností výkladu je odvození od názvu vísky, kde se nacházelo velké množství těch, kdo prodávali papežské odpustky. V současnosti jde o hanlivé označení jakéhokoli podvodníka.

Slovo Šarlatán je v sekci Hanlivé

Mentor

kdo je to Mentor?

Mentor je osoba, která poučuje (mentoruje), kárá mravy a podobně. Jedná se o výraz používaný k pojmenování člověka vyššího věku nebo osoby s bohatými životními zkušenostmi. Tento člověk je rádcem a pomocníkem mladším lidem, kterým předává své zkušenosti a je pro ně současně vzorem. Napomáhá také dalšímu rozvoji a sebepoznání mladého člověka, rozvíjí jeho schopnosti a dovednosti. Mentor umí naslouchat, chová se chápavě, podporuje a vede svého svěřence, ale zůstává objektivní a důsledný. Historický původ názvu pochází ze jména Odysseova přítele, který se staral o výchovu a vedení Odysseova syna. Jeho jméno Mentór pak postupně zlidovělo. V současnosti může mentor plnit různé úlohy.

Slovo Mentor se nachází v kategorii Profese

Pravičák

kdo je to Pravičák?

Pravičák je poměrně široké označení. V základním významu pojmenovává větší množství ideologií a politických stanovisek. Pojem pravičák se nejčastěji používá pro příslušníka skupiny, který podporuje zachování tradic v oblasti tradičních hodnot a obyčejů, sociálního členění, ekonomických svobod a minimalizace pravomocí státu ve společnosti. Pravičáci jsou zastánci kapitalizmu, soukromé kontroly výrobních prostředků, tržního hospodářství a volného trhu.

Text Pravičák je v kategorii Politika


Klíčová slova: slovo, osobnosti, termín, životopis, význam, slovník, popis, význam pojmu, pojem, formulace, heslo, co to je, přesný význam, co znamená, význam slova, popis, etymologie, lexikon, přesný výraz, wiki, lidé, definice, kdo to je, informace, biografie, synonymum, osobnost, kdo je to, vysvětlení

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Estrogen

Pojem, výraz, heslo, co je to Estrogen?

Estrogen patří do skupiny steroidů. V první řadě se jedná o ženský pohlavní hormon, ale estrogeny se mohou vyskytovat v malé míře i u můžů. Estrogen je možno najít v antikoncepčních pilulkách nebo v lécích pro období menopauzy. Estrogen se získává z androgenů prostřednictvím syntézy s pomocí enzymů. Třemi hlavními druhy estrogenů jsou estron, estriol a estradiol. Množství estrogenu v krvi se během menstruačního cyklu mění, nejvíce estrogenů se v krvi vyskytuje v období těsně před ovulací.

Výraz Estrogen patří do kategorie Lékařství

SSID

Pojem, výraz, heslo, co je to SSID?

SSID je pojem původem z angličtiny a používá se pro označení wi-fi sítě. Slouží pro rozlišení WLAN sítí. Ty se nabízejí v pořadí podle síly signálu. Jejich názvy jsou tedy SSID – service set identifier. Jedná se o řetězce s délkou do 32 znaků. Tyto řetězce jsou case sensitive, což znamená citlivost na velikost písmen (case intensive) Jde tedy o to, že nelze zaměňovat malá a velká písmena, v případě záměny by se jednalo o zcela různé názvy sítí.

Heslo SSID se nachází v sekci Počítače

Šmakoun

Pojem, výraz, heslo, co je to Šmakoun?

Náhražka potravin používaná pro přípravu nízkokalorických jídel při redukčních dietách. Jde o hmotu vyrobenou pouze z vaječných bílků. Šmakoun neobsahuje prakticky žádný cukr, tuk, cholesterol ani lepek. Jeho čistá podoba nemá téměř žádnou chuť a je v obchodech k dostání ve formě bílkovinných plátků. Tato nová potravina se vyrábí v České republice podle patentované technologie.

Výraz Šmakoun se nachází v sekci Jídlo

Epifyt

Pojem, výraz, heslo, co je to Epifyt?

Epifyt je pojmenování pro takový organizmus, který roste na žijící rostlině, ale neparazituje na ní, vyživuje se sám. Ve většině případů se jedná o vyšší rostliny, které rostou nad úrovní půdy, nemají tedy půdní kořeny. Často se nacházejí na stromech, ale epifyty mohou být i mechy, lišejníky, kapradiny, houby a další. Mají krátké kořeny, kterými se drží na kmenech a větvích a živí se humusem usazeným ve štěrbinách kůry. Nejvíce se jich vyskytuje v deštných pralesích.

Výraz Epifyt je v kategorii Rostliny

Bystřina

Pojem, výraz, heslo, co je to Bystřina?

Bystřina je jedním z druhů vodních toků, ovšem její definice nemusí být ani u hydrologů zcela jednotná. Záleží také na tradicích a místních zvyklostech. Jako bystřina se obvykle označuje malý vodní tok, který má proměnlivý sklon dna, velký spád a minimum nebo žádné zákruty. Její vodnost je nepravidelná, stav vody kolísá v závislosti na srážkách.

Výraz Bystřina patří do kategorie Příroda

Sladěnka

Pojem, výraz, heslo, co je to Sladěnka?

Sladěnka je alternativou bílého cukru. Je zdravější, protože nepřechází do krve a je šetrná ke slinivce. Proto je vhodná i pro diabetiky. Jedná se o výtažek vyráběný z ječmene nebo rýže procesem fermentace bez použití chemických přísad. Sladěnka je podobná medu a má široké možnosti použití – při pečení, jako sladidlo do nápojů, k přislazení při vaření kaší a pudingů, velmi chutná je také v různých salátech. Sladěnka obsahuje vitamíny a užitečné prvky jako sodík, hořčík, draslík, železo, vápník a další.

Výraz Sladěnka je v kategorii Jídlo

Wakeboarding

Pojem, výraz, heslo, co je to Wakeboarding?

Wakeboarding je název moderního vodního sportu. Ten zatím není součástí olympiády. Má v sobě prvky surfingu a provozuje se jako vodní lyžování. Základem je jízda na speciálním prknu – wakeboardu – které táhne loď nebo je zapřaženo za kabelový vlek. Jezdec se pohybuje rychlostí cca 30 km. Loď vytváří zvláštní vlny, které pak slouží jako odrazový můstek pro různé cviky a triky. K tahu lze využít jak profesionální, tak obyčejnou loď. Rychlost se řídí podle zkušeností a hmotnosti jezdce, stavu vodní hladiny a velikosti prkna. Vlek pro wakeboarding může být velký nebo malý, může ho používat současně i větší počet jezdců. Tažné lano je uchyceno na dlouhém okruhovém laně. To je vypnuto mezi sloupy. Malý vlek je určen pouze jednomu jezdci.

Pojem Wakeboarding je v kategorii Sport

Šalírka

Pojem, výraz, heslo, co je to Šalírka?

Šalírka je pojmenování pro široký druh dláta. Tento nástroj používají především kameníci. Toto ploché dláto má šířku od 6do 10 cm. Je určena k opracování měkčích druhů kamenů. Srovnává se s ní plocha do konečné podoby tak, aby byla vroubkovaná. Šalírka se používá pouze v kombinaci s paličkou ze dřeva.

Pojem Šalírka se nachází v sekci Nástroje

EPC

Pojem, výraz, heslo, co je to EPC?

EPC je zkratka, která může mít více významů. Jedním z nich je označení grafického modelovacího jazyka, užívaného při popisu procesů probíhajících v podniku a také pracovních postupů. V tomto případě znamená zkratka EPC Event - driven Process, tedy proces řízený událostmi. EPC zobrazuje vývoj procesu v čase. Protože je velice jednoduchý a snadno srozumitelný, může být využíván velkou skupinou lidí při analýze, vytváření a úpravách procesů týkajících se činnosti podniku.

Termín EPC se nachází v sekci Zkratky

Žinčica

Pojem, výraz, heslo, co je to Žinčica?

Při výrobě bryndzy lze jako meziprodukt získat žinčicu. Jde o tradiční slovenský kefírový nápoj vyráběný z ovčího mléka. Původ slova najdeme v rumunštině. Žinčica se typicky servíruje spolu s bryndzovými haluškami. Obsahuje v sobě poměrně velké množství mikroorganismů, které jsou příznivé pro funkci lidského těla.

Pojem Žinčica je v kategorii Nápoje


Klíčová slova: Estrogen, popis, termín, heslo, Wakeboarding, wiki, synonymum, EPC, přesný význam, co to je, pojem, slovo, Žinčica, názvosloví, odborný výraz, Šmakoun, význam, odborné názvosloví, co znamená, přesný výraz, slovník, SSID, význam pojmu, popis, definice, Sladěnka, Epifyt, vysvětlení, význam slova

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 28. února 2021        Tip na sobotu 27. února 2021
Tip na pátek 26. února 2021        Tip na čtvrtek 25. února 2021
Tip na středu 24. února 2021        Tip na úterý 23. února 2021
Tip na pondělí 22. února 2021        Tip na neděli 21. února 2021
Tip na sobotu 20. února 2021        Tip na pátek 19. února 2021
Tip na čtvrtek 18. února 2021        Tip na středu 17. února 2021
Tip na úterý 16. února 2021        Tip na pondělí 15. února 2021