Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pátek 26. února 2021

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Exulant

kdo je to Exulant?

Exulant je člověk, který ze své země neodešel dobrovolně, byl vyhnán a označuje se také jako vyhnanec. Pobývá v exilu mimo svou zemi a hodlá se domů vrátit poté, co důvody exilu pominou. Odchod exulant většinou naplánuje a dopředu si zajišťuje podmínky pro přijetí. Exulant nedobrovolně opouští zemi většinou z politických a náboženských důvodů, často bývá pronásledován.

Text Exulant je v kategorii Politika

Investor

kdo je to Investor?

Investor je ten, kdo chce někam investovat, tj. co nejlépe zhodnotit své finanční prostředky. Investorem může být fyzická osoba, firma nebo třeba banka či nějaký fond. Vždy je nutné zhodnotit výnos investice a míru rizika, aby investice nebyla ve výsledku ztrátová.

Slovo Investor se nachází v kategorii Podnikání

Olga Sehnalová

kdo je to Olga Sehnalová?

Olga Sehnalová je bývalá agronomka a fytotechnička, později zastupitelka a od roku 1996 také poslankyně Poslanecké sněmovny, kde zastupuje ČSSD. Je absolventkou agronomické fakulty VŠZ v Brně. Jako poslankyně působila dvě volební období, působila také jako členka zemědělského výboru sněmovny a jako místopředsedkyně výboru pro evropskou integraci. Byla zastupitelkou města Kroměříže a 4 roky i místostarostkou. V politice se angažuje i její dcera Olga Sehnalová, která reprezentuje ČSSD jako poslankyně Evropského parlamentu.

Text Olga Sehnalová patří do sekce Politici

Švindlíř

kdo je to Švindlíř?

Švindlíř je totéž co podvodník a lhář. Jedná se tedy o člověka, který nemá problém chovat se nečestně, jen aby dosáhl svého zamýšleného cíle, tedy lepšího výsledku neno rovnou vítězství. Termín švindlíř se objevuje nejčastěji v oblasti sportu nebo při hraní různých her. Švindlíř nehraje fér, což by mělo být jednou ze základních zásad sportu, a různě oklamává svoje soupeře a spoluhráče. Švindlíři se objevují jak v profesionálním sportu, kde např. předstírají bitky a faulují, tak i v tom rekreačním (např. podvádění v karetních či jiných hrách). Za švindlíře lze považovat i toho, kdo dopuje, což je v některých sportech problém značného rozsahu. Pokud je švindlíř odhalen, v profesionálním sportu je tvrdě potrestán podle pravidel, případně vyloučen ze hry. V jiných případech je "odměněn" přinejmenším ostudou a opovržením ostatních.

Heslo Švindlíř se nachází v sekci Hanlivé

Skrblík

kdo je to Skrblík?

Skrblík čili lakomec je přehnaně šetrný člověk, který raději bude sám žít v chudobě, jen aby nemusel vydat nějaké peníze. Finance šetří a střádá, stejným způsobem přistupuje k výdajům svých blízkých a nutí je k přehnané šetrnosti. Pokud má skrblík možnost získat další peníze, je ochoten uchýlit se i k nečestným praktikám. Často se bojí uložit své peníze u finančních institucí a schovává je doma, aby je mohl vidět a kontrolovat je.

Text Skrblík patří do sekce Vlastnosti

Bono

kdo je to Bono?

Bono je pseudonym hudebníka, zpěváka, skladatele, aktivisty a také filantropa Paula Davida Hewsona. Jeho přezdívka pochází od názvu obchodu pro neslyšící – Bonavox čili dobrý hlas. Bono je zpěvákem irské skupiny U2. Pro písně této skupiny píše i texty, často s politickým, náboženským nebo sociálním zaměřením. Hraje také na více nástrojů. Věnuje se charitativní činnosti, při které se orientuje na chudé země světa a na Afriku. Je zastáncem boje proti AIDS. Jako koníčka má malování, je zdatným ilustrátorem, přispívá i do novin.

Slovo Bono se nachází v kategorii Hudba

Daniel Dočekal

kdo je to Daniel Dočekal?

Daniel Dočekal je publicista, který svou tvorbu zveřejnuje skoro výhradně na internetu. Je expertem přes sociální sítě, spolupracoval na prosazení českého internetu a Fidonetu. Založil také internetový časopis Svět Namodro, který později prodal. Je autorem wegblogu Pooh a používal zde přezdívku Medvídek Pů. Pracuje také na projektu DigiWeb.cz. Působil i jako šéfredaktor zpravodajského serveru iHNed.cz.Nyní je redaktorem časopisu Inside, kde také blogguje. Má svůj vlastní redakční systém PRS. Daniel Dočekal spolupracuje také s webzine lupa.cz a provozuje web 365tipů.

Heslo Daniel Dočekal se nachází v sekci Novináři

William Shakespeare

kdo je to William Shakespeare?

William Shakespeare je považován za jednoho z nejslavnějších světových dramatiků. Působil v kočovném divadle, později sám divadlo spoluvlastnil. Shakespeare má být autorem přibližně 37 děl, ve kterých se zamýšlí jak nad smyslem existence člověka, tak nad některými stránkami běžného života. Je také autorem mnoha básní. Dramatická tvorba je nadčasová, jeho tragédie i komedie jsou platné a hrané stále.

Slovo William Shakespeare je v sekci Umělci

Pecivál

kdo je to Pecivál?

Pecivál je pojmenován používané pro takové osoby, které nechtějí nic dělat, přestože by mohly a mají pro různé činnosti dostatek sil a schopností. Toto hanlivé pojmenování pochází od polehávání za teplou pecí, tedy válení se na peci. Pecivál je také označován jako lenoch nebo lempl, flákač a podobně.

Slovo Pecivál je v sekci Hanlivé

Jakub Voráček

kdo je to Jakub Voráček?

Jakub Voráček je profesionální hokejista, útočník, který hraje za hokejový klub Philadelphia Flyers v NHL. V extralize začínal v Kladně, později nastoupil k týmům NHL. Je také reprezentantem ČR, hrál již za mládež do 18 let a dvacetileté hokejisty. S českým týmem vyhrál Jakub Voráček zlatou medaili na mistrovství světa v roce 2010 a bronz v následujícím roce.

Slovo Jakub Voráček se nachází v kategorii Sport


Klíčová slova: osobnost, termín, přesný výraz, osobnosti, přesný význam, co to je, kdo to je, biografie, informace, formulace, význam slova, wiki, etymologie, co znamená, lidé, vysvětlení, synonymum, význam pojmu, pojem, význam, životopis, lexikon, kdo je to, slovník, heslo, slovo, popis, popis, definice

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Částice

Pojem, výraz, heslo, co je to Částice?

1. Označení slovního druhu v češtině. Jedná se o neohebný slovní druh, latinsky označovaný jako partikule. 2. Elementární částice - elektrony, protony a neutrony jakožto částice, z nichž se skládá atom.

Výraz Částice se nachází v kategorii Český jazyk

Afebrilní

Pojem, výraz, heslo, co je to Afebrilní?

V lékařských termínech se většina běžné populace nevyzná a naprosto jednoduchá slova se opisují komplikovaným způsobem. Jedním z těchto slov je i výraz afebrilní, který se používá pro stav, kdy pacient zrovna netrpí horečkou a má naprosto normální tělesnou teplotu. Přesným opakem výrazu afebrilní je slovo febrilní.

Heslo Afebrilní se nachází v sekci Lékařství

Grand Slam

Pojem, výraz, heslo, co je to Grand Slam?

Grand Slam je výraz užívaný především ve sportu. V tenise označuje vítězství ve čtyřech nejdůležitějších turnajích, Těchto vítězství musí být dosaženo v průběhu jednoho roku, popřípadě musí následovat v řadě za sebou. Grand Slam v golfu znamená také zvítězit ve čtyřech nejdůležitějších turnajích a také v časovém období jednoho roku. Termín používají i baseballisté a softballisté. Jde o označení homerunu v momentě, kdy všechny mety v poli obsadili běžci. Pojem je znám i z bridže, kde se jedná o licitaci a následující uhrání veškerých zdvihů jedné hry. Termínem Grand Slam se označovala i obří letecká puma.

Termín Grand Slam se nachází v sekci Sport

Rýmovník

Pojem, výraz, heslo, co je to Rýmovník?

Rýmovník je druh léčivé pokojové rostliny. Má velmi aromatickou vůni podobnou meduňce nebo mátě. V místnosti, ve které je umístěna, působí příznivě proti rýmě. Také účinně odpuzuje různé druhy hmyzu, proto se často kombinuje i s dalšími rostlinami ve venkovních truhlících. Latinský název rýmovníku je Plectranthus argentatus, lidově molice, mexický nebo řecký eukalypt či kubánské oregano. Existují různé barevné varianty, nejoblíbenější formou je panošovaný rýmovník.

Heslo Rýmovník je v kategorii Rostliny

Oligarcha

Pojem, výraz, heslo, co je to Oligarcha?

Oligarchie je jedna z forem vlády, kde se k moci dostala pouze hrstka prominentních jedinců. Často se jedná o nejbohatší lidi na území státu, kteří mají politický vliv. Toto označení pochází z řečtiny. V minulých dobách se oligarchové k moci dostali a jako zářný příklad může být antická Sparta nebo Polsko-litevské společenství. Oligarchie se rozhodně nedá udržet příliš dlouhou dobu a nejedná se o ideální formu vlády.

Heslo Oligarcha je v sekci Ekonomie

Archetyp

Pojem, výraz, heslo, co je to Archetyp?

S pojmem archetyp se kromě filozofie můžeme setkat třeba i v literatuře. Archetyp odkazuje na nějaký pravzor, něco typicky zakořeněného v dané kultuře. Archetypy často vycházejí z různých mýtických příběhů. Je to nějaká postava, symbol nebo vzorec chování, které se v průběhu historie objevují opakovaně a vždy vyvolávají podobnou emocionální odezvu.

Heslo Archetyp patří do sekce Filozofie

Džem

Pojem, výraz, heslo, co je to Džem?

Džem je české slovo pro jam (anglicky), hmotu připomínající rosol s kousky ovoce. Džem se používá především jako pomazánka nebo při pečení koláčů a buchet. Základní surovinou pro výrobu džemu je čerstvé ovoce, které musí být patřičně vyzrálé. Ovoce se lisuje, vzniklý polotovar se vaří a poté se zahustí cukrem, popřípadě se dodá želírovací přípravek. Džem může být z jednoho nebo více druhů ovoce. Kvalitu džemu určuje použité množství ovoce. Čím více ovoce se použije při přípravě, tím je džem kvalitnější.

Heslo Džem je v sekci Jídlo

Zubrovka

Pojem, výraz, heslo, co je to Zubrovka?

Zubrovka je název aromatického druhu vodky. Připravuje se procesem destilace, surovinami jsou kvalitní lihoviny a výtažky z trávy, pocházející z legendárního Bialowiezského lesa. Díky této tinktuře získá vodka zvláštní typickou barvu a chuť. Tato tráva Zubrovka roste pouze na tomto místě. V každé láhvi je umístěno jedno stéblo trávy. Destilace se provádí několikanásobně a filtruje se, až vodka dosáhne špičkové kvality. Zubrovce se říká také Bison Grass vodka. Tráva se vyskytuje pouze v Polsku, v oblasti, kterou obýval zubr evropský. Je tradičním nápojem již od 13. století. Místní palíři používali tuto trávu pro maceraci v alkoholu, protože se domnívali, že má afrodiziakální účinky.

Výraz Zubrovka patří do sekce Nápoje

A-GPS

Pojem, výraz, heslo, co je to A-GPS?

A-GPS čili Assisted GPS je systém, který umožňuje zrychlit zjištění pozice. Přijímač určí svou polohu na základě rozmístění viditelných satelitů a potřebuje mít také sladěné vnitřní hodiny. Pro určení této přesné polohy satelitů se používají efemeridy, které satelity vysílají každou půlminutu. Zprávy platí maximálně 4 hodiny. Určení polohy pak není přesné. A-GPS získává informace prostřednictvím internetu. Telefony mají aplikace, které stáhnou data rychle a s životností 7 dní.

Výraz A-GPS se nachází v sekci Zkratky

Plast

Pojem, výraz, heslo, co je to Plast?

Plast čili umělá nebo plastická hmota je název celé skupiny polymerních syntetických materiálů. Plast má nízkou hustotu, jsou odolné, tvrdé i pružné a velmi dobře se zpracovávají. Díky tomu je ideální pro masovou výrobu nenáročnými technologiemi. Nalézá široké uplatnění v domácnostech i výrobě. Vlastností plastu se široce využívá i při výrobě automobilů, v elektronice, elektrotechnice či výpočetní technice.

Pojem Plast se nachází v sekci Materiály


Klíčová slova: formulace, Zubrovka, termín, Afebrilní, popis, Grand Slam, odborný výraz, Archetyp, vysvětlení, Rýmovník, slovo, odborné názvosloví, význam pojmu, A-GPS, přesný výraz, význam, popis, informace, význam slova, co to je, pojem, wiki, heslo, slovník, Oligarcha, synonymum, Džem, názvosloví, Částice

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021
Tip na sobotu 3. dubna 2021        Tip na pátek 2. dubna 2021
Tip na čtvrtek 1. dubna 2021        Tip na středu 31. března 2021
Tip na úterý 30. března 2021        Tip na pondělí 29. března 2021