Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pátek 26. března 2021

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Otorinolaryngolog

kdo je to Otorinolaryngolog?

Otorinolaryngolog je specializovaný lékař, který se zaměřuje na léčbu nemocí krku, nosu a uší a zabývá se také léčbou některých nemocí krku a hlavy. Jeho ordinace bývá označená zkratkou ORL, která je běžně vysvětlována jako nosní, ušní, krční (oddlělení).

Text Otorinolaryngolog je v kategorii Lékařství

Skřet

kdo je to Skřet?

Skřet je humanoid ze severských bájí. Jedná se o šerednou, zjizvenou a špinavou bytost, která se chová agresivně a násilně. Nemá žádnou morálku a nedodržuje jakákoli pravidla soužití. Skřet žije v horách, kde se ukrývá v hlubokých jeskyních a temných chodbách. Spolu s ostatními skřety vytváří tlupy nebo hordy. Vyskytuje se často ve fantasy dílech, kde je protikladem elfa. Pojmenování se používá i v přeneseném významu pro označení ošklivého nebo znetvořeného člověka.

Heslo Skřet je v kategorii Nadpřirozené

Tkadlec

kdo je to Tkadlec?

Tkadlec je osoba věnující se tkalcovství, tedy výrobě textilií na tkacím stroji, při níž se využívají jak přírodní, tak umělé materiály. Náplň práce tkalce se v průběhu času měnila a závisela na technických možnostech. Původní tkalci používali ruční stavy s jednoduchým manuálním ovládáním. Později přešli k člunkovým strojům, u nichž především vyměňovali cívky a navazovali přetržené nitě. U další generace bezčlunkových strojů již pouze odstraňovali závady.

Text Tkadlec je v kategorii Profese

Filuta

kdo je to Filuta?

Filuta je název pro velmi chytrého člověka, jinak označovaného také jako šibal, lišák, šelma, mazaný jedinec. Této člověk není jen chytrý, ale spíše vychytralý až potměšilý. Svých vlastností zneužívá ke svému prospěchu nebo k výsměchu ostatním. Jedná se spíše o hovorové označení, označení filuta se často používá s hanlivým nádechem. Filuta je i názvem literárních nebo filmových postav, které mají právě tyto vlastnosti.

Slovo Filuta je v sekci Vlastnosti

Spotter

kdo je to Spotter?

Spotter je člověk vycvičený k tomu, aby se speciálně na něco zaměřoval, dá se říci, že spotter je totéž co pozorovatel. Např. v armádě je spotter členem týmu ostřelovačů, ale pojem spotter může souviset i třeba s pozorováním počasí a některých konkrétních meteorologických jevů, např. bouřek, tornád apod.

Text Spotter patří do sekce Záliby

Povstalec

kdo je to Povstalec?

Povstalec je osoba, která se společně s dalšími lidmi účastní povstání, tedy formy boje proti vládě, určité sociální vrstvě obyvatel nebo okupantům. Povstalci bojují pomocí zbraní nebo pasivního odporu, kdy odmítají spolupráci, stávkují nebo provádějí sabotáže. Důvodem pro takové jednání bývá nespokojenost nebo odpor proti nařízením, sociálním podmínkám a podobně. Povstání může být živelné nebo organizované, povstalec bývá většinou civilista.

Slovo Povstalec je v sekci Politika

Omezenec

kdo je to Omezenec?

Omezenec, jinak také ignorant, zabedněnec, hlupák, tupec, nevzdělanec, šosák je člověk, který nemá dostatečné vzdělání a rozhled, je také málo rozumově rozvinutý. Jde o hanlivé označení pro omezeného a těžko poučitelného člověka, který se chová úzkoprse a má často zpátečnické názory. Omezenec bývá také umíněný, trucovitý a často je v opozici.

Text Omezenec je v kategorii Hanlivé

Jennifer Lawrence

kdo je to Jennifer Lawrence?

Jennifer Lawrence je talentovaná americká herečka. Objevila se nejprve v televizních seriálech a několika nezávislých snímcích a ihned byla nominována na řadu ocenění včetně Oscara a Zlatého glóbu. Uznání získala i z akční filmy X-Men a Hunger Games. Zlatým glóbem i Oscarem byl oceněn její výkon ve filmu Terapie láskou a Špinavý trik. Jennifer Lawrence patří k nejdražším herečkám Hollywoodu. Má již třetí Zlatý glóbus za film Joy.

Slovo Jennifer Lawrence je v sekci Herectví

Probošt

kdo je to Probošt?

Probošt je představený kapituly a zodpovídá za majetek a materiální otázky. Kapitula je společenství kněží konkrétní církve, jejichž úkolem je vykonávat slavnostní bohoslužby v katedrálním kostele.

Slovo Probošt je v sekci Křesťanství

Strojvedoucí

kdo je to Strojvedoucí?

Strojvedoucí je osoba, která pracuje na železnici a v rámci svého povolání řídí a obsluhuje lokomotivu či motorový vůz. Stará se také o údržbu stroje. Místem výkonu práce může být železniční trať, trať patřící závodu či podniku nebo vlečka. Strojvedoucí řídí činnost doprovodné osádky vlaku, stará se také o odbavování cestujících. K jeho povinnostem patří účast na pravidelných školeních a přezkušování, školit a přezkušovat může i on sám.

Slovo Strojvedoucí se nachází v kategorii Profese


Klíčová slova: lidé, popis, co to je, definice, informace, význam, kdo je to, životopis, synonymum, přesný výraz, přesný význam, slovník, význam slova, vysvětlení, popis, formulace, slovo, co znamená, kdo to je, wiki, etymologie, význam pojmu, osobnosti, heslo, biografie, osobnost, termín, pojem, lexikon

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Alergie

Pojem, výraz, heslo, co je to Alergie?

Alergie patří k poruchám imunity. Jedná se o přehnanou reakci imunitního systému na alergeny, což jsou běžné látky, se kterými člověk často přichází do styku. Příčinou alergie je nesprávná aktivace imunoglobulinu, tedy protilátky. Projevem alergie může být ekzém, svědění, otoky, rýma, svědění a slzení očí, zarudnutí, dýchací obtíže. Pokud dojde k velmi silné reakci, může se jednat o anafylaktický šok, který vede až k úmrtí. Alergii lze zjistit alergologickým vyšetřením.

Pojem Alergie je v kategorii Nemoce

Žemlovka

Pojem, výraz, heslo, co je to Žemlovka?

Žemlovka je název sladkého pokrmu z bílého pečiva a jablek. Pečivo se namáčí do sladkého mléka, někdy i do našlehaných vajec. Tento pokrm patří k tradicím české kuchyně a je možné setkat se s ním všude – v domácnostech, restauracích i v závodním stravování. Kromě jablečné žemlovky je známá i žemlovka z hrušek. Příprava pokrmu je poměrně jednoduchá, pečivo je rozkrájeno a namáčí se do mléka s vejci, cukrem, popřípadě s vanilkou. Pekáč se vymaže máslem, poté se do něj kladou střídavě vrstvy namočeného pečiva a vrstvy strouhaného ovoce. Vrchní vrstva by měla být z pečiva. Ovoce se ještě prosype cukrem, skořicí a je možno přidat i rozinky. Peče se v troubě tak dlouho, až se objeví zlatavá kůrka. Někdy se do žemlovky přidává i tvaroh. Je ji možno podávat i jako studenou. Název jídla byl nejspíše inspirován německým slovem Semmel – žemle.

Pojem Žemlovka je v kategorii Jídlo

Rouhání

Pojem, výraz, heslo, co je to Rouhání?

Rouhání čili blasfemie je pojmenování pro urážku nebo znectění samotného Boha, uctívaných osob, neuctivé používání jmen považovaných za svatá, zlehčování i nevhodné smýšlení. Rouhání se člověk dopouští převážně slovně, může se však jednat i o nevhodné chování, mimiku či gesta. V dřívějších dobách bylo kvalifikováno jako trestný čin.

Výraz Rouhání je v kategorii Náboženství

Hotspot

Pojem, výraz, heslo, co je to Hotspot?

Hotspot nebo také wi-fi hotspot je místo, kde je k dispozici bezdrátové připojení k internetu. To může být bez hesla a tak volně přístupné, nebo zaheslované. Wi-fi hotspoty bývají např. v restauracích, v nákupních centrech, v kavárnách, na nádražích a podobně.

Výraz Hotspot patří do sekce Hardware

4U

Pojem, výraz, heslo, co je to 4U?

4U je zkratka s více významy. Nejvíce se využívá jako chatovací zkratka. Při tomto použití znamená pro tebe, což pochází z anglického For You. Zkratku však ve svém názvu využívá také velké množství firem a produktů. K známým patří například tarif +4U operátora T-Mobile, rádio 4U, hračky 4U, agentura 4U a mnoho dalších.

Výraz 4U je v sekci Zkratky

Carnitin

Pojem, výraz, heslo, co je to Carnitin?

Carnitin je označení buď pro D-carnitin nebo L- carnitin. Významnější z obou je L-carnitin, který přenáší mastné kyseliny do mitochondrií. Tam se tyto kyseliny zpracovávají a stávají se zdroji energie. L—carnitin je důležitým potravinovým doplňkem pro sportovce nebo ty, kteří chtějí zhubnout. Jeho pravidelné používání by měl schválit lékař, dokonalý účinek mát tento potravinový doplněk v kombinaci s pohybem nebo s určitými druhy sportu.

Pojem Carnitin patří do kategorie Jídlo

Upgrade

Pojem, výraz, heslo, co je to Upgrade?

Provedení výměny staršího výrobku za úplně novou verzi zboží stejného typu a značky. Běžná je u spotřební elektroniky, kde jde o obměnu za výkonnější zařízení s většími ovládacími možnostmi. V případě výpočetní techniky je upgrade výměnou hardwaru, softwaru a firmwaru za novou a ve svých funkcích vylepšenou verzi.

Termín Upgrade je v kategorii Počítače

Zeolit

Pojem, výraz, heslo, co je to Zeolit?

Zeolit je název minerálu s pórovitou strukturou. Tento hlinitokřemičitý minerál má vulkanický původ. Jeho struktura je podobná včelímu plástu. Je ojedinělý uspořádáním atomů, které vytváří pravidelné kanálky a dutiny. V nich se mohou zachytávat různé látky. Se zeolitem se lze setkat například pohlcovačích pachu, pracích prášcích, substrátech, používá se při čištění vody, při detoxikaci organizmu a dalších.

Výraz Zeolit se nachází v sekci Chemie

Veletucet

Pojem, výraz, heslo, co je to Veletucet?

Hodnota veletucet se z dnešního pohledu rovná číslu 144. Jako veletucet se též označovalo tucet tuctů, přičemž tucet se rovná hodnotě 12. V obou případech se jedná o archaické označení, které se v dnešní době používá jen výjimečně. Veletucet se též v minulosti označoval cizím slovem Gros. Jako Gros velký se pak označovalo dvanáct veletuctů, tedy 1728 kusů.

Výraz Veletucet patří do sekce Matematika

Přitažlivost

Pojem, výraz, heslo, co je to Přitažlivost?

Přitažlivost je součástí života každé osoby. Může se jednat o přitažlivost k jedné osobě nebo více osobám, skupině. Jedná se o pocit blízkosti, sounáležitosti, přitažlivá osoba disponuje vlastnostmi, které by jiné osobě mohly být určitou odměnou. Přitažlivost má značný vliv na rozvoj vztahů mezi lidmi, někteří jedinci přitahují druhé více, někteří méně nebo vůbec. Může být způsobena různými vlastnostmi, jako je výška, celkový vzhled, vůně, hlas, způsob pohybu, projevy humoru, myšlenkové pochody nebo třeba stylem oblečení.

Výraz Přitažlivost patří do sekce Psychologie


Klíčová slova: popis, přesný význam, Přitažlivost, odborný výraz, definice, Hotspot, wiki, 4U, heslo, význam slova, Žemlovka, Upgrade, Rouhání, synonymum, odborné názvosloví, informace, co znamená, slovo, Alergie, význam, Carnitin, význam pojmu, přesný výraz, Zeolit, Veletucet, co to je, popis, názvosloví, vysvětlení

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021
Tip na sobotu 3. dubna 2021        Tip na pátek 2. dubna 2021
Tip na čtvrtek 1. dubna 2021        Tip na středu 31. března 2021
Tip na úterý 30. března 2021        Tip na pondělí 29. března 2021