Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na sobotu 27. března 2021

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Čehún

kdo je to Čehún?

Čehún je údajně pojmenování původů ze Slovenska, které se značně rozšířilo zvláště na Moravě. V době svého vzniku bylo však užíváno jak pro Čechy, tak pro Moravany. Výraz pochází již ze 30.let minulého století, kdy jím katoličtí hlinkovci označovali jak Čechy, tak Moravany. Čehúni pak museli odcházet ze státních služeb. Název se pak dále používal mezi vojáky a také v období po rozdělení Československa.

Slovo Čehún se nachází v kategorii Národnost

Eva Decastelo

kdo je to Eva Decastelo?

Eva Decastelo je moderátorka, modelka a herečka. Dříve se živila i účinkováním v pornofilmech. Začínala v modelingu a natáčela reklamy. Již na střední škole vycestovala do USA, aby si zdokonalila jazykové znalosti. Stala se častým tématem pro bulvár, který uveřejňoval její erotické fotografie, zvláště poté, co moderovala show Big Brother. Hrála v Divadle Na zábradlí nebo v Divadle Spirála, zahraničních seriálech nebo filmech. Byla také členkou týmu pro Pevnost Boyard. Eva Decastelo je známá hlavně jako moderátorka Óčka, Snídaně s Novou, Top Star Magazínu a Blesk Ordinace.

Slovo Eva Decastelo je v sekci Herectví

Jaroslav Kmenta

kdo je to Jaroslav Kmenta?

Jaroslav Kmenta je investigativní novinář, reportér a spisovatel. Pracuje v časopise Reportér. Zaměřuje se na politické kauzy a korupci. Pracoval také v deníku MF Dnes, odkud odešel po zakoupení společnosti MAFRA Andrejem Babišem. Je absolventem PF UK. Jaroslav Kmenta byl členem OF a městským zastupitelem v Nymburce. Působil i jako redaktor v ČTK, kde se věnoval oblasti školství a armády.

Text Jaroslav Kmenta je v kategorii Novináři

Ivo Lukačovič

kdo je to Ivo Lukačovič?

Ivo Lukačovič je znám především jako zakladatel firmy Seznam.cz a webového vyhledávače. Sám nedokončil studium ČVUT, protože se plně věnoval své vlastní firmě Seznam, pro kterou v jazyce Perl vytvořil katalog webových stránek. Je jejím hlavním akcionářem, předsedou představenstva a vizionářem. Patří k nejbohatším Čechům, přesto není veřejně aktivní. Ivo Lukačovič má i další zájmy, patří k nim hlavně letectví.

Text Ivo Lukačovič je v kategorii Podnikání

Lou Fanánek Hagen

kdo je to Lou Fanánek Hagen?

Lou Fanánek Hagen je přezdívka Františka Moravce, zpěváka a skladatele a frontmana hudební skupiny Tři sestry. Absolvent stavební fakulty ČVUT a žurnalistiky na UK je autorem mnoha populárních písní i pro jiné skupiny a zpěváky – např. Maxim Turbulenc, Těžkej Pokondr, Lucie Bílá a další. Lou Fanánek Hagen skládá i úvodní písně seriálů jako jsou Šmoulové, libreta muzikálů a v muzikálové tvorbě spolupracuje i s dalšími autory. Je také autorem knižně vydaného vlastního životopisu a jeho pokračování. Jako osobnost byl v roce 2009 zařazen do beatové síně slávy.

Text Lou Fanánek Hagen je v kategorii Hudba

Chytrák

kdo je to Chytrák?

Chytrák je přemoudřelý jedinec, který předstírá, že si ví rady úplně se vším a v každé situaci, tzv. "všechno vím, všechno znám, všude jsem byl". Je úplně nasnadě, že ve skutečnosti to bývá přesně naopak a takový chytrák spíš jenom překáží a k ničemu učitečný není. Je to pouhý kibic a jeho řeči jsou mlácením prázdné slámy. Poněkud vulgárněji se o takových lidech říká, že jsou chytří, jako kdyby "sežrali Šalamounovo hovno" (podle starozákonní postavy moudrého židovského krále). Motivace chytráků k udělování nevyžádaných rad je jednoduchá, chtějí si získat pozornost okolí. Nejrozumnější však je takové co nejrychleji "odpálkovat" a případně se poradit s někým, kdo dané problematice opravdu rozumí.

Heslo Chytrák se nachází v sekci Hanlivé

Rajda

kdo je to Rajda?

Rajda je nadávka užívaná pro ženu volnějších mravů, která se nechce vázat a nemá vážné vztahy, často střídá partnery, popřípadě se potuluje po ulicích, může také nabízet sexuální služby za úplatu nebo nějaké výhody. Na rozdíl od mnoha jiných žen bývá ve vztazích s druhým pohlavím úspěšná, což vyvolává značnou nelibost u ostatních příslušnic ženského pohlaví.

Heslo Rajda je v kategorii Hanlivé

Agraelus

kdo je to Agraelus?

Agraelus je jedním z nejznámějších českých youtuberů. Je velmi aktivním a uznávaným letsplayerem, který svou identitu přísně skrývá. Proslul kromě jiného zvláštní hloubkou hlasu, o jejímž získání sám tvrdí, že si omylem vysypal do hrdla popelník s čerstvým popelem. Agraelus má více než 190 000 odběratelů na kanálu YouTube přes 30 000 fanoušků na Facebooku. Oblíbené jsou jeho série Assassin’s Creed, Zaklínač, Splinter Cell a mnoho dalších.

Slovo Agraelus je v sekci Umělci

Konzultant

kdo je to Konzultant?

Konzultant je profese s širokou náplní. Vzdělání musí odpovídat nárokům oblasti, ve které pracovník působí, minimem je střední vzdělání s maturitní zkouškou. Konzultant musí dokonale znát odvětví, ve kterém bude vykonávat svou činnost. Většinou se jeho práce skládá důkladného rozboru nároků a požadavků zákazníka, po němž následuje návrh úpravy pracovních i dalších procesů a postupná realizace, na kterou konzultant dohlíží. Často se také podílí na realizaci projektů, které vychází právě z jeho návrhů.

Slovo Konzultant je v sekci Profese

Voayer

kdo je to Voayer?

Voyer je člověk trpící sexuální úchylkou, která spočívá v tom, že sexuálního vzrušení a někdy i uspokojení dosáhne sledováním anonymních jedinců nebo párů, věnujících se intimním záležitostem, jako jsou mytí a hygiena, nahlížení do výstřihů a pod sukně žen, pozorování svlékajících se žen, sledování předeher a vlastní soulože párů. Pozorované objekty o zájmu voyera nic netuší. Sexuální úchylka může přerůst až v deviaci, pokud voyer dává své pozorovací činnosti přednost před sexuální aktivitou s partnerem a běžnými způsoby uspokojování sexuálních potřeb. Při tomto pozorování postižený jedinec často sám masturbuje. Na rozdíl od některých jiných úchylek se voyer svým obětem nesnaží nijak ubližovat a skrývá se.

Heslo Voayer se nachází v sekci Poruchy


Klíčová slova: přesný výraz, kdo to je, životopis, slovo, kdo je to, synonymum, osobnosti, význam pojmu, definice, formulace, význam, přesný význam, popis, slovník, heslo, význam slova, etymologie, popis, pojem, vysvětlení, osobnost, co znamená, informace, biografie, lexikon, termín, wiki, co to je, lidé

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Bungalov

Pojem, výraz, heslo, co je to Bungalov?

Bungalov je druh obytné stavby. Pro bungalov je typický pravidelný půdorys a lehkost stavby. Mívá pouze jedno podlaží a vstupuje se do něj přes verandu. Bungalov má základní místnosti stejné jako klasický dům. Tyto místnosti jsou umístěny kolem obytného prostoru. Materiálem pro bugalov je z větší části dřevo. Bungalovy pocházejí z Indie, kde sloužily britské armádě. Později se rozšířily i do USA. Kanady a dále. S bugalovy se lze setkat především na předměstí nebo příměstských částech.

Termín Bungalov se nachází v sekci Cestování

Lodyha

Pojem, výraz, heslo, co je to Lodyha?

Lodyha je označení pro dužnatý, tedy nedřevnatý stonek bylin. Nachází se nad zemí a od stvolu se liší tím, že jsou na něm listy. Listy jsou na lodyze rozmístěny po celé délce stonku. Stonek vydrží pouze jedno vegetační období, pak odumírá. Lodyha patří k nejčastějším druhům stonku. Typickými rostlinami s tímto stonkem jsou kopřiva, hluchavka a další.

Pojem Lodyha je v kategorii Rostliny

Burčák

Pojem, výraz, heslo, co je to Burčák?

Burčák je částečně zkvašený mošt z vinných hroznů. Je to sezonní produkt, v prodeji se objevuje obvykle na podzim a bývá vyráběn z moštu z bílých hroznů. Barva burčáku je nažloutlá, bývá lehce zakalený, obsah alkoholu se pohybuje někde mezi 2 - 7 procenty. Burčák se vyrábí z hroznů vypěstovaných v daném roce.

Výraz Burčák patří do kategorie Nápoje

Uherský rok

Pojem, výraz, heslo, co je to Uherský rok?

Uherský rok je sice zdánlivě časový údaj, ale existuje pouze jako slovní spojení a z hlediska určení času nemá fyzikální význam. Lze ho vysvětlit jako jednou za dlouhou dobu, zřídkakdy, popřípadě pro vyjádření nevíry v to, že se něco stane. Turecký rok se používá od 17. století, kdy probíhaly turecké války. Uherští vojáci do nich byli verbováni na určitou dobu, ta se však po uplynutí vždy prodlužovala odkládala na neurčito.

Pojem Uherský rok je v sekci Český jazyk

Nikasil

Pojem, výraz, heslo, co je to Nikasil?

Nikasil představuje niklo-křemíkovo-karbidovou úpravu nejrůznějšího povrchu. Nikasil se nejčastěji vyskytuje na komponentech motorů, jedná se zejména o válce. Nikasil byl vyvinut roku 1967, postupně byl několikrát modernizován a zlepšován. Nikasil je nanášen vždy v tenké vrstvě, má množství pozitivních dopadů, zmiňme například lepší odvod tepla nebo zvýšení kluznosti. Nikasil je s oblibou využíván v závodním odvětví, včetně konstrukcí Formule 1.

Pojem Nikasil se nachází v sekci Chemie

Nadzvuková rychlost

Pojem, výraz, heslo, co je to Nadzvuková rychlost?

Nadzvuková rychlost je označení pro rychlost, která je vyšší než šíření zvuku. Hodnota nadzvukové rychlosti se udává v jednotkách nazvaných machy – Machovo číslo. Název této jednotky nadzvukové rychlosti pochází ze jména fyzika a filozofa Ernsta Macha, pocházejího z České republiky. Jedná se o poměr rychlosti objektu vůči rychlosti zvuku. Ta činí 340 metrů za sekundu, takže nadzvuková rychlost musí tuto hodnotu překračovat.

Heslo Nadzvuková rychlost se nachází v sekci Fyzika

Clickbait

Pojem, výraz, heslo, co je to Clickbait?

Clickbait je v překladu návnada na kliknutí. Jedná se o hanlivý název, který slouží k popisu obsahu webu. Cílem je nalákání uživatele k prokliknutí na určité webové stránky, které si tak zvýší návštěvnost a zisk. Slibované informace návštěvník nezíská, ale jeho návštěva se zaznamená, i když ihned ze stránky odejde. Jde o podvod, který je založen na lidské zvědavosti. Clickbait je typický pro bulvár, sociální sítě a další média.

Pojem Clickbait je v kategorii Internet

Pesto

Pojem, výraz, heslo, co je to Pesto?

Pesto je zelená bazalková omáčka pocházející z italské kuchyně. Celý název zní Pesto alla genovese. Dalšími přísadami kromě bazalky jsou česnek, sůl, olivový olej a sýr. Pesto se nejčastěji konzumuje se špagetami.

Pojem Pesto patří do sekce Jídlo

Čabajka

Pojem, výraz, heslo, co je to Čabajka?

Čabajka, celým názvem čabajská klobása, je druh maďarské uzeniny, tradiční v národní kuchyni. Má výraznou zvláštní chuť, je ostrá a červené barvy. Počátky její výroby sahají do 18. století, kdy ji vyrobili přistěhovalci ze Slovenska ve městech Békéscsaba a Gyula. Materiálem pro přípravu je vepřové maso, používá se bůček a libové maso v poměru 1 : 2. Maso je nakládáno do cukru a soli a musí se marinovat v chladném prostředí po několik dní. Pak se umele a ve stejném poměru se přidá sladká a pálivá paprika, kmín a česnek. Výsledný produkt se natlačí do střívek přírodního původu a udí se ve studeném kouři na dřevě ovocných stromů. Udit by se mělo až do té doby, kdy se čabajka vysuší natolik, aby se dala zlomit rukou. Měla by být dlouhá přes 20 cm a označena stužkou s maďarskými barvami. Hodí se ke snězení za studena nebo k dozdobení nebo ochucení dalších pokrmů. Čabajka získala chráněné zeměpisné označení udělované EU, certifikát PGI.

Pojem Čabajka patří do kategorie Jídlo

Flipové pouzdro

Pojem, výraz, heslo, co je to Flipové pouzdro?

Flipové pouzdro je speciální druh krytu na mobilní telefon. Otevírá se pohodlně jako kniha, a přesto telefon dokáže dokonale ochránit. Tento obal se totiž vyrábí na míru přesně pro daný typ telefonu, takže přístroj je chráněn a současně lze používat všechna důležitá tlačítka a konektory. Flipové pouzdro je vyrobeno z pevného materiálu. Ten není hladký, takže nehrozí, že by telefon mohl vyklouznout z ruky. Displej je chráněn mikrovláknem a pro běžné činnosti není potřeba mobil z pouzdra vyndat.

Termín Flipové pouzdro se nachází v sekci Hardware


Klíčová slova: Lodyha, Nadzvuková rychlost, Flipové pouzdro, heslo, Bungalov, Nikasil, význam slova, popis, co to je, definice, slovo, wiki, Burčák, Clickbait, přesný význam, synonymum, názvosloví, odborné názvosloví, přesný výraz, co znamená, Čabajka, pojem, informace, formulace, význam, Uherský rok, vysvětlení, slovník, termín

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021
Tip na sobotu 3. dubna 2021        Tip na pátek 2. dubna 2021
Tip na čtvrtek 1. dubna 2021        Tip na středu 31. března 2021
Tip na úterý 30. března 2021        Tip na pondělí 29. března 2021