Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pondělí 3. května 2021

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Petr Janda

kdo je to Petr Janda?

Petr Janda je populární zpěvák a kytarista, rocker a frontman skupiny Olympic. Jeho hudba a písně dokázaly zaujmout více generací, zpívají se a tancuje se na ně. Již v roce 1993 byl uveden do Síně slávy české populární hudby. Jeho život je s hudbou spjat již od dětství, nejdříve hrál na housle, později na kytaru. Učil se jako spojovací technik, ale nastoupil do kapel Sputnici, Big Beat Quintet a Karkulka. Po jejím rozpadu vznikla kapela Olympic, kterou Petr Janda vede od roku 1965. Vydal 17 alb, hity jako Jasná zpráva, Osmý den, Dynamit, Dej mi víc své lásky a další se hrají i v zahraničí. Sám zpěvák i skládá, nejen pro sebe, ale i pro kolegy zpěváky. Je také podnikatelem, má vlastní nahrávací studio, agenturu, vydavatelství a nakladatelství.

Heslo Petr Janda je v kategorii Hudba

Petr Vojnar

kdo je to Petr Vojnar?

Petr Vojnar je úspěšný český moderátor, zpěvák, herec a youtuber. Svou uměleckou kariéru začal s kapelou T-Boyz. Známým se stal především jako jeden z moderátorů talk show Nikdo není dokonalý, kde působil vedle Jiřího Krampola. V roce 2010 začal Petr Vojnar uveřejňovat své příspěvky na Youtube, kde s e rychle stal úspěšným. V roce 2016 se zaměřil na pojišťovací firmy a jejich praktiky na hranicích zákona. Jako herec se objevil například ve filmech Jak se zbavit nevěsty, Černobílý den, Experti nebo v televizních seriálech jako Krejzovi, Ulice, Ohnivý kuře, Vyprávěj, Doktoři z Počátků, V.I.P. vraždy a dalších.

Slovo Petr Vojnar se nachází v kategorii Herectví

Plátce DPH

kdo je to Plátce DPH?

Plátce DPH (daně z přidané hodnoty) je podnikatel, který buď přesáhne roční obrat 1 milion korun, nebo poskytuje služby do jiného členského státu EU, případně si pořídí zboží z jiného členského státu v hodnotě nad 326 000 Kč, a pak se stává plátcem DPH povinně. Může se jím stát i dobrovolně. DPH si lze za dodržení určitých podmínek odečíst z ceny zboží a služeb.

Text Plátce DPH patří do sekce Podnikání

Maskér

kdo je to Maskér?

Maskér je osoba, která se zabývá maskováním a líčením. Sám také masky navrhuje. Při těchto činnostech chce dosáhnout určitého výrazu osoby, která působí jako umělec ve filmu, divadle nebo televizi. Nepracuje jen s tváří, umí vytvořit také speciální účesy a průběžně je upravuje. Maskér se podílí se na průběhu představení nebo natáčení, kde dohlíží na kvalitu prováděných maskérských činností z hlediska organizace, použitých technik i po umělecké stránce.

Text Maskér patří do sekce Profese

Zběh

kdo je to Zběh?

Zběh neboli dezertér je voják, který o své vlastní vůli uteče (zběhne) z armády, aniž by k tomu měl povolení. Dezerce bývala přísně trestána. V době války smrtí zastřelením, jinak vězením.

Slovo Zběh se nachází v kategorii Zločin

Biskup

kdo je to Biskup?

Biskup je označení církevního hodnostáře. Biskup stojí v čele diecéze, což je v církvi správní jednotka, která se dále dělí na farnosti. Katolická církev považuje biskupy za nástupce apoštolů.

Slovo Biskup je v sekci Křesťanství

Drvoštěp

kdo je to Drvoštěp?

Drvoštěp bylo označení profese. Šlo o námezdního dělníka, který kácel dřevo v lesích a pak ho štípal na topení. Toto řemeslo bylo rozšířeno hlavně na Vysočině, kde se nacházejí hluboké lesy a lidé v nich hledali práci. Jako drvoštěpové často v zimě pracovali i sedláci. Dřevo, které drvoštěp vytěžil, bylo využíváno jak na topení, tak dále zpracováváno.

Slovo Drvoštěp se nachází v kategorii Historie

Jindřich Forejt

kdo je to Jindřich Forejt?

Jindřich Forejt je významný státní úředník, který působil jako ředitel odboru protokolu při Kanceláři prezidenta republiky. Je absolventem Právnické fakulty UK a studoval také na univerzitě v Mnichově. Ovládá několik cizích jazyků, např. němčinu, francouzštinu, angličtinu a další. Obě vysoké školy však prostřednictví mluvčích prohlásily, že studium nedokončil, přesto užíval právnický titul. V Kanceláři prezidenta republiky začínal v roce 2002 ve funkci stážisty, později přešel jako zástupce ředitele na pražský magistrát. V roce 2004 se stal ředitelem odboru, zajišťujícím prezidentský protokol. Pravidelně se objevoval na veřejnosti při návštěvách významných osobností, kde si při častých setkáních s médii vysloužil přezdívku Forejt Gump. Jindřich Forejt se stal důvodem sporů mezi různými politiky, ministry i prezidentem. Po nejrůznějších obviněních se dobrovolně vzdal svých funkcí v lednu 2017.

Heslo Jindřich Forejt se nachází v sekci Politika

Trapper

kdo je to Trapper?

Trappeři je označení pro první kolonizátory oblasti Divokého západu v 19. století. Byli to dřevorubci a lovci zvěře, např. medvědů (z angl. trap - past). Obchodovali s kožešinami a zakládali obchodní stanice. Jinak se jim také říkalo zálesáci. Žili podobným způsobem jako indiáni, využívali vše, co jim příroda nabízela.

Heslo Trapper se nachází v sekci Profese

Dráteník

kdo je to Dráteník?

Dráteník byl v minulosti řemeslník, který opravoval kuchyňské nádoby, popřípadě vyráběl a prodával různé předměty pro domácnost. Jeho práce nebyla příliš ceněna, často se povolání dráteníka označovalo jako žebrácké. Současní dráteníci jsou umělci, kteří svá díla vyrábějí z drátů, vystavují a prodávají. Dráteníkem může být nazýván každý člověk, který z drátů vyrábí nějaké předměty.

Slovo Dráteník se nachází v kategorii Historie


Klíčová slova: biografie, heslo, přesný výraz, wiki, co znamená, přesný význam, význam pojmu, co to je, osobnost, význam, lidé, vysvětlení, etymologie, význam slova, slovník, osobnosti, pojem, kdo to je, formulace, popis, synonymum, popis, lexikon, životopis, termín, informace, kdo je to, slovo, definice

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Smetana

Pojem, výraz, heslo, co je to Smetana?

Smetana je druh mléčného výrobku. Označuje se takto ta část mléka, která obsahuje největší množství tuku. Usazuje se na povrchu mléka, odkud se sbírá či odstřeďuje. Smetana musí obsahovat alespoň 10 procent tuku. V obchodě ji lze zakoupit v sladké nebo kysané variantě. Pokud má smetana nejméně 30 procent tuku, používá se k výrobě šlehačky a nese název smetana ke šlehání. Existuje i vysokotučná smetana s minimálně 35 procenty tuku. Tato definice smetany je platná v České republice.

Heslo Smetana je v sekci Jídlo

Ebola

Pojem, výraz, heslo, co je to Ebola?

Ebola je krvácivá horečka virového původu. Napadá především lidi, popř. další primáty. Je to jedno z nejnebezpečnějších onemocnění, které lidstvo zná. Název Ebola pochází od jména řeky v oblasti, kde se horečka poprvé objevila. Původcem Eboly je filovirus, jehož účinky se začínají projevovat dva nebo tři týdny po nákaze. Příznaky jsou vysoká horečka, bolesti krku, hlavy a svalů. Po nich přicházejí nevolnosti, zvracení a průjmy. Zhoršuje se funkce jater a ledvin a dochází ke krvácení a úmrtí. Ebola je nakažlivá, epidemie se rychle šíří.

Výraz Ebola je v kategorii Nemoce

Kramle

Pojem, výraz, heslo, co je to Kramle?

Kramle je lidový název tesařské skoby. Pojmenování pochází z němčiny, ze slova Klammer, čili svorka. Jde o spojku, která se zhotovuje obvykle z ocelového profilu. Může mít kulatý nebo čtyřhranný tvar. Oba konce má zahnuté jako u písmene U a opracované do špičky tak, aby se daly snadno zatloukat. Délka tohoto nástroje se pohybuje od 200 do 400 mm, zahnuté konce mají od 40 do 60 mm. Kramle jsou využívány hlavně při stavebních pracích, pro jednoduché spojení trámů nebo u dočasných staveb. Umisťují se svrchu nebo po stranách. Brání tak vybočení trámu do strany.

Termín Kramle se nachází v sekci Nástroje

Červená čísla

Pojem, výraz, heslo, co je to Červená čísla?

Červená čísla je název používaný především účetními při hodnocení hospodářského výsledku podniku či firmy. Červená čísla označují ztrátu nebo vyjadřují dluh, který již vznikl. Protože červená obvykle značí varování před něčím, varovný význam má i v této oblasti. Toto označení má původ již v dávné historii, kdy se dlužníkům vydávaly stvrzenky v červené barvě. Červená tedy značí ztrátu či dluh, červená čísla znamenají, že je firma nebo podnik ve ztrátě. Výraz se užívá v managerském slangu.

Výraz Červená čísla je v kategorii Účetnictví

Sporožiro

Pojem, výraz, heslo, co je to Sporožiro?

Sporožiro je jedním z druhů běžných účtů. Jeho účelem je pravidelně spořit srážkami ze mzdy i dalších příjmů a slouží i k méně pravidelnému uložení financí. Nashromážděné peníze se pak využívají k pravidelným nebo jednorázovým platbám nebo výběrům v hotovosti. To se děje prostřednictvím platebních příkazů, ať již trvalých či jednorázových.

Termín Sporožiro je v kategorii Bankovnictví

Bigos

Pojem, výraz, heslo, co je to Bigos?

Bigos je jídlo připravené ze zelí a masa. Jde o jídlo pocházející z Litvy a Běloruska, které se rozšířilo i do dalších zemí. Zvláště populární je bigos v Polsku. Zde se stal tradičním jídlem poté, co ho král Vladislav II. Jagellonský učinil částí svých loveckých hostin. Bigos má více variant a odlišné jsou i způsoby jeho přípravy. V klasických receptech nechybí hlavně zelí v čerstvé i v kysané podobě, dále klobásy, maso, houby, uzený bůček a z koření pepř, sůl a bobkový list. V Polsku se na závěr přidává ještě lžíce medu. Další možností je přidání červeného vína, sušených švestek, kmínu, majoránky, nového koření nebo trochy rajského protlaku. Nejlepší chuť nemá bigos ihned p uvaření, ale až v dalších dnech. Nejvhodnější přílohou je chléb.

Termín Bigos je v sekci Jídlo

BARF

Pojem, výraz, heslo, co je to BARF?

BARF je zkratka pro metodu výživy přirozeným způsobem. BARF je určena především masožravým domácím zvířatům.V překladu může znamenat kosti a syrovou potravu nebo biologicky vhodnou syrovou potravu. Jedná se tedy o jídelníček tvořený syrovým masem, kostmi a zeleninou. Inspirací pro BARF je výživa divokých zvířat, především vlků. Pro chovatele je tento způsob výživy náročnější, ale pokud chovatel zajistí vyváženost stravy, měla by tato metoda zaručit zvířeti delší a spokojenější život.

Heslo BARF se nachází v sekci Zkratky

Ataxie

Pojem, výraz, heslo, co je to Ataxie?

Ataxie má svůj původ v řečtině a v latině. Jedná se o lékařský termín označující neurologickou poruchu koordinace pohybů. Pro ataxii je typické selhání kontroly svalů, především u paží a nohou. To pak vede k narušení rovnováhy, chůze a celkové koordinace. Ataxie ovlivňuje i ruce, nohy, prsty, řeč a dokonce i pohyby očí. Příčinou ataxie může být například alkoholismus, mrtvice, skleróza a jiná onemocnění, nebo může být ataxie vrozená.

Pojem Ataxie se nachází v sekci Nemoce

Sentiment

Pojem, výraz, heslo, co je to Sentiment?

Sentiment je intenzivní emocionální prožitek, vyvolaný nějakým podnětem, na nějž nemáme reakci zcela pod kontrolou. Sentiment může být jak pozitivní, tak negativní, ale spíše se používá v pozitivním smyslu. Někteří lidé mají k sentimentu větší sklony a podléhají mu např. při sledování romantických filmů nebo pokud zažijí cokoliv dojemného.

Termín Sentiment je v kategorii Psychologie

Back office

Pojem, výraz, heslo, co je to Back office?

Back Office je název oddělení ve firmě, podniku nebo finanční instituci, která má na starosti zpracovávání, vypořádávání a kompletní administraci obchodů. Jeho pracovníci zpracovávají došlé objednávky, zadávají je do systémů firmy a pak zpracovávají. Oddělení back Office připraví fakturační podklady, zajistí dohledání plateb, vyřizuje reklamace a poskytuje podporu činnostem ostatních oddělení. Eviduje také všechny provedené operace.

Heslo Back office je v kategorii Ekonomie


Klíčová slova: vysvětlení, názvosloví, Ebola, význam pojmu, význam, Kramle, co to je, odborný výraz, Back office, Sentiment, formulace, wiki, popis, informace, přesný výraz, odborné názvosloví, synonymum, popis, pojem, Bigos, slovo, BARF, přesný význam, význam slova, co znamená, slovník, Ataxie, heslo, termín

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 16. května 2021        Tip na sobotu 15. května 2021
Tip na pátek 14. května 2021        Tip na čtvrtek 13. května 2021
Tip na středu 12. května 2021        Tip na úterý 11. května 2021
Tip na pondělí 10. května 2021        Tip na neděli 9. května 2021
Tip na sobotu 8. května 2021        Tip na pátek 7. května 2021
Tip na čtvrtek 6. května 2021        Tip na středu 5. května 2021
Tip na úterý 4. května 2021        Tip na pondělí 3. května 2021