Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na sobotu 29. května 2021

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Inkvizitor

kdo je to Inkvizitor?

Inkvizitor byl osobou pověřenou vyšetřováním kacířství. Byl součástí inkviziční instituce, která patřila katolické církvi a zabývala se prošetřováním všech otázek v souvislosti s vírou a mravy. Podkladem pro práci inkvizitora byl výpovědi nebo udání. Vyšetřované osoby byly často mučeny, postaveny před soud a odsouzeny k poměrně krutým trestům.

Text Inkvizitor patří do sekce Křesťanství

Alkoholik

kdo je to Alkoholik?

Alkoholik je člověk závislý na alkoholu. Alkoholismus se často nemusí zezačátku nápadně projevovat. Mnozí alkoholici pijí tajně, doma, a jejich nejbližší okolí dlouho nemusí nic tušit. V pozdějších stádiích závislosti dochází k rozpadu osobnosti, závislý ztrácí zájem o své okolí, o své zájmy, o práci. Zdravotní následky alkoholismu bývají velmi závažné. Léčba je možná, ale obtížná a především si sám postižený musí uvědomit, že má problém a musí být ochoten ho řešit.

Heslo Alkoholik je v kategorii Vlastnosti

Číšník

kdo je to Číšník?

Číšník je povolání, které se uplatňuje v pohostinství a gastronomii. Podle toho, kde svou práci vykonává, získává povolání jiný název – například hostinský, hospodský, barman, výčepní, sklepmistr a další. Číšník vykonává více činností – obsluhuje zákazníky, přináší jim jídla a nápoje a podobně. Působí v restauracích, hospodách, hostincích, kavárnách, vinárnách, hotelech a jiných pohostinských zařízeních.

Text Číšník patří do sekce Profese

Dolph Lundgren

kdo je to Dolph Lundgren?

Lundgren je herec známý především z amerických akčních filmů. Kariéru začínal jako sportovec, k filmu se dostal později. Jeho první malá role byla v bondovce Vyhlídka na vraždu. Zápornou postavu ztvárnil ve filmu Rocky IV, objevil se ve filmech Mstitel, Univerzální voják nebo v parodii na akční filmy nazvané Postradatelní.

Heslo Dolph Lundgren je v kategorii Herectví

Michael Kocáb

kdo je to Michael Kocáb?

Michael Kocáb je český zpěvák, skladatel, politik, aktivista a podnikatel. Jeho skupina Pražský výběr působila na oficiální i neoficiální rockové scéně, po určitou dobu měla vystupování i zakázáno a Michael Kocáb byl obviněn za politickou provokaci. Po roce 1989 byl Kocáb jedním z těch, kteří iniciovali odchod sovětských vojsk z našeho území, poté se stal poslancem Sněmovny lidu FS, zmocněncem pro lidská práva a ministrem pro lidská práva. V současnosti působí především v hudební oblasti a také jako podnikatel.

Slovo Michael Kocáb se nachází v kategorii Politici

Vladimír Špidla

kdo je to Vladimír Špidla?

Vladimír Špidla je známý politik, bývalý premiér České republiky a také předsedou ČSSD. Po odchodu z těchto funkcí se stal evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Poté se Vladimír Špidla stal ředitelem Masarykovy politické akademie a také ředitelem Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády.

Slovo Vladimír Špidla je v sekci Politici

Agnostik

kdo je to Agnostik?

Agnostik je přívrženec agnosticismu, filozofického směru, který lze jednoduše definovat jako skeptický postoj vůči náboženským otázkám. Agnostici tvrdí, že pravdivost tvrzení vztahujících se k (ne)existenci nějakého boha se nedají ani potvrdit, ani vyvrátit. Termín agnosticismus poprvé použil příznivec darwinismu Thomas Henry Huxley v roce 1876.

Slovo Agnostik se nachází v kategorii Filozofie

Outsider

kdo je to Outsider?

Outsider je ten, od koho se nečeká žádný velký výkon nebo úspěch, stojí stranou od úspěšných i ostatních jedinců. Označení se používá pro jednotlivce, týmy (např. ve sportu) nebo i zvířata – typické je označení pro závodní koně. Okolí nepřisuzuje outsiderovi žádný význam, nemá rozhodující postavení ani funkci, nepočítá se s ním a bývá ze společnosti vyřazený. Často se může jednat o dítě, které mezi ostatní nezapadne, většinou se od nich něčím liší a bývá uzavřené. Outsiderem nemusí být jedinec po celou dobu života, může se jednat o přechodné období.

Text Outsider je v kategorii Hanlivé

Siréna

kdo je to Siréna?

1. Sirény jsou postavami z antické řecké mytologie. Byly to zlé bytosti, napůl ženy, napůl ptáci, které dokázaly nádherně zpívat a tak lákaly námořníky k útesům, na nichž poté jejich lodě ztroskotaly. Sirény se objevují např. ve známém eposu Odyssea. Když se ithacký král Odysseus vrací z trojské války domů, Sirény jsou jedním z nebezpečí, která musí na své deset let trvající cestě překonat. Vyřeší to tak, že svým námořníkům nařídí, aby si zalili uši voskem a sám se nechá připoutat ke stěžni. Námořníci nic neslyšeli, ani zpěv Sirén, ani Odysseovy prosby, a tak zrádným místem bezpečně propluli. 2. Dnes se slovem siréna označuje výstražné zařízení vydávající kvílivý zvuk, varující před nebezpečím.

Text Siréna je v kategorii Mytologie

Sauron

kdo je to Sauron?

Sauron byl čarodějem, který se stal Pánem prstenů, protože přesvědčil elfské kováře, aby ukovali Prsteny moci. Sám si nechal ukovat Jeden Prsten, který byl vládcem všech. Po mnoha zločinech žil jako Temný pán v Mordoru a snažil se získat zpět ztracený prsten. Jednou z jeho typických podob bylo velké oko, které postrádalo víčko a okolo kterého šlehaly plameny. Vládl z Temné věže a snažil se překazit cestu za zničením Jednoho Prstenu. Byl však neúspěšný, takže při zničení Prstenu ztratil veškerou moc a změnil se v neškodného ducha.

Slovo Sauron se nachází v kategorii Fikce


Klíčová slova: slovo, wiki, přesný výraz, co to je, vysvětlení, pojem, význam pojmu, informace, popis, slovník, význam, význam slova, lidé, biografie, přesný význam, popis, etymologie, životopis, lexikon, co znamená, formulace, osobnosti, termín, synonymum, kdo je to, kdo to je, definice, osobnost, heslo

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Mozzarella

Pojem, výraz, heslo, co je to Mozzarella?

Mozzarella je pojmenování měkkého druhu sýra pocházejícího z Itálie, oblasti Kampánie. Má oválný tvar a uchovává se v obalech naplněných syrovátkou. Sýr je zářivě bílý, kůra je tenká a leskne se. Mladý sýr pruží a je poddajný, velmi dobře se krájí na plátky. V průběhu stárnutí je měkčí a mění se i chuť. Pokud se připravuje ve větším množství pro pohostinství, může mít tvar kvádru, dá se pak lépe smažit, například jako řízek v trojobalu. Surovinou pro výrobu mozzarelly je točený tvaroh. Ten se krájí, nechá se odležet v syrovátce a pak se upravuje ve vařící vodě do lesklé a hladké podoby. Z větších kusů se odkrajují části, které se tvarují do výsledné podoby a ponoří se do slané vody. Tradiční surovinou pro mozzarellu by mělo být buvolí mléko. Mozarrella má i uzenou variantu. Tvarovaná bývá nejen do oválů, ale také do třešniček, uzlíků a dalších. Využití tohoto sýra je široké, přidává se do těstovin, na pizzy, do salátů. Typickým salátem s mozzarellou je salát Caprese, kde se sýr kombinuje s rajčaty, bylinkami a kořením.

Heslo Mozzarella je v kategorii Jídlo

Power jóga

Pojem, výraz, heslo, co je to Power jóga?

Power jóga v sobě spojuje klasickou jógu a některé moderní druhy cvičení. Počátky power jógy lze najít ve Spojených státech, kde se v devadesátých letech minulého století pokusili cvičitelé jógy popularizovat jógu širší veřejnosti a dodat jí větší dynamičnost. Oproti klasické józe střídá power jóga jednotlivé pozice mnohem rychleji. Využívá se hlavně síla a ohebnost. Jedná se tedy o fyzicky náročnější cvičení s pozicemi ve stoje i v lehu. Je určena všem zájemcům bez rozdílu věku.

Výraz Power jóga patří do sekce Sport

Lapacho

Pojem, výraz, heslo, co je to Lapacho?

Lapacho je název pocházející ze španělštiny. Jedná se o druh čaje bylinného původu. Nápoj pochází z Jižní Ameriky, jméno dostal podle stromu lapacho, z jehož kůry je připravován. Již staří Inkové ho používali jako přírodní antibiotikum nejen pro lehká onemocnění, jako je rýma nebo nachlazení, ale i při onemocněních dýchacích cest. Protirakovinné účinky jsou sice tomuto čaji přisuzovány, nejsou však vědecky prokázány. Čaj lapacho je možno pít jak teplý, tak studený.

Heslo Lapacho je v sekci Nápoje

Tantra

Pojem, výraz, heslo, co je to Tantra?

Nauka budhistického náboženství zaměřená na meditaci jako cestu k dosažení životní moudrosti. V doslovném překladu značí tantra pavučinu nebo tkanivo, které chápeme ve smyslu složité struktury světa. Tantra symbolizuje mužský a ženský princip. Oba tyto principy na sebe působí v každém okamžiku a tím podle budhistických nauk probíhá stvoření.

Pojem Tantra patří do sekce Kultura

Ortopedie

Pojem, výraz, heslo, co je to Ortopedie?

Ortopedie je lékařský obor spadají pod chirurgii. Zabývá se diagnostikou, prevencí a léčbou nemocí, poruch a zranění pohybového ústrojí.

Termín Ortopedie je v kategorii Lékařství

Gravitace

Pojem, výraz, heslo, co je to Gravitace?

Silové působení mezi všemi druhy hmoty se nazývá gravitace. Nejsilněji působí na tělesa s vysokou hmotností. Existují dvě teorie, které jsou pro gravitaci zásadní. Pro menší rychlosti a slabá pole použijeme Newtonův gravitační zákon, zatímco při práci s většími rychlostmi a silnějšími poli se využívá obecná teorie relativity formulovaná Albertem Einsteinem.

Pojem Gravitace se nachází v sekci Fyzika

Zoom

Pojem, výraz, heslo, co je to Zoom?

Jeden z podstatných údajů u moderních digitálních fotoaparátů je kvalita zoomu. Jde o vlastnost objektivu, který je díky němu schopný přibližovat i vzdálené oblasti. Zoom se též dá digitálně nahradit za cenu ztráty kvality obrazu. Zoom se dělí do tří kategorií - optický, digitální a zoom ořezem. Každá z těchto kategorií pak má své plusy i mínusy.

Heslo Zoom patří do sekce Technika

Maltovník

Pojem, výraz, heslo, co je to Maltovník?

Maltovník, jinak také kalfas, je pojmenování stavebního vědra, které se využívá pro přípravu b hmot, např. malty, betonu nebo jiných směsí. Je využíváno především zedníky, ale i hobby stavebníky. Vyrábí se z černého polyethylenu, může mít kruhový, čtvercový nebo obdélníkový tvar. Většinou má obsah blížící se obsahu stavebního kolečka, lze ho totiž využít právě místo kolečka na místech, kam by se toto nedostalo, například na lešení. Maltovník nepoužívají jen zedníci, hodí se i kutilům, zahrádkářům a k mnoha dalším účelům. Je totiž lehký a omyvatelný a odolává UV záření.

Výraz Maltovník je v kategorii Nástroje

Defragmentace

Pojem, výraz, heslo, co je to Defragmentace?

Defragmentace v obecné rovně znamená opětovné skládání zlomků - fragmentů do jednoho celku. S tím se často setkáme v archeologii, kde je potřeba složit k sobě střepy z rozbité nádoby; v restaurátorství při opravě poškozených uměleckých předmětů; případně v kriminalistice. Nejčastěji se ovšem pojem defragmentace užívá v souvislosti s počítači. Jedná se o proces scelování rozkouskovaných částí dat, která lze pomocí specializovaného software spojit do jednoho souvislého úseku na disku, odstranit zbytečné "mezery". Čtení defragmentovaných dat je většinou rychlejší než fragmentovaných.

Pojem Defragmentace se nachází v sekci Počítače

Akumulátor

Pojem, výraz, heslo, co je to Akumulátor?

Akumulátor je označení techniky sloužící k uchovávání energie, především elektřiny. Elektrický akumulátor může energii akumulovat různými způsoby, například tepelně nebo chemicky. Akumulátor je vždy nutno nejdříve nabít a pak teprve může být použit jako zdroj energie. Většina akumulátorů využívá možnost přeměny elektřiny na chemickou energii. Ta je pak v okamžiku potřeby přeměňována zpět na elektrickou.

Pojem Akumulátor se nachází v kategorii Technika


Klíčová slova: Mozzarella, Maltovník, Zoom, význam pojmu, Power jóga, odborný výraz, informace, pojem, co to je, Tantra, přesný význam, synonymum, wiki, odborné názvosloví, popis, vysvětlení, Lapacho, co znamená, přesný výraz, heslo, slovník, význam, slovo, popis, termín, význam slova, Ortopedie, Gravitace, Defragmentace

Další, minulé tipy dne

Tip na úterý 22. června 2021        Tip na pondělí 21. června 2021
Tip na neděli 20. června 2021        Tip na sobotu 19. června 2021
Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021