Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na neděli 30. května 2021

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Cristiano Ronaldo

kdo je to Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo, celým jménem Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, je známý portugalský fotbalista, který patří k nejlepším hráčům své doby a který se v roce 2016 stal mistrem Evropy. V současnosti hraje za klub Real Madrid. Cristiano Ronaldo získal řadu ocenění jako Zlatý míč, cenu za nejhezčí gól roku, je spoludržitelem rekordu v počtu nastřílených branek při Mistrovství Evropy.

Heslo Cristiano Ronaldo je v kategorii Sport

Chomout

kdo je to Chomout?

Chomout je přeneseně hloupý, nešikovný člověk. Pojmenování pochází od části koňského postroje, která se používala žertem i pro ženichy na svatbách jako symbol určitého druhu omezení. Přeneseně se pak slovo chomout použilo i pro omezeného člověka- omezení může být duševní, takový člověk je mdlého rozumu, nebo je omezený vlastní neschopností pro určité práce, je tedy nešikovný.

Slovo Chomout je v sekci Hanlivé

Kateřina Kristelová

kdo je to Kateřina Kristelová?

Kateřina Kristelová, celým jménem Kateřina Tůmová Kristelová je moderátorka a přítelkyně bývalého fotbalového profesionála Tomáše Řepky. Je absolventkou andragogiky na Univerzitě JAK v Praze. Jako moderátorka začínala v televizi Prima v pořadu Hit a potom působila i v České televizi. Jako moderátorka spolupracovala v soutěži Eurovision Song Contest, moderovala i televizní hudební program Óčko a internetovou televizi Stream.cz. Kateřina Kristelová je vítězkou prvního kola soutěže o nejkrásnější nohy ČR. Známá je i svým kontroverzním jednáním, kdy s partnerem Tomášem Řepkou podala falešné erotické inzeráty se jménem Řepkovy exmanželky.

Text Kateřina Kristelová patří do sekce Umělci

Keanu Reeves

kdo je to Keanu Reeves?

Keanu Reeves, celým jménem Keanu Charles Reeves, je herec a hudebník. Jako herec se prosadil především v rolích akčních hrdinů ve filmech jako je Nebezpečná rychlost, Bod zlomu, John Wick, v psychothrillerech Ďáblův advokát a Constantine, dramatech i hororech. Velmi úspěšně ztvárnil i náročnou roli v akčním sci-fi thrilleru Matrix. Jako herec získal Keanu Reeves celou řadu ocenění a má svou hvězdu i na hollywoodském chodníku slávy. Věnuje se však i hudbě a divadlu, píše texty, ilustruje, hraje na basovou kytaru.

Slovo Keanu Reeves se nachází v kategorii Herectví

Kouč

kdo je to Kouč?

Kouč je osoba, která se společně s klientem snaží najít řešení jeho problému. Nejedná se o poradce ani o trenéra, i když samotné označení má původ v anglickém slovese coach, čili vést nebo trénovat. Je tedy tím, kdo se snaží klienta přivést z původního stanoviště do požadovaného cíle. Kouč je průvodcem a pomocníkem, který používá ohleduplné a taktní metody vlivu na vedenou osobu. Práce kouče v sobě zahrnuje jak individuální poradenství, tak trénink i zpětnou vazbu, pomocí kterých se dosahuje osobnostního i profesního rozvoje cílové osoby, tak, aby tato ze sebe dokázala vydat maximum.

Text Kouč patří do sekce Profese

Raubíř

kdo je to Raubíř?

Raubířem nazýváme nezvedeného, zlobivého chlapce, nezřídka v pubertálním věku, který provádí různé skopičiny, vylomeniny a klukoviny v míře vyšší než přijatelné. Raubíř je zkrátka jedinec s problematickým chováním. Velmi často se stává, že on sám nechápe, co je v nepořádku a nepřipouští si, že jeho konání nemá vždy parametry pouhého nejapného vtipu. Bohužel, v dnešní době nejsou raubíři odkázáni pouze na své vlastní "kreativní" nápady, ale spousty "inspirace" mohou nalézt na stránkách jako je YouTube, na Facebooku, TikToku či jiných sociálních sítích, které umožňují nahrávání a sdílení videoobsahu. Různí youtubeři se předhánějí v tom, kdo natočí šílenější "challenge" (výzvu), kdo vymyslí praštěnější počin. Není výjimkou, že při napodobování těchto výtečníků může dojít ke škodám na majetku nebo i k poškození zdraví. Rodiče by proto měli mít aspoň základní přehled o tom, jaké "hvězdy" internetu jejich dítě sleduje a obdivuje. Cestou není všechno šmahem zakázat, ale zajímat se, diskutovat a vysvětlovat.

Heslo Raubíř se nachází v sekci Hanlivé

Kvalitář

kdo je to Kvalitář?

Kvalitář je odborník, který ve firmě nebo v podniku zodpovídá za dodržení technologických i pracovních postupů. Toto dodržování také kontroluje. Zjišťuje i kvalitu produktů na výstupu, a pokud by byly zjištěny nedostatky, podílí se na zjištění příčin chybovosti. Kvalitář se zaměřuje na výrobu, konkrétně na zvyšování jakosti výrobků. Kromě toho vyhodnocuje počet nekvalitních výrobků. Předmětem jím prováděných kontrol je i dodržení systému řízení jakosti výroby. Zodpovídá také za interní audit a školení zaměstnanců v otázkách kontroly kvality.

Heslo Kvalitář se nachází v sekci Profese

Lotr

kdo je to Lotr?

Lotr nebo zlotřilec je morálně narušený jedinec. Lotr páchá zlo, a to i takové, že se může dostat do konfliktu se zákonem. Vzhledem k tomu, že mu schází morální integrita a zábrany, je lotr schopný prakticky čehokoliv. Lotrovi je nejlepší se vyhnout, pokud je to možné. U lotra nelze příliš doufat v možnost nápravy nebo zpytování svědomí, to se vylučuje s jeho zlou a zkaženou náturou. Co může člověka vést k lotrovství? Lze uvažovat o nevhodném příkladu v rodině, o narušeném rodinném prostředí nebo o nějakém patologickém projevu chování. Může se jednat i o projevy nějaké duševní nemoci, jejímž spouštěčem se může stát např. užívání drog. Někdy lotr sklouzne ke kriminálnímu chování ve snaze "vyřešit" svoje stávající problémy: splacení dluhů, sehnání prostředků na drogy/ alkohol/ gambling.

Heslo Lotr se nachází v sekci Hanlivé

Atomista

kdo je to Atomista?

Atomista byl příznivec a vyznavač antického filozofického směru atomismu. Atomisté věřili, že svět je složený z nedělitelných, neměnných a věčně existujících částic, atomů, pohybujících se v prázdnu. Tento omyl vyvrátila věda až v novověku (atomy jsou dělitelné a nejsou věčné, rozpadají se). Nejznámějším představitelem atomismu byl Démokritos.

Heslo Atomista je v kategorii Filozofie

Iveta Bartošová

kdo je to Iveta Bartošová?

Iveta Bartošová byla známá zpěvačka. Pocházela z Moravy, kde také začínala se zpěvem. Již při studiu vystupovala se skupinou Dianthus a byl úspěšná v amatérských pěveckých soutěžích. Při soutěžích se setkala s budoucím partnerem Petrem Sepéšim, se kterým vytvořila pěvecké duo. Po jeho tragické smrti vystupovala Iveta Bartošová s pěveckými hvězdami a významnými hudebními skupinami, zvítězila v anketě Zlatý slavík a nazpívala i filmové písně. Zpívala také v muzikálech. Psychické i osobní problémy a neúspěšný comeback vedly až k sebevraždě.

Slovo Iveta Bartošová je v sekci Hudba


Klíčová slova: popis, přesný význam, popis, biografie, lexikon, co to je, kdo je to, synonymum, přesný výraz, slovo, osobnosti, co znamená, význam pojmu, kdo to je, význam, heslo, vysvětlení, definice, slovník, význam slova, lidé, životopis, etymologie, osobnost, informace, pojem, wiki, formulace, termín

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Bezpatkové písmo

Pojem, výraz, heslo, co je to Bezpatkové písmo?

Bezpatkové písmo, jinak také sans nebo sans serif, je druh písma, užívaného v typografii. Toto písmo neobsahuje patky. Říká se mu také grotesk. Vzniklo přibližně na konci 18. století a na počátku bylo považováno za nevhodné, popřípadě komické. Velmi dlouho sloužilo bezpatkové písmo k zvýrazňování a pro nadpisy. V textech se toto písmo objevilo až po druhé světové válce. Nyní se tato písma používají mnohem více, zvláště v kratších textech. Zvláště v oblasti reklamy a webdesignu se bezpatkovým písmům dává přednost. Člení se do skupin, do skupiny grotesk patří Arial nebo Franklin Gothic, nověji Helvetica. K humanistickým písmům patří například Calibri, Verdana nebo Tahoma. Moderní geometrická písma jako Futura nebo Century Gothic jsou méně čitelná.

Pojem Bezpatkové písmo je v kategorii Počítače

Synagoga

Pojem, výraz, heslo, co je to Synagoga?

Synagoga je slovo původem z řečtiny a slouží k označení židovské modlitebny. Zde se uskutečňují nejen náboženská, ale i společenská setkání. Synagogy bývají tvořeny celým komplexem staveb a patří do nich i byt rabína a správce. V synagoze může probíhat také náboženské studium, ke kterému patří studovna. Bohoslužby se konají v hlavním sále synagogy. První synagogy vznikaly již v babylonské době a byly centrem tehdejšího života.

Pojem Synagoga se nachází v kategorii Náboženství

Cenzura

Pojem, výraz, heslo, co je to Cenzura?

Cenzura znamená kontrolu a potlačování různých informací, veřejných sdělení a projevů, které jsou rozhodnutím vlády nebo jiné instituce, skupiny nebo média považovány za nevhodné, nesprávné, nepohodlné nebo dokonce škodlivé. V nesvobodných dobách mohou být cenzurována i soukromá sdělení a obcházení cenzury může být postihováno i vězením. Cenzura provází lidstvo již od počátků historie.

Heslo Cenzura je v kategorii Právo

Laidó

Pojem, výraz, heslo, co je to Laidó?

Laidó je pojmenování pro různé způsoby používané v japonském šermu. Jde o nácvik bleskových reakcí a také duševní rovnováhy. Tasení meče představuje okamžitou reakci na určitou situaci, kterou člověk zvládne přiměřenou obranou. Zablokuje a odrazí útok a poté zneškodní nepřítele. Musí se umět ubránit za jakékoliv situace, zareagovat na pohyb protivníka, tasit meč a seknout. Jde o dosažení rovnováhy, harmonie s okolím. Pohyby musí být dokonale koordinovány, kromě techniky práce s mečem se cvičí dýchání, soustřední, trpělivost, pozornost, rozvážnost a klid i v případném ohrožení na životě. Trénink a vedení cvičence vede k utváření jeho osobnosti. Začíná se tréninkem s dřevěným mečem a tupou replikou, později se používá pravý meč šinken. Obvyklé je cvičení ve dvojici.

Heslo Laidó je v sekci Sport

Silikon

Pojem, výraz, heslo, co je to Silikon?

Silikon patří k prvkům určeným k tmelení a utěsňování. Ty se používají v průmyslovém měřítku i v domácnostech. Typickou vlastností silikonu je vodovzdornost. Velmi často nachází uplatnění v koupelnách a dalších sanitárních zařízeních, například na spáry kolem umyvadel, van, sprchových koutů a podobně. Většina běžných silikonů je založena na acetátech, proto je agresivní vůči podkladu, takže se nedoporučuje jejich použití na neošetřené povrchy. Tak se doporučuje neutrální druh silikonu.

Termín Silikon je v kategorii Materiály

Charta 77

Pojem, výraz, heslo, co je to Charta 77?

Charta 77 je pojmenování neformální občanské iniciativy, zaměřené na kritiku nedodržení lidských a občanských práv státem a politickou mocí. K dodržování těchto práv byla ČSSR zavázána podpisem Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Helsinkách. Název si tato iniciativa zvolila podle dokumentu, ve kterém uvedla své prohlášení. Charta 77 byla aktivní od roku 1977 do roku 1992. Jejími signatáři byli významné osobnosti kultury, vědy i společenského života. Autoři chtěli být anonymní, patřili k nim např. Václav Havel nebo Pavel Kohout.

Heslo Charta 77 patří do sekce Politika

Schodek rozpočtu

Pojem, výraz, heslo, co je to Schodek rozpočtu?

Schodek rozpočtu je rozdíl mezi výší příjmů a výdajů. Pojem se používá především u státního rozpočtu, kdy si stát naplánuje své výdaje tak, aby byly vyšší než příjmy, a rozdíl vyrovná půjčením financí třeba v podobě vydání dluhopisů. Ty je však nutno splatit i s úroky. Opakovaný schodek rozpočtu je příčinou zadlužování státu a je nutno počítat s výdaji na splácení i v následujících letech.

Heslo Schodek rozpočtu je v kategorii Ekonomie

Bigamie

Pojem, výraz, heslo, co je to Bigamie?

Bigamie je podle zákonů České republiky trestným činem. Znamená to dvojženství, tj. uzavření nového sňatku, aniž by předchozí uzavřené manželství pozbylo platnosti (rozvod). Známý vtip říká, že trestem za bigamii jsou dvě tchyně. Jako "bigamista" (ve smyslu muž žijící se dvěma ženami zároveň, nikoliv jako člověk, který by uzavřel dvě manželství zároveň) bývá v médiích označován David Rath, o němž je známo, že udržuje dva paralelní vztahy - s manželkou a s milenkou a s oběma má přibližně stejně staré syny.

Termín Bigamie je v sekci Právo

Dtto

Pojem, výraz, heslo, co je to Dtto?

Latinská zkratka výrazu "detto", která může mít i podobu "dto" a znamená "rovněž", "taktéž", "právě tak".

Termín Dtto se nachází v sekci Zkratky

Siri

Pojem, výraz, heslo, co je to Siri?

Siri je název virtuálního asistenta operačních systémů společnosti Apple. Umí rozpoznávat řeči a odpovídá na otázky. Siri se přizpůsobuje požadavkům uživatele jak jazykově, tak z hlediska preferencí a požadavků na vyhledávání. Pokročilé technologie využívá i pro učení. Dokáže řídit telefonování, kontroluje informace, plánuje události, ovládá nastavení, pracuje s aplikacemi a nabízí celou řadu dalších funkcí. Stále se vyvíjí a zdokonaluje.

Výraz Siri je v sekci Software


Klíčová slova: co znamená, Bigamie, Cenzura, přesný význam, Siri, vysvětlení, slovník, odborný výraz, Silikon, význam slova, Synagoga, Bezpatkové písmo, popis, význam, co to je, Charta 77, wiki, názvosloví, informace, definice, synonymum, odborné názvosloví, popis, heslo, přesný výraz, formulace, Laidó, pojem, význam pojmu

Další, minulé tipy dne

Tip na úterý 22. června 2021        Tip na pondělí 21. června 2021
Tip na neděli 20. června 2021        Tip na sobotu 19. června 2021
Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021