Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na úterý 1. června 2021

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Bud Spencer

kdo je to Bud Spencer?

Bud Spencer byl slavný italský herec a sportovec. Bud Spencer jehož rodné jméno je Carlo Pedersoli byl v mládí vrcholovým sportovcem - plavcem a hráčem vodního póla. Stal se několikanásobným mistrem Itálie v plavání a zúčastnil se olympijských her v roce 1952 a 1956. Ve světě však Buda Spencera proslavily především role ve filmech. S hereckým kolegou Terence Hillem natočili několik komedií a spaghetti westernů. Jejich nejznámější filmy jsou Jestli se rozzlobíme, budeme zlí; Šerif a mimozemšťan; Banánový Joe a Pes a kočka. Bud Spencer nebyl jen úspěšným hercem, ale i pilotem a podnikatelem.

Heslo Bud Spencer je v kategorii Herectví

Tiskový mluvčí

kdo je to Tiskový mluvčí?

Tiskový mluvčí je osoba, která má pověření promlouvat za firmu nebo organizaci. Zabezpečuje a udržuje kontakt firmy s veřejností. K tomu využívá hromadné sdělovací prostředky. Tiskový mluvčí by měl být zkušený v oblasti publicistiky, komunikace a PR, měl by mít reprezentativní vystupování, být vstřícný a komunikativní. Podává informace o činnosti a stanoviscích firmy, sděluje nepříjemné zprávy tak, aby škody na veřejném mínění byly minimální.

Heslo Tiskový mluvčí je v kategorii Profese

Neurotik

kdo je to Neurotik?

Neurotik je pacient trpící neurózou, tedy duševní poruchou, která se projevuje stavy úzkosti a stresem. Mohou se objevit fobie nebo psychosomatické obtíže.

Text Neurotik je v kategorii Poruchy

Miroslav Žbirka

kdo je to Miroslav Žbirka?

Miroslav Žbirka, řečený též Meky Žbirka, je zpěvák a skladatel slovenské národnosti. Jeho matka je Angličanka, Žbirka zpívá své písně v obou jazycích rodičů. Je spoluzakladatelem skupiny Modus, která byla velmi úspěšná na Zlaté bratislavské lyře. Se svou další skupinou Limit se vydal na sólovou dráhu. Jako první Slovák získal Miroslav Žbirka Zlatého slavíka.

Text Miroslav Žbirka patří do sekce Hudba

Pardál

kdo je to Pardál?

Jako pardála nebo častěji starého pardála označíme muže, který už má svoje nejlepší roky za sebou a nemusí si to chtít dostatečně připustit. Může to být ale i běžné přátelské oslovení mezi starými známými např. v hospodě. To by platilo pro dnešní dobu. Dříve v původním významu, přibližně před sto lety, toto slovo označovalo kuplíře, pasáka, tedy rozhodně nic lichotivého.

Heslo Pardál je v kategorii Hanlivé

Koblihář

kdo je to Koblihář?

Hanlivým slovem koblihář označujeme příznivce Andreje Babiše a politického hnutí ANO. Andrej Babiš na svých předvolebních mítincích rozdával zdarma koblihy, které se tak staly symbolem laciného "úplatku" voličů hnutí ANO.

Slovo Koblihář je v sekci Hanlivé

Voayer

kdo je to Voayer?

Voyer je člověk trpící sexuální úchylkou, která spočívá v tom, že sexuálního vzrušení a někdy i uspokojení dosáhne sledováním anonymních jedinců nebo párů, věnujících se intimním záležitostem, jako jsou mytí a hygiena, nahlížení do výstřihů a pod sukně žen, pozorování svlékajících se žen, sledování předeher a vlastní soulože párů. Pozorované objekty o zájmu voyera nic netuší. Sexuální úchylka může přerůst až v deviaci, pokud voyer dává své pozorovací činnosti přednost před sexuální aktivitou s partnerem a běžnými způsoby uspokojování sexuálních potřeb. Při tomto pozorování postižený jedinec často sám masturbuje. Na rozdíl od některých jiných úchylek se voyer svým obětem nesnaží nijak ubližovat a skrývá se.

Heslo Voayer se nachází v sekci Poruchy

Lump

kdo je to Lump?

Lump nebo též mizera je označení pro bezcharakterního, nečestného člověka. Pro lumpa je přijatelná jakákoliv špatnost, zvláště pokud povede k naplnění jeho osobních cílů či potřeb. Lumpovi zcela scházejí jakékoliv morální zásady, nemá problém zneužívat svoje okolí, netrápí ho výčitky svědomí. Právě kvůli absenci svědomí se někteří lumpové dokáží vypracovat i na vedoucí pozice, neboť nemají sebemenší zábrany v realizaci nepříjemných a nepopulárních opatření. Výraz lump má svůj původ v němčině, kde má význam otrhanec, pobuda či darebák.

Text Lump je v kategorii Hanlivé

Tatiana Vilhelmová

kdo je to Tatiana Vilhelmová?

Tatiana Vilhelmová, vlastním jménem Tatiana Čecháková, je jak filmová, tak divadelní herečka. Již od dětství navštěvovala hodiny baletu a zpívala v Kühnově dětském sboru. Začala studovat na státní konzervatoři v Praze, studium však nedokončila. Původně byla stálou členkou souboru v Dejvickém divadle, později zde pouze hostovala. Za své herecké výkony získala několik nominací a ocenění například Českého lva. Tatiana Vilhelmová vynikla ve filmu Štěstí nebo snímku Společnice a dalších. Věnuje se také dobročinným akcím, které často zaštiťuje.

Slovo Tatiana Vilhelmová se nachází v kategorii Herectví

Zuzana Norisová

kdo je to Zuzana Norisová?

Zuzana Norisová je slovenská umělkyně, herečka a zpěvačka. Studovala v Bratislavě a svou kariéru zahájila v divadle. Diváci ji znají především z filmu Rebelové a populární jsou i její role v muzikálech nebo seriálech. Zuzana Norisová vystupovala například v Pomádě, Kleopatře, Angelice a dalších a v seriálech Dokonalý svět, Soukromé pasti, Strážce duší a mnoha dalších.

Heslo Zuzana Norisová je v kategorii Herectví


Klíčová slova: přesný výraz, informace, význam slova, osobnosti, lexikon, lidé, kdo je to, co znamená, kdo to je, termín, wiki, slovo, popis, význam, definice, heslo, vysvětlení, význam pojmu, biografie, formulace, co to je, přesný význam, osobnost, synonymum, popis, pojem, etymologie, slovník, životopis

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Rhodium

Pojem, výraz, heslo, co je to Rhodium?

Rhodium je drahý kov, který se vyznačuje stříbřitou barvou. Jeho zkratka v periodické soustavě prvků je Rh. Rhodium je dražší a vzácnější než zlato a stříbro. Vyznačuje se značnou chemickou stálostí a odolností, má vynikající vodivost, proto se využívá v průmyslové výrobě. Omezeně je používáno i na výrobu šperků, ale spíše než na šperky z čistého rhodia narazíme na stříbro pokovené rhodiem.To zabraňuje jeho černání.

Pojem Rhodium patří do kategorie Chemie

Benchmark

Pojem, výraz, heslo, co je to Benchmark?

Ukazatel výkonnosti, porovnávání výkonů v různých firmách pomocí provedených ekonomických analýz. Ve výpočetní oblasti výsledek práce počítačového programu hodnotícího výkonnost určitého zařízení, například grafické karty nebo procesoru. V geologii je benchmark bodem, který se stává základním vzorem, srovnáním pro další měření.

Termín Benchmark patří do kategorie Počítače

Hermafrodit

Pojem, výraz, heslo, co je to Hermafrodit?

Hermafrodit je označení pro takový druh živočicha nebo pro jedince, který vytváří současně spermie i vajíčka. Jeho tělo je vybaveno varlaty i vaječníky nebo má obojetnou pohlavní žlázu. Hermafroditi jsou běžní mezi měkkýši, pláštěnci, kroužkovci a ploštěnci, patří k nim i některé druhy ryb. Samo označení hermafrodit má svůj původ v řeckých bájích, kde vznikla oboupohlavní bytost spojením nymfy a krásného Hermafrodita. Hermafroditem může být jedinec trvale od svého narození, některé živočišné druhy mohou pohlaví střídat – například různé druhy ryb. Část hermafroditů se rozmnožuje sebeoplozováním, například parazité nebo v rostlinné říši samosprašné rostliny. U člověka může jít o osobu se základy obou pohlavních orgánů, ovšem funkční bývají buď varlata, nebo vaječníky, popřípadě nejsou funkční žádné pohlavní orgány.

Výraz Hermafrodit se nachází v sekci Lékařství

Špinavé peníze

Pojem, výraz, heslo, co je to Špinavé peníze?

Špinavé peníze je označení pro peníze, které byly získány nelegálním způsobem. Může se jednat například o peníze, které pocházejí z obchodů s drogami, z provozování prostituce či obchodů se zbraněmi. Majitelé takových peněz se snaží tyto zisky zlegalizovat, což se označuje jako praní špinavých peněz. Praní špinavých peněz je trestnou činností.

Výraz Špinavé peníze je v sekci Ekonomie

Kognát

Pojem, výraz, heslo, co je to Kognát?

Kognát je výraz z oblasti právní a antropologické. Užívá se pro označení příbuzných v přímé linii, jak po otci, tak po matce. V dřívějších společnostech byl přikládán větší význam příbuzenství v otcovské linii (pojem agnát), což zvláště v panovnických rodinách trvalo s přestávkami až do 18. století. Slovem kognát je tedy obecně označován pokrevní příbuzný. Pojem kognát byl velmi podrobně řešen v římském právu, kde byly podrobně určeny jednotlivé druhy dědické posloupnosti.

Výraz Kognát je v kategorii Právo

Cytoskopie

Pojem, výraz, heslo, co je to Cytoskopie?

Cytoskopie je jednou z metod vyšetření trávicího traktu. Jedná se o metodu endoskopickou, při které je podrobně zobrazena struktura zkoumané tkáně. Při cytoskopii není nutný pobyt v nemocnici, ale pacient se musí připravit – především nejíst, nepít ani nekouřit 8 hodin před vyšetřením. Někdy jsou také podávána hypnotika. Vyšetření trvá maximálně 1 hodinu a výsledky jsou ihned k dispozici. Endoskop (hadička se světlem a kamerou) se zavádí přes ústní dutinu, pacient cítí tlak a může mít pocit na zvracení.

Termín Cytoskopie se nachází v kategorii Lékařství

Cestopis

Pojem, výraz, heslo, co je to Cestopis?

Cestopis je pojem složený ze dvou slov – cestovat a popisovat. Jedná se o literární druh zařazený do prózy. Cestopis může být dílo dokumentární nebo umělecké. V cestopisu jde o popis cestování autora po jiných zemích. Do popisu autor zařazuje zvláštnosti dané země a obyvatel z hledisek geografických, sociálních, kulturních a dalších. Známé cestopisy vznikaly již od starověku, z moderních cestopisů české literatury jsou proslulé cestopisy Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Pojem Cestopis je v sekci Literatura

INTERPOL

Pojem, výraz, heslo, co je to INTERPOL?

INTERPOL je zkratka anglického názvu International Criminal Police Organization. Jde o organizaci, která zajišťuje mezinárodní spolupráci mezi policejními organizacemi. Jedná se o největší organizaci tohoto typu na světě. INTERPOL pracuje na mezinárodním vyhledávání, pronásledování a zatýkání pachatelů různých trestných činů. Jsou v něm sdruženy různé druhy států bez ohledu na to, zda mají demokratické nebo nedemokratické zřízení. Má skoro 200 členů a je stálým pozorovatelem OSN. Symbolem je logo a vlajka, které vyjadřují základní principy práce této organizace, mírové barvy a rychlost spojení. Centrem Interpolu je Lyon, oficiálními jazyky jsou francouzština, angličtina, španělština a arabština.

Pojem INTERPOL je v sekci Zkratky

Flipové pouzdro

Pojem, výraz, heslo, co je to Flipové pouzdro?

Flipové pouzdro je speciální druh krytu na mobilní telefon. Otevírá se pohodlně jako kniha, a přesto telefon dokáže dokonale ochránit. Tento obal se totiž vyrábí na míru přesně pro daný typ telefonu, takže přístroj je chráněn a současně lze používat všechna důležitá tlačítka a konektory. Flipové pouzdro je vyrobeno z pevného materiálu. Ten není hladký, takže nehrozí, že by telefon mohl vyklouznout z ruky. Displej je chráněn mikrovláknem a pro běžné činnosti není potřeba mobil z pouzdra vyndat.

Termín Flipové pouzdro se nachází v sekci Hardware

Cashback

Pojem, výraz, heslo, co je to Cashback?

Cashback je pojem pocházející z angličtiny, v doslovném překladu znamená návrat hotovosti neboli peněz. Cashback je označením více možných druhů služby. Může se jednat o nárok na zahraniční DPH, možnost výběru peněz při platbě kartou u vybraných prodejců nebo vrácení části peněz jako podpory určité reklamní akce. Velmi často se cashback užívá při platbě kartou, kdy prodejci umožní ještě výběr další částky do sjednaného maxima. Prodejci, kteří tuto službu umožňují, jsou označeni právě logem cashback.

Výraz Cashback patří do sekce Bankovnictví


Klíčová slova: Benchmark, Špinavé peníze, Cashback, odborné názvosloví, popis, slovník, popis, Kognát, význam, Cytoskopie, termín, INTERPOL, význam pojmu, Rhodium, co znamená, wiki, definice, Cestopis, názvosloví, informace, co to je, vysvětlení, slovo, odborný výraz, Hermafrodit, formulace, význam slova, přesný význam, pojem

Další, minulé tipy dne

Tip na úterý 22. června 2021        Tip na pondělí 21. června 2021
Tip na neděli 20. června 2021        Tip na sobotu 19. června 2021
Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021