Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na sobotu 5. června 2021

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Kapsář

kdo je to Kapsář?

Kapsář neboli kapesní zloděj je ten, kdo dokáže lidem šikovně a nenápadně vytáhnout z kapsy nebo z kabelky telefon, peněženku apod. Kapsáři se vyskytují hlavně na místech, kde je vysoká koncentrace lidí, ideální je pro ně nějaká tlačenice. Nepříjemnostmi s kapsáři je nechvalně proslulé zejména centrum Prahy. Objasněnost kapesních krádeží je obecně velmi nízká.

Text Kapsář patří do sekce Zločin

Maloměšťák

kdo je to Maloměšťák?

Maloměšťák patří k hanlivým pojmenováním pro maloburžoazního příslušníka či pro toho, kdo má nemoderní názory a je značně omezený, má nízké cíle. Tito lidé se většinou snaží zakrývat svůj původ a všemi prostředky se chtějí dostat do vyšších tříd. Maloměšťák se přetvařuje, ale sám rád druhé posuzuje a odsuzuje.

Slovo Maloměšťák je v sekci Hanlivé

Zločinec

kdo je to Zločinec?

Zločinec je pachatel zvláště závažného zlého činu, kterým se vyděluje ze společnosti a v případě odhalení je za něj podle práva potrestán. Pojem je znám již z historie, dnes je zločinec nazýván pachatelem trestného činu. Zločincem je ten, kdo spáchal závažný trestný čin úmyslně a měl by být potrestán odnětím svobody na 5 a více let. Pokud by šlo o odnětí svobody nad 10 let, šlo by o zvlášť závažný zločin.

Text Zločinec patří do sekce Zločin

Masochista

kdo je to Masochista?

Masochista je člověk, kterému umožňuje sexuální vzrušení prožitek bolesti, způsobované někým jiným. Název byl odvozen od jména spisovatele Leopolda von Sacher – Masocha. Masochistovi se bolest líbí, ale stanovuje si limity únosnosti. Bolest sám vyhledává a nemusí jít jen o bolest fyzickou. Masochista je dobrovolným trpitelem, podstupuje i bolest psychickou a umí si ji vychutnat.

Heslo Masochista je v kategorii Poruchy

Kynolog

kdo je to Kynolog?

Kynolog je odborník studující psy jako živočišný druh, zoolog. Může se však jednat i o nadšence, který psa vidí jako společníka nebo domácího mazlíčka. V tom případě je kynolog chovatel nebo příznivec výcviku či pouhý nadšený majitel, který se výcviku psa věnuje neformálním způsobem. Označují se tak i ti, kteří se věnují psím sportům. Kynologové se celosvětově sdružují ve federacích a uniích.

Heslo Kynolog se nachází v sekci Věda

Evangeline Lilly

kdo je to Evangeline Lilly?

Evangeline Lilly, celým jménem Nicole Evangeline Lilly, je kanadská herečka proslavená především rolí Kate ze seriálu Ztraceni. Za tuto postavu byla nominovaná na Zlatý glóbus. Absolvovala studium mezinárodních vztahů na Univerzitě Britské Kolumbie. Evangeline Lilly si na studium vydělávala jako modelka, poté natáčela reklamy a objevila se v seriálech, později i ve filmech jako Ant – Man, Avengers Endgame a dalších.

Slovo Evangeline Lilly se nachází v kategorii Herectví

Sexuolog

kdo je to Sexuolog?

Sexuolog je pracovník v oblasti vědy, který studuje lidskou sexualitu a sexuální chování. Zaměřuje se na pohlavní život ze všech stran, bere v úvahu hlediska lékařská, fyziologická, pedagogická, psychologická, etická i jiná. Předmětem sexuologova zkoumání je vývoj i fungování pohlavního ústrojí, lidské sexuální chování a jeho rozvoj, párové chování, rizikový sex, pohlavní i pohlavně přenosné choroby a jejich léčení.

Text Sexuolog je v kategorii Lékařství

Pedant

kdo je to Pedant?

Pedant je člověk, pro nějž je typické puntíčkářství, přehnané lpění na (často nepodstatných) detailech. Pedantství je chápáno jako spíše negativní vlastnost.

Slovo Pedant je v sekci Vlastnosti

Mentalista

kdo je to Mentalista?

Mentalista je název amerického televizního seriálu z policejního prostředí. Hlavní postavou je Patrick Jane, konzultant Kalifonského úřadu pro vyšetřování, který má velmi dobré pozorovací schopnosti a dokáže vyčíst spoustu informací z řeči těla a chování lidí. Patrick se celou dobu snaží o dopadení Rudého Johna, vraha jeho dcery a manželky. Seriál je natáčen od r. 2008.

Slovo Mentalista je v sekci Fikce

Darebák

kdo je to Darebák?

Darebák či lotr je zlý, špatný, mravně zkažený člověk. Není prakticky žádná špatnost nebo zlo, které by se mu příčily. Darebák se vzhledem k naprosté absenci morálních zásad a zábran dopustí klidně i zločinu (podvodu, krádeže, zpronevěry) snad s výjimkou vraždy, v takovém případě bychom užili jiný výraz. Darebák se klidně bude mstít a trápit svoje blízké i své okolí. Může se jednat o jedince s poruchou osobnosti či chování, což není v žádném případě omluvou pro jeho zvrácené počínání. Darebákem se většinou člověk nestane ze dne na den. Že je s ním něco špatně, bývá zřejmé minimálně už od období dospívání.

Slovo Darebák je v sekci Hanlivé


Klíčová slova: heslo, pojem, kdo je to, informace, formulace, význam slova, synonymum, termín, definice, osobnosti, lexikon, slovník, lidé, vysvětlení, kdo to je, etymologie, slovo, přesný výraz, osobnost, co to je, popis, popis, wiki, co znamená, biografie, význam pojmu, význam, životopis, přesný význam

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Perzekuce

Pojem, výraz, heslo, co je to Perzekuce?

Perzekuce je označení pro pronásledování jednotlivé osoby nebo celé skupiny osob. Toto pronásledování nebo násilné zacházení se koná systematicky. Perzekuce má více forem – náboženská, rasová, etnická nebo politická. Jako perzekuce může být označeno různé jednání – vyhrožování, nátlak, izolace nebo nezákonné uvěznění. Jedná se o trestný čin, označený mezinárodním právem jako zločin proti lidskosti.

Heslo Perzekuce se nachází v kategorii Právo

Grand Slam

Pojem, výraz, heslo, co je to Grand Slam?

Grand Slam je výraz užívaný především ve sportu. V tenise označuje vítězství ve čtyřech nejdůležitějších turnajích, Těchto vítězství musí být dosaženo v průběhu jednoho roku, popřípadě musí následovat v řadě za sebou. Grand Slam v golfu znamená také zvítězit ve čtyřech nejdůležitějších turnajích a také v časovém období jednoho roku. Termín používají i baseballisté a softballisté. Jde o označení homerunu v momentě, kdy všechny mety v poli obsadili běžci. Pojem je znám i z bridže, kde se jedná o licitaci a následující uhrání veškerých zdvihů jedné hry. Termínem Grand Slam se označovala i obří letecká puma.

Pojem Grand Slam patří do sekce Sport

Sangria

Pojem, výraz, heslo, co je to Sangria?

Sangria je osvěžující nápoj, proslulý nejvíce ve Španělsku, Portugalsku a Jižní Americe. Variant sangrie je mnoho, základem je vždy červené víno a více druhů ovoce. Samotný název pochází z latiny, slovo sanguis znamená krev, jejíž barva je příznačnou barvou nápoje. Sangrie se velice rozšířila a nabízí se o celém světě. Prodává se i plněná v lahvích, ale lze si ji připravit i čerstvou doma z červeného vína, brandy, nakrájeného ovoce, sladidla a ledu.

Heslo Sangria patří do kategorie Nápoje

Karaoke

Pojem, výraz, heslo, co je to Karaoke?

Karaoke je populární druh zábavy, jehož podstatou je zpěv amatéra na originální hudební melodii. Většinou se jedná o známé skladby, z nichž se pouští pouze hudba bez hlasu původního interpreta. Slova může amatérský interpret i publikum sledovat na obrazovce nebo na plátně. Pro karaoke se nejčastěji využívají DVD, CD nebo videa. Karaoke je stále rozšířenějším způsobem zábavy a pořádají se v něm i nejrůznější soutěže.

Výraz Karaoke patří do kategorie Kultura

Obecné ohrožení

Pojem, výraz, heslo, co je to Obecné ohrožení?

Obecné ohrožení je druh trestného činu, který je jmenován v trestním zákoníku. Označován je takto takový čin, který mohl být spáchán z nedbalosti nebo také úmyslně. Pachatel obecného ohrožení vystaví lidi nebezpečí smrti či těžké újmy na zdraví. Může jít také o velkou a ohrožující škodu na cizím majetku, jako je způsobení živelné pohromy, neoprávněné nebo nesprávné použití nebezpečných látek a podobně. Za tento čin může být pachatel odsouzen k odnětí svobody od jednoho roku až po výjimečný trest.

Termín Obecné ohrožení je v sekci Právo

Erdomed

Pojem, výraz, heslo, co je to Erdomed?

Erdomed je název léku, jehož účinnou látkou je erdostein. Lék napomáhá rozpouštění hlenů, které zkapalní a je možné je vykašlat. Erdomed podporuje léčbu onemocnění horních i dolních dýchacích cest chronického i akutního původu. Brání nahromadění hlenu, zlepšuje průchodnost nosních dutin i průdušek a působí tak preventivně proti komplikacím jednotlivých onemocnění. Lék není volně prodejný.

Heslo Erdomed patří do kategorie Lékařství

Tenisový loket

Pojem, výraz, heslo, co je to Tenisový loket?

Tenisový loket je označení pro zánět lokte, který může vzniknout u každého člověka, který přetěžuje loketní kloub. K přetěžování nedochází jen při hraní tenisu, ale při mnoha dalších činnostech. Projevuje se velkými bolestmi na vnější straně lokte. Zánět postihuje především svalové šlachy a úpony, vyskytuje se poměrně často již od počátků dospělosti u sportovců, těžce pracujících nebo u těch, kteří hodně píší na počítači. Tenisový loket se vyskytuje v akutní nebo chronické formě. Projevuje se různým stupněm bolesti v místě zánětu zvláště při zvýšené aktivitě. Léčba není jednoduchá, doporučuje se klidový režim a podávání analgetik, ortéz, obstřiků, rehabilitace. Může dojít i na operativní řešení.

Termín Tenisový loket patří do kategorie Nemoce

Oddenek

Pojem, výraz, heslo, co je to Oddenek?

Oddenek se označuje také jako podzemní stonek. Jedná se o pojmenování té části rostliny, která vznikla proměnou stonku a funguje jako zásobování živinami. U části rostlin – většinou se jedná o vytrvalé byliny – je oddenek výběžkem kořene a slouží rostlině k překonání zimního období. Pokud má být oddenek využit pro bylinkářské účely, je potřeba sbírat ho v jarním nebo podzimním období, kdy obsahuje nejvíce užitečných látek.

Výraz Oddenek je v kategorii Rostliny

Intarzie

Pojem, výraz, heslo, co je to Intarzie?

Intarzie je pojmenování uměleckého výtvoru, který vzniká lepením a složením dýh, které mají různé barvy a struktury. Tyto dýhy pak tvoří obrazce. Pokud se jedná pouze o dýhy, jde o intarzii prostou, jestliže se dýhy kombinují i s jinými materiály, nazývá se taková intarzie kombinovanou. Dýhy se do požadovaného tvaru upravují pomocí pilky, lupénkové pilky, elektrické pilky nebo nože, pak se dokonale sesadí a celek se slepí. Obdobím rozkvětu a největší obliby intarzií bylo baroko a rokoko, kdy vzniklo i zvláštní samostatné řemeslo.

Termín Intarzie je v sekci Stavebnictví

Kružba

Pojem, výraz, heslo, co je to Kružba?

Kružba je typickým stavebním znakem pro gotiku a renesanci severu. Jde o souměrný prvek, který se nachází v obloucích oken, zábradlí, arkád a dalších. Je založena na kruhových obloucích nebo paprskových kolech. Kružba byla tvořena pomocí kružidla, členila okenní plochu nebo oživovala stěny. Často se používala barevná skla. Později se kružby používaly i na oltářích, lavicích a kazatelnách nebo ve štítech městských domů.

Výraz Kružba patří do sekce Stavebnictví


Klíčová slova: názvosloví, pojem, Obecné ohrožení, Karaoke, slovo, odborné názvosloví, význam slova, termín, definice, popis, slovník, synonymum, popis, informace, Erdomed, Kružba, přesný výraz, Perzekuce, Grand Slam, formulace, Intarzie, odborný výraz, přesný význam, Oddenek, co znamená, význam pojmu, význam, vysvětlení, Tenisový loket

Další, minulé tipy dne

Tip na úterý 22. června 2021        Tip na pondělí 21. června 2021
Tip na neděli 20. června 2021        Tip na sobotu 19. června 2021
Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021