Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na úterý 8. června 2021

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Hamoun

kdo je to Hamoun?

Hamoun je chamtivý, lakotný člověk, který baží po majetku, po zisku, nerad se s někým dělí a je sobecký, skrblík. To je naprosto zřejmé z lidové ironické průpovídky o hamounech: Hamty, hamty, ať mám víc než tamty.

Text Hamoun je v kategorii Vlastnosti

Podnikatel

kdo je to Podnikatel?

Podnikatel je fyzická nebo právnická osoba, která soustavně podniká, a to buď jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) - to platí u fyzických osob, nebo se může jednat např. o akciovou společnost, společnost s ručením omezením atd. Podnikatel podniká na základě živnostenského oprávnění a je zapsán v živnostenském rejstříku.

Heslo Podnikatel se nachází v sekci Podnikání

Moralista

kdo je to Moralista?

Moralista je osoba, která se zabývá problematikou morálky, mravů. Jedná se o člověka často kárajícího mravy ostatních, zastánce moralizmu. Zkoumá a vyznává soubory principů, podle kterých se hodnotí rozhodování a jednání člověka. Jeho názory na to, co je správné nebo špatné vychází z jeho vnitřního přesvědčení. Moralista trvá na dodržování pravidel společnosti, toho, co se vyžaduje a toho, co je zavrhováno.

Text Moralista patří do sekce Vlastnosti

Zeman

kdo je to Zeman?

Zeman patří k nižší šlechtě, toto pojmenování se používá především na území historického Česka, Polska a Uher. Mezinárodně se pro tuto skupinu používá označení gentry. Jednalo se o šlechtice sídlícího na venkově, který se většinou živil zemědělstvím. Zemané postupně odcházeli do měst a stávali se součástí rytířstva. Běžně se pojmenování přestalo užívat v 18. století.

Text Zeman je v kategorii Historie

Metrolog

kdo je to Metrolog?

Metrolog (nikoliv meteorolog!)je odborník, jenž provádí kalibraci a údržbu technicky komplikovaných a velmi přesných přístrojů. Metrolog dále zajišťuje expertízy, navrhuje kalibrační postupy, stará se o dozorčí činnost a ke všemu vede příslušnou dokumentaci.

Heslo Metrolog je v kategorii Profese

Jiří Voskovec

kdo je to Jiří Voskovec?

Jiří Voskovec byl herec, dramatik, spisovatel a textař, Čechoameričan známý spoluprací s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem. Jeho vlastní jméno bylo Jiří Wachsmann. Studoval v Praze a později ve Francii, společně se spolužákem Janem Werichem se stali členy Osvobozeného divadla. Ve svých hrách reagovali na politiku a sociální vývoj. Po nástupu fašizmu bylo divadlo zavřeno a Voskovec s Werichem emigrovali do USA. Po návratu Jiří Voskovec opět spolupracoval s Janem Werichem, v roce 1948 emigroval znovu, nejdříve do Francie, později do USA, kde získal americké občanství. Jako George Voskovec hrál v divadlech i ve filmu.

Text Jiří Voskovec patří do sekce Herectví

Endomorf

kdo je to Endomorf?

Endomorf patří k označení svalových typů. Jedná se o člověka a malou a podsaditou postavou bez jasně vyrýsovaných svalů a pomalým metabolismem. Velmi rychle dokáže nabrat na váze, a to jak svaly, tak tuk. Má silné svaly a velkou sílu v nohou. Musí jíst často a málo, musí se vyhýbat tučným jídlům. Chce - li se zbavit tuku a nabrat svaly, musí posilovat, běhat, intenzivně trénovat a zaměřit se na úpravu jídelníčku, zvláště příjmu bílkovin – preferovat libové maso, ryby nebo vejce.

Heslo Endomorf je v kategorii Vlastnosti

Sociolog

kdo je to Sociolog?

Sociolog je vědec, který se zabývá výzkumem sociálního života, jednání lidí, strukturou společnosti, společenskými systémy, strukturou společnosti a vlivy, které se odrážejí v životě jednotlivých osob, skupin nebo celé společnosti. Sociologové se začali objevovat v 19. století, jednalo se původně o filozofy. Zakladatelem sociologie je Francouz August Comte. V této vědě existuje mnoho škol a směrů.

Text Sociolog patří do sekce Profese

Hosteska

kdo je to Hosteska?

Hosteska je průvodkyně nebo společnice. Většinou se jedná o osobu ženského pohlaví, která poskytuje asistentské či reprezentativní služby při různých akcích. Například u výstavních stánků prezentují hostesky jednotlivé produkty, doprovázejí hosty po místech, která by měli navštívit a podobně. Hostesky jako společnice mají své protějšky provázet a bavit.

Heslo Hosteska se nachází v sekci Profese

Lenka Filipová

kdo je to Lenka Filipová?

Lenka Filipová je zpěvačka a kytaristka, vynikající šansoniérka, textařka a hudební skladatelka. Sama pocházela z hudební rodiny, již od dětství se učila hrát na kytaru a tento obor i vystudovala. Již během studia vystupovala jako zpěvačka a moderátorka. Působila i ve skupině Spirituál kvintet, v divadle Semafor, v Alhambře a se skupinou Flop. Lenka Filipová studovala a vystupovala i v zahraničí, především ve Francii. Později založila svou doprovodnou skupinu Domino. Její profesionalita a kvality byly ohodnoceny řadou cen a uznání.

Text Lenka Filipová patří do sekce Hudba


Klíčová slova: přesný význam, formulace, heslo, pojem, slovník, co znamená, význam, slovo, co to je, kdo je to, wiki, životopis, kdo to je, vysvětlení, informace, popis, biografie, etymologie, synonymum, popis, osobnosti, význam pojmu, termín, přesný výraz, lidé, osobnost, lexikon, definice, význam slova

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Ultrabook

Pojem, výraz, heslo, co je to Ultrabook?

Notebook nové generace, který vyhovuje parametrům určeným společností Intel. Je lehký, váží maximálně 1,4 kg, tenký s tloušťkou do 20 mm. Má rychlý start, baterie vydrží minimálně 5 hodin, je vybavený SSD diskem, procesorem CULV od Intelu a jeho dosahovaný výkon se pohybuje mezi netbookem a klasickým notebookem. Výrobce počítačů Intel má na ultrabook registrovanou ochrannou známku.

Heslo Ultrabook patří do sekce Počítače

Ask toolbar

Pojem, výraz, heslo, co je to Ask toolbar?

Ask toolbar je legitimní program, který však může být uživatelem považován za nežádoucí. Jedná se o panel nástrojů. Do počítače se dostává např. při instalaci volných programů a nahrazuje pak výchozí prohlížeč. To se často stává bez vědomí uživatele. Ask toolbar většinou obsahují programy stahované z internetu. Jeho instalaci lze zabránit dostatečnou pozorností při instalaci, kdy lze odmítnout možnost instalace ask toolbar.

Pojem Ask toolbar je v sekci Internet

Asketický

Pojem, výraz, heslo, co je to Asketický?

Asketický je přídavné jméno, označující souvislost s odříkáním se světským radostem a snahou dalšího rozvoje duchovního života. Činnost, nazývaná asketická, probíhá více způsoby, nejčastějšími je odříkání, vzdání se požitků, umrtvování nebo dokonce ubližování vlastnímu tělu. Souvisí s náboženstvím, zřeknutím se pravidel světa jako takového a vykonání pokání a dosažení ctnosti. Asketický život je dobrovolný, jeho vyznavač je přesvědčen o správnosti svého konání a považuje ho za vysoce morální.

Termín Asketický se nachází v kategorii Náboženství

Rasismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Rasismus?

Rasismus je teorie a chování, které záměrně odsuzuje či jinak zavrhuje určitou skupinu lidí. Lidé by si měli být podle základních práv rovni. Rasismus tato nařízení ignoruje a porušuje. Rasismus může být zaměřen buď na konkrétní jednu skupinu obyvatelstva (např. proti Romům) nebo na více skupin, které se vyznačují určitými znaky (barva kůže, sociální chování apod.). Rasismus má již dávnou historii, první zmínky jsou datovány do doby antického Řecka a Říma. V současné době však stále narůstá a to by měl být důvod k zamyšlení se.

Termín Rasismus je v sekci Kultura

Kreatin

Pojem, výraz, heslo, co je to Kreatin?

Kreatin je dusíkatá organická kyselina, jež se běžně vyskytuje v tělech veškerých obratlovců. Největší koncentraci kreatinu najdeme ve svalové tkáni. Zdrojem z běžné potravy jsou hlavně různé druhy masa, protože v rostlinách obsažen není. V souvislosti s tím byla v tělech vegetariánů naměřena mnohem menší koncentrace kreatinu. Tato organická kyselina byla objevena a popsána Michelem Eugenem Chevreulem v roce 1832. Svůj název si získala z řečtiny. Hlavní úkol kreatinu v lidském těle je zásobování svalových a nervových buněk energií.

Termín Kreatin se nachází v sekci Lékařství

Palmarín

Pojem, výraz, heslo, co je to Palmarín?

Palmarín je obchodní název margarínu vyrobeného z palmového a olivového oleje.

Výraz Palmarín se nachází v kategorii Jídlo

Kanyla

Pojem, výraz, heslo, co je to Kanyla?

Kanyla je pojem z oblasti lékařství. Jedná se o trubici, která se zavádí do těla za účelem vpravení či odstranění tekutin. Využívá se i k dalším účelům, často ve spojení s dalšími přístroji. Kanyly mají řadu variant, odlišují se především tvarem hrotů. K nejčastěji využívaným druhům patří nitrožilní kanyly, používané při hospitalizaci, nosní kanyly, kardiochirurgické a další.

Výraz Kanyla je v kategorii Lékařství

First minute

Pojem, výraz, heslo, co je to First minute?

First minute je pojem spojený s cestováním a zájezdy. Podstatou First minute je zakoupení zájezdu ještě před započetím sezóny nebo na jejím začátku. First minute pochází z angličtiny a znamená první chvíle. Zájezdy First minute nabízejí zvláštní výhody, především velké slevy a širokou nabídku. Není nutné zaplatit vysokou zálohu. Zakoupit zájezd se však musí dlouho dopředu a stanovit si tak také termín dovolené, který již nebude možno změnit.

Výraz First minute patří do sekce Cestování

Krendle

Pojem, výraz, heslo, co je to Krendle?

Krendle je název pro historický nástroj kameníků. Má tvar plochého palcátu. Jeho tělo je poskládáno z tenkých k sobě na plocho srovnaných kamenických špic. Ty jsou rovnány tak, aby vytvořily oblouk. Většinou se používá kolem 10 špic. Vše je upevněno do ploché objímky, ta pak přechází do rukojeti. Způsob práce se podobá činnostem se sekerou, je však nutno počítat s velkou fyzickou náročností, kov je těžký. V dnešní době se krendle skoro nepoužívá. Původně se s ní opracovávaly kameny měkčího charakteru. Cílem bylo stejnoměrně osekat kamenné plochy, ale ponechat povrch ještě k dalším úpravám.

Heslo Krendle je v kategorii Nástroje

Aquastop

Pojem, výraz, heslo, co je to Aquastop?

Aquastop je moderní bezpečnostní systém, který využívají především výrobci myček a praček. Tento systém chrání místo, kde stojí přístroj, před vytopení, pokud dojde k poruše nebo zničení hadice. Aquastop sám uzavře přívod vody do přístroje a minimalizuje tak možné škody. Názvem aquastop se také označuje technologie hloubkové impregnace betonu, která brání prošlapu a ochození dlažby a jejímu rychlému zašpinění.

Výraz Aquastop je v sekci Technika


Klíčová slova: First minute, Asketický, slovo, názvosloví, pojem, synonymum, význam, wiki, Ultrabook, odborný výraz, Kreatin, význam pojmu, Aquastop, Kanyla, heslo, Palmarín, Krendle, informace, Rasismus, přesný význam, vysvětlení, přesný výraz, význam slova, co znamená, popis, co to je, termín, Ask toolbar, popis

Další, minulé tipy dne

Tip na úterý 22. června 2021        Tip na pondělí 21. června 2021
Tip na neděli 20. června 2021        Tip na sobotu 19. června 2021
Tip na pátek 18. června 2021        Tip na čtvrtek 17. června 2021
Tip na středu 16. června 2021        Tip na úterý 15. června 2021
Tip na pondělí 14. června 2021        Tip na neděli 13. června 2021
Tip na sobotu 12. června 2021        Tip na pátek 11. června 2021
Tip na čtvrtek 10. června 2021        Tip na středu 9. června 2021