Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na středu 23. června 2021

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Otrokář

kdo je to Otrokář?

Otrokář je majitel otroků, člověk, který využívá práce lidí, kteří nejsou svobodní a z právního hlediska jsou jeho majetkem. Otrokář může s otroky dokonce obchodovat stejně jako s jiným zbožím. Otrokáři jsou známi již z období neolitu. V současnosti je otroctví zakázané mezinárodním právem, i když někdy bývá tento zákaz ignorován, například u obchodu s bílým masem nebo nucené prostituce. Pojmenování se někdy používá u přílišné závislosti jedné osoby na druhé, kdy je jedna z osob závislá tak, že na druhou musí pracovat nebo je zbavena osobní svobody.

Text Otrokář je v kategorii Zločin

Au pair

kdo je to Au pair?

Au pair je pojmenování pro nezadanou dívku nebo chlapce. Au pair cestuje do zahraničí, kde bydlí v hostitelské rodině a pomáhá pečovat o děti a domácnost. Má zde zajištěnu také stravu a dostává kapesné. Neprovádí žádné těžké práce a má přesně stanovenou náplň i pracovní dobu. Vše závisí na dohodě s hostitelskou rodinou. Pracovní doba musí být stanovena tak, aby se au pair mohla vzdělávat v různých kurzech, především jazykových.

Heslo Au pair se nachází v sekci Profese

Pitaval

kdo je to Pitaval?

Pitaval je příjmení nakladatele, právníka a spisovatele Francoise de Pitaval, autora populárního souboru zajímavých kriminálních případů. Francouzský autor takto postupně vydal 20 svazků napínavých příběhů. Jeho příjmení dalo název podobným sbírkám příběhů, většinou s kriminální zápletkou. Pitaval se tak stal zakladatelem zpráv ze soudní síně a kriminálních reportáží. Měl celou řadu následovníků, z našich autorů např. Egona Erwina Kische.níků, z našich autorů např. Egona Erwina Kische.

Slovo Pitaval je v sekci Zločin

Jaroslav Haščák

kdo je to Jaroslav Haščák?

Jaroslav Haščák je podnikatel, který ve spolupráci s Markem Dospivou založil a vlastní investiční skupinu Penta Investments. Je absolventem Pekingské univerzity a Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. Již v době studia začínal s podnikáním, dovozem textilu z Číny do československých obchodních řetězců. Později se Jaroslav Haščák věnoval obchodu s cennými papíry prostřednictvím společnost Penta Brokers, kde s Markem Dospivou přibrali ještě 3 další partnery. Odmítl svou účast v případu Gorila, kdy se jednalo o úplatky a provize slovenským politikům a úředníkům.

Text Jaroslav Haščák patří do sekce Podnikání

Bigfoot

kdo je to Bigfoot?

Bigfoot, v doslovném překladu z angličtiny velká noha, je pojmenování pro hominida, jehož existence nebyla zatím vědeckým způsobem prokázána. Tato dvounohá postava lidského typu žije údajně v lesním prostředí severní části USA a v kanadské Britské Kolumbii. Bigfoot je nejčastěji popisován jako dvoumetrová postava s dlouhýma rukama tělem pokrytým tmavou a hustou srstí. Jeho noha má být podobná lidské. Nalezeny byly jeho stopy, které však byly označeny jako podvrh, stejně jako snímky a videa, předkládané jako důkaz bigfootovy existence.

Heslo Bigfoot je v kategorii Nadpřirozené

Bill Gates

kdo je to Bill Gates?

Bill Gates, celým jménem William Henry Gates, je podnikatel, autor, investor, průmyslník a také filantrop. Jeho nejznámějším podnikem je založení Microsoftu, největší světové počítačové společnosti vyvíjející a vyrábějící software. Microsoft založil Bill Gates se společníkem Paulem Allenem. Je jeho největším samostatným akcionářem. Zastává nebo zastával zde více funkcí – od předsedy přes generálního ředitele k hlavnímu software architektovi. Napsal také několik knih, u dalších je spoluautorem. Se svým obrovským jměním patří k nejbohatším lidem světa.

Heslo Bill Gates je v kategorii Podnikání

Anděl

kdo je to Anděl?

Anděl je nadpřirozená duchovní bytost. V křesťanství je ztělesněním posla mezi Bohem a lidmi. Bývá zobrazován jako postava s křídly, někdy jako dospělý, někdy jako dítě. Existuje představa anděla strážného - ochránce.

Slovo Anděl se nachází v kategorii Nadpřirozené

Hochštapler

kdo je to Hochštapler?

Hochštapler je typ podvodníka. Jedná se o člověka, který se snaží předstírat, že je někým "lepším", někým z vyšší společnosti, tzv. z "horních deseti tisíc". Hochštapler je přesvědčen, že patřit mezi smetánku společnosti znamená mít mnoho výhod, což je pochopitelně pravda jen zčásti. Hochštapler by tyto výhody, ať už skutečné či domnělé, rád získal bez jakýchkoliv zásluh a s minimálním úsilím. Nejedná se o žádnou moderní záležitost, tento jev je dobře známý i z dob minulých. Jediný rozdíl spočívá v tom, že dříve se hochštapleři snažili předstírat, že jsou (nikoli vlastní vinou) zchudlými šlechtici (zde původně německý výraz označoval toho, kdo chtěl na základě podobné historky žebrat o almužnu od bohatých osob), dnes lžou o tom, že mají vlivné známosti a konexe. Původ slova hochštapler je třeba hledat v němčině: jde o někoho, kdo se chce někam doslova vyšplhat.

Heslo Hochštapler se nachází v sekci Hanlivé

Kristýna Plíšková

kdo je to Kristýna Plíšková?

Kristýna Plíšková je profesionální tenistka, vítězka juniorského Wimbledonu 2010 a pěti turnajů okruhu ITF. Profesionálně se tenisu věnuje od roku 2009. Přechod mezi dospělé ji přinesl pouhé 51. místo žebříčku WTA. Na Wimbledonu se pak dostala do třetího kola. Se sestrou Karolinou a Nicol Vajdišovou jsou označovány jako princezny bílého sportu.

Slovo Kristýna Plíšková se nachází v kategorii Sport

Michael Fassbender

kdo je to Michael Fassbender?

Michael Fassbender je irský herec několikrát nominovaný na Oscara a známý také jako Magnet z filmů X-Men. Začínal seriálovými rolemi, jedním z jeho prvních větších filmů byl historický film 300: Bitva u Thermophyl. Oceněn byl jeho výkon ve filmu hlad, následovaly filmy Hanebný parchanti, Jonah Hex, Centurion, Jana Eyrová, X-Men, Nebezpečná metoda, Stud, Zkrat, Prometheus, 12 let v řetězech, Steve Jobs, Macbeth a další. Michael Fassbender se sám věnuje produkci i režii.

Slovo Michael Fassbender je v sekci Herectví


Klíčová slova: synonymum, pojem, termín, informace, popis, význam slova, co znamená, wiki, slovník, slovo, význam, etymologie, formulace, kdo je to, kdo to je, definice, životopis, heslo, lidé, co to je, popis, význam pojmu, biografie, přesný význam, vysvětlení, osobnosti, lexikon, osobnost, přesný výraz

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Vrubopis

Pojem, výraz, heslo, co je to Vrubopis?

Vrubopis nebo také daňový vrubopis je odborný termín užívaný v oblasti účetnictví. Jedná se o daňový doklad, kterým se opravuje výše daně z přidané hodnoty při při zvýšení základu daně, ke kterému dojde po datu uskutečnění zdanitelného plnění.

Výraz Vrubopis se nachází v sekci Účetnictví

Kóma

Pojem, výraz, heslo, co je to Kóma?

Kóma je stav hlubokého bezvědomí, kdy člověk nereaguje na žádné podněty. Příčinou kómatu bývá nějaký těžký úraz, krvácení do mozku, hypo- nebo hyperglykemie atd.

Termín Kóma je v kategorii Lékařství

Elektronka

Pojem, výraz, heslo, co je to Elektronka?

Elektronka je druh elektronické součástky, která funguje díky vedení elektřiny v prostředí vakua. Jde o trubici, která je hermeticky uzavřena, a ve které se nacházejí elektrody, Z trubice se odsaje vzduch a prostřednictvím elektrod se dovnitř zavede elektrický proud. Trubice může být vyrobena ze skla, keramiky nebo kovu. V elektronce se mohou nacházet katody, anody nebo mřížky.

Pojem Elektronka patří do kategorie Technika

Silová elektřina

Pojem, výraz, heslo, co je to Silová elektřina?

Elektrická energie vyrobená v elektrárně, přenášená ke spotřebitelům a dodávaná konečnému odběrateli. Elektřina odebraná domácností. Pojem se objevuje od roku 2006, kdy došlo ke změně účtování platby za elektřinu. Účet se rozdělil na regulovanou složku zahrnující distribuci, přenos elektřiny a neregulovanou složku, kterou tvoří právě cena za odebranou silovou elektřinu placená dodavateli.

Pojem Silová elektřina se nachází v sekci Ekonomie

Vivisekce

Pojem, výraz, heslo, co je to Vivisekce?

Vivisekce v původním významu znamenala operaci nebo pitvu, která byla prováděna na živém člověku nebo zvířeti. Význam se poněkud posunul, chirurgický zákrok směřuje ke zlepšení zdraví nemocného, kdežto vivisekce umožňuje získání informací pro další výzkum. Je spojena s etickými problémy, protože je často prováděna bez narkózy a zkoumaný objekt trpí. Může být také poškozen tak, že dojde k jeho úmrtí.

Pojem Vivisekce se nachází v sekci Lékařství

Želírovací cukr

Pojem, výraz, heslo, co je to Želírovací cukr?

Želírovací cukr je speciální druh cukru určený pro zavařování a konzervaci. Je v obchodech běžně dostupný a využívá se především pro přípravu domácích džemů a marmelád. Při domácím použití želírovací cukr výrazně zjednodušuje a urychluje práci. Protože výchozí suroviny nebude nutno příliš dlouho vařit, zachovají si vůni, chuť i barvu. Použití želírovacího cukru prodlužuje i trvanlivost a zaručuje správnou hustotu džemu výrobku. Zakoupit je možno i variantu želírovacího cukru, která je vhodná pro diabetiky.

Heslo Želírovací cukr patří do kategorie Jídlo

Krokvice

Pojem, výraz, heslo, co je to Krokvice?

Krokvice je měřičská pomůcka, se kterou lze kontrolovat vodorovnost povrchů. Jedná se o historický nástroj, dnes se používá vodováha. Krokvice vytyčovala vodorovný směr pomocí olovnice. Využívali ji především tesaři, stavitelé a zeměměřiči. Pokud byla vybavena úhlovou stupnicí, bylo s ní možné měřit i sklony. Skládala se ze tří latí, ty tvořily rovnostranný trojúhelník, na jehož vrcholu byla zavěšena olovnice. Využívala přirozeného gravitačního působení. Znak krokvice byl ve středověku užíván jako značka kamenického cechu nebo byl součástí osobní značky tesaře nebo kameníka.

Výraz Krokvice se nachází v sekci Nástroje

Carpaccio

Pojem, výraz, heslo, co je to Carpaccio?

Carpaccio je pokrm, jehož znakem je to, že základní surovina je nakrájená na tenké plátky a podává se v syrovém stavu. Tvoří souvislou vrstvu a dochucuje se různými přísadami nebo omáčkou. Původně se jednalo o tenké plátky hovězího s majonézou, postupně se přidávaly také ryby, především tuňák nebo losos. Vegetariáni uvítali přípravu carpaccia ze zeleniny i ovoce, populární je například carpaccio z červené řepy. Místo majonézy se k ochucení přidává olivový olej, balsamicový ocet nebo sladké omáčky. Někdy se suroviny i nakládají nebo krátce vaří. Poprvé bylo carpaccio podáváno v Benátkách, kde kuchař Cipriani vymyslel jídlo pro hraběnku, která chtěla jiný pokrm ze syrového masa, než tatarský biftek. Vytvořil tedy tenké plátky ze svíčkové a doplnil je majonézou. Pokrm si dali i jiní hoté a jeho obliba rychle vzrostla. Jméno Carpaccio patřilo benátskému malíři, jehož oblíbenými barvami byly právě červená a bílá.

Výraz Carpaccio se nachází v sekci Jídlo

Urbex

Pojem, výraz, heslo, co je to Urbex?

Urbex neboli infiltrátorství je netradiční poznávání objektů vzniklých při lidské činnosti, jako jsou továrny, rozpadající se budovy, opuštěné průmyslové objekty, mosty, tunely, komíny a podobně. Tyto objekty nejsou běžně přístupné, mnohdy je vstup do nich dokonce zakázán, takže může jít o ilegální činnost. Při urbexu je nutno překonávat překážky – ploty, ochranku, bezpečnostní opatření a jiné. Tento způsob objevování bývá také nebezpečný. Zásadou vyznavačů urbexu je nic na místě nenechávat a nic neodnášet – jako suvenýr slouží pouze fotografie.

Výraz Urbex patří do kategorie Kultura

Esej

Pojem, výraz, heslo, co je to Esej?

Esej je literární útvar, který se řadí k literárně publicistickému žánru. Esej bývá úvahou na určité téma, má kratší nebo střední rozsah. Problémy se posuzují v širším kontextu, autor se zamýšlí na fakty a hodnotí je. Typické je kladení otázek a hledání odpovědí. Naznačována bývají i řešení. Autor hovoří se sebou i s čtenářem. Eseje se nejčastěji zaměřují na literární, politická, společenská, vědecká a umělecká témata. Esej může mít i fotografickou nebo filmovou podobu.

Termín Esej je v kategorii Literatura


Klíčová slova: Esej, význam slova, pojem, Urbex, termín, Carpaccio, Silová elektřina, přesný význam, odborné názvosloví, význam, význam pojmu, synonymum, Vrubopis, wiki, přesný výraz, slovo, Vivisekce, Želírovací cukr, definice, heslo, názvosloví, popis, odborný výraz, co znamená, co to je, vysvětlení, Elektronka, informace, popis

Další, minulé tipy dne

Tip na pondělí 2. srpna 2021        Tip na neděli 1. srpna 2021
Tip na sobotu 31. července 2021        Tip na pátek 30. července 2021
Tip na čtvrtek 29. července 2021        Tip na středu 28. července 2021
Tip na úterý 27. července 2021        Tip na pondělí 26. července 2021
Tip na neděli 25. července 2021        Tip na sobotu 24. července 2021
Tip na pátek 23. července 2021        Tip na čtvrtek 22. července 2021
Tip na středu 21. července 2021        Tip na úterý 20. července 2021