Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na úterý 3. srpna 2021

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Dalibor Janda

kdo je to Dalibor Janda?

Dalibor Janda, vlastním jménem Václav Janda, je český zpěvák populární hudby, který největší obliby dosáhl v 80. letech minulého století. Jeho popularita rostla rychle již od prvních vystoupení. V té době byl třikrát Zlatým slavíkem, získal Zlatou i Platinovou desku za prodej alb a řadu dalších ocenění. Působí také jako hudební skladatel a textař. Dalibor Janda je i autorem textů a hudby mnoha svých hitů.

Slovo Dalibor Janda se nachází v kategorii Hudba

Nigel Farage

kdo je to Nigel Farage?

Nigel Farage je jméno britského politika, který byl do července roku 2016 předsedou Strany nezávislosti Spojeného království. Z funkce odešel po úspěšném brexitu. Prohlásil, že tak splnil svůj úkol, kterým bylo vymanit Velkou Británii z Evropské unie. Dříve byl také předsedou euroskeptické frakce Nezávislost a demokracie v Evropském parlamentu a vedoucím frakce Evropa svobody a přímé demokracie a vystupoval jako poměrně kontroverzní politik.

Heslo Nigel Farage je v kategorii Politici

Mecenáš

kdo je to Mecenáš?

Mecenáš je pojmenování pro osobu, která je podporovatelem jiných osob či institucí. Podpora se uskutečňuje většinou finančně či jinak. Mecenáš za své konání neočekává žádné protislužby. Pojmenování má svůj původ v starém Římě, kde diplomat téhož jména podporoval básníky. Jeho jménem pak byli označováni podporovatelé umění a vědy. V současnosti se mecenáši vyskytují především v kultuře, vědě, charitativní činnosti a dalších oblastech.

Heslo Mecenáš se nachází v sekci Záliby

Jevgenij Malkin

kdo je to Jevgenij Malkin?

Jevgenij Malkin je ruský hokejista, který hraje v kanadsko americké NHL. V Rusku hrál v týmu Metallurg Magnitogorsk. V roce 2004 ho draftoval tým Pittsburgh Penguins a již v první sezóně získal Calder Memorial Trophy. Dostal se až do Stanley Cupu. Několikrát vyhrál kanadské bodování, získal další ocenění a obhájil Stanley Cup. Jevgenij Malkin hrál také za ruskou reprezentaci, v juniorech byl nejlepším útočníkem turnajů. Z dalších MS má stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Heslo Jevgenij Malkin je v kategorii Sport

Determinista

kdo je to Determinista?

Determinista je přívrženec dalšího z antických filizofických směrů. Deterministé věřili, že současné události jsou logickým a jediným možným vyústěním, důsledkem událostí předchozích. Teoreticky podle nich bylo možné předvídat, odhadnout budoucí události.

Slovo Determinista je v sekci Filozofie

František Křižík

kdo je to František Křižík?

František Křižík byl vynálezce, technik a podnikatel v průmyslu. Proslulým se stal díky vynálezu obloukové lampy, která měla samočinnou regulaci. Dalším známý vynálezem byla světelná fontána, elektromobil a další. Byl také autorem zdokonalení elektrických tramvají. Pražskou techniku vystudoval jako mimořádný student a již v této době musel pracovat. V té době vznikl i jeho první vynález, zdokonalení signalizace na železnici. Za své objevy získal František Křižík řadu ocenění, zlatou medaili na pařížské výstavě nebo na výstavě ve Vídni, několik řádů a mnoho dalších.

Slovo František Křižík je v sekci Věda

Fízl

kdo je to Fízl?

Fízl je hanlivé označení příslušníka tajné policie nebo kriminalisty. Taktéž je to označení pro udavače, důvěrníka, konfidenta nebo donašeče. Původ slova fízl hledejme už v latině ve slově Fiducia - důvěra. Do češtiny se slovo dostalo z němčiny. Existuje i teorie, že slovo fízl pochází z německého slova Visel (penis), resp. z argotického slova Fiesel označujícího penis, zrádce, pasáka resp. nesympatického člověka.

Text Fízl je v kategorii Hanlivé

Mnich

kdo je to Mnich?

Slovem mnich se od středověku označuje příslušník církevního mnišského řádu, který je členem řádové komunity, žije v klášteře a praktikuje náboženskou formu života. Řeholní život měl poměrně přísná pravidla, která se lišila podle jednotlivých řádů, ale obecně mezi ně patřil požadavek mravní čistoty (celibát - absence pohlavního života), dodržování půstu v určených obdobích, společná modlitba několikrát denně apod.

Text Mnich je v kategorii Náboženství

Anatom

kdo je to Anatom?

Anatom je člověk, který na vědeckém základě studuje strukturu jednotlivých organizmů a jejich orgány, tkáně a soustavy. Zaměřuje se na popis umístění a vzhledu částí těl, zkoumá jejich složení a stavbu, popisuje vztahy mezi soustavami i jednotlivými orgány. U těchto orgánů jsou předmětem anatomova zkoumání velikost, místo, tvar, složení, způsob zásobování a nervová spojení orgánů.

Slovo Anatom je v sekci Lékařství

Uvaděč

kdo je to Uvaděč?

Uvaděč nebo též biletář je osoba, která v divadlech i při jiných společenských akcích vítá hosty a usazuje je na správná místa. Uvaděč zároveň často kontroluje vstupenky, zajišťuje úschovu oděvů v šatně, poskytuje informace, informační materiály, pomůcky a může i předávat drobné dárky (například úvodní welcome drink).

Heslo Uvaděč je v kategorii Profese


Klíčová slova: lexikon, osobnost, vysvětlení, definice, význam slova, životopis, význam pojmu, etymologie, popis, biografie, slovo, přesný význam, přesný výraz, co znamená, kdo to je, formulace, informace, lidé, popis, význam, heslo, osobnosti, synonymum, wiki, co to je, termín, pojem, kdo je to, slovník

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Revoluce

Pojem, výraz, heslo, co je to Revoluce?

Revoluce je jiné označení pro povstání lidu za účelem svržení vládnoucí třídy a změny politického systému. Jedná se o masovou akci, která nerespektuje právo. Při této změně moci se mění předchozí řád jak na úrovni politické, tak i sociální, a také se hroutí stát. Revoluce bývá označována i jako státní převrat vedený zvnitřku. V širším pojetí se jako revoluce označuje i nějaká zásadní změna, která se politiky týkat nemusí – například změna historická či vědecká.

Heslo Revoluce se nachází v kategorii Politika

Debut

Pojem, výraz, heslo, co je to Debut?

Debut je slovo pocházející z francouzštiny. Používá se k pojmenování počátečního vystupování na veřejnosti. Vystupuje zde začínající umělec a debut může odstartovat jeho další kariéru. Obecně se pojem používá i k označení prvního vystoupení kterým se zahajuje nějaká veřejná činnost. Podle druhu umění se pak ke slovu debut přidává upřesňující přídavné jméno, jako například filmový, knižní, televizní a podobně.

Pojem Debut patří do kategorie Kultura

Podílový fond

Pojem, výraz, heslo, co je to Podílový fond?

Podílový fond je určitý majetek, který je využíván k investičním účelům. Sdružují se v něm aktiva a má právní subjektivitu. Řízení a správu vykonávají investiční společnosti. Základ podílového fondu tvoří podílové listy, jejich držitelé se označují jako podílníci. Fondy mohou být otevřené – u nich je široký okruh investorů, smíšené, ve kterých se vyskytují jak akcie, tak dluhopisy, dluhopisové, nemovitostní, komoditní, devizové a další.

Heslo Podílový fond patří do sekce Bankovnictví

Satén

Pojem, výraz, heslo, co je to Satén?

Satén je tkanina s více možnostmi použití, nejčastěji se ze saténu vyrábí spodní a noční prádlo nebo večerní šaty, je také vhodný na podšívky dalšího oblečení. Satén vyniká vysokým leskem na líci látky. Vyrábí se z vláken přírodního hedvábí, polyamidu, polyesteru nebo viskózy. Bavlněný satén z vláken bavlny nebo viskózy se používá například na povlečení, závěsy či některé druhy oblečení. Satén má vzhledově přitažlivou strukturu, je lesklý a hladký, pěkně splývá a je měkký na omak.

Pojem Satén je v kategorii Materiály

Podmáslí

Pojem, výraz, heslo, co je to Podmáslí?

Podmáslí je označení druhu mléčného výrobku, který vzniká při výrobě másla, v takovém případě je podmáslí druhotným produktem. Podmáslí lze vyrobit také kysáním mléka nebo smícháním podmáslí s mlékem. Podmáslí je lehce nakyslé a má nízké procento tuku. Obsahuje větší množství vápníku a lecitin. Pomáhá při trávení a podporuje vstřebávání hořčíku a vápníku. Aminokyseliny obsažené v podmáslí jsou důležité při výstavbě buněk a svalů. Podmáslí se nepoužívá jen v potravinářství, ale i v kosmetice.

Pojem Podmáslí je v kategorii Nápoje

Izotop

Pojem, výraz, heslo, co je to Izotop?

Nuklid v rámci nuklidů jednoho prvku se označuje jako izotop. Název izotop pochází z řečtiny. Jádra atomů izotopů jednoho chemického prvku mají úplně shodný počet protonů, nicméně mohou mít odlišný počet neutronů. Z toho vylývá, že mají stejné atomové číslo a odlišné hmotové číslo a atomovou hmotnost. Izotopy totožného chemického prvku mají v podstatě stejné chemické vlastnosti. Těžší izotopy reagují relativně pomaleji. Fyzikální vlastnotni izotopů jsou si podobné, ale v některých věcech se odlišují. Mezi nejčastější odlišnosti patří hmotnost, hustota a stálost.

Pojem Izotop se nachází v sekci Fyzika

Sorbitol

Pojem, výraz, heslo, co je to Sorbitol?

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.

Výraz Sorbitol patří do sekce Jídlo

DPČ

Pojem, výraz, heslo, co je to DPČ?

DPČ je zkratka pro dohodu o pracovní činnosti. Jde o pojem z oblasti pracovního práva, používaný pro označení vztahu zaměstnance a zaměstnavatele, kdy však nevzniká pracovní poměr. DPČ je definována v zákoníku práce. Tento pracovní vztah je určen především pro příležitostnou práci, například brigády. Tato dohoda se uzavírá písemně a musí obsahovat sjednanou práci, pracovní dobu a dobu, na kterou je dohoda uzavřena.

Výraz DPČ je v kategorii Zkratky

Orientační biatlon

Pojem, výraz, heslo, co je to Orientační biatlon?

Orientační biatlon je pojmenování sportovní disciplíny. Ta je výsledkem kombinace jiných dvou sportů – tradičního biatlonu a orientačního běhu, tedy střelby a běhu. Má svou letní i zimní verzi. Zemí vzniku orientačního biatlonu je Švédsko, které je sídlem Mezinárodní federace orientačního biatlonu. V tomto sportu se pořádají i mezinárodní soutěže, Světový pohár, mistrovství Evropy i mistrovství světa. V České republice se orientační biatlon provozuje od roku 2008 a stará se o něj sdružení Český orientační biatlon. Čeští sportovci jsou v tomto druhu sportu poměrně úspěšní.

Výraz Orientační biatlon patří do sekce Sport

Menstruace

Pojem, výraz, heslo, co je to Menstruace?

Menstruace je periodicky se opakující krvácení, které je u žen součástí menstruačního cyklu. Pokud nedojde k oplození vajíčka a k otěhotnění, obnoví se výstelka děložní sliznice. Stará vrstva odchází z těla s malým množstvím krve. Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní.

Pojem Menstruace je v kategorii Lékařství


Klíčová slova: slovník, formulace, informace, definice, odborné názvosloví, heslo, co to je, DPČ, přesný výraz, Sorbitol, co znamená, vysvětlení, Revoluce, Podílový fond, Debut, význam, Izotop, slovo, Satén, popis, přesný význam, wiki, Menstruace, názvosloví, Orientační biatlon, popis, význam slova, význam pojmu, odborný výraz

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 22. září 2021        Tip na úterý 21. září 2021
Tip na pondělí 20. září 2021        Tip na neděli 19. září 2021
Tip na sobotu 18. září 2021        Tip na pátek 17. září 2021
Tip na čtvrtek 16. září 2021        Tip na středu 15. září 2021
Tip na úterý 14. září 2021        Tip na pondělí 13. září 2021
Tip na neděli 12. září 2021        Tip na sobotu 11. září 2021
Tip na pátek 10. září 2021        Tip na čtvrtek 9. září 2021