Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na čtvrtek 5. srpna 2021

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Patolog

kdo je to Patolog?

Patolog je lékař, jehož úkolem je zkoumat těla zemřelých. Patolog určuje příčinu smrti v nejasných případech (klinický patolog) nebo v případě obětí trestných činů či dopravních nehod (soudní patologie), zkoumá projevy a změny tkání způsobené nemocemi apod. Získané poznatky jsou využitelné při léčbě dalších pacientů.

Heslo Patolog je v kategorii Lékařství

Násilník

kdo je to Násilník?

Násilník je označení pro člověka, který využívá fyzickou sílu nebo jí hrozí jiným osobám, skupinám lidí nebo celé společnosti. Násilník může být nebezpečný i sám sobě. Svým konáním způsobuje druhým újmu, strádání, psychické poškození, fyzické či sexuální zranění nebo dokonce smrt. Násilník nemusí použít jen fyzickou sílu, často se jedná o napadení verbální. Někdy jde i o sebepoškození nebo sebevražedné jednání. Násilníci konají buď jako jednotlivci nebo ve skupině.

Heslo Násilník se nachází v sekci Zločin

Klára Jandová

kdo je to Klára Jandová?

Klára Jandová je oblíbenou herečkou a dabérkou. Vystudovala hudebně dramatické umění na konzervatoři v Praze. Působila v činohře Jihočeského divadla v Budějovicích, pak přešla do pražského divadla ABC. Zde účinkovala ve hrách jako Charleyova teta, Ideální manžel, Jak je důležité míti Filipa a dalších. V televizi vystupovala Klára Jandová již jako dítě, často hraje i v seriálech – např. Rodinná pouta. Je úspěšná také jako dabérka.

Text Klára Jandová je v kategorii Herectví

Radko Gudas

kdo je to Radko Gudas?

Radko Gudas je profesionální hokejista – obránce, který hraje v NHL za tým Philadelphia Flyers. V roce 2008 vyhrál s českou reprezentací do 18 let I.divizi MS. V roce 2010 vyhrál s Norfolkem Admirals v AHL Calderův pohár. V témže roce byl Radko Gudas jmenován do 2. All Star týmu WHL. V roce 2012/13 hrál v AHL All Star Classic a získal nejlepší hodnocení v AHL.

Slovo Radko Gudas je v sekci Sport

Nekrofil

kdo je to Nekrofil?

Nekrofil je druh sexuální úchylky, jejímž projevem je láska k tělům mrtvých. Tato úchylka se vyskytuje i u zvířat, mezi lidmi bývá často diagnostikována u zaměstnanců pohřebních ústavů. Jednání nekrofila bývá označováno jako nekrofilní chování, především jako pohlavní styk s mrtvolami. Často se jedná o nahrazování uspokojení sexuálních potřeb s živými. Někdy se takto projevují sadisté, protože jim toto jednání dodává pocit bezvýhradné moci. Pokud není mrtvola získána vraždou, nepovažuje se nekrofilie za výrazně společensky nebezpečnou, může však být trestným činem, který se trestá odnětím svobody nebo peněžitou pokutou.

Slovo Nekrofil se nachází v kategorii Poruchy

Účetní

kdo je to Účetní?

Účetní je zodpovědná ekonomická profese. Náplní práce účetního je sledování a kontrola účetních dokladů. Současně vykonává dozor nad ekonomikou podniku. Účetní nakládá s penězi na firemních účtech podle toho, co firma potřebuje, a tyto operace zapisuje. Zabývá se také inventarizací majetku a závazků a k tomu připravuje doklady. Účetní s finančním zaměřením se věnuje účetnictví pro třetí osoby, účetní – manažer e věnuje účetnictví firmy. K výkonu práce účetního stačí odborné středoškolské vzdělání, větší organizace požadují vzdělání vysokoškolské.

Slovo Účetní se nachází v kategorii Profese

Zjev

kdo je to Zjev?

Zjev je sice mírná nadávka, avšak to, co označuje, je dost nelichotivé: tímto slovem máme na mysli někoho, jehož vzhled vybočuje z obvyklých měřítek. V tomto případě se nebude jednat o někoho, kdo je zanedbaný (to by byl např. šupák), ale o někoho, kdo se chce záměrně vizuálně odlišovat. Většina lidí se módou nijak zvlášť nezabývá a nosí takové oblečení, které je jim pohodlné, často tedy džíny a sportovní oděv. Pro některé ženy jsou módní trendy velmi důležité a holdují jim, což také nevyvolá velkou pozornost. Pak jsou tu ale různé subkultury jako např. vyznavači stylů gothic nebo emo, tedy hlavně mladí lidé. Jejich komunita je jasně identifikovatelná právě podle typické černé barvy, stylu oblékání, účesů, případně piercingu nebo jiných okras (např. tetování). Někdo to vnímá jako běžné, ale spíše střední a starší generace má konzervativnější náhled na věc a může tyto lidi označit jako zjevy. Samostatnou kapitolou jsou pak starší dámy posedlé touhou vypadat mladě. Jestliže se jim to vymkne z rukou, efekt je naprosto opačný a označení zjev či kreatura je pro ně zcela namístě.

Heslo Zjev je v kategorii Hanlivé

Rasista

kdo je to Rasista?

Rasista je zastánce ideologie rasismu a jejího teoretického základu. Podle této ideologie se sociální skupiny dělí podle ras na nadřazené a podřazené, takže dochází k nerovnostem ve společenském postavení. Ty jsou založeny na biologických rozdílech mezi lidskými rasami. Rasismus ve své současné podobě vznikal již v období romantismu. Byl protikladem teorií zdůrazňujících občanskou rovnost a souvisel i s darwinovskými teoriemi. Základem rasistických teorií je tvrzení, že v různých geografických podmínkách se různé rasy a etnika vyvíjely odlišně, což podmínilo jejich vlastnosti, dovednosti a schopnosti. Negativním dopadem rasismu je diskriminace, rasová segregace a případná likvidace skupin považovaných za podřadné.

Text Rasista patří do sekce Vlastnosti

Parsifal

kdo je to Parsifal?

Parsifal je název opery Richarda Wagnera, pro kterou byla základem epická báseň Parzival německého autora Wolframa von Eschenbach. Tak zpracovává legendu o Artušovi a rytířích kulatého stolu a svatém Grálu. Parsifal je čestný rytíř, který se stane králem sv. Grálu poté, co překoná se ctí mnohé překážky, kouzla a nástrahy. V arabštině znamená Parsifal pošetilec, v opeře ho poznáme jako nevinného mladíka, který postupně dospívá a stává se mužem.

Heslo Parsifal se nachází v sekci Křesťanství

Nymfa

kdo je to Nymfa?

Slovem nymfy byly v mytologii antického Řecka označovány bohyně nebo polobohyně vod, hor a lesů, něco jako víly nebo přírodní božstva. Byly popisovány jako krásné a přívětivé k lidem, jejich posláním byly zábava, zpěv a tanec.

Slovo Nymfa je v sekci Mytologie


Klíčová slova: popis, heslo, vysvětlení, co znamená, význam, synonymum, informace, termín, význam pojmu, definice, význam slova, formulace, životopis, slovo, pojem, kdo to je, přesný výraz, lexikon, osobnosti, přesný význam, co to je, slovník, popis, kdo je to, lidé, biografie, wiki, etymologie, osobnost

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Protahovací pero

Pojem, výraz, heslo, co je to Protahovací pero?

Protahovací pero je nástroj, který využívají především elektrikáři. Pomáhá jim protahovat vodiče malými dírami ve zdech, přes kanály nebo instalační trubky. Materiálem, ze kterého se protahovací pero obvykle vyrábí, bývá pružinová ocel. Pero se skrz malé otvory velmi opatrně posunuje až do cílového místa. Zde se k němu upevní vodič a ten se pak při zpětném pohybu táhne za perem. Je možné použít ho pro všechny druhy vodičů. Protahovací pero se skladuje navinuté na cívce, proto je zvlněné. Je odolné a tuhé, takže ho lze bez problémů tlačit i velmi úzkým otvorem. Na konci pera bývá smyčka, háček nebo svorka pro uchycení vodiče. Materiálem, ze kterého je protahovací pero vyrobeno, je ocel, nylon nebo skelný laminát.

Termín Protahovací pero je v sekci Nástroje

Bafuňář

Pojem, výraz, heslo, co je to Bafuňář?

Slovo "bafuňář" znamená fukncionář a používá se především v souvislosti s fotbalem, a to jako slangový výraz s poněkud hanlivým zabarvením. V češtině se slovo bafuňář začalo objevovat zhruba v polovině 20. století v prostředí sportu. Vychází z anglického výrazu "buffon" s významem šašek, veselá kopa.

Výraz Bafuňář je v kategorii Sport

Statutární město

Pojem, výraz, heslo, co je to Statutární město?

Statutární město je oficiální pojmenování města, které má správu organizovanou podle městské vyhlášky, popřípadě se jedná o město, které má statut města a je řízeno podle pravidel zemského zákona. Statutární město se dále může členit na další samosprávné prvky, které vymezuje statut města. I hlavní město Praha je podle zákona statutárním městem. Vydat statut města může být buď právem, nebo povinností města.

Termín Statutární město patří do sekce Právo

Archeologie

Pojem, výraz, heslo, co je to Archeologie?

Archeologie je slovo složené z dvou slov řeckých, archaios a logos, starý a slovo či řeč. Archeologie je disciplína, která zkoumá dávná lidská společenství prostřednictvím původních zachovaných hmotných dokladů. K nim se mohou řadit výtvory člověka, nebi přírodní výtvory, jejichž vznik člověk ovlivnil. Archeologie studuje minulost člověka i z doby, o které nejsou písemné záznamy. Spolupracuje i s některými dalšími disciplínami, například s antropologií, geologií a podobně.

Výraz Archeologie patří do sekce Věda

Chipset

Pojem, výraz, heslo, co je to Chipset?

Chipset se do češtiny překládá jako čipová sada. V informatice reprezentuje jeden nebo více integrovaných obvodů, jimž se říká čipy. Tyto jsou navrženy ke spolupráci a prodávány jako jeden produkt. Čipová sada se stará o komunikaci mezi procesorem, sloty, sběrnicemi, řadiči a dalšími součástmi na základní desce. Globálně mezi nejznámější firmy, které vyrábí čipové sady, patří AMD, NVIDIA, Intel, SiS a VIA Technologies.

Výraz Chipset se nachází v kategorii Počítače

3D Secure

Pojem, výraz, heslo, co je to 3D Secure?

3D Secure je pojmenování nové a vysoce moderní možnosti placení platební kartou na internetu. Tento způsob platby má nejvyšší možnou ochranu. Jedná se o službu, která je nastavena automaticky a mohou ji používat všichni majitelé karet, které lze využívat pro internetové platby. Platba probíhá tak, že odeslání zadané částky musíte potvrdit jednorázovým 3D Secure heslem. To přijde na mobilní telefon zdarma. Je tím zajištěno, že kartou nemůže zaplatit na internetu nikdo jiný než její majitel.

Termín 3D Secure se nachází v kategorii Bankovnictví

Noktovizor

Pojem, výraz, heslo, co je to Noktovizor?

Noktovizor je speciální zařízení, které umožňuje zesilovat zbytkové světlo. Noktovizor pracuje v oblasti infračerveného světla, zesiluje tedy záření o vlnové délce 700 nanometrů až 1000 nanometrů. Noktovizor nachází obrovské pole využití, jedná se zejména o vojenství, ale setkáme se s ním často i v oblasti ostrahy majetku.

Heslo Noktovizor patří do sekce Fyzika

Okultismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Okultismus?

Okultismus je název vytvořený z latinských slov znamenající tajnost něco skrytého, tajnou vědu či magii. Příznivci této nauky se domnívají, že na světě existuje nejen racionální a rozumové uvažování, ale také síly, které jsou neznámé, ale přesto na svět působí. Vnímat je dokážou pouze lidé, kteří se označují jako média. Okultismus využívá ojedinělé schopnosti mimosmyslového vnímání. Nespadají do něj úkazy přisuzované duchům.

Heslo Okultismus se nachází v sekci Náboženství

Pryskyřice

Pojem, výraz, heslo, co je to Pryskyřice?

Pryskyřice, také smůla, je produkt některých rostlin, především jehličnatých stromů jako borovice či smrk. Tento výměšek je tekutý a lepkavý, později tvrdne. Obsahuje především uhlovodíky. Vyskytuje se na kmenech a větvích stromů, u některých druhů je obsažena přímo v jehlicích. Pryskyřice má široké využití, je využívána při produkci léků, parfémů, kadidla a také lepidel. Zvláštním druhem je jantar, zkamenělá pryskyřice. Pryskyřice může být i uměle vyráběná.

Výraz Pryskyřice je v kategorii Materiály

Koronarografie

Pojem, výraz, heslo, co je to Koronarografie?

Pod tajemným názvem koronarografie, nebo též angiografie srdce, se skrývá vyšetření, při němž se zobrazují věnčité (koronární) tepny za účelem jejich zhodnocení. Jejich zobrazení se provádí za pomoci kontrastní látky a rentgenového záření. Nejčastějším důvodem takového vyšetření je podezření na zúžení nebo uzavření věnčitých cév. Koronografie je invazivní vyšetření, takže je spojena s určitými zdravotními rizika, a proto je spojena s kratší hospitalizací. Koronografie vznikla v šedesátých letech dvacátého století a navazuje na katetrizaci, kterou provedl roku 1929 Werner Forssmann.

Heslo Koronarografie se nachází v kategorii Lékařství


Klíčová slova: co znamená, názvosloví, informace, význam, wiki, význam slova, Archeologie, termín, co to je, definice, Noktovizor, odborné názvosloví, slovo, heslo, Protahovací pero, pojem, 3D Secure, Bafuňář, slovník, Okultismus, popis, Statutární město, odborný výraz, Koronarografie, synonymum, přesný význam, Chipset, popis, Pryskyřice

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 22. září 2021        Tip na úterý 21. září 2021
Tip na pondělí 20. září 2021        Tip na neděli 19. září 2021
Tip na sobotu 18. září 2021        Tip na pátek 17. září 2021
Tip na čtvrtek 16. září 2021        Tip na středu 15. září 2021
Tip na úterý 14. září 2021        Tip na pondělí 13. září 2021
Tip na neděli 12. září 2021        Tip na sobotu 11. září 2021
Tip na pátek 10. září 2021        Tip na čtvrtek 9. září 2021