Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na středu 22. září 2021

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Eva Josefíková

kdo je to Eva Josefíková?

Eva Josefíková je filmová a divadelní herečka, absolventka DAMU, obor Herectví činoherního divadla. Dramatu se věnovala již na základní škole. V Praze začínala ve Stavovském divadle, nyní je členkou divadla Disk. V Národním divadle ztvárnila roli Barunky ve hře Babička. Vystupuje i v televizních seriálech jako je Kurýr, Modrý kód, Legenda a další, k jejím úspěšným filmům patří například Probudím se včera, Signál, Donšajni, Korunní princ. Eva Josefíková se věnuje i dabingu.

Text Eva Josefíková je v kategorii Herectví

Sadista

kdo je to Sadista?

Sadista je člověk, kterého těší utrpení nebo týrání jiného jedince, mučení, bití a další praktiky. Toto jednání mívá většinou sexuální podtext. Pojmenování pochází z francouzského jména markýze de Sade, který tyto praktiky provozoval a napsal o nich knihu. Sadista, který překračuje přijatelné meze, je považován za sexuálně úchylného.

Slovo Sadista se nachází v kategorii Poruchy

Marian Jurečka

kdo je to Marian Jurečka?

Marian Jurečka je český politik, místopředseda KDU-ČSL, poslanec PČR, krajský zastupitel a bývalý ministr zemědělství. Má titul inženýr, je absolventem Mendelovy zemědělské a lesnické fakulty v oboru rostlinolékařství. Prošel různými stranickými funkcemi, od člena Krajského výboru Mladých křesťanských demokratů až po poslance parlamentu za KDU – ČSL, předsedu poslaneckého klubu téže strany až k ministrovi zemědělství. Marian Jurečka je ženatý a je otcem čtyř dětí.

Slovo Marian Jurečka je v sekci Politici

Pedagog

kdo je to Pedagog?

Pedagog, jinak též učitel, je osoba, která má za úkol profesionální výuku a vzdělávání. Působištěm učitele jsou různé typy škol, vyučovat lze i doma. Hlavním cílem učitelské profese je předávání znalostí a klíčových dovedností, motivace žáků k učení, snaha o zlepšení a rozvoj prostředí, ve kterém výuka a výchovný proces probíhá, přičemž postupuje podle daného plánu, kurikula či vzdělávacího programu. Pedagog se musí neustále vzdělávat, aby udržoval krok s vývojem společnosti. Ve své práci se zaměřuje na různé věkové skupiny, věnuje se jak plánování, tak organizaci, průběhu a hodnocení výsledků celého procesu. Podmínkou výkonu profese je pedagogické vysokoškolské vzdělání magisterského směru.

Text Pedagog je v kategorii Školství

Nimrod

kdo je to Nimrod?

Slovem nimrod označujeme vášnivého lovce, myslivce. Vychází to ze jména Nimroda, biblické postavy krále a lovce žijícího ve starověké Mezopotámii.

Heslo Nimrod se nachází v sekci Záliby

Vymaštěnec

kdo je to Vymaštěnec?

Vymaštěnec je pojmenování člověka, který se projevuje takovým způsobem, že je možno pochybovat o jeho zdravém rozumu. V určitých situacích se chová hloupě nebo bláznivě. Vymaštěnec může být i otravný až agresivní. Jeho projev je někdy těžko srozumitelný, může říkat i nesmysly. Jeho okolí jím většinou opovrhuje.

Heslo Vymaštěnec se nachází v sekci Hanlivé

Pavel Nedvěd

kdo je to Pavel Nedvěd?

Pavel Nedvěd je bývalý nejlepší fotbalista Evropy, fotbalový záložník a reprezentant ČR ve fotbale. Zařadil se mezi nejlepší žijící fotbalisty vůbec. Dvakrát si přivezl medaile z mistrovství Evropy, stal se vítězem Superpoháru UEFA a Poháru vítězů pohárů. Je i mistrem Česka a Itálie. V domácích anketách se stal mistrem Československa, Fotbalistou roku a Sportovcem roku. Pavel Nedvěd byl také vyznamenán Medailí Za zásluhy.

Slovo Pavel Nedvěd je v sekci Sport

Samosoudce

kdo je to Samosoudce?

Samsoudce je soudce, který sám projednává věci u soudu. V ČR samosoudci působí u krajských a okresních soudů. U ústavního soudu a u vrchních soudů fungují soudní senáty.

Heslo Samosoudce je v kategorii Profese

Ennio Morricone

kdo je to Ennio Morricone?

Ennio Morricone je proslulý hudební skladatel a dirigent. Věnuje se vážné i populární hudbě, proslavil se zvláště filmovou hudbou. Je autorem hudby přes 500 filmů a TV seriálů. Nejznámější jsou jeho westernové melodie (hudba k 30 filmům), z nichž klasikou se stal film Tenkrát na Západě. Jeho hudba vyniká úsporností stylu a používáním méně obvyklých zvuků. Ennio Morricone se ve své tvorbě řídí zásadou, že každý přirozený zvuk může být hudbou. K velmi úspěšným melodiím poslední doby patří hudba k filmům Neúplatní nebo Misie.

Text Ennio Morricone je v kategorii Hudba

Josef Klíma

kdo je to Josef Klíma?

Josef Klíma je populární český žurnalista, spisovatel a reportér. Zaměřuje se především na investigativní žurnalistiku. Je spoluzakladatelem týdeníku Reflex a televizních pořadů Soukromá dramata, Na vlastní oči a Očima Josefa Klímy. Je autorem na 400 reportáží. V Lidových novinách psal sloupky do rubriky Poslední slovo. Josef Klíma získal více novinářských cen, jako je Cena Ferdinanda Peroutky, Cena Jana Beneše nebo ceny TýTý. Píše také texty a hudbu, sám i koncertuje a přednáší na besedách pro mládež.

Text Josef Klíma je v kategorii Novináři


Klíčová slova: informace, kdo to je, přesný výraz, význam, význam slova, osobnost, co to je, co znamená, vysvětlení, biografie, pojem, formulace, význam pojmu, synonymum, kdo je to, etymologie, definice, slovo, přesný význam, popis, wiki, termín, osobnosti, heslo, lexikon, lidé, slovník, popis, životopis

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Lipom

Pojem, výraz, heslo, co je to Lipom?

Lipom je druh nezhoubného nádoru, který se někdy označuje jako tuková cysta. Jedná se o nádor rostoucí v podkožní tkáni. Lipom je složen z tukových buněk a může existovat jak ve shlucích, tak osaměle. Shluky lipomů se nacházejí častěji u mužů, ojedinělými lipomy trpí více ženy. Růst lipomů je pomalý, lipomy mohou mít jakékoli věkové kategorie. Lipomy se odstraňují chirurgicky, jedná se o ambulantní zákrok.

Výraz Lipom je v kategorii Lékařství

Hurikán

Pojem, výraz, heslo, co je to Hurikán?

Hurikán, jinak také tajfun, popřípadě cyklón, je druh tropické bouře s ničivými následky. Typickým znakem této bouře je síla větru vyšší než 119 km za hodinu, výška 10–15 km a síla větru ve víru oka hurikánu až do 200 km za hodinu. Pohybuje se pomalu, většinou do 30 km za hodinu. Nejničivější je v jádru, kde je i rychlost větru o něco vyšší. Místem vzniku hurikánu bývá moře, kde je voda dostatečně teplá i hluboká a v místě, kde se stoupající výškou rychle klesá teplota vzduchu.

Pojem Hurikán patří do sekce Příroda

Endometrióza

Pojem, výraz, heslo, co je to Endometrióza?

Endometrióza je onemocnění, které se týká pouze žen. Dochází při něm k růstu endometria mimo dělohu. Během menstruačního cyklu podléhá endometrium vlivu ženských pohlavních hormonů. V místech, kde se vyskytuje endometrióza, poté dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu. Typickým projevem endometriózy jsou bolesti v malé pánvi, srůsty a neplodnost. Mezi časté příznaky patří bolesti v podbřišku, neschopnost otěhotnět, bolestivá menstruace a bolestivý pohlavní styk. V současnosti není možné endometriózu plně vyléčit, ale lékaři dokáží zmířnit bolesti či zachovat plodnost.

Termín Endometrióza se nachází v kategorii Nemoce

Google

Pojem, výraz, heslo, co je to Google?

Google je nejpoužívanější internetový vyhledávač, který provozuje stejnojmenná americká firma se sídlem v Silicon Valley. Vyhledávač byl poprvé vyvinut v rámci univerzitního projektu, kdy se jeho autoři pokoušeli ověřit funkčnost svého algoritmu pro hodnocení stránek. Kvalita výsledků samotné autory překvapila a vyhledávač se stal nejlepším v dané době. O využívaných technologií toho není příliš známo a Google si je uchovává jako své know-how. V současnosti Google obsahuje i další možnosti jako vyhledávání obrázků, hledání v mapě, sledování videí na Youtube či velice rozsáhlý slovník.

Výraz Google je v kategorii Internet

Ragú

Pojem, výraz, heslo, co je to Ragú?

Ragú je jídlo připravené z dušeného masa (vepřové, hovězí, kuřecí atd.) vnitřností a zeleniny (cibule, petržel, mrkev atd.). Konzumuje se s hustou pikantní omáčkou. Podává se jako předkrm.

Pojem Ragú se nachází v sekci Jídlo

Prevenar 13

Pojem, výraz, heslo, co je to Prevenar 13?

Prevenar 13 je název vakcíny určené na ochranu před pneumokokovými infekcemi. Číslo 13 znamená účinnost proti 13 typům bakterií, které jsou příčinou většiny pneumokokových infekcí. K nemocem, které tyto bakterie způsobují, patří například meningitida, zánět plic, ušní infekce, bakterie v krevním oběhu nebo různé druhy sepse. Vakcína Prevenar 13 je určena k očkování dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let. Očkovat je možno i dospělé jedince.

Pojem Prevenar 13 je v kategorii Lékařství

Byrokracie

Pojem, výraz, heslo, co je to Byrokracie?

Byrokracie je pojem, jehož původní význam zahrnoval úřednickou vládu, ve které se výkon vlády a správy odehrával prostřednictvím placených úředníků v různých stupních podřízenosti a nadřízenosti. Nyní se používá jako označení takovou administrativní činnost, jejímiž znaky jsou systematičnost, specializované funkce, pevně stanovená pravidla pro činnost i výkon správy. Byrokracií bývají nazýváni také lidé, kteří tuto činnost vykonávají, bez ohledu na typ organizace.

Heslo Byrokracie patří do kategorie Politika

Tinder

Pojem, výraz, heslo, co je to Tinder?

Tinder je název pro mobilní aplikaci založenou na principu online seznamky. Uživatelé mezi sebou mohou navazovat kontakty kdykoli a kdekoli. Aplikace funguje od roku 2012. Tinder využívá Facebook a určení polohy. Zájemce vytvoří svůj profil a zájem vyjadřuje posunem nabídek vlevo nebo vpravo. Pokud se osoby označí navzájem, jsou upozorněny, že je možno navázat kontakt.

Pojem Tinder se nachází v kategorii Internet

Konvektomat

Pojem, výraz, heslo, co je to Konvektomat?

Konvektomat je pojmenování pro kuchyňský přístroj využívaný především profesionály. Hlavní předností je kombinace funkcí parní a horkovzdušné trouby. Při rozdílných teplotách je tak možno využívat vlhké i suché teplo a také oba druhy tepla kombinovat. Hodí se tak pro většinu kuchyňské úpravy jídel. Konvektomat umožňuje šetrný způsob úpravy pokrmů a výrazně zkracuje dobu vaření. Zachovává se tak více vitamínů a jídla mají vyšší nutriční hodnotu, jsou chutná a šťavnatá. Navíc lze pokrmy připravovat bez použití tuku.

Heslo Konvektomat je v kategorii Technika

Křížová cesta

Pojem, výraz, heslo, co je to Křížová cesta?

Křížová cesta je pojem, který může mít více významů. Nejčastěji se jako křížová cesta označuje Kalvárie, tedy cesta podle událostí spjatých s Kristovým ukřižováním. Začíná u rozsudku vyneseného Pilátem Ponským, nesení kříže a samotné ukřižování na Golgotě. Křížová cesta mívá čtrnáct zastavení, která byla výtvarně zpracována a vystavena v kostelech nebo kapličkách podél cest. Jednotlivá zastavení tematicky odpovídají pašijím.

Výraz Křížová cesta je v kategorii Náboženství


Klíčová slova: Google, Prevenar 13, Hurikán, wiki, odborné názvosloví, formulace, Konvektomat, odborný výraz, význam, informace, vysvětlení, Křížová cesta, pojem, slovo, co to je, význam slova, Ragú, přesný výraz, definice, Tinder, Lipom, Endometrióza, co znamená, význam pojmu, termín, popis, názvosloví, slovník, popis

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 27. října 2021        Tip na úterý 26. října 2021
Tip na pondělí 25. října 2021        Tip na neděli 24. října 2021
Tip na sobotu 23. října 2021        Tip na pátek 22. října 2021
Tip na čtvrtek 21. října 2021        Tip na středu 20. října 2021
Tip na úterý 19. října 2021        Tip na pondělí 18. října 2021
Tip na neděli 17. října 2021        Tip na sobotu 16. října 2021
Tip na pátek 15. října 2021        Tip na čtvrtek 14. října 2021