Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na čtvrtek 14. října 2021

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Nunvář

kdo je to Nunvář?

Nunvář - dříve a nepřesně též nazývaný zvěrokleštič, je osoba, která kastrovala hospodářská zvířata, tedy zbavovala je pohlavních žláz. Nunva bylo označení vykleštěné samice prasete, proto byl tedy odvozen název nunvář. Toto slovo se používalo hlavně v oblasti Čech, v moravských oblastech se dávala přednost označení miškář nebo švihák. Zvěroklestič nemá původ ve slově kleště, ale klestit, což znamenalo sekat či řezat.

Slovo Nunvář je v sekci Historie

Petr Vojnar

kdo je to Petr Vojnar?

Petr Vojnar je úspěšný český moderátor, zpěvák, herec a youtuber. Svou uměleckou kariéru začal s kapelou T-Boyz. Známým se stal především jako jeden z moderátorů talk show Nikdo není dokonalý, kde působil vedle Jiřího Krampola. V roce 2010 začal Petr Vojnar uveřejňovat své příspěvky na Youtube, kde s e rychle stal úspěšným. V roce 2016 se zaměřil na pojišťovací firmy a jejich praktiky na hranicích zákona. Jako herec se objevil například ve filmech Jak se zbavit nevěsty, Černobílý den, Experti nebo v televizních seriálech jako Krejzovi, Ulice, Ohnivý kuře, Vyprávěj, Doktoři z Počátků, V.I.P. vraždy a dalších.

Slovo Petr Vojnar se nachází v kategorii Herectví

Markéta Procházková

kdo je to Markéta Procházková?

Markéta Procházková je česká zpěvačka a herečka, známá především z muzikálových rolí. Zvítězila také v soutěžích Jihlavský slavík a Rozjezdy pro hvězdy. Zpěv si pak zvolila jako svou životní roli. Markéta Procházková studovala na konzervatoři v zaměření na muzikálové herectví. V muzikálech v současnosti hraje. Působí i jako seriálová herečka, například v seriálu Ulice nebo Gympl.

Heslo Markéta Procházková se nachází v sekci Herectví

Tomáš Chrenek

kdo je to Tomáš Chrenek?

Tomáš Chrenek je úspěšný podnikatel původem ze Slovenska. Patří k první desítce nejbohatších Čechů. Je absolventem Vysoké školy ekonomické a později také VŠ báňské. Svůj majetek získal v kuponové privatizaci. Spoluvlastní holding Finitrading. Podílel se i na vlastnictví energetické firmy Moravia Energo, která však byla z obchodů s elektřinou vyřazena a poté zkrachovala. Tomáš Chrenek je členem správní rady CEVRO Institutu, soukromé vysoké školy. Podílí se i na činnosti společnosti Pura Vida, která se stala vlastníkem původního vládního zámku v Kolodějích.

Slovo Tomáš Chrenek se nachází v kategorii Podnikání

Erik Best

kdo je to Erik Best?

Erik Best je český publicista a vydavatel, narozený v USA. Je absolventem několika vysokých škol, získal bakalářský i magisterský titul. Ve studiu se zaměřoval na ruský jazyk. V Čechách se oženil a od roku 1991 žije v Praze. Vydává bulletiny Fleet Sheet a Final Word. Fleet Sheet obsahuje přehled nejdůležitějších zpráv určený anglicky mluvící komunitě. Bulletin má však i mnoho českých příznivců. Ve Final Wordu se Erik Best zabývá současnou ekonomikou a politikou. Založil také společnost The Bohemia Daily Standard a nakladatelství E.S.Best. Vydává i elektronickou podobu bulletinu. Píše pro blog Aktuálně.cz.

Slovo Erik Best je v sekci Novináři

Rónin

kdo je to Rónin?

Rónin bylo pojmenování z doby feudalizmu. Jednalo se o samuraje, který z nějakého důvodu neměl pána. Róninův pán mohl například zemřít nebo samuraj ztratil z nejrůznějších příčin pánovu přízeň. Rónin musel dodržovat Bušidó, morální kodex samuraje, kterým se bojovník řídil a který stanovoval principy chování. Základem byla tato pravidla: upřímnost, čestné jednání, pravdomluvnost, odvaha, ctnost, úcta k předkům, snaha o sebezdokonalení a věrnost svému pánovi. Nejvíce róninů bylo v období Edo, kdy se zpřísnila pravidla pro samuraje. Do té doby mohl samuraj změnit pána nebo povolání a mohl se oženit s příslušnicí jiného klanu. Proto samurajové z nuznějších poměrů opouštěli za vlády šógunů své pány nebo utíkali a stávali se róniny. V současném Japonsku je jako rónin označován student, který neuspěl u příjímací zkoušky a rok stráví přípravou na další zkoušku. V té době nenavštěvuje žádnou školu.

Slovo Rónin se nachází v kategorii Historie

Stavbyvedoucí

kdo je to Stavbyvedoucí?

Stavbyvedoucí je pracovník, který v souladu s projektovou dokumentací řídí větší stavby. Ve své práci postupuje podle platných rozhodnutí stavebního úřadu a legislativních opatření. Organizuje práci a provoz na staveništi, vydává příkazy podřízeným pracovníkům. Zajišťuje soulad práce jednotlivých pracovních skupin s možnostmi dodavatelů a externích firem. Stavbyvedoucí dodržuje ekonomické parametry, pracovní postupy, technologii a bezpečnost práce. Eviduje postup prací a případné vícepráce, konzultuje s investory a stavebním dozorem a připravuje fakturační podklady.

Heslo Stavbyvedoucí se nachází v sekci Profese

Dysgrafik

kdo je to Dysgrafik?

Dysgrafik je člověk trpící dysgrafií, která je řazena mezi vývojové poruchy učení (dříve byl používán termín lehká mozková dysfunkce). Dysgrafie se projevuje obtížemi v psaném projevu. Písmo dysgrafika je neuspořádané, obtížně čitelné až zcela nečitelné. Dysgrafii není možné zcela odstranit, její důsledky může zmírnit např. psaní tiskacím písmem. Jako kompenzační pomůcka bývá často využíván počítač - dysgrafik jednoduše místo rukou píše na počítači. Dysgrafie bývá někdy spojena s dyslexií (poruchou čtení).

Slovo Dysgrafik je v sekci Poruchy

Hoggy

kdo je to Hoggy?

Hoggy je přezdívka hudebníka a youtubera Petra Lexy. Veřejnost ho poznala jako finalistu soutěže Hlas Československa, dvakrát se zúčastnil i soutěže Superstar. Zpívá ve skupině Slza a hraje také v seriálu přístav. Je také Bloggerem roku 2015. Jako Hoggy vystupuje na YouTube, kde zveřejňoval svou hudbu, v současnosti ironicky komentuje různé události. Má zde přes 420 000 příznivců, se kterými komunikuje.

Heslo Hoggy se nachází v sekci Umělci

Ničema

kdo je to Ničema?

Slovo ničema je synonymem k výrazům lump, darebák nebo neřád. Ničema je člověk beze cti, charakteru a svědomí. Tento výraz má zřejmě původ ve slově "ničit", což dobře vystihuje fakt, že od ničemy nelze očekávat nic konstruktivního, nic prospěšného. Ničema bývá zlý, vypočítavý, sobecký a bezskrupulózní. Neštítí se ničeho, nemá morální zábrany, nelze u něj očekávat, že by měl sám ze svých činů nějaký pocit viny. Ničema se chová nehezky ke všem, nedělá žádné výjimky. Pokud o něčem řekneme, že je to ničemné, pak to obvykle nestojí za nic.

Text Ničema patří do sekce Hanlivé


Klíčová slova: lidé, přesný význam, co znamená, definice, biografie, slovo, lexikon, význam pojmu, termín, co to je, význam, pojem, informace, popis, slovník, osobnost, popis, přesný výraz, synonymum, vysvětlení, etymologie, kdo je to, životopis, význam slova, osobnosti, kdo to je, formulace, heslo, wiki

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Hakuna Matata

Pojem, výraz, heslo, co je to Hakuna Matata?

Většinou se citují latinské citáty, ale některé mohou být i v jiných jazycích. Jedním z méně tradičních jazyků je svahilština, díky níž existuje výraz Hakuna Matata. Tato fráze vyjadřuje bezstarostný postoj k životu. Dala by se přeložit jako "žádný problém". Fráze se proslavila hlavně díky filmovému příběhu s názvem Lví král, kde se zpívá stejnojmenná píseň. Od té doby se fráze rozšířila do běžného používání.

Výraz Hakuna Matata patří do sekce Filozofie

Gastroskopie

Pojem, výraz, heslo, co je to Gastroskopie?

Gastroskopie je název endoskopické vyšetřovací metody. Zavedením fibroskopu, hadičky s kamerou a zdrojem světla, kterou lékař přes pacientova ústa zavede přes jícen až do žaludku a ke dvanáctníku. Prohlédne si tak vnitřní stěny těchto orgánů a může zjistit případné změny. Tento způsob vyšetření se používá při trávicích potížích, problémech se žáhou a bolestech břicha. Gastroskopie je prováděna nalačno, aby se žaludek roztáhl, fouká se do něj v průběhu vyšetření vzduch.

Termín Gastroskopie patří do kategorie Lékařství

Pemza

Pojem, výraz, heslo, co je to Pemza?

Pemza je druh vyvřelé horniny a současně jediná hornina, která ve vodě plave. Je pórovitá a sklovitá, světlé barvy, může být bílá, zažloutlá nebo šedá. Mezi jednotlivými skelnými vlákny pemzy jsou dutiny, takže i když je pemza poměrně hustá, může plavat. Má drsný povrch, proto je využívána k uhlazování nejrůznějších materiálů, například dřeva, časté využití je v kosmetice k odstraňování odumřelé kůže. Pemza je důležitá i pro pěstitele tropických rostlin. Po smíchání s hlínou vzniká provzdušněná půda, která je vhodná pro rostliny požadující půdu s dostatečnou vlhkostí.

Heslo Pemza je v kategorii Materiály

IP adresa

Pojem, výraz, heslo, co je to IP adresa?

V informatice se setkáváme s čísly značícími síťové rozhraní v počítačové síti, která používá protokol IP. Nejčastěji narazíme na verzi IPv4, který používá 32bitové adresy, nicméně tento zastaralý systém by se měl nahradit verzí IPv6, jež pracuje s 128bitovými adresami. Důvodem nahrazení je, že starý systém již neměl dostatek IP adres. IP protokolem se řídí všechny počítače připojené do sítě.

Termín IP adresa je v kategorii Počítače

Červená čísla

Pojem, výraz, heslo, co je to Červená čísla?

Červená čísla je název používaný především účetními při hodnocení hospodářského výsledku podniku či firmy. Červená čísla označují ztrátu nebo vyjadřují dluh, který již vznikl. Protože červená obvykle značí varování před něčím, varovný význam má i v této oblasti. Toto označení má původ již v dávné historii, kdy se dlužníkům vydávaly stvrzenky v červené barvě. Červená tedy značí ztrátu či dluh, červená čísla znamenají, že je firma nebo podnik ve ztrátě. Výraz se užívá v managerském slangu.

Termín Červená čísla je v kategorii Účetnictví

Jistotní účet

Pojem, výraz, heslo, co je to Jistotní účet?

Vázaný účet, který slouží pro notářskou nebo také advokátní úschovu, vlastně supluje klasickou notářskou úschovu. S jeho pomocí dochází k vyřízení obchodu. Většinou jde o prodej či koupi nemovitosti. Postup je jednoduchý. V případě prodeje a koupi nemovitosti složí kupující dohodnutou finanční částku právě na jistotní účet. Banka sumu zablokuje a vyplatí prodávajícímu teprve ve chvíli, kdy jsou splněny podmínky domluvené ve smlouvě. Například když předloží potvrzení z katastrálního úřadu, že došlo k převodu nemovitosti. Jde o ochranu pro obě strany transakce, prodávajícího i kupujícího. V případě, že nejsou splněny podmínky ve smlouvě, peníze dostane zpět kupující. Podobným způsobem, tedy s využitím jistotního účtu, se může provádět také vypořádání dědictví z jedné osoby na druhou. Tato ochrana formou notářské či advokátní úschovy je dnes povinná proto, aby se při větších finančních transakcí zabránilo podvodům. Banky si žádají za provedení této operace s jistotním účtem poplatky, které se většinou pohybují v rozmezí 0,2-0,5 %.

Pojem Jistotní účet je v sekci Bankovnictví

Bliny

Pojem, výraz, heslo, co je to Bliny?

Bliny jsou zvláštní placky trochu připomínající palačinky. Jsou populární především ve slovanských oblastech a jsou také specialitou židovské kuchyně. Původní základní surovinou byla pohanková mouka nebo její směs s pšeničnou nebo žitnou moukou. Dalšími surovinami jsou mléko a voda. Bliny je možné připravovat naslano i nasladko. Placky doplňuje kysaná smetana, kaviár nebo různé druhy ryb, k nejoblíbenějším patří losos nebo sleď. Označení bliny pochází až z praslovanštiny – blin – mlin- je vlastně mletí. Slované činili bliny součástí náboženských rituálů, měly symbolizovat Slunce. V Rusku neoddělitelně patří ke svátku Maslenica, který splynul s oslavami v pravoslavné církvi a slaví se doposud. Tyto placky byly také tradiční součástí pohřebních obřadů a měly vyjádřit poctu zesnulému. Používají se také jako postní jídlo.

Heslo Bliny je v kategorii Jídlo

SAP

Pojem, výraz, heslo, co je to SAP?

Společnost SAP sídlí v německém městě Walldorf a zabývá se výrobou produktů z oblasti informačních systémů ERP. Společnost byla založena již v roce 1972 pěti bývalými pracovníky firmy IBM. Nejznámější produkty spadají do řady mySAP a nesou název SAP R/3. Jedná se o software sloužící pro řízení podniku. Firma SAP přišla i s informačním systémem pro malé a střední firmy s názvem SAP Business One.

Termín SAP je v sekci Software

Bílá sobota

Pojem, výraz, heslo, co je to Bílá sobota?

Bílá sobota je náboženský křesťanský svátek, součást Velikonoc. Následuje po Velkém pátku a předchází Velikonoční neděli. Křesťané věří, že se jedná o den, kdy Ježíš Kristus ležel v hrobě před svým zmrtvýchvstáním. Na Bílou sobotu neprobíhají žádné bohoslužby a je zvykem navštěvovat tzv. Boží hrob. Je to též konec půstu.

Termín Bílá sobota je v kategorii Náboženství

Noetika

Pojem, výraz, heslo, co je to Noetika?

Noetika, jinak také epistemologie nebo gnozeologie patří k filozofickým vědám, které se zaměřují na všechny stránky lidského poznání. Předmětem jejího zkoumání je sám předmět poznání, jeho vznik a průběh. Speciální vědy většinou nedokážou definovat lidské poznání. Důvodem je to, že na poznání ani vědomosti nelze aplikovat zkušenosti a určit příčinné souvislosti a zákonitosti. Noetika je teorií poznání, zabývá se podmínkami, nástroji, možnostmi a také hranicemi poznání.

Pojem Noetika je v kategorii Filozofie


Klíčová slova: popis, Pemza, význam, definice, Bliny, vysvětlení, Hakuna Matata, SAP, slovník, co to je, termín, odborný výraz, Noetika, wiki, pojem, IP adresa, co znamená, synonymum, formulace, přesný význam, Gastroskopie, význam slova, informace, přesný výraz, Červená čísla, heslo, odborné názvosloví, Bílá sobota, popis

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 27. října 2021        Tip na úterý 26. října 2021
Tip na pondělí 25. října 2021        Tip na neděli 24. října 2021
Tip na sobotu 23. října 2021        Tip na pátek 22. října 2021
Tip na čtvrtek 21. října 2021        Tip na středu 20. října 2021
Tip na úterý 19. října 2021        Tip na pondělí 18. října 2021
Tip na neděli 17. října 2021        Tip na sobotu 16. října 2021
Tip na pátek 15. října 2021        Tip na čtvrtek 14. října 2021