Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na úterý 26. října 2021

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Michaela Šojdrová

kdo je to Michaela Šojdrová?

Michaela Šojdrová je politička a poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, první místopředsedkyně KDU-ČSL a později předsedkyně této strany. V roce 2014 se stala poslankyní Evropského parlamentu. V KDU-ČSL působí Michaela Šojdrová jako specialistka v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Původní profesí je projektantkou zahradní architektury, působila také jako učitelka francouzštiny.

Heslo Michaela Šojdrová se nachází v sekci Politici

Jana Uriel Kratochvílová

kdo je to Jana Uriel Kratochvílová?

Jana Uriel Kratochvílová je současná zpěvačka, skladatelka a textařka. Vyniká rozsahem hlasu od basů až k sopránovým výškám a také extravagancí jak ve vystoupeních, tak kostýmech a líčení. Je obtížně zařaditelná k hudebním směrům nebo trendům. Na pěveckou scénu vstoupila v roce 1973 a prošla více hudebními skupinami a divadly – např. Country beat Jiřího Brabce, Jezinky, Kroky Fr. Janečka. Založila i vlastní kapelu Motor. V roce 1983 emigrovala a vystupovala pod pseudonymem Jana Pope, Zuru, Uriel aj. Od roku 2003 se vracela pravidelně do vlasti a nyní zde vydává nová alba i vystupuje se skupinou Illuminatica.

Slovo Jana Uriel Kratochvílová je v sekci Hudba

Dominik Hašek

kdo je to Dominik Hašek?

Dominik Hašek, zvaný Dominátor, je proslulý bývalý hokejový brankář. Byl vyhlášen nejlepším evropským hokejistou v NHL a vybrán do stovky nejlepších hráčů historie této ligy. Hokej hrál již jako dítě a v osmnácti letech byl nejmladším reprezentačním brankářem v historii československého hokeje. Po úspěších v domácím hokeji nastoupil do NHL. Zde vystřídal více týmů. Dominik Hašek je nositelem řady českých i zahraničních ocenění. Jeho jméno je zapsáno v Síni slávy českého hokeje a v roce 2014 do Hokejové síně slávy v Torontu a o rok později do Síně slávy IIHF.

Text Dominik Hašek je v kategorii Sport

Jodie Foster

kdo je to Jodie Foster?

Jodie Foster, původně Alicia Christian Foster, je herečka, režisérka a producentka. K herectví byla vedena již od dětství. Začínala reklamami a menšími filmovými rolemi. Malé dívky hrála např. ve filmech Napoleon a Samantha nebo Papírový měsíc či Alice už tu nebydlí. Na Oscara byla poprvé nominována ve věku 14 let za roli ve filmu Taxikář. Oscary pak obdržela za filmy Znásilnění a Mlčení jehňátek. Zde Jodie Foster získala také dva Zlaté glóby. K jejím dalším filmům patří například Maverick, Kontakt, Anna a král, Dvojí nebezpečí, Úkryt, Tajemný let a další.

Heslo Jodie Foster je v kategorii Herectví

Adam Vojtěch

kdo je to Adam Vojtěch?

Adam Vojtěch je právník, hudební skladatel a také bývalý zpěvák a významný český politik, kterým se stal jako nestraník za hnutí ANO. Od roku 2017 je ministrem zdravotnictví a poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Vykonává také funkci člena správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. S hudbou byl spjat již od dětství, zúčastnil se soutěže SuperStar, jako zpěvák vystupoval s několika kapelami a orchestry. Je absolventem studia práv na UK, kde získal titul Mgr. Ten obdržel i po absolvování mediálních studií na Fakultě sociálních věd. Má také titul MHA – Master of Healthcare Administration. Hned po vysoké škole byl zaměstnán jako právník ve společnosti MAFRA, poté byl tajemníkem na ministerstvu financí a členem více správních rad. Původně byl členem ODS, ale členství mu bylo zrušeno. Adam Vojtěch se stal poslancem a posléze ministrem zdravotnictví.

Slovo Adam Vojtěch se nachází v kategorii Politici

Hrnčíř

kdo je to Hrnčíř?

Hrnčíř je řemeslník, který vyrábí jemnou keramiku. Jedná se o ruční výrobu, ke které se používá plastická hlína. Z té vznikají pevné a trvanlivé výrobky, nejčastěji se jedná o nádoby. Hrnčířství patří k nejstarším řemeslům vůbec, velký význam mají jeho produkty například pro archeology. V současnosti je v popředí spíše umělecká výroba, běžné výrobky hrnčíře byly postupně nahrazeny porcelánem a umělými hmotami.

Slovo Hrnčíř se nachází v kategorii Profese

Klempíř

kdo je to Klempíř?

Klempíř se zabývá zpracováním a montáží výrobků z plechu. Plech stříhá, ohýbá a dále zpracovává. Mezi klempířské výrobky patří např. střešní žlaby, háky, odpadní trouby, dílce plechových krytin, plechové parapety a střešní výlezy. Kromě výroby se klempíř zabývá i opravami uvedených výrobků. Plechové díly spojuje pájením.

Heslo Klempíř se nachází v sekci Profese

Snowden

kdo je to Snowden?

Edward Snowden je bývalý systémový administrátor dříve zaměstnaný v CIA a v americké Národní bezpečnostní agentuře (NSA). Snowden poskytl v červnu 2013 deníku The Guardian informace o tom, jak bezpečnostní služby v USA sledují elektronickou a telefonickou komunikaci. Zveřejnění těchto faktů vyvolalo obrovský šok a Snowden byl obviněn z krádeže vládního majetku, neoprávněného předávání informací o národní bezpečnosti a vědomého vyzrazení tajných informací neoprávněné osobě. Na konci června 2013 uvízl v tranzitu moskevského letiště, neboť USA zrušily platnost jeho pasu. Nyní má na jeden rok statut uprchlíka a jeho budoucnost je nejasná.

Text Snowden patří do sekce Zločin

Rozumbrada

kdo je to Rozumbrada?

Rozumbrada nebo často "malý rozumbrada" je výraz či spojení slov, které použijeme jako mírně posměšné označení pro dítě například v situaci, kdy se tváří až přespříliš chytře. Není to myšleno nijak zle, spíš je to vyhrazeno pro ty případy, kdy "moudré" výroky malého dítěte působí nepatřičně až komicky. Kdo má děti, ví, že o takové situace nebývá nouze. Na místě je však vždy (pochopitelně adekvátně k věku dítěte) objasnění a vysvětlení situace včetně informace o jejím správném způsobu řešení.

Text Rozumbrada patří do sekce Hanlivé

Plynař

kdo je to Plynař?

Plynař je vyučený odborník, který instaluje plynové spotřebiče a plynové rozvody uvnitř budov i venku. Umí také provádět opravy těchto zařízení. Zasahuje při nenadálých únicích plynu a haváriích, vyhledává závady a opravuje je. Plynař má na starosti údržbu sítí a prevenci. U nových rozvodů provádí certifikaci a ověřuje jejich spolehlivost.

Text Plynař je v kategorii Profese


Klíčová slova: přesný výraz, biografie, kdo je to, co to je, životopis, osobnosti, význam pojmu, lidé, popis, co znamená, osobnost, etymologie, informace, popis, přesný význam, termín, synonymum, formulace, vysvětlení, slovo, pojem, význam, slovník, definice, význam slova, kdo to je, heslo, wiki, lexikon

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Systolický tlak

Pojem, výraz, heslo, co je to Systolický tlak?

Systolický tlak je hodnota tlaku ve fázi, kdy srdce vypuzuje krev. Tyto hodnoty jsou nejvyšší. Za normální systolický tlak se považují hodnoty v rozmezí 90 – 119 mm Hg, za nízký systolický tlak méně než 90 mm Hg, vysoký tlak je vyšší než 140 mm Hg. Pokud je tlak vysoký dlouhodobě, je ho potřeba léčit, protože ohrožuje srdce, cévy a další důležité orgány.

Heslo Systolický tlak patří do sekce Lékařství

Novičok

Pojem, výraz, heslo, co je to Novičok?

Novičok je pojmenování z ruštiny, kde toto slovo znamená nováček. Označují se tak některé nervově paralytické látky, které vyvíjel bývalý Sovětský svaz. Mělo by se jednat o tři druhy tekutin a jeden prášek. Tyto fluorofosfáty mají paralytický účinek. Vyrábí se různými způsoby a lze je odlišně využít v boji. Novičok má mnoho modifikací.

Výraz Novičok se nachází v kategorii Chemie

Diktafon

Pojem, výraz, heslo, co je to Diktafon?

Diktafon je název zařízení pro záznam zvuku, především mluvení podoby řeči. Je často využívaným nástrojem pro reportéry, novináře, spisovatele, manažery a další profese. Existuje mnoho druhů diktafonů ve velmi odlišné kvalitě i ceně. Pro dokonalou funkčnost diktafonu je zásadní mikrofon. Ten může být interní i externí. Pokud je diktafon určen především pro záznam diktovaného textu, může mít nižší citlivost, u diktafonů pro záznam zvuků ze všech směrů musí být citlivost mikrofonu podstatně vyšší.

Výraz Diktafon je v kategorii Hardware

HTTPs

Pojem, výraz, heslo, co je to HTTPs?

HTTPs je způsob šifrování dat, která se vyměňují mezi serverem a klientem. Toto šifrování chrání data přenášená na internetu. HTTPs zabraňuje odposlouchávání či sledování dat nebo jejich modifikaci. Díky HTTPs se do prohlížeče dostane pouze takový obsah, který byl vytvořen určitou webovou stránkou – bez vložených reklam nebo přesměrování např. osobních údajů. HTTPs brání i sledování provozu přenášení dat, takže chrání uživatele před nechráněnou kontrolou prohlíženého obsahu.

Výraz HTTPs je v kategorii Internet

Echinacea

Pojem, výraz, heslo, co je to Echinacea?

Echinacea, česky třapatka, je druh ozdobné rostliny pocházející ze Spojených států amerických. Extrakt z echinacey se používá v různých doplňcích stravy pro podporu léčby nachlazení, chřipky, angíny nebo na posílení imunity.

Výraz Echinacea se nachází v sekci Rostliny

New Age

Pojem, výraz, heslo, co je to New Age?

New Age je ideový směr, který bývá nazýván hnutím. Shrnuje v sobě myšlenky mnoha dalších oblastí, náboženství, astrofyziky, filozofie, taoizmu, zen-buddhizmu, křesťanství, a mnoha dalších. Snaží se o nalezení nového stylu života, postoje ke světu, hledá nové cesty k hlubšímu poznání. Je založen na čtyřech hlavních základech: vědě, orientálním náboženství, nových objevech psychologie a na znamení Vodnáře. Oproti tradičním hodnotám náboženství staví New Age individualitu osobnosti a nezávislé hledání. Za zásadní považuje také samostatnost a vzdělávání vlastním způsobem. Protože je sám sobě duševním vůdcem, má plnou odpovědnost za své činy a myšlení a nemůže své chyby přisuzovat nikomu jinému. Nehledá Boha, ale sama sebe. Lidé New Age myslí pozitivně, jsou svobodní a energičtí. Nemají svého vůdce ani nějaké základní místo. Vhodná je nezávislost na financích, protože pak má člověk dostatek času pro vlastní duchovní rozvoj.

Heslo New Age je v kategorii Filozofie

Oxidační stres

Pojem, výraz, heslo, co je to Oxidační stres?

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další. Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.

Termín Oxidační stres se nachází v sekci Lékařství

Lobbizmus

Pojem, výraz, heslo, co je to Lobbizmus?

Lobbizmus neboli lobbování je pojem pocházející z anglického slova lobby, tedy předsíň, popř. také vrátnice. Název pochází od prosebníků nebo žadatelů, kteří se shromažďovali právě v těchto prostorách. Používá se v přeneseném smyslu pro skupinu lidí spojených určitým zájmem, která tento zájem společně a neustále prosazuje u státních orgánů, představitelů státní moci, na veřejnosti i v médiích. Lobbizmus může být prováděn i profesionálně, věnují se mu specializované společnosti a agentury.

Termín Lobbizmus patří do kategorie Politika

Imatrikulace

Pojem, výraz, heslo, co je to Imatrikulace?

Imatrikulace znamená zápis do nějakého oficiálního seznamu. Pojem imatrikulace je nejčastěji užíván v souvislosti se slavnostním přijetím studenta mezi akademickou obec na vysoké škole. Na slavnostním shromáždění v aule vysoké školy nejdříve studenti vyslechnou projevy nejvyšších představitelů školy a také univerzitní slib. Poté postupně předstupují před zástupce školy, kteří na sobě mají slavnostní taláry a odznaky funkcí. Při imatrikulaci studenti přísahají položením dvou prstů na žezlo fakulty a zavazují se k úctě ke jménu školy a k pilnému studiu.

Termín Imatrikulace je v kategorii Školství

BRICS

Pojem, výraz, heslo, co je to BRICS?

BRICS je zkratka pojmenování hospodářského společenství pěti zemí – Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika. Autorem tohoto pojmenování se stal v roce 2001 pracovník banky Goldman Sachs Jim O´Neill. V té době do skupiny BRICS ještě nepatřila Jižní Afrika, která se stala členem v roce 2010. Země BRICS mají velice rychlý ekonomický růst a měly by se během několika desítek let stát ekonomickými vůdci světa. Za nejsilnější země BRICS jsou považovány Čína a Rusko.

Heslo BRICS je v sekci Zkratky


Klíčová slova: Lobbizmus, Novičok, vysvětlení, Echinacea, odborný výraz, heslo, popis, co to je, popis, přesný význam, význam, formulace, přesný výraz, HTTPs, co znamená, Diktafon, termín, význam slova, slovo, informace, Systolický tlak, pojem, Imatrikulace, wiki, synonymum, definice, odborné názvosloví, New Age, názvosloví

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 5. prosince 2021        Tip na sobotu 4. prosince 2021
Tip na pátek 3. prosince 2021        Tip na čtvrtek 2. prosince 2021
Tip na středu 1. prosince 2021        Tip na úterý 30. listopadu 2021
Tip na pondělí 29. listopadu 2021        Tip na neděli 28. listopadu 2021
Tip na sobotu 27. listopadu 2021        Tip na pátek 26. listopadu 2021
Tip na čtvrtek 25. listopadu 2021        Tip na středu 24. listopadu 2021
Tip na úterý 23. listopadu 2021        Tip na pondělí 22. listopadu 2021