Kdo je to?
Kdo je to? Kdo to byl? Co znamená? Pojmy, významy slov...

Tip dne na pátek 14. ledna 2022

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Diana Mórová

kdo je to Diana Mórová?

Diana Mórová je herečka slovenského původu. Po studiu herectví na VŠMU v Bratislavě zahájila svou divadelní dráhu v činohře SND v Bratislavě a působí zde dodnes. Nevyhýbá se ani účinkování ve filmu nebo televizi, ztvárnila několik rolí i v televizních seriálech, jako je Panelák, Sborovna, Silvánovci a další. Kromě herectví se Diana Mórová věnuje i krasobruslení, je vítězkou soutěže TV JOJ Hvězdy na ledě.

Text Diana Mórová je v kategorii Herectví

Determinista

kdo je to Determinista?

Determinista je přívrženec dalšího z antických filizofických směrů. Deterministé věřili, že současné události jsou logickým a jediným možným vyústěním, důsledkem událostí předchozích. Teoreticky podle nich bylo možné předvídat, odhadnout budoucí události.

Slovo Determinista je v sekci Filozofie

OSVČ

kdo je to OSVČ?

OSVČ je zkratka termínu "osoba samostatně výdělečně činná". Je to pojem, který se vyskytuje v českých zákonech a označuje fyzickou osobu, jejímž zdrojem příjmů je podnikání nebo jiná samostatně výdělečná činnost. OSVČ může být živnostník, soudní znalec, umělec nebo třeba zemědělec.

Text OSVČ je v kategorii Podnikání

Petr Fiala

kdo je to Petr Fiala?

Petr Fiala je politik, politolog a také univerzitní profesor. Kandidoval do poslanecké sněmovny v předčasných volbách za ODS jako nestraník. Později se stal členem této strany a byl zvolen jejím předsedou. Je také místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V době Nečasovy vlády byl ministrem školství, mládeže a tělovýchovy. Petr Fiala působil také jako prorektor a rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Heslo Petr Fiala je v kategorii Politici

Podnikatel

kdo je to Podnikatel?

Podnikatel je fyzická nebo právnická osoba, která soustavně podniká, a to buď jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) - to platí u fyzických osob, nebo se může jednat např. o akciovou společnost, společnost s ručením omezením atd. Podnikatel podniká na základě živnostenského oprávnění a je zapsán v živnostenském rejstříku.

Heslo Podnikatel se nachází v sekci Podnikání

Edward Norton

kdo je to Edward Norton?

Edward Norton je herec, režisér, scénárista a producent, jeden z nejpopulárnějších mladších amerických herců. Je nositelem ocenění Zlatý glóbus a tří nominací na Oscara. Herectví se věnoval již během studia na Yale. Později pracoval jako konzultant a v té době začal hrát v divadle. Známým se stal již první rolí ve filmu Prvotní strach, následovaly filmy Všichni říkají: Miluji tě, Lid versus Larry Flynt, Hráči, Kult hákového kříže, Klub rváčů, komedie Rabín, kněz a krásná blondýna, na kterém se podílel i jako režisér, Kdo s koho, Červený drak, Cizinec, Království nebeské, Iluzionista a další. Na filmu Neuvěřitelný Hulk se Edward Norton podílel i jako scénárista, film Sirotci z Brooklynu režíruje, je producentem a hraje hlavní roli.

Heslo Edward Norton se nachází v sekci Herectví

Bastard

kdo je to Bastard?

Bastard je hanlivé označení nemanželského potomka, levobočka. Jiné označení je také panchart, v minulosti sebranec. Původně se takto označovali šlechtičtí levobočci, později také míšenci nebo kříženci. Slovo bastard pochází z francouzštiny, v překladu znamená počatý ve stodole. V dřívějších dobách se nejednalo o hanlivé označení, šlechtičtí levobočci si tak říkali i sami. V současnosti se jedná o druh nadávky.

Slovo Bastard se nachází v kategorii Hanlivé

Jáhen

kdo je to Jáhen?

Jáhen je název původem z řečtiny, kde má význam služebník či číšník (diakon). V křesťanství se název jáhen používá pro pojmenování osoby, která je pověřena výkonem charitativních a administrativních služeb. Je aktivním účastníkem bohoslužeb, věnuje se vyučování náboženství a předčítání náboženských textů. V části církví se jáhen považuje za označení pro první stupeň kněžství, jinde jsou tyto funkce svěřeny laikům.

Heslo Jáhen se nachází v sekci Křesťanství

Melancholik

kdo je to Melancholik?

Melancholik je označení pro představitele jednoho z druhů temperamentu. Jedná se o labilního introverta. Melancholik bývá člověk vážný až pesimistický, většinou není společenský a příliš se neprojevuje. Má potíže s přizpůsobením a bývá často přecitlivělý. Nad věcmi se důkladně zamýšlí a často se k různým prožitkům zpětně vrací, i když to nedává najevo. Je nejistý a může trpět depresemi. Je na sebe náročný a vyžaduje vše v perfektním stavu a provedení. Cení si inteligenci a duševní činnost. Je přemýšlivý, vše plánuje do detailu a také rád pomáhá.

Heslo Melancholik se nachází v sekci Psychologie

Dara Rolins

kdo je to Dara Rolins?

Dara Rolins, původně Darina Rolincová, rozená Gambošová, je populární zpěvačka. Absolvovala hudebně dramatický obor na konzervatoři, ale jako zpěvačka vynikla již dříve. V televiz se objevila již ve čtyřech letech, první desku vydala jako devítiletá. Pravidelně se umisťovala v anketě Zlatý slavík, populární byl zvláště její duet s Karlem Gottem Zvonky štěstí. Na vlastní sólovou dráhu se Dara Rolins vydala ještě před dosažením plnoletosti. Působila také jako porotkyně v pěveckých soutěžích.

Heslo Dara Rolins se nachází v sekci Hudba


Klíčová slova: popis, přesný výraz, informace, co to je, lidé, popis, význam slova, význam pojmu, kdo je to, heslo, lexikon, termín, slovník, slovo, co znamená, přesný význam, kdo to je, biografie, osobnosti, životopis, osobnost, pojem, vysvětlení, etymologie, synonymum, význam, wiki, formulace, definice

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Čpavek

Pojem, výraz, heslo, co je to Čpavek?

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny. Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.

Výraz Čpavek se nachází v sekci Chemie

ČSN

Pojem, výraz, heslo, co je to ČSN?

ČSN je ochranná známka pro české technické normy. Vydávání těchto norem je zajišťováno Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Zkratka ČSN zůstala zachována, i když její původní význam byl Československá státní norma. Zákon uznává celé slovní označení česká technická norma, neoficiální výklad je Česká soustava norem. ČSN mají svůj systém číslování. Nejdříve je písmenná značka normy, potom šestimístné číslo sloužící k třídění.

Pojem ČSN patří do kategorie Zkratky

Nepotismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Nepotismus?

Nepotismus je určitou formou protekce. Jde o obsazování výhodných funkcí, při kterém se upřednostňují příbuzní nebo jinak spřátelené osoby, i když jsou k dispozici kvalifikovanější a vhodnější kandidáti. Nepotismus je častým jevem v politice, státních organizacích, v různých institucích a na univerzitách. Pojem se používá přibližně od 15. století, kdy papeži obsazovali pomocí svých pravomocí významná místa svými synovci a příbuznými, například levobočky a dalšími osobami v blízkém příbuzenském vztahu. Doložen je i z období starověku, kdy byl snahou zajistit potomstvu i příbuzenstvu ty nejlepší podmínky. Je typický pro mafii a zločinecké organizace.

Termín Nepotismus patří do sekce Politika

Xenofobie

Pojem, výraz, heslo, co je to Xenofobie?

Pod pojmem xenofobie si lze představit strach z čehokoliv neznámého. Slovo pochází z řečtiny. Většinou se používá pro obavu z cizinců a také z jejich kultury nebo tradic. Jedná se o předsudek, jenž vytváří dopředu negativní názor bez znalosti souvislostí. Pojem xenofobie bývá často zaměňován s pojmem rasismus.

Pojem Xenofobie se nachází v sekci Psychologie

Hoax

Pojem, výraz, heslo, co je to Hoax?

Jistě jste se setkali s nevyžádanými zprávami, které před něčím varují, žádají o pomoc nebo se snaží pobavit. Ještě ke všemu zpráva často vyžaduje přeposlání dalším přátelům. Taková zpráva se nazývá Hoax. Tyto e-maily často vypadají poměrně důvěryhodně a běžný uživatel jim může snadno uvěřit. V případě, že se rozhodnete Hoax řešit, měli byste kontaktovat osobu, od níž e-mail přišel. Následně se dotyčnému pokuste vysvětlit situaci, čímž si do budoucna můžete ušetřit spoustu času a energie.

Pojem Hoax je v kategorii Internet

Rektifikovaná dlažba

Pojem, výraz, heslo, co je to Rektifikovaná dlažba?

Rektifikovaná dlažba je druh dlažby, která byla dodatečně upravována. Touto úpravou se zajišťuje minimální odchylka v barevnosti a geometrické přesnosti. Rektifikovaná dlažba je volena především u pokládání velkých formátů, když jsou požadovány co nejmenší spáry. To je zajištěno zabroušením hran již vypálené dlaždice.

Termín Rektifikovaná dlažba patří do kategorie Stavebnictví

Alegorie

Pojem, výraz, heslo, co je to Alegorie?

Alegorie, označovaná také jako jinotaj, je text, který skrývá vlastní smysl za něco jiného a pro porozumění je potřeba znát klíč. Vlastní význam tak není důležitý, de o význam skrytý, určený skupině zasvěcenců. Alegorie obsahuje symboly a podobenství, cílové sdělení nemusí být výslovně vyjádřeno. Principem je líčení fiktivního textu, za kterým je text myšlený, ke kterému musí čtenář s určitou pomocí dospět.

Termín Alegorie je v sekci Literatura

Geologické kladivo

Pojem, výraz, heslo, co je to Geologické kladivo?

Geologické kladivo je pojmenování speciálního druhu kladiva, které je využíváno při získávání vzorků nebo zkoumání nezvětralých lomů hornin. Pomocí tohoto nástroje lze horniny štípat a lámat. Kladiva mohou mít různou kvalitu, nejlepší jsou zhotovena z jediného kusu kalené oceli. Mají na každé straně jednu hlavu, jsou poměrně masivní a velice odolná. Patří do výbavy každého geologa, protože kromě základních funkcí mohou být využita i při začišťování ochozů a také jako měřítko pro zakreslování a fotografování. Váha geologického kladiva se pohybuje od 225 g až do 5 kg. Využití záleží na typu zkoumané horniny. Kladivo může mít jednu nebo dvě plochy používané pro údery. Tyto plochy se označují jako čela. Nejoblíbenější jsou kladiva s jedním čelem a ostrou druhou stranou, kterou je možno sekat. Rukojeť bývá potažena gumou nebo kůží, násada mlže být i dřevěná. Dřevo je potřeba udržovat a nevydrží tak dlouho, ale je možné násadu upravovat a tvarovat podle potřeb majitele.

Výraz Geologické kladivo se nachází v kategorii Nástroje

Kremrole

Pojem, výraz, heslo, co je to Kremrole?

Kremrole je sladké cukroví ve tvaru trubičky. Peče se z listového těsta. Samotný název je složen ze slov krém a role. Role pochází od tvaru válce, trubičky, na které se těsto peče. Těsto se nejdříve vyválí, pak se nakrájí na proužky, které se namotávají a stáčí na speciální trubičky. Vznikne tak dutina, která se po vychladnutí naplní. Krém se připravuje buď jako ušlehaný bílekm s cukrem, nebo krém ušlehaný ze šlehačky se ztužovačem. Hotové kremrole se často ještě posypávají práškovým cukrem, aby byl vytvořen dojem zasněžení. Pro slavnostní občerstvení jsou kremrole oblíbeným zákuskem. Často se zhotovují i ve větších rozměrech. Obří kremrole pak uvnitř obsahuje malé kremrolky.

Termín Kremrole se nachází v kategorii Jídlo

Cashback

Pojem, výraz, heslo, co je to Cashback?

Cashback je pojem pocházející z angličtiny, v doslovném překladu znamená návrat hotovosti neboli peněz. Cashback je označením více možných druhů služby. Může se jednat o nárok na zahraniční DPH, možnost výběru peněz při platbě kartou u vybraných prodejců nebo vrácení části peněz jako podpory určité reklamní akce. Velmi často se cashback užívá při platbě kartou, kdy prodejci umožní ještě výběr další částky do sjednaného maxima. Prodejci, kteří tuto službu umožňují, jsou označeni právě logem cashback.

Heslo Cashback se nachází v sekci Bankovnictví


Klíčová slova: co znamená, Alegorie, Cashback, ČSN, Xenofobie, Kremrole, odborný výraz, popis, přesný význam, odborné názvosloví, co to je, Hoax, názvosloví, slovník, termín, synonymum, Čpavek, význam, Nepotismus, Rektifikovaná dlažba, vysvětlení, popis, heslo, formulace, pojem, Geologické kladivo, informace, přesný výraz, význam slova

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 22. ledna 2022        Tip na pátek 21. ledna 2022
Tip na čtvrtek 20. ledna 2022        Tip na středu 19. ledna 2022
Tip na úterý 18. ledna 2022        Tip na pondělí 17. ledna 2022
Tip na neděli 16. ledna 2022        Tip na sobotu 15. ledna 2022
Tip na pátek 14. ledna 2022        Tip na čtvrtek 13. ledna 2022
Tip na středu 12. ledna 2022        Tip na úterý 11. ledna 2022
Tip na pondělí 10. ledna 2022        Tip na neděli 9. ledna 2022