Kdo je to?
Kdo byla Božena Němcová? Životopis Božena Němcová, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo byla Božena Němcová?

Kdo byla Božena Němcová? Životopis, informace, biografie, umělci

Božena Němcová byla spisovatelka z období národního obrození. První etapy jejího života jsou špatně zdokumentované a narození ve Vídni není zcela jisté, ale ve městě tehdy žila početná česká menšina a nálezy z matriky tuto teorii potvrzují. Podle jiných badatelů se však Němcová narodila jinde, například v oblasti Slezska. Jisté je, že vyrůstala v okolí Ratibořic na panství šlechtičny Zaháňské. Prožitky z dětství hluboce ovlivnily její pozdější tvorbu, viz slavné dílo Babička, které se odehrává v Ratibořicích a objevují se postavy s reálnými předlohami, zejména kněžna s předlohou šlechtičny Zaháňské a postava babičky zachycující skutečnou babičku, se kterou měla Němcová blízký vztah. Do školy chodila v nedaleké České Skalici a když dospěla, rodiče ji oženili s Josefem Němcem, se kterým strávila většinu života.
Manžel Josef se hlásil k českému obrození a vlastenectví, což vyvolávalo podezření ze strany rakouských úřadů a rodina se musela často stěhovat. Němcová díky tomu pobývala na různých místech včetně Litomyšle, Prahy nebo Domažlic. Ať byla kdekoli, snažila se poznávat místní folklór a hledat literární inspiraci. Setkávala se rovněž s vlastenecky smýšlejícími vzdělanci, což prohlubovalo její vlastenecké postoje, a při pobytu v Praze poznala Erbena a další spisovatele, kteří ji povzbudili k psaní.
V revolučním roce 1848 se situace v monarchii vyostřila a Josef byl poslán do Uher. Němcová nejdříve zůstala s dětmi v Čechách, ale poté se přesunula za manželem a cestou poznala slovenskou i maďarskou kulturu. Zaujalo ji zejména Slovensko, na které se vracela i v dalších letech. Kvůli neuspokojivému manželství měla několik milostných vztahů a díky společenské povaze postupně navázala přátelství s mnoha osobnostmi české kultury. Když ale onemocněl a zemřel syn Hynek a manžel přišel o práci, Němcová se stáhla do ústraní. Spory mezi manželi byly stále intenzivnější a Němcová nakonec odešla žít samostatně do Litomyšle. V této době už trpěla nemocí, na kterou brzy poté zemřela.
Navzdory rozsáhlé literární činnosti a posmrtné slávě žila většinu života na hraně chudoby, neboť její příjmy byly nízké a manžel měl kvůli problémům s úřady nepravidelný plat. Nejslavnějším dílem je již zmíněná Babička, která patří k nejčtenějším českým knihám. I další díla čerpají z folklóru, venkovského prostředí a osobních prožitků. Do podkrkonoší jsou vedle Babičky zasazené i povídky Divá Bára a Chudí lidé. V oblasti Domažlicka se odehrává povídka Karla. Také pohádková tvorba je bohatá a řada pohádek byla zfilmována, byť pod jinými názvy: Neohrožený Mikeš byl zfilmován jako O statečném kováři, Čertův švagr jako S čerty nejsou žerty a Potrestaná pýcha jako Pyšná princezna. Kromě zmíněných děl napsala mnoho cestopisných črtů, her a krátkých povídek.Kdo byla Božena Němcová? Životopis Božena Němcová, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní data o osobě Božena Němcová

Národnost: česká
Datum narození: 4. února 1820
Místo narození: Vídeň, Rakousko
Datum úmrtí: 21. ledna 1862

Tento text (Božena Němcová) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Jmelí? Rozumíte pojmu Dialektika? Znáte termín A-GPS? Znáte pojem Spojka?

Klíčová slova: datum narození, životopis, Božena Němcová, wikipedie, nežijící, Božena Němcová, zajímavosti, datum úmrtí, osobnost, kdy se narodila Božena Němcová?, narození, popis, kdo je Božena Němcová?, biografie, Kdy zemřela Božena Němcová, kde se narodila Božena Němcová?

Pojem Božena Němcová je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat výraz Božena Němcová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Božena Němcová ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Božena Němcová na Google.cz

Vyhledat pojem Božena Němcová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Božena Němcová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Božena Němcová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Božena Němcová?

Nyní již víte Kdo byla Božena Němcová? Kdy se narodila Božena Němcová? Kde se narodila Božena Němcová? Kdy zemřela Božena Němcová? Božena Němcová patří do sekce Umělci

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Božena Němcová dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Božena Němcová i v jiné kategorii než je umělci.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.