Kdo je to?
Kdo je Jiří Žáček? Životopis Jiří Žáček, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo je Jiří Žáček?

Kdo je Jiří Žáček? Životopis, informace, biografie, umělci

Jiří Žáček je český spisovatel, básník, překladatel, autor školních učebnic a dětských knížek. Žáček se narodil v Chomutově a své dětství prožil v Kadani a v jihočeských Strakonicích. V letech 1959-1963 navštěvoval Střední průmyslovou školu ve Volyni. Po maturitě na střední škole studoval na stavební fakultě na Českém vysokém učení technickém v Praze (1963-1970). Získal tříletou praxi jako vodohospodář v Benešově u Prahy. Poté se rozhodl pro literaturu a až do roku 1991 působil jako redaktor pro nakladatelství Československý spisovatel. Chvíli působil i pro nakladatelství Carmen. V letech 1992-1994 pracoval pro časopis Vlasta a následně se živil jako spisovatel na volné noze.
Jiří Žáček vydal během svého života více než dvacet básnických sbírek. Jeho prvotinou bylo dílo Ráno modřejší večera (1970). Mezi jeho další známé sbírky patří Okurková sezóna (1982), Rýmy pro kočku (1984), Idioti mají přednost (2001), nebo Obejmi mě (2004). V roce 1989 vydal dramatickou sbírku Ptákoviny podle Aristofana.
Jen pro děti vydal Žáček šestnáct knih. Prvním dětským dílem byla kniha Aprílová škola z roku 1978. Mezi další známé knihy patří Kdo si se mnou bude hrát (1981), Dobrý den, Praho (1981), Abeceda (1998), Hádanky a luštěniny (2004), Kočkování (2005), Krysáci (2010) a Tati, kup mi slona (2017).
Žáček během své kariéry získal cenu Zasloužilý umělec (1987), Cenu Jána Smreka (2011) a Medaili za zásluhy (2015).
Jiří Žáček žije v Praze a se svou ženou má dvě děti.Kdo je Jiří Žáček? Životopis Jiří Žáček, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní data o osobě Jiří Žáček

Národnost: česká
Datum narození: 6. 11. 1945
Místo narození: Chomutov, Československo

Sdílejte tuto stránku s osobností Jiří Žáček s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Klinická studie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Komedie? Víte co je Kult svatých? Znáte termín Ratan?

Klíčová slova: narození, zajímavosti, životopis, osobnosti, Jiří Žáček, umělci, národnost, kdy se narodil Jiří Žáček?, umělci, vysvětlení, wiki, biografie, život, datum narození, Jiří Žáček, wikipedie

Pojem Jiří Žáček je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Jiří Žáček v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Jiří Žáček ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Jiří Žáček v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Žáček ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Jiří Žáček ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Jiří Žáček ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Žáček například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jiří Žáček

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Jiří Žáček? Kdy se narodil Jiří Žáček? Kde se narodil Jiří Žáček? Jiří Žáček je v kategorii Umělci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jiří Žáček řekněme například v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Žáček i v jiné kategorii než je umělci.