Kdo je to?
Kdo byla Karolina Světlá? Životopis Karolina Světlá, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo byla Karolina Světlá?

Kdo byla Karolina Světlá? Životopis, informace, biografie, umělci

Karolína Světlá, rodným jménem Johanna Nepomucena Rottová, byla slavná česká spisovatelka, autorka a zakladatelka vesnických románů. Světlá se narodila v Praze v dobách Rakouska-Uherska do bohaté rodiny obchodníka Eustacha Rotta, který vlastnil firmu V. J. Rott. Měla ještě sestru Sofii (Sofie Podlipská, spisovatelka a překladatelka) a bratra Jindřicha.
Od malička získávala kvalitní vzdělání a uměla mluvit německy, česky a francouzsky. Ve 22 letech si vzala vlastního učitele klavíru Petra Mužáka, který ji seznámil se spisovatelkou Boženou Němcovou (1852). V padesátých letech začala svou literární tvorbu po úmrtí její tříměsíční dcery Boženy. Se svým manželem často jezdívala do jeho rodiště do Světlé pod Ještědem, kde sbírala inspiraci pro svou tvorbu a také si podle názvu vesnice zvolila svůj pseudonym.
V roce 1871 založila Ženský výrobní spolek český, který následně i řídila. Spolek měl za cíl pomáhat chudým ženám ke vzdělání a práci. Následně spoluzaložila Americký klub dam. Pracovala také jako novinářka a zabývala se zejména postavením žen v tehdejší společnosti.
Mezi její první díla patří První Češka (1861), Černý Petříček (1871), Zvonečková královna (1872), Upomínky (1874). Mezi její známější díla jsou tzv. Ještědské prózy, mezi které patří Vesnický román (1867), Kříž u potoka (1868), Kantůrčice (1869), Frantina (1870), Nemodlenec (1873).
Světlá napsala také spoustu povídek. Ty známější jsou Společnice, Skalák, Cikánka, Černá divizna, Na úsvitě, Z vypravování staré žebračky. O své babičce Kateřině Vogelové napsala povídku Purkmistrovic Katynka. Její povídky vycházely v časopisech Světozor, Lumír, Máj, Květy, Zlatá Praha a další.
Po roce 1875 začala Světlá trpět oční chorobou a svá díla musela diktovat své sekretářce a neteři Anežce Čermákové-Slukové. Karolína Světlá zemřela v roce 1899 ve věku 69 let.
Roku 1977 byl natočen film Příběh lásky a cti o životě Karolíny Světlé od režiséra Otakara Vávry.Kdo byla Karolina Světlá? Životopis Karolina Světlá, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Karolina Světlá

Národnost: česká
Datum narození: 24. 2. 1830
Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 7. 9. 1899

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karolina Světlá sdílet s vašimi známými a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Zkracovačka? Znáte termín Polenta? Znáte definici termínu Disperzní? Víte, co je to EPC?

Klíčová slova: biografie, narození, Karolina Světlá, datum úmrtí, osobnost, kdy se narodila Karolina Světlá?, národnost, životopis, kdo to je, vysvětlení, život, umělci, národnost, Kdy zemřela Karolina Světlá, Karolina Světlá, umělci

Pojem Karolina Světlá je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Karolina Světlá

Vyhledat termín Karolina Světlá ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Karolina Světlá na Google obrázcích

Hledat heslo Karolina Světlá ve Wikipedii

Vyhledat heslo Karolina Světlá na Google.cz

Vyhledat výraz Karolina Světlá ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Karolina Světlá například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karolina Světlá

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byla Karolina Světlá? Kdy se narodila Karolina Světlá? Kde se narodila Karolina Světlá? Kdy zemřela Karolina Světlá? Karolina Světlá je v sekci Umělci

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Karolina Světlá řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karolina Světlá i v jiné kategorii než je umělci.