Kdo je to?
Kdo je Milan Kundera? Životopis Milan Kundera, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo je Milan Kundera?

Kdo je Milan Kundera? Životopis, informace, biografie, umělci

Milan Kundera je básník, dramatik a spisovatel. Po studiu na brněnském gymnáziu se přesunul do Prahy, aby studoval literární vědu a estetiku na Filozofické fakultě UK. Po roce studia zanechal a přešel na Filmovou a televizní fakultu, kde vystudoval scenáristiku. V době jeho pražského studia zrovna komunisté nastupovali k moci a Kundera v roce 1948 společně s dalšími umělci vstoupil do Komunistické strany. V této době měl dle záznamů SNB udat agenta M. Dvořáčka, ale to Kundera popírá a ani mezi historiky nepanuje shoda ohledně interpretace události. Kvůli satirickému zesměšňování komunistických představitelů byl ze strany po dvou letech vyloučen. V roce 1956 do strany znovu vstoupil, ale po sovětské okupaci a následném utužení totalitní vlády byl definitivně vyloučen. V 60. letech patřil mezi umělce a intelektuály, kteří usilovali o demokratickou reformu komunistické ideologie. Na konci 60. let se začal potkávat s Václavem Havlem, ale kvůli názorovým neshodám měli napjaté vztahy.
Po okupaci byl Kundera cenzurován a bylo mu zakázáno cokoli vydávat. Rozhodl se emigrovat a usadil se ve Francii, která mu v roce 1981 udělila francouzské občanství. V emigraci se věnoval literatuře a k politickým otázkám se vyjadřoval spíše okrajově. Jeho vztahy s československými disidenty zůstaly trvale napjaté, proto se po revoluci v roce 1989 rozhodl zůstat ve Francii. Pozdější knihy psal francouzsky a zakázal jejich překládání do češtiny. Tomu se chtěl věnovat sám, ale z časových důvodů toto rozhodnutí nakonec změnil a překladatelce A. Kareninové překlady povolil. V roce 2019 získal zpět české občanství, které mu bylo odebráno v roce 1979.
Na začátku spisovatelské dráhy psal převážně básně a dramata. Jeho první román Žert vyšel v roce 1967 a okamžitě zaujal odbornou i laickou veřejnost. Od té doby se v literární tvorbě zaměřil primárně na romány. Další román Kniha smíchu a zapomnění vyšel už ve francouzské emigraci. V roce 1984 vydal slavný román Nesnesitelná lehkost bytí, který dnes patří mezi jeho nejvýznamnější díla, ale domácí disidentská kritika k němu zaujala spíše kritický postoj. Román kritizuje idealistické iluze, což řada disidentů pochopila jako útok na vlastní postoje. V roce 1990 vyšel román Nesmrtelnost a další romány Pomalost, Totožnost, Nevědomost a Slavnost bezvýznamnosti už vyšly ve francouzštině. Získal řadu ocenění, například Rakouskou státní cenu za evropskou literaturu, nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie nebo Medaili Za zásluhy.Kdo je Milan Kundera? Životopis Milan Kundera, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní informace o osobě Milan Kundera

Národnost: česká
Datum narození: 1. dubna 1929
Místo narození: Brno

Líbí se stručný životopis s osobou Milan Kundera? Pak se podělte s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Brusný papír? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kadence? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hydroxid sodný? Víte co je Nebe?

Klíčová slova: národnost, zajímavosti, Milan Kundera, informace, umělci, místo narození, život, wikipedie, biografie, narození, kdo je Milan Kundera?, kdy se narodil Milan Kundera?, osobnost, umělci, datum narození, osobnosti

Pojem Milan Kundera je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít termín Milan Kundera ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Milan Kundera ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Milan Kundera na Youtube

Vyhledat slovo Milan Kundera ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Milan Kundera ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Milan Kundera například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Milan Kundera?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Milan Kundera? Kdy se narodil Milan Kundera? Kde se narodil Milan Kundera? Milan Kundera se nachází v kategorii Umělci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Milan Kundera například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Milan Kundera i v jiné kategorii než je umělci.