Kdo je to?
Kdo byl Oscar Wilde? Životopis Oscar Wilde, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Oscar Wilde?

Kdo byl Oscar Wilde? Životopis, informace, biografie, umělci

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde byl irský dramatik, básník a esejista. Wilde se narodil v hlavním městě Irska v Dublinu do rodiny chirurga a básnířky. Měl další 2 sourozence. Až do jeho 10 let jej vyučovali jeho rodiče doma, poté získal vzdělání na škole Portoro ve městě Ennisklenn (1864-71). Po dokončení školy se v Dublinu přihlásil na Trinity College (obor filologie a starořecká literatura). Ve škole měl výborný prospěch a po 3 letech se přestěhoval do Anglie, kde začal studovat na Oxfordu na Magdalen College (1874). Univerzitu absolvoval roku 1878 a následně se přestěhoval do Londýna, kde získal vysoké společenské postavení díky svému šarmu a umění vyprávět.
V Londýně se věnoval psaní básní a roku 1881 vydal první sbírku Básně. O 3 roky později si vzal za ženu Constance Lloydovou, se kterou měl 2 syny (Cyrila a Vyvyana). Během let 1886-89 pracoval jako žurnalista, redaktorskou činnost vykonával pro časopis Svět ženy (1887). Od roku 1889 se začal věnovat vlastní tvorbě, zejména povídkám. Soubor pohádek Šťastný princ a jiné pohádky vydal roku 1888, stejně jako sbírku Slavík a růže. Následovaly sbírky povídek Zločin Lorda Arthura Savila, Dům granátových jablek, Lidská duše za socialismu (1891), Kněz a ministrant (1894). Jediný román, který Wilde napsal je slavné dílo Obrazy Doriana Graye z roku 1891.
Oscar Wilde napsal také divadelní hry Věra aneb Nihilistka (1880), Vévodkyně z Padovy, Salome (1883), Vějíř lady Windermerové (1892), Bezvýznamná žena (1893), Ideální manžel a Jak je důležité míti Filipa (1895).
Wilde udržoval vážný vztah s lordem Alfredem Douglasem, do kterého byl zamilovaný. Díky tomu se dostal do soudního sporu a dostal 2 roky vězení, které si odseděl ve Wandsworthu a Readingu. Po návratu z vězení vydal sbírku Balada o žaláři v Readingu (1898). Následně se přestěhoval do Francie a přejmenoval se na Sebastian Melmoth. Wilde zemřel v chudobě na meningitidu v Paříži ve věku 46 let.Kdo byl Oscar Wilde? Životopis Oscar Wilde, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Oscar Wilde

Národnost: irská
Datum narození: 16. 10. 1854
Místo narození: Dublin, Irsko
Datum úmrtí: 30. 11. 1900

Popis osobnosti Oscar Wilde můžete sdílet s přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Švýcarský systém? Rozumíte pojmu Brak? Víte co je Yersinie? Znáte pojem Ozonová díra?

Klíčová slova: datum úmrtí, kdo je Oscar Wilde?, osobnosti, národnost, místo narození, narození, zajímavosti, kdy se narodil Oscar Wilde?, Kdy zemřel Oscar Wilde, umělci, popis, wiki, informace, umělci, životopis, nežijící

Pojem Oscar Wilde je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Oscar Wilde v následujících vyhledávačích

Zkusit najít termín Oscar Wilde ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oscar Wilde ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Oscar Wilde na Youtube

Vyhledat pojem Oscar Wilde ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Oscar Wilde ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Oscar Wilde například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Oscar Wilde

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Oscar Wilde? Kdy se narodil Oscar Wilde? Kde se narodil Oscar Wilde? Kdy zemřel Oscar Wilde? Oscar Wilde je v kategorii Umělci

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Oscar Wilde řekněme například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Oscar Wilde i v jiné kategorii než je umělci.