Kdo je to?
Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Kdo je to Jan Palach?

Kdo to byl Jan Palach? Stručný životopis

Jan Palach byl vysokoškolským studentem, který se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jan Palach se narodil v Praze, ale většinu života žil v blízkých Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a v roce 1966 začal studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze, protože z politických důvodů nebyl přijat na Filozofickou fakultu. V roce 1968 se Palachovi po politických změnách podařilo uspět při přijímacích zkouškách a stal se studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Palach byl nespokojen s politických vývojem v Československu a po vzoru vietnamských buddhistických mnichů se 16. ledna 1969 v 13:30 polil hořlavinou a zapálil. S vážnými zraněními skončil na Klinice popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady kde o tři dny později umírá. 25. ledna 1969 proběhl pohřeb Jana Palacha, který se stal protestem proti okupaci Československa. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Jan Palach měl několik následovníků, kteří se z politických důvodů upálili. 20. ledna 1969 se v Plzni upálil Josef Hlavatý, 5. února 1969 v Praze Jan Zajíc, 4. dubna 1969 Evžen Plocek a 11. dubna 1969 Michal Lefčík v Košicích.Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jan Palach? s přáteli na Google+, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru     Sdílet na Google+  

Základní informace o osobě Jan Palach

Národnost: Česká
Datum narození: 11. srpna 1948
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. ledna 1969

Víte, co je to Vetiver? Znáte pojem Bolid? Vzpomněli byste si na význam slova Avatar? Pamatujete si definici pojmu Próza?

Klíčová slova: přesný význam, kdo je Jan Palach?, wiki, vysvětlení, původ slova, Jan Palach, co znamená, co je to Jan Palach?, kdo to je, definice, popis, heslo, význam pojmu, synonymum, formulace

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Jan Palach?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Jan Palach? Kdo to byl Jan Palach? Kdy se narodil Jan Palach? Kde se narodil Jan Palach? Kdy zemřel Jan Palach? Jan Palach je v kategorii historie. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Jan Palach řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Palach i v jiné kategorii než je historie.