Kdo je to?
Kdo byl Karel I? Životopis Karel I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Karel I

Kdo byl Karel I? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Karel I., vlastním jménem Karel František Josef Ludvík Hubert Jiří Oto Maria Habsbursko-Lotrinský, byl poslední rakouský císař v letech 1916-1918, český král, uherský král a markrabě moravský. Karel I. se narodil na zámku Persenbeug v Dolní Rakousích v Rakousku. Své mládí strávil v Dolních Rakousích, v Čechách a ve Vídni. V letech 1899-1900 studoval na Skotském gymnáziu ve Vídni, kde studoval přírodní vědy. Patřil do vedlejší větve rodu, avšak v roce 1900 se dostal do přímé linie následnictví. Od roku 1905 absolvoval vojenský výcvik u dragounského pluku v Chudeřicích u Bíliny v Čechách a o rok později ve Staré Boleslavi. Ve stejném roce byl povýšen na nadporučíka. Vojenskou službu přerušil ve stejném roce, aby mohl nastoupit na studium na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Studia úspěšně dokončil v roce 1907.
Karel I. si v roce 1911 vzal za ženu Zitu Bourbonsko-Parmskou, se kterou měl celkem 8 dětí. Korunním princem se stal po sarajevském atentátu na Františka Ferdinanda d’Este v roce 1914. Korunován byl dne 21. 11. 1916 po smrti jeho prastrýce Františka Josefa I. O měsíc později byl korunován také na uherského krále v Budapešti.
Když zaniklo Rakousko-Uhersko, byl donucen odejít se svou rodinou do exilu, avšak svých nároků a titulů se nikdy nevzdal. Následně se v roce 1921 dvakrát pokusil o převzetí vlády v Maďarsku, avšak byl vyhnán na portugalský ostrov Madeira, kde o rok později zemřel na zápal plic. Karel I. zemřel ve věku 34 let.Kdo byl Karel I? Životopis Karel I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Karel I

Národnost: rakouská
Datum narození: 17. 8. 1887
Místo narození: zámek Persenbeug, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 1. 4. 1922

Zaujala vás biografie osobnosti Karel I? Potom se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Horská turistika? Znáte termín Tajfun? Znáte definici termínu Bombardino? Víte, co je to Percepce?

Klíčová slova: panovníci, Karel I, narození, životopis, národnost, popis, národnost, život, kde se narodil Karel I?, vysvětlení, datum úmrtí, Kdy zemřel Karel I, místo narození, Karel I, kdy se narodil Karel I?, datum narození

Pojem Karel I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Najít výraz Karel I ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Karel I na Google.cz

Najít výraz Karel I ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Karel I ve Wikislovníku

Vyhledat termín Karel I ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel I například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel I

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Karel I? Kdy se narodil Karel I? Kde se narodil Karel I? Kdy zemřel Karel I? Karel I se nachází v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, princezna s růží, karel I, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel I dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel I i v jiné kategorii než je panovníci.