Kdo je to?
Kdo byl Karel I? Životopis Karel I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Karel I?

Kdo byl Karel I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Karel I., vlastním jménem Karel František Josef Ludvík Hubert Jiří Oto Maria Habsbursko-Lotrinský, byl poslední rakouský císař v letech 1916-1918, český král, uherský král a markrabě moravský. Karel I. se narodil na zámku Persenbeug v Dolní Rakousích v Rakousku. Své mládí strávil v Dolních Rakousích, v Čechách a ve Vídni. V letech 1899-1900 studoval na Skotském gymnáziu ve Vídni, kde studoval přírodní vědy. Patřil do vedlejší větve rodu, avšak v roce 1900 se dostal do přímé linie následnictví. Od roku 1905 absolvoval vojenský výcvik u dragounského pluku v Chudeřicích u Bíliny v Čechách a o rok později ve Staré Boleslavi. Ve stejném roce byl povýšen na nadporučíka. Vojenskou službu přerušil ve stejném roce, aby mohl nastoupit na studium na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Studia úspěšně dokončil v roce 1907.
Karel I. si v roce 1911 vzal za ženu Zitu Bourbonsko-Parmskou, se kterou měl celkem 8 dětí. Korunním princem se stal po sarajevském atentátu na Františka Ferdinanda d’Este v roce 1914. Korunován byl dne 21. 11. 1916 po smrti jeho prastrýce Františka Josefa I. O měsíc později byl korunován také na uherského krále v Budapešti.
Když zaniklo Rakousko-Uhersko, byl donucen odejít se svou rodinou do exilu, avšak svých nároků a titulů se nikdy nevzdal. Následně se v roce 1921 dvakrát pokusil o převzetí vlády v Maďarsku, avšak byl vyhnán na portugalský ostrov Madeira, kde o rok později zemřel na zápal plic. Karel I. zemřel ve věku 34 let.Kdo byl Karel I? Životopis Karel I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Karel I

Národnost: rakouská
Datum narození: 17. 8. 1887
Místo narození: zámek Persenbeug, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 1. 4. 1922

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel I s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Xenie? Znáte termín Relikviář? Znáte definici termínu Ohnisková vzdálenost? Víte, co je to Alkohol?

Klíčová slova: osobnost, wiki, Karel I, Kdy zemřel Karel I, zajímavosti, osobnosti, panovníci, panovníci, kde se narodil Karel I?, kdo je Karel I?, popis, kdy se narodil Karel I?, datum úmrtí, vysvětlení, Karel I, kdo to je

Pojem Karel I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít termín Karel I ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel I ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Karel I na Google.cz

Zkusit najít výraz Karel I na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Karel I ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel I například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Karel I?

Právě jste zjistili Kdo byl Karel I? Kdy se narodil Karel I? Kde se narodil Karel I? Kdy zemřel Karel I? Karel I patří do kategorie Panovníci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se vyhledat osobnost, osobu, člověka Karel I například v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel I i v jiné kategorii než je panovníci.