Kdo je to?
Kdo je Svatý Ivan? Životopis Svatý Ivan, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo je Svatý Ivan?

Kdo je Svatý Ivan? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Ivan, zvaný korvejský, známý též jako Jan Poustevník nebo Jan Český, byl podle legendy první český poustevník, který během svého života pobýval v obci Svatý Jan pod Skalou v okrese Beroun. Dodnes není známo, kde se Ivan narodil. Jeho otec byl pravděpodobně vladař Gostimysl. Podle profesora Josefa Vašici Ivan pocházel z kmene Obodritů, kteří pobývali mezi dolním tokem řeky Labe a Lubeckou zátokou. Jednou byl Ivan zajat a následně poslán do korvejského kláštera v Sasku, kvůli čemu získal přízvisko „korvejský“. Časem bylo přízvisko zkomoleno na charvátský nebo korvatský. Poté odmítl stát se králem a chvíli pobýval v klášteře. Později se rozhodl pro poustevnický život a odešel do jeskyně v lesích poblíž hradu Tetín, kde často pobýval kníže Bořivoj I. s manželkou Ludmilou. Ivan údajně na Tetín chodíval a rozprávěl s Bořivojem a Ludmilou o spáse duše. V lese Ivan pobýval sám a živil se lesními plody. Podle historiků strávil v lesích asi 42 let. Po jeho smrti byl pohřben knížetem Bořivojem.
Od nejstarších zmínek je Ivan považován za svatého. Není to však uznáno oficiálně, protože se neví, jestli doopravdy existoval. Svatého Ivana uctívá pravoslavná církev, avšak ne katolická církev.
Až v roce 1782 císař Josef II. zakázal poustevnický život.Kdo je Svatý Ivan? Životopis Svatý Ivan, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní informace o osobě Svatý Ivan

Národnost: česká

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Svatý Ivan? s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Slámové víno? Znáte definici termínu Alma mater? Vzpomněli byste si na význam slova Konflikt? Pamatujete si definici pojmu Pétanque?

Klíčová slova: národnost, vysvětlení, lexikon, wiki, informace, osobnosti, křesťanství, kdo je Svatý Ivan?, popis, křesťanství, životopis, wikipedie, zajímavosti, Svatý Ivan, život, biografie

Pojem Svatý Ivan je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Svatý Ivan lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svatý Ivan ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Svatý Ivan ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Svatý Ivan ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Svatý Ivan na Youtube

Hledat termín Svatý Ivan na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Ivan například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Svatý Ivan? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Svatý Ivan? Svatý Ivan je v kategorii Křesťanství

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Svatý Ivan dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Ivan i v jiné kategorii než je křesťanství.