Kdo je to?
Kdo je Svatý Ivan? Životopis Svatý Ivan, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Svatý Ivan

Kdo je Svatý Ivan? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, křesťanství

Svatý Ivan, zvaný korvejský, známý též jako Jan Poustevník nebo Jan Český, byl podle legendy první český poustevník, který během svého života pobýval v obci Svatý Jan pod Skalou v okrese Beroun. Dodnes není známo, kde se Ivan narodil. Jeho otec byl pravděpodobně vladař Gostimysl. Podle profesora Josefa Vašici Ivan pocházel z kmene Obodritů, kteří pobývali mezi dolním tokem řeky Labe a Lubeckou zátokou. Jednou byl Ivan zajat a následně poslán do korvejského kláštera v Sasku, kvůli čemu získal přízvisko „korvejský“. Časem bylo přízvisko zkomoleno na charvátský nebo korvatský. Poté odmítl stát se králem a chvíli pobýval v klášteře. Později se rozhodl pro poustevnický život a odešel do jeskyně v lesích poblíž hradu Tetín, kde často pobýval kníže Bořivoj I. s manželkou Ludmilou. Ivan údajně na Tetín chodíval a rozprávěl s Bořivojem a Ludmilou o spáse duše. V lese Ivan pobýval sám a živil se lesními plody. Podle historiků strávil v lesích asi 42 let. Po jeho smrti byl pohřben knížetem Bořivojem.
Od nejstarších zmínek je Ivan považován za svatého. Není to však uznáno oficiálně, protože se neví, jestli doopravdy existoval. Svatého Ivana uctívá pravoslavná církev, avšak ne katolická církev.
Až v roce 1782 císař Josef II. zakázal poustevnický život.Kdo je Svatý Ivan? Životopis Svatý Ivan, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní data o osobě Svatý Ivan

Národnost: česká

Tento text (Svatý Ivan) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Fortnite? Víte co je Ascorutin? Vzpomněli byste si na význam slova Dekapitace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Hortonův syndrom?

Klíčová slova: wikipedie, informace, Svatý Ivan, kdo je Svatý Ivan?, vysvětlení, osobnost, národnost, popis, wiki, zajímavosti, životopis, lexikon, osobnosti, život, křesťanství, křesťanství

Pojem Svatý Ivan je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít frázi Svatý Ivan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Svatý Ivan ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Svatý Ivan v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít termín Svatý Ivan na Google.cz

Vyhledat heslo Svatý Ivan ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Ivan například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Svatý Ivan?

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo je to Svatý Ivan? Svatý Ivan patří do kategorie Křesťanství

Kategorie křesťanství, bible stůl, svatý Ivan, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Svatý Ivan dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Ivan i v jiné kategorii než je křesťanství.