Kdo je to?
Kdo byl Čang Cheng? Životopis Čang Cheng, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Čang Cheng

Kdo byl Čang Cheng? Životopis, informace, biografie, věda

Čang Cheng byl čínský vědec, astronom, vynálezce, matematik, básník, geograf, kartograf a politik. Cheng se narodil v Nan-jangu (dnešní provincie Che-nan) za vlády dynastie Východní Chan. Vzdělání postupně získával ve významných centrech té doby, a to ve městech Čchang-an a Luo-jang. Později pracoval ve státní správě v rodném Nan-jangu. Postupně se díky své všestrannosti a píli stal hlavním astronomem, prefektem majordomů a nakonec úředníkem na císařském dvoře. Byl však neoblomný v různých historických otázkách, což vedlo k tomu, že nebyl povýšen na hlavního historika. Po neshodách s palácovými eunuchy se rozhodl opustit dvůr. Následně se z něj stal správce v hlavním městě království Che-ťien (dnešní Che-pej).
Díky obsáhlým znalostem mechaniky vynalezl Cheng armilární sféru (používá se při astronomickém pozorování), vylepšil vodní hodiny a zkonstruoval vůbec první seismoskop na světě, který rozeznal směr zemětřesení na vzdálenost až 500 km. V astronomii zdokumentoval okolo 2 500 hvězd a sepsal teorie o Měsíci a jeho vztahu ke Slunci. Jeho přínos v astronomii je mnohými srovnáván s přínosem řecko-římského filozofa Ptolemaia.
Jako básník se proslavil poezií fu a shi. Jeho poezií se v pozdějších dobách začali věnovat čínští spisovatelé, kteří ji analyzovali a studovali.
Čang Cheng zemřel v roce 139 ve věku 60 let.Kdo byl Čang Cheng? Životopis Čang Cheng, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Čang Cheng

Národnost: čínská
Datum narození: 78
Místo narození: Nan-jang, Čína
Datum úmrtí: 139

Popis osobnosti Čang Cheng můžete sdílet s dalšími osobami na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Netbook? Znáte termín Windows defender? Znáte termín Prvočíslo? Víte, co je to Betlém?

Klíčová slova: věda, životopis, zajímavosti, osobnosti, datum úmrtí, život, kde se narodil Čang Cheng?, narození, Kdy zemřel Čang Cheng, Čang Cheng, místo narození, biografie, kdo je Čang Cheng?, kdo to je, národnost, wiki

Pojem Čang Cheng je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat slovo Čang Cheng na Google.cz

Hledat heslo Čang Cheng ve Wikipedii

Zkusit najít termín Čang Cheng ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Čang Cheng na Youtube

Zkusit najít frázi Čang Cheng v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Čang Cheng například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Čang Cheng? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Čang Cheng? Kdy se narodil Čang Cheng? Kde se narodil Čang Cheng? Kdy zemřel Čang Cheng? Čang Cheng je v sekci Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Čang Cheng třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Čang Cheng i v jiné kategorii než je věda.