Kdo je to?
Kdo byl Nikola Tesla? Životopis Nikola Tesla, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Nikola Tesla?

Kdo byl Nikola Tesla? Životopis, informace, biografie, věda

Nikola Tesla byl fyzik a vynálezce. Navštěvoval gymnázium v chorvatském Karlovaci, poté šel studovat fyziku a matematiku do Štýrského Hradce. Zde začal plně rozvíjet talent pro fyziku a učitelé ho začali zvát k experimentům. Jeden semestr studoval také na Karlově univerzitě v Praze, kde se setkal s teoretickým fyzikem Ernstem Machem a později na toto období vzpomínal jako na velmi inspirativní. Tesla cestoval po Evropě, pobýval v Maďarsku i ve Francii, a stále silněji ho přitahovala elektrická energie. Nakonec odešel do Ameriky, kde se trvale usadil. Zpočátku pracoval v Edisonově firmě, ale kvůli konfliktům s Edisonem ji opustil a založil raději vlastní firmu. Vylepšil některé vynálezy, např. obloukovou lampu, ale v první řadě se chtěl zaměřit na využití střídavého proudu. Sponzoři jeho optimismus nesdíleli a střídavý proud nepovažovali za perspektivní oblast, proto se od něj odvrátili. Tesla se tak ocitl bez prostředků a aby se uživil, musel vykonávat manuální práce.
Tesla poté podepsal smlouvu s průmyslníkem Georgem Westinghousem. Tím začalo jeho nejslavnější období, neboť Westinghouse mu poskytl své laboratoře, ve kterých mohl Tesla experimentovat s elektřinou. S pomocí střídavého proudu vytvořil točivé magnetické pole, což vedlo k vynálezu střídavého indukčního motoru. Zabýval se také rádiovým přenosem signálu a jako první prezentoval radiokomunikační přístroj. Tesla byl fascinován fyzikou, zejména elektřinou, proto se věnoval prakticky jen práci a byl plně ponořen do svého výzkumu. Mnoho objevů vzniklo jen jako vedlejší produkt základního výzkumu, řadu z nich si Tesla ani nenechal patentovat, protože pro něj neměly dostatečný význam. Tím se lišil od svého velkého rivala Thomase Alvy Edisona, který se naopak zaměřoval na sbírání patentů. Hlavní rozdíl mezi těmito vynálezci byl v tom, že zatímco Edison se plně upnul na stejnosměrný elektrický proud, Tesla podporoval inovaci v podobě střídavého proudu. Došlo k události zvané válka proudů, během které se Edison snažil zničit konkurenčního Teslu, ale střídavý proud zvítězil. Díky úspěchům získal Tesla slávu a nezávislost. Vybudoval si vlastní laboratoř a začal experimentovat s bezdrátovým přenosem elektřiny. Podnikatel John Pierpont Morgan mu poskytl prostředky na stavbu Wardenclyffské věže, což byl vizionářský projekt, který měl zajistit bezdrátový přenos elektřiny na velké vzdálenosti. Projekt byl velmi nákladný a Tesla začal uvažovat, že by lidé elektřinu odebírali zdarma. Morgan proto financování ukončil, věž byla zničena a Tesla se do konce života potýkal s finančními problémy. Dnes jsou jeho vynálezy všeobecně oceňované a na některé vizionářské projekty se navazuje, např. na bezdrátový přenos energie.Kdo byl Nikola Tesla? Životopis Nikola Tesla, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Nikola Tesla

Národnost: srbská
Datum narození: 10. července 1856
Místo narození: Smiljan, Chorvatsko
Datum úmrtí: 7. ledna 1943

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Nikola Tesla sdílet s ostatními na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Denuklearizace? Pamatujete si definici pojmu Kastrace? Znáte pojem Konzola? Vzpomněli byste si co znamená slovo Prvouka?

Klíčová slova: wikipedie, kdo to je, místo narození, Nikola Tesla, životopis, nežijící, lexikon, kdo je Nikola Tesla?, popis, Kdy zemřel Nikola Tesla, osobnosti, datum narození, kdy se narodil Nikola Tesla?, život, informace, národnost

Pojem Nikola Tesla je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat termín Nikola Tesla ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Nikola Tesla ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Nikola Tesla na Google obrázcích

Najít pojem Nikola Tesla ve Wikislovníku

Hledat pojem Nikola Tesla na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Nikola Tesla například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Nikola Tesla

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Nikola Tesla? Kdy se narodil Nikola Tesla? Kde se narodil Nikola Tesla? Kdy zemřel Nikola Tesla? Nikola Tesla se nachází v sekci Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Nikola Tesla dejme tomu např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Nikola Tesla i v jiné kategorii než je věda.