Kdo je to?
Kdo byl Nikola Tesla? Životopis Nikola Tesla, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Nikola Tesla?

Kdo byl Nikola Tesla? Životopis, informace, biografie, věda

Nikola Tesla byl fyzik a vynálezce. Navštěvoval gymnázium v chorvatském Karlovaci, poté šel studovat fyziku a matematiku do Štýrského Hradce. Zde začal plně rozvíjet talent pro fyziku a učitelé ho začali zvát k experimentům. Jeden semestr studoval také na Karlově univerzitě v Praze, kde se setkal s teoretickým fyzikem Ernstem Machem a později na toto období vzpomínal jako na velmi inspirativní. Tesla cestoval po Evropě, pobýval v Maďarsku i ve Francii, a stále silněji ho přitahovala elektrická energie. Nakonec odešel do Ameriky, kde se trvale usadil. Zpočátku pracoval v Edisonově firmě, ale kvůli konfliktům s Edisonem ji opustil a založil raději vlastní firmu. Vylepšil některé vynálezy, např. obloukovou lampu, ale v první řadě se chtěl zaměřit na využití střídavého proudu. Sponzoři jeho optimismus nesdíleli a střídavý proud nepovažovali za perspektivní oblast, proto se od něj odvrátili. Tesla se tak ocitl bez prostředků a aby se uživil, musel vykonávat manuální práce.
Tesla poté podepsal smlouvu s průmyslníkem Georgem Westinghousem. Tím začalo jeho nejslavnější období, neboť Westinghouse mu poskytl své laboratoře, ve kterých mohl Tesla experimentovat s elektřinou. S pomocí střídavého proudu vytvořil točivé magnetické pole, což vedlo k vynálezu střídavého indukčního motoru. Zabýval se také rádiovým přenosem signálu a jako první prezentoval radiokomunikační přístroj. Tesla byl fascinován fyzikou, zejména elektřinou, proto se věnoval prakticky jen práci a byl plně ponořen do svého výzkumu. Mnoho objevů vzniklo jen jako vedlejší produkt základního výzkumu, řadu z nich si Tesla ani nenechal patentovat, protože pro něj neměly dostatečný význam. Tím se lišil od svého velkého rivala Thomase Alvy Edisona, který se naopak zaměřoval na sbírání patentů. Hlavní rozdíl mezi těmito vynálezci byl v tom, že zatímco Edison se plně upnul na stejnosměrný elektrický proud, Tesla podporoval inovaci v podobě střídavého proudu. Došlo k události zvané válka proudů, během které se Edison snažil zničit konkurenčního Teslu, ale střídavý proud zvítězil. Díky úspěchům získal Tesla slávu a nezávislost. Vybudoval si vlastní laboratoř a začal experimentovat s bezdrátovým přenosem elektřiny. Podnikatel John Pierpont Morgan mu poskytl prostředky na stavbu Wardenclyffské věže, což byl vizionářský projekt, který měl zajistit bezdrátový přenos elektřiny na velké vzdálenosti. Projekt byl velmi nákladný a Tesla začal uvažovat, že by lidé elektřinu odebírali zdarma. Morgan proto financování ukončil, věž byla zničena a Tesla se do konce života potýkal s finančními problémy. Dnes jsou jeho vynálezy všeobecně oceňované a na některé vizionářské projekty se navazuje, např. na bezdrátový přenos energie.Kdo byl Nikola Tesla? Životopis Nikola Tesla, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Nikola Tesla

Národnost: srbská
Datum narození: 10. července 1856
Místo narození: Smiljan, Chorvatsko
Datum úmrtí: 7. ledna 1943

Sdílejte tuto stránku s osobností Nikola Tesla s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Denuklearizace? Víte, co je to NASA? Znáte pojem Preambule? Rozumíte pojmu Webinář?

Klíčová slova: osobnost, život, kdo je Nikola Tesla?, informace, kdo to je, datum narození, zajímavosti, Kdy zemřel Nikola Tesla, věda, věda, datum úmrtí, národnost, místo narození, Nikola Tesla, národnost, životopis

Pojem Nikola Tesla je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít pojem Nikola Tesla ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Nikola Tesla ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Nikola Tesla ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Nikola Tesla ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Nikola Tesla v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Nikola Tesla například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Nikola Tesla? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Nikola Tesla? Kdy se narodil Nikola Tesla? Kde se narodil Nikola Tesla? Kdy zemřel Nikola Tesla? Nikola Tesla se nachází v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Nikola Tesla třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Nikola Tesla i v jiné kategorii než je věda.