Kdo je to?
Kdo byl Jean Paul Sartre? Životopis Jean Paul Sartre, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Jean Paul Sartre?

Kdo to byl Jean Paul Sartre? Stručný životopis

Jean Paul Sartre byl filosof, spisovatel a politický aktivista. Pocházel z měšťanské intelektuální rodiny a od dětství hltal knihy. Po studiu na lyceu se dostal na École normale supérieure, jednu z nejslavnějších francouzských škol. Sartre se následně seznámil s intelektuálkou a feministkou Simone de Beauvoir, se kterou udržoval po celý zbytek života volný partnerský vztah. Vedle toho poznal další lidi, kteří měli velký vliv na francouzské intelektuální prostředí, například Maurice Merleau-Pontyho nebo Simone Weil. Po velmi úspěšném studiu působil jako učitel v několika francouzských městech. Postupně se seznamoval s fenomenologií a ovlivňovaly ho myšlenky Hegela, Marxe, Kierkegaarda nebo Nietzscheho. Během druhé světové války se přidal k hnutí Résistance, které bojovalo proti německým okupantům a francouzským kolaborantům.
Po válce se politicky přibližoval ke komunistům, ale zároveň kritizoval sovětskou verzi komunismu a postupně jeho kritika komunistů rostla. Hodně cestoval a aktivně se vyjadřoval k mnoha politickým událostem, od boje kolonií za autonomii až po masové protesty francouzských studentů v roce 1968. Ve stejném roce navštívil také Československo a podpořil směřování k demokratické formě socialismu. Celý život odmítal náboženství a církev jeho knihy zařadila na Index zakázaných knih, ale ke konci života přiznával určitou fascinaci židovskou vírou. Vedle filosofických knih psal také romány a dramata. Sartrova filosofie zdůrazňovala svobodu člověka, usilovala o lidskou emancipaci a díky vlně existencialismu měla zásadní vliv na celé 20. století.Kdo byl Jean Paul Sartre? Životopis Jean Paul Sartre, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní informace o osobě Jean Paul Sartre

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. června 1905
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 15. dubna 1980

Popis osobnosti Jean Paul Sartre můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si na význam slova Reddit? Znáte termín Lucidní snění? Víte co je Airbrush? Víte, co je to Kuskus?

Klíčová slova: kdo to je, slovo, definice, wiki, etymologie, význam, kdo je Jean Paul Sartre?, význam slova, původ slova, přesný výraz, co znamená, informace, filozofie, termín, význam pojmu, heslo

Pojem Jean Paul Sartre je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Jean Paul Sartre

Vyhledat pojem Jean Paul Sartre ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jean Paul Sartre ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Jean Paul Sartre ve Wikislovníku

Najít termín Jean Paul Sartre ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jean Paul Sartre například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jean Paul Sartre

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Jean Paul Sartre? Kdo to byl Jean Paul Sartre? Kdy se narodil Jean Paul Sartre? Kde se narodil Jean Paul Sartre? Kdy zemřel Jean Paul Sartre? Jean Paul Sartre se nachází v sekci filozofie. Sepsáno redaktory Superia.cz Omlouváme se za možné chyby v textech. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též zkusit najít osobnost, osobu, člověka Jean Paul Sartre dejme tomu třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jean Paul Sartre i v jiné kategorii než je filozofie.