Kdo je to?
Kdo byl Jean Paul Sartre? Životopis Jean Paul Sartre, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Jean Paul Sartre?

Kdo to byl Jean Paul Sartre? Stručný životopis

Jean Paul Sartre byl filosof, spisovatel a politický aktivista. Pocházel z měšťanské intelektuální rodiny a od dětství hltal knihy. Po studiu na lyceu se dostal na École normale supérieure, jednu z nejslavnějších francouzských škol. Sartre se následně seznámil s intelektuálkou a feministkou Simone de Beauvoir, se kterou udržoval po celý zbytek života volný partnerský vztah. Vedle toho poznal další lidi, kteří měli velký vliv na francouzské intelektuální prostředí, například Maurice Merleau-Pontyho nebo Simone Weil. Po velmi úspěšném studiu působil jako učitel v několika francouzských městech. Postupně se seznamoval s fenomenologií a ovlivňovaly ho myšlenky Hegela, Marxe, Kierkegaarda nebo Nietzscheho. Během druhé světové války se přidal k hnutí Résistance, které bojovalo proti německým okupantům a francouzským kolaborantům.
Po válce se politicky přibližoval ke komunistům, ale zároveň kritizoval sovětskou verzi komunismu a postupně jeho kritika komunistů rostla. Hodně cestoval a aktivně se vyjadřoval k mnoha politickým událostem, od boje kolonií za autonomii až po masové protesty francouzských studentů v roce 1968. Ve stejném roce navštívil také Československo a podpořil směřování k demokratické formě socialismu. Celý život odmítal náboženství a církev jeho knihy zařadila na Index zakázaných knih, ale ke konci života přiznával určitou fascinaci židovskou vírou. Vedle filosofických knih psal také romány a dramata. Sartrova filosofie zdůrazňovala svobodu člověka, usilovala o lidskou emancipaci a díky vlně existencialismu měla zásadní vliv na celé 20. století.Kdo byl Jean Paul Sartre? Životopis Jean Paul Sartre, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Základní informace o osobě Jean Paul Sartre

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. června 1905
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 15. dubna 1980

Líbí se stručný životopis s osobou Jean Paul Sartre? Pak se podělte s vašimi přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si na význam slova Reddit? Vzpomenete si na definici slova Mramor? Víte co je Airbrush? Vzpomněli byste si na význam slova LSD?

Klíčová slova: vysvětlení, původ slova, formulace, pojem, popis, Jean Paul Sartre, definice, kdo je Jean Paul Sartre?, synonymum, odborný výraz, kdo to je, přesný význam, význam slova, co je to Jean Paul Sartre?, význam, termín

Pojem Jean Paul Sartre je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledejte bez špehování slovo Jean Paul Sartre ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Jean Paul Sartre ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Jean Paul Sartre ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Jean Paul Sartre ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jean Paul Sartre například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Jean Paul Sartre?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Jean Paul Sartre? Kdo to byl Jean Paul Sartre? Kdy se narodil Jean Paul Sartre? Kde se narodil Jean Paul Sartre? Kdy zemřel Jean Paul Sartre? Jean Paul Sartre je v kategorii filozofie. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Jean Paul Sartre řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jean Paul Sartre i v jiné kategorii než je filozofie.