Kdo je to?
Kdo byl Max Planck? Životopis Max Planck, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Max Planck?

Kdo byl Max Planck? Životopis, informace, biografie, věda

Max Planck byl německý teoretický fyzik a držitel Nobelovy ceny za fyziku.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století byl jedním z nejvýraznějších německých vědců. Jeho jméno je spojeno s řadou významných pracovišť a univerzit. Profesorem se stal v jednatřiceti letech. Od té doby přednášel a bádal na berlínské univerzitě.
Zpočátku se věnoval termodynamice. Od ní se přesunul k výzkumu záření černého tělesa, za který obdržel v roce 1918 Nobelovu cenu za fyziku. S tímto výzkumem také souvisí známá Planckova konstanta, která pomáhá popsat vztahy mezi hmotou a zářením. Planckova práce položila základy pro rozvoj kvantové fyziky. Později na ně navazovali další fyzikové včetně Alberta Einsteina.
Po konci aktivní kariéry se Planck uchýlil k filozofii a esejistice. Po nástupu nacistů k moci byl nucen opustit veřejné funkce kvůli své podpoře židovských vědců a svobodného vědeckého bádání. Jeho syn byl popraven během represí po nezdařeném atentátu na Hitlera. Planck ztratil část svých spisů kvůli požáru svého domu způsobeném bombardováním Berlína na konci války.
Jeho jméno nese Společnost Maxe Plancka, pod kterou fungují desítky ústavu a institutů věnujících se výzkumu v oblasti přírodních věd i humanitním studiím.Kdo byl Max Planck? Životopis Max Planck, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Max Planck

Národnost: německá
Datum narození: 23. dubna 1858
Místo narození: Kiel, Německo
Datum úmrtí: 4. října 1947

Popis osobnosti Max Planck můžete sdílet s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Epifyt? Víte, co je to Laptop? Vzpomněli byste si co znamená slovo CHKO? Rozumíte pojmu Perex?

Klíčová slova: osobnost, život, popis, životopis, kdo to je, věda, Max Planck, Kdy zemřel Max Planck, narození, wikipedie, lexikon, kdo je Max Planck?, kde se narodil Max Planck?, datum narození, biografie, osobnosti

Pojem Max Planck je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Max Planck ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Max Planck ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Max Planck ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Max Planck ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Max Planck například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Max Planck? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Max Planck? Kdy se narodil Max Planck? Kde se narodil Max Planck? Kdy zemřel Max Planck? Max Planck se nachází v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat osobnost, osobu, člověka Max Planck kupříkladu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Max Planck i v jiné kategorii než je věda.