Kdo je to?
Kdo je Tony Blair? Životopis Tony Blair, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Tony Blair

Kdo je Tony Blair? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Tony Blair je britský politik, bývalý britský premiér.
Vystudoval práva na Oxfordu.
Do politiky vstoupil Tony Blair v roce 1983, kdy byl zvolen poslancem. Svou kariéru spojil s tradiční britskou levicovou stranou - Labouristy. Poměrně brzy, již v roce 1994, se dostal do čela této strany a vedl ji až do roku 2007. Neměl to jednoduché, neboť Labour Party se potýkala s problémy a nepřízní voličů a nebyla schopná vyhrát volby již téměř dvě desetiletí. Hned po svém nástupu do funkce šéfa labouristů tak začal Blair s výraznými reformami v rámci strany. Představil kampaň New Labour, která měla z labouristů učinit modernější, více flexibilní stranu, která bude lépe odpovídat na požadavky voličů a doby. Během jeho vedení se labouristé posunuli z levé části politického spektra spíš do středu, což mu bylo často vyčítáno. Nicméně na voliče nová strategie podporovaná Blairovým výrazným osobním charismatem zafungovala a labouristé v roce 1997 vyhráli volby. Tony Blair se stal jedním z nejmladších premiérů v historii. Znovu se mu podařilo zvítězit i ve volbách v roce 2001.
Hned zpočátku svého premiérování si mohl Tony Blair připsat jeden velký politický úspěch - v roce 1998 byla podepsána Velkopáteční dohoda, která ukončila násilí a dlouholeté spory mezi Spojeným královstvím a Irskou republikou.
Během svých mandátů razil Blair centristickou až levicovou politiku. Jeho kabinet zavedl v Británii minimální mzdu, posílil zaměstnanecká práva a zvyšoval některé daně.
V zahraniční politice budoval silné vztahy především s USA. Velká Británie se pod jeho vedením zapojila do vojenských konfliktů, především pak po roce 2001 do Války proti teroru po teroristických útocích v Americe. Jednalo se především o intenzivní zapojení VB do válek v Afgánistánu a Iráku, ale i do dalších protiterotistických operací v různých zemích světa. Právě tato zahraniční a vojenská politika byla tím, co nakonec Blairovi jako premiérovi zlomilo vaz. Britům se zapojení do válek nelíbilo a nespokojenost dávali najevo masovými demonstracemi. Blair sice ještě vyhrál volby v roce 2005, ale jeho popularita i politická převaha výrazně poklesla.
V roce 2007 už byla jeho pozice v čele Velké Británie neudržitelná a Tony Blair se rozhodl rezignovat jak na post premiéra, tak na funkcí lídra Labour Party.
Následně se stáhl z vysoké politiky, působil v diplomacii (zmocněnec pro Blízkovýchodní kvartet) a nakonec zcela přešel do soukromého sektoru.Kdo je Tony Blair? Životopis Tony Blair, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Tony Blair

Národnost: britská
Datum narození: 6. května 1953
Místo narození: Edinburgh

Tento text (Tony Blair) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Národní obrození? Víte co je Kyselina mléčná? Znáte pojem Švýcarská káva? Vzpomněli byste si co označuje výraz Rýma?

Klíčová slova: wiki, kdy se narodil Tony Blair?, lexikon, popis, Tony Blair, informace, národnost, wikipedie, místo narození, narození, datum narození, biografie, politici, život, Tony Blair, vysvětlení

Pojem Tony Blair je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Vyhledat výraz Tony Blair ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Tony Blair v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Tony Blair ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Tony Blair ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Tony Blair ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Tony Blair například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Tony Blair

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Tony Blair? Kdy se narodil Tony Blair? Kde se narodil Tony Blair? Tony Blair patří do kategorie Politici

Kategorie politici, poradci, tony Blair, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Tony Blair např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tony Blair i v jiné kategorii než je politici.