Kdo je to?
Kdo je Tony Blair? Životopis Tony Blair, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Tony Blair?

Kdo je Tony Blair? Životopis, informace, biografie, politici

Tony Blair je britský politik, bývalý britský premiér.
Vystudoval práva na Oxfordu.
Do politiky vstoupil Tony Blair v roce 1983, kdy byl zvolen poslancem. Svou kariéru spojil s tradiční britskou levicovou stranou - Labouristy. Poměrně brzy, již v roce 1994, se dostal do čela této strany a vedl ji až do roku 2007. Neměl to jednoduché, neboť Labour Party se potýkala s problémy a nepřízní voličů a nebyla schopná vyhrát volby již téměř dvě desetiletí. Hned po svém nástupu do funkce šéfa labouristů tak začal Blair s výraznými reformami v rámci strany. Představil kampaň New Labour, která měla z labouristů učinit modernější, více flexibilní stranu, která bude lépe odpovídat na požadavky voličů a doby. Během jeho vedení se labouristé posunuli z levé části politického spektra spíš do středu, což mu bylo často vyčítáno. Nicméně na voliče nová strategie podporovaná Blairovým výrazným osobním charismatem zafungovala a labouristé v roce 1997 vyhráli volby. Tony Blair se stal jedním z nejmladších premiérů v historii. Znovu se mu podařilo zvítězit i ve volbách v roce 2001.
Hned zpočátku svého premiérování si mohl Tony Blair připsat jeden velký politický úspěch - v roce 1998 byla podepsána Velkopáteční dohoda, která ukončila násilí a dlouholeté spory mezi Spojeným královstvím a Irskou republikou.
Během svých mandátů razil Blair centristickou až levicovou politiku. Jeho kabinet zavedl v Británii minimální mzdu, posílil zaměstnanecká práva a zvyšoval některé daně.
V zahraniční politice budoval silné vztahy především s USA. Velká Británie se pod jeho vedením zapojila do vojenských konfliktů, především pak po roce 2001 do Války proti teroru po teroristických útocích v Americe. Jednalo se především o intenzivní zapojení VB do válek v Afgánistánu a Iráku, ale i do dalších protiterotistických operací v různých zemích světa. Právě tato zahraniční a vojenská politika byla tím, co nakonec Blairovi jako premiérovi zlomilo vaz. Britům se zapojení do válek nelíbilo a nespokojenost dávali najevo masovými demonstracemi. Blair sice ještě vyhrál volby v roce 2005, ale jeho popularita i politická převaha výrazně poklesla.
V roce 2007 už byla jeho pozice v čele Velké Británie neudržitelná a Tony Blair se rozhodl rezignovat jak na post premiéra, tak na funkcí lídra Labour Party.
Následně se stáhl z vysoké politiky, působil v diplomacii (zmocněnec pro Blízkovýchodní kvartet) a nakonec zcela přešel do soukromého sektoru.Kdo je Tony Blair? Životopis Tony Blair, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Tony Blair

Národnost: britská
Datum narození: 6. května 1953
Místo narození: Edinburgh

Popis osobnosti Tony Blair můžete sdílet s dalšími osobami na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Deflace? Pamatujete si definici pojmu Kompilace? Znáte pojem Externalita? Vzpomněli byste si co znamená slovo Špejchar?

Klíčová slova: politici, popis, informace, životopis, wikipedie, politici, Tony Blair, osobnost, zajímavosti, osobnosti, narození, vysvětlení, kde se narodil Tony Blair?, wiki, kdo je Tony Blair?, místo narození

Pojem Tony Blair je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Tony Blair hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tony Blair ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Tony Blair v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Tony Blair ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Tony Blair ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Tony Blair na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Tony Blair například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Tony Blair? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Tony Blair? Kdy se narodil Tony Blair? Kde se narodil Tony Blair? Tony Blair se nachází v kategorii Politici

Sepsáno redaktory Superia.cz. Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Tony Blair dejme tomu třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tony Blair i v jiné kategorii než je politici.