Kdo je to?
Kdo byl Svatý Gorazd? Životopis Svatý Gorazd, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Svatý Gorazd

Kdo byl Svatý Gorazd? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, křesťanství

Svatý Gorazd byl učenec a patřil mezi tzv. Svaté Sedmipočetníky. Narodil se do bohaté rodiny poblíž slovenského města Nitra. Později se v roce 868 dostal do Říma, kde se stal žákem učenců Cyrila a Metoděje. Poté byl Gorazd vysvěcen na kněze spolu s dalšími učedníky. Patří mezi Sedmipočetníky spolu se sv. Cyrilem, sv. Metodějem, sv. Angelárem, sv. Klimentem, sv. Sávou a sv. Naumem. Někteří se domnívají, že Gorazd napsal životopisnou knihu Život Metodějův.
Díky diplomacii, skvělého vzdělání a znalosti velkomoravského území si arcibiskup Metoděj vybral právě Gorazda za svého nástupce církve na Moravě. Avšak nového arcibiskupa smí volit pouze papež a než se to stačilo dostat k papeži, Metoděj zemřel. Načež biskup Wiching z Nitry Gorazda neuznal, stejně tak jako Papež Štěpán V., který dokonce zakázal Gorazdovi slovanskou liturgii. Následně byli žáci Cyrila a Metoděje pronásledovaní, mučeni, vězněni a nakonec i vyhnáni z Velké Moravy. O jeho životě dál se skoro nic neví. Některé prameny uvádí, že ze země odešel nebo že zůstal u nějakého velmože nebo působil v polském Krakově. Další vodítka vedou do Bulharska, kam mohl Gorazd odejít s dalšími vyhnanci, jelikož existuje legenda, která zmiňuje jeho sesazení a věznění. Svátek Gorazda se slavil ve stejný den v polské církvi, jako v bulharské církvi svátek Sedmipočetníků (17. Července).
Gorazdovy atributy jsou berle, dvojitý kříž a mitra. Gorazdova příbuzná jména jsou Horymír a Montanus.Kdo byl Svatý Gorazd? Životopis Svatý Gorazd, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě Svatý Gorazd

Národnost: slovanská
Datum narození: 840
Místo narození: Nitra
Datum úmrtí: 900

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Svatý Gorazd s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Relativismus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kotoučová pila? Znáte definici termínu Supercela? Znáte termín Tuřín?

Klíčová slova: životopis, Svatý Gorazd, informace, křesťanství, datum narození, osobnosti, místo narození, kde se narodil Svatý Gorazd?, osobnost, vysvětlení, život, křesťanství, wiki, Svatý Gorazd, kdo to je, wikipedie

Pojem Svatý Gorazd je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít heslo Svatý Gorazd na Google.cz

Najít pojem Svatý Gorazd ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Svatý Gorazd ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Svatý Gorazd ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Svatý Gorazd ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Gorazd například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Svatý Gorazd? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Svatý Gorazd? Kdy se narodil Svatý Gorazd? Kde se narodil Svatý Gorazd? Kdy zemřel Svatý Gorazd? Svatý Gorazd patří do sekce Křesťanství

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Svatý Gorazd dejme tomu v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Gorazd i v jiné kategorii než je křesťanství.