Kdo je to?
Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Životopis Anton Pavlovič Čechov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Anton Pavlovič Čechov

Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Anton Pavlovič Čechov byl světoznámý ruský prozaik a dramatik. Narodil se 29. ledna 1860 v ruském Taganrogu v rodině kupce, který brzy zkrachoval.
A. P. Čechov roku 1879 završil své studium na gymnáziu maturitní zkouškou. Téhož roku odešel do Moskvy, kde začal studovat lékařskou fakultu Moskevské univerzity (absolventem se stal v roce 1884). Lékařskou funkci vykonával jen krátký čas ve Voskresensku a Zvenigorodu. Od roku 1886 se A. P. Čechov věnoval naplno literatuře.
V roce 1888 dostal Puškinovu cenu Akademie věd.
Roku 1990 se A. P. Čechov vydal na Sibiř, konkrétně na ostrov Sachalin. Zde navštívil trestaneckou kolonii. Svoji cestu na ostrov a život trestanců popsal v knize Sachalin. Tato dobrodružná cesta měla dopad na jeho zdraví, kdy se zhoršila jeho tuberkulóza, s níž se potýkal již dříve při studiu na univerzitě.
Roku 1892 se přestěhoval do městečka Melichovo. Zde také v období propuknutí epidemie cholery (1892 -93) léčil vesnické obyvatelstvo.
V roce 1898 se A. P. Čechov přestěhoval ze zdravotních důvodů na Krym, konkrétně na Jaltu, kde se setkal s dalšími významnými ruskými spisovateli, jako například L. N. Tolstým a M. Gorkým.
A. P. Čechov prožil několik milostných vztahů. Po ukončení školy požádal o ruku Židovku Duňu Efrosovou, avšak její rodiče se sňatkem nesouhlasili. Ani přátelství s Liljou Markovou neskončilo manželstvím. Roku 1901 se A. P. Čechov oženil s herečkou moskevského divadla MCHAT Olgou Kniperovou.

TVORBA
A. P. Čechov působil v literatuře již v době svých vysokoškolských studií, kdy tvořil pod pseudonymem A. Čechonte zejména humoristické povídky v časopisech Strekoza, Zritěl, Budilnik, Oskoli. V této době vznikají povídky jako Chameleon, Štába Prišibejev (1885), Smrt úředníka a jiné.
A. P. Čechov obnovuje žánr tzv. smutné humoresky a groteskní satirické povídky, které se vyznačují úsporností stylu, dramatickým spádem děje a uměním autora charakterizovat postavy i prostředí děje detailem. Příkladem je jeho první sbírka povídek Mepomeniny pohádky (1884) nebo také Pestré povídky (1886).
Výrazný posun v tvorbě A. P. Čechova je zaznamenán koncem osmdesátých let, kdy začíná psát povídky, v nichž analyzuje a zkoumá mezilidské vztahy a podává diagnózu duševních stavů svých hrdinů, jedná se zejména o hrdiny ze středních vrstev – lékař, učitel, advokát aj.
V této době vzniká Čechovův první větší literární útvar a tím je novela Step (1888). V roce následujícím vydává novelu Nudná historie (1889).
Na konci osmdesátých let 19. století se A. P. Čechov začíná věnovat kromě prózy také dramatu. Tvoří jednoaktové humoresky jako Labutí píseň (1887), Medvěd (1888), Námluvy (1888), Jubileum (1891), ale také divadelní hry. Mezi jeho dramatickou prvotinu se řadí Platonov, který je nalezen v autorově pozůstalosti roku 1923 jako text bez názvu. Mezi další hry patří komedie Ivanov (1887) a Lesní duch (1889).
V devadesátých letech 19. století dominuje u A. P. Čechova zejména prozaická tvorba. Vzniká Sachalin a cyklus nejpozoruhodnějších próz, které A. P. Čechov napsal. Jedná se o povídky Souboj (1891) – zde je zachycen život ruských důstojníků v Abcházii. Dále Pavilon č. 6 (1892) – v tomto díle popisuje poměry panující v nemocnicích pro duševně nemocné (svého času byla povídka chápána jako obžaloba carského režimu). Dále Neposeda (1892), Dům s mansardou (1896), Anna na krku (1895), Dušička (1899), Dáma s psíčkem (1899) a novela Černý mnich (1894).
Přelom 19. a 20. století byl pro A. P. Čechova zásadní. V tomto období vznikla jeho nejslavnější dramata – Racek (1895), Strýček Váňa (1897), Tři sestry (1901), Višňový sad (1904).
15. července 1904 umírá Anton Pavlovič Čechov ve svých čtyřiačtyřiceti letech na tuberkulózu v německém sanatoriu Badenweiler. Pohřben je v Moskvě.
Mezi významné překladatele her A. P. Čechova patřil dramaturg, herec a překladatel Leoš Suchařípa.Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Životopis Anton Pavlovič Čechov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Anton Pavlovič Čechov

Národnost: ruská
Datum narození: 29. 1. 1860
Místo narození: Taganrog, Rusko
Datum úmrtí: 15. 7. 1904

Zaujala vás biografie osobnosti Anton Pavlovič Čechov? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Amnestie? Znáte termín Polyp? Vzpomenete si na definici slova Makroekonomie? Víte, co je to Expozice?

Klíčová slova: vysvětlení, Anton Pavlovič Čechov, literatura, místo narození, Anton Pavlovič Čechov, lexikon, popis, nežijící, datum narození, osobnosti, osobnost, kdo je Anton Pavlovič Čechov?, kdo to je, biografie, Kdy zemřel Anton Pavlovič Čechov, zajímavosti

Pojem Anton Pavlovič Čechov je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Anton Pavlovič Čechov

Vyhledat termín Anton Pavlovič Čechov ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Anton Pavlovič Čechov ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Anton Pavlovič Čechov ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Anton Pavlovič Čechov na Google.cz

Hledat frázi Anton Pavlovič Čechov na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Anton Pavlovič Čechov například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Anton Pavlovič Čechov

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Kdy se narodil Anton Pavlovič Čechov? Kde se narodil Anton Pavlovič Čechov? Kdy zemřel Anton Pavlovič Čechov? Anton Pavlovič Čechov se nachází v sekci Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Anton Pavlovič Čechov dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anton Pavlovič Čechov i v jiné kategorii než je literatura.