Kdo je to?
Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Životopis Anton Pavlovič Čechov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Anton Pavlovič Čechov?

Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Životopis, informace, biografie, literatura

Anton Pavlovič Čechov byl světoznámý ruský prozaik a dramatik. Narodil se 29. ledna 1860 v ruském Taganrogu v rodině kupce, který brzy zkrachoval.
A. P. Čechov roku 1879 završil své studium na gymnáziu maturitní zkouškou. Téhož roku odešel do Moskvy, kde začal studovat lékařskou fakultu Moskevské univerzity (absolventem se stal v roce 1884). Lékařskou funkci vykonával jen krátký čas ve Voskresensku a Zvenigorodu. Od roku 1886 se A. P. Čechov věnoval naplno literatuře.
V roce 1888 dostal Puškinovu cenu Akademie věd.
Roku 1990 se A. P. Čechov vydal na Sibiř, konkrétně na ostrov Sachalin. Zde navštívil trestaneckou kolonii. Svoji cestu na ostrov a život trestanců popsal v knize Sachalin. Tato dobrodružná cesta měla dopad na jeho zdraví, kdy se zhoršila jeho tuberkulóza, s níž se potýkal již dříve při studiu na univerzitě.
Roku 1892 se přestěhoval do městečka Melichovo. Zde také v období propuknutí epidemie cholery (1892 -93) léčil vesnické obyvatelstvo.
V roce 1898 se A. P. Čechov přestěhoval ze zdravotních důvodů na Krym, konkrétně na Jaltu, kde se setkal s dalšími významnými ruskými spisovateli, jako například L. N. Tolstým a M. Gorkým.
A. P. Čechov prožil několik milostných vztahů. Po ukončení školy požádal o ruku Židovku Duňu Efrosovou, avšak její rodiče se sňatkem nesouhlasili. Ani přátelství s Liljou Markovou neskončilo manželstvím. Roku 1901 se A. P. Čechov oženil s herečkou moskevského divadla MCHAT Olgou Kniperovou.

TVORBA
A. P. Čechov působil v literatuře již v době svých vysokoškolských studií, kdy tvořil pod pseudonymem A. Čechonte zejména humoristické povídky v časopisech Strekoza, Zritěl, Budilnik, Oskoli. V této době vznikají povídky jako Chameleon, Štába Prišibejev (1885), Smrt úředníka a jiné.
A. P. Čechov obnovuje žánr tzv. smutné humoresky a groteskní satirické povídky, které se vyznačují úsporností stylu, dramatickým spádem děje a uměním autora charakterizovat postavy i prostředí děje detailem. Příkladem je jeho první sbírka povídek Mepomeniny pohádky (1884) nebo také Pestré povídky (1886).
Výrazný posun v tvorbě A. P. Čechova je zaznamenán koncem osmdesátých let, kdy začíná psát povídky, v nichž analyzuje a zkoumá mezilidské vztahy a podává diagnózu duševních stavů svých hrdinů, jedná se zejména o hrdiny ze středních vrstev – lékař, učitel, advokát aj.
V této době vzniká Čechovův první větší literární útvar a tím je novela Step (1888). V roce následujícím vydává novelu Nudná historie (1889).
Na konci osmdesátých let 19. století se A. P. Čechov začíná věnovat kromě prózy také dramatu. Tvoří jednoaktové humoresky jako Labutí píseň (1887), Medvěd (1888), Námluvy (1888), Jubileum (1891), ale také divadelní hry. Mezi jeho dramatickou prvotinu se řadí Platonov, který je nalezen v autorově pozůstalosti roku 1923 jako text bez názvu. Mezi další hry patří komedie Ivanov (1887) a Lesní duch (1889).
V devadesátých letech 19. století dominuje u A. P. Čechova zejména prozaická tvorba. Vzniká Sachalin a cyklus nejpozoruhodnějších próz, které A. P. Čechov napsal. Jedná se o povídky Souboj (1891) – zde je zachycen život ruských důstojníků v Abcházii. Dále Pavilon č. 6 (1892) – v tomto díle popisuje poměry panující v nemocnicích pro duševně nemocné (svého času byla povídka chápána jako obžaloba carského režimu). Dále Neposeda (1892), Dům s mansardou (1896), Anna na krku (1895), Dušička (1899), Dáma s psíčkem (1899) a novela Černý mnich (1894).
Přelom 19. a 20. století byl pro A. P. Čechova zásadní. V tomto období vznikla jeho nejslavnější dramata – Racek (1895), Strýček Váňa (1897), Tři sestry (1901), Višňový sad (1904).
15. července 1904 umírá Anton Pavlovič Čechov ve svých čtyřiačtyřiceti letech na tuberkulózu v německém sanatoriu Badenweiler. Pohřben je v Moskvě.
Mezi významné překladatele her A. P. Čechova patřil dramaturg, herec a překladatel Leoš Suchařípa.Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Životopis Anton Pavlovič Čechov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Anton Pavlovič Čechov

Národnost: ruská
Datum narození: 29. 1. 1860
Místo narození: Taganrog, Rusko
Datum úmrtí: 15. 7. 1904

Sdílejte tuto stránku s osobností Anton Pavlovič Čechov se známými na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Stáž? Vzpomněli byste si na význam slova Fakultní nemocnice? Vzpomenete si na definici slova Cholera? Znáte definici termínu Keratokonus?

Klíčová slova: osobnost, datum úmrtí, Anton Pavlovič Čechov, kdo je Anton Pavlovič Čechov?, život, kde se narodil Anton Pavlovič Čechov?, zajímavosti, popis, životopis, literatura, wiki, národnost, kdo to je, narození, nežijící, biografie

Pojem Anton Pavlovič Čechov je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Anton Pavlovič Čechov hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít výraz Anton Pavlovič Čechov ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Anton Pavlovič Čechov ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Anton Pavlovič Čechov v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Anton Pavlovič Čechov ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Anton Pavlovič Čechov na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Anton Pavlovič Čechov například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Životopis, kdo je Anton Pavlovič Čechov? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Anton Pavlovič Čechov? Kdy se narodil Anton Pavlovič Čechov? Kde se narodil Anton Pavlovič Čechov? Kdy zemřel Anton Pavlovič Čechov? Anton Pavlovič Čechov patří do sekce Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Anton Pavlovič Čechov dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anton Pavlovič Čechov i v jiné kategorii než je literatura.