Kdo je to?
Kdo je Petr Fiala? Životopis Petr Fiala, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Petr Fiala

Kdo je Petr Fiala? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Petr Fiala je profesor politologie, předseda Občanské demokratické strany a premiér České republiky. Vyrůstal v Brně a jeho předci patřili mezi prvorepublikovou elitu. Babička byla židovka a v koncentračním táboru skončila nejen ona, ale i Fialův otec, který však pobyt v táboru dokázal přežít. Po maturitě zůstal v Brně a vystudoval obory český jazyk a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Po dokončení studia odešel do Kroměříže, kde pracoval jako historik v tamním muzeu.
Po revoluci v roce 1989 se vrátil do Brna, působil jako redaktor a psal pro noviny Revue Politika nebo Lidová demokracie. Poté jako jeden z prvních českých politologů pomáhal ustavit politologii jako plnohodnotný univerzitní obor. Do té doby byla politologie odmítána komunistickým režimem, protože podporovala komplexnější a méně ideologický pohled na politiku. Od roku 1993 byl vedoucím katedry politologie na brněnské univerzitě a v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem politologie. Stal se také ředitelem Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity, který se zaměřuje na právní a sociální vývoj společnosti. Roku 2004 se stal rektorem na Masarykově univerzitě. V této funkci vydržel až do roku 2011 a pod jeho vedením se postavil nový kampus, zkvalitnil se výzkum a vzrostl počet studentů.
Ve vědecké činnosti se zaměřuje na politologická témata, zejména na zahraniční politiku, evropskou integraci a konzervativní či katolické politické myšlení. Kniha s názvem Evropská unie je nejprodávanější českou knihou o Evropské unii a patří k základním politologickým učebnicím. Mezi další významné knihy patří Teorie politických stran, Katolicismus a politika, Politický extremismus a radikalismus v České republice nebo Evropský mezičas – Nové otázky evropské integrace. Vedle toho napsal stovky odborných publikací a přispívá do Politologického časopisu.
Fialův zájem o politiku přesahuje teoretický rámec a aktivně se do ní zapojuje. Do nejvyšší politiky se poprvé podíval v roce 2012, kdy byl jmenován ministrem školství v Nečasově vládě. O rok později byl zvolen poslancem, vstoupil do ODS a stal se místopředsedou poslaneckého klubu. ODS v té době byla ve velkých problémech a v roce 2014 byl Fiala zvolen předsedou. Měl za cíl stabilizovat upadající stranu a vrátit ji mezi hlavní politické strany. To se začalo dařit už v následujících volbách roku 2017, kdy ODS získala přes 11 % hlasů a stala se druhou nejsilnější stranou. Fiala bez problémů obhájil předsednictví v ODS a před volbami v roce 2021 vyjednal volební koalici mezi ODS a TOP09 a KDU-ČSL, která kandidovala pod názvem SPOLU a se ziskem 27,8 % hlasů vyhrála volby. Fiala se dohodl na vládní spolupráci s koalicí Pirátů a hnutí STAN a 26. listopadu 2021 byl jmenován premiérem České republiky.Kdo je Petr Fiala? Životopis Petr Fiala, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Petr Fiala

Národnost: česká
Datum narození: 1. září 1964
Místo narození: Brno

Tento text (Petr Fiala) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Kořen slova? Víte co je Krysí závod? Vzpomněli byste si co znamená slovo Intence? Vzpomněli byste si co označuje výraz Cheerleading?

Klíčová slova: vysvětlení, wikipedie, biografie, kdo je Petr Fiala?, místo narození, národnost, osobnost, Petr Fiala, datum narození, život, politici, lexikon, životopis, Petr Fiala, osobnosti, politici

Pojem Petr Fiala je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat videa s názvem Petr Fiala na Youtube

Zkusit najít pojem Petr Fiala ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Petr Fiala ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Petr Fiala ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Petr Fiala ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Petr Fiala například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Petr Fiala

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Petr Fiala? Kdy se narodil Petr Fiala? Kde se narodil Petr Fiala? Petr Fiala patří do kategorie Politici

Kategorie politici, kongresmenka v saku, petr Fiala, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Petr Fiala řekněme na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Petr Fiala i v jiné kategorii než je politici.