Kdo je to?
Kdo byl Abulcasis? Životopis Abulcasis, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Kdo byl Abulcasis?

Kdo byl Abulcasis? Životopis, informace, biografie, lékařství

Abulcasis, známý také jako Abú al-Qasim Chalaf ibn al-Abbas al-Zahrawi, byl středověký arabský lékař a chirurg, který žil v letech 936 až 1013 n. l.. Narodil se ve městě Azahara nedaleko Córdoby v dnešním Španělsku a jeho dílo mělo významný vliv na rozvoj medicíny a chirurgie v období islámského zlatého věku.
Abulcasis je známý především díky svým průkopnickým pracím v oblasti chirurgie. Napsal pojednání nazvané Al-Tasrif, což byla encyklopedie medicíny a chirurgie, která zahrnovala širokou škálu témat včetně anatomie, chirurgie, farmakologie a lékařských nástrojů. Kniha byla rozdělena do 30 svazků a byla hojně čtena v celém islámském světě. V knize Al-Tasrif Abulcasis popsal mnoho chirurgických postupů a technik, které se používaly ve středověkém islámském světě. Vynalezl několik chirurgických nástrojů, včetně skalpelu, kleští a pilky na kosti, a byl jedním z prvních lékařů, kteří používali katgut pro šití. Abulcasis byl známý také pro svůj přínos v oblasti anatomie. Provedl řadu pitev a jako první popsal vnitřní ucho a oční nerv. Rozsáhle psal také o oběhovém systému a stavbě srdce a vůbec poprvé popsal mimoděložní těhotenství.
Abulcasis byl jedním z nejuznávanějších intelektuálů své doby a jeho dílo bylo hojně studováno a obdivováno v celém islámském světě i mimo něj. Jeho objevy v medicíně a chirurgii měly velký vliv na rozvoj těchto oborů. Inovativní chirurgické techniky a nástroje, které vynalezl, se používaly po staletí.Kdo byl Abulcasis? Životopis Abulcasis, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní data o osobě Abulcasis

Národnost: arabská
Datum narození: 936
Místo narození: Azahara, Španělsko
Datum úmrtí: 1013

Sdílejte tuto stránku s osobností Abulcasis se známými na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte co je Osnova? Vzpomněli byste si co znamená slovo Diosmin? Rozumíte pojmu Ascorutin? Víte co je Starý zákon?

Klíčová slova: osobnosti, Kdy zemřel Abulcasis, kde se narodil Abulcasis?, zajímavosti, vysvětlení, nežijící, kdo to je, místo narození, lexikon, wiki, datum narození, biografie, Abulcasis, informace, datum úmrtí, národnost

Pojem Abulcasis je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Abulcasis hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít pojem Abulcasis ve Wikipedii

Hledat frázi Abulcasis ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Abulcasis ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Abulcasis ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Abulcasis ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Abulcasis například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Abulcasis? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Abulcasis? Kdy se narodil Abulcasis? Kde se narodil Abulcasis? Kdy zemřel Abulcasis? Abulcasis patří do kategorie Lékařství

Sepsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Abulcasis dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Abulcasis i v jiné kategorii než je lékařství.