Kdo je to?
Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Baruch Spinoza

Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Baruch Spinoza byl racionalistický filosof. Pocházel z židovské obchodnické rodiny a vynikal v talmudské škole, ale dráhu rabína odmítl. Poté navštěvoval latinskou školu, na které se setkal se spisy různých filosofů. Nejvíce na něj zapůsobil Descartes. Postupně se vzdaloval židovské komunitě, která ho nakonec vyloučila. Spinoza se živil broušením čoček a sestrojováním dalekohledů a mikroskopů. Vedle toho se pravidelně věnoval četbě a formuloval vlastní filosofické názory. Jeho spisy byly stále slavnější a vyvolávaly diskuze po celé Evropě. Pozvání na zahraniční univerzity ale odmítal a celý život prožil skromně ve své dílně v Amsterdamu.
Spinozova filosofie je výrazně racionalistická, ve velkém navazuje na myšlenky Descarta. Ačkoli se rozešel s židovskou obcí a byl považován za ateistu, jeho filosofie obsahuje myšlenku nekonečného Boha, jemuž vše vděčí za existenci. Bůh je základem všeho, zároveň je mezi Bohem a stvořenou přírodou rozdíl. Tím se Spinoza vyhýbal podezření z panteismu, který Boha zcela ztotožňuje se světem. V politické filosofii navazuje na Hobbese a souhlasí, že stát vznikl na základě společenské smlouvy, která měla zabránit neustálému válčení všech proti všem. V etice kladl důraz na lidský rozum, který umožňuje ovládat pudy a směřovat k harmonii. Oproti monarchii nebo aristokracii podporoval spíše demokracii, protože čím více lidí rozhoduje, tím menší je šance, že zvítězí sobecké pohnutky několika jednotlivců. Spinozovo dílo zpočátku nemělo velký ohlas, ale postupně jeho filosofie získávala vliv a kriticky či pozitivně se k ní vyjadřovalo mnoho novověkých i moderních myslitelů.Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Baruch Spinoza

Národnost: nizozemská
Datum narození: 24. listopadu 1632
Místo narození: Amsterdam, Nizozemsko
Datum úmrtí: 21. února 1677

Tento text (Baruch Spinoza) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Světadíl? Vzpomenete si na definici slova Sektorová daň? Znáte pojem Apartheid? Vzpomněli byste si na význam slova PLS?

Klíčová slova: wiki, nežijící, filozofie, místo narození, vysvětlení, popis, wikipedie, život, datum narození, narození, Baruch Spinoza, národnost, kdo to je, životopis, kdy se narodil Baruch Spinoza?, filozofie

Pojem Baruch Spinoza je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Baruch Spinoza hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Baruch Spinoza ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Baruch Spinoza ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Baruch Spinoza ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Baruch Spinoza ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Baruch Spinoza v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Baruch Spinoza například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Baruch Spinoza? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Baruch Spinoza? Kdy se narodil Baruch Spinoza? Kde se narodil Baruch Spinoza? Kdy zemřel Baruch Spinoza? Baruch Spinoza se nachází v kategorii Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Baruch Spinoza třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Baruch Spinoza i v jiné kategorii než je filozofie.