Kdo je to?
Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Baruch Spinoza?

Kdo to byl Baruch Spinoza? Stručný životopis

Baruch Spinoza byl racionalistický filosof. Pocházel z židovské obchodnické rodiny a vynikal v talmudské škole, ale dráhu rabína odmítl. Poté navštěvoval latinskou školu, na které se setkal se spisy různých filosofů. Nejvíce na něj zapůsobil Descartes. Postupně se vzdaloval židovské komunitě, která ho nakonec vyloučila. Spinoza se živil broušením čoček a sestrojováním dalekohledů a mikroskopů. Vedle toho se pravidelně věnoval četbě a formuloval vlastní filosofické názory. Jeho spisy byly stále slavnější a vyvolávaly diskuze po celé Evropě. Pozvání na zahraniční univerzity ale odmítal a celý život prožil skromně ve své dílně v Amsterdamu.
Spinozova filosofie je výrazně racionalistická, ve velkém navazuje na myšlenky Descarta. Ačkoli se rozešel s židovskou obcí a byl považován za ateistu, jeho filosofie obsahuje myšlenku nekonečného Boha, jemuž vše vděčí za existenci. Bůh je základem všeho, zároveň je mezi Bohem a stvořenou přírodou rozdíl. Tím se Spinoza vyhýbal podezření z panteismu, který Boha zcela ztotožňuje se světem. V politické filosofii navazuje na Hobbese a souhlasí, že stát vznikl na základě společenské smlouvy, která měla zabránit neustálému válčení všech proti všem. V etice kladl důraz na lidský rozum, který umožňuje ovládat pudy a směřovat k harmonii. Oproti monarchii nebo aristokracii podporoval spíše demokracii, protože čím více lidí rozhoduje, tím menší je šance, že zvítězí sobecké pohnutky několika jednotlivců. Spinozovo dílo zpočátku nemělo velký ohlas, ale postupně jeho filosofie získávala vliv a kriticky či pozitivně se k ní vyjadřovalo mnoho novověkých i moderních myslitelů.Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní data o osobě Baruch Spinoza

Národnost: nizozemská
Datum narození: 24. listopadu 1632
Místo narození: Amsterdam, Nizozemsko
Datum úmrtí: 21. února 1677

Tento text (Baruch Spinoza) můžete samozřejmě sdílet se známými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Široká koalice? Víte, co je to Bigos? Znáte pojem Čapí hnízdo? Rozumíte pojmu Kometa?

Klíčová slova: vysvětlení, původ slova, lexikon, formulace, filozofie, wiki, odborný výraz, význam pojmu, pojem, definice, popis, přesný význam, heslo, popis, termín, synonymum

Pojem Baruch Spinoza je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat výraz Baruch Spinoza ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Baruch Spinoza na Youtube

Vyhledat heslo Baruch Spinoza na Google.cz

Najít heslo Baruch Spinoza ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Baruch Spinoza například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Baruch Spinoza

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Baruch Spinoza? Kdo to byl Baruch Spinoza? Kdy se narodil Baruch Spinoza? Kde se narodil Baruch Spinoza? Kdy zemřel Baruch Spinoza? Baruch Spinoza je v kategorii filozofie. Text napsán pro Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Baruch Spinoza řekněme na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Baruch Spinoza i v jiné kategorii než je filozofie.