Kdo je to?
Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Baruch Spinoza?

Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis, informace, biografie, filozofie

Baruch Spinoza byl racionalistický filosof. Pocházel z židovské obchodnické rodiny a vynikal v talmudské škole, ale dráhu rabína odmítl. Poté navštěvoval latinskou školu, na které se setkal se spisy různých filosofů. Nejvíce na něj zapůsobil Descartes. Postupně se vzdaloval židovské komunitě, která ho nakonec vyloučila. Spinoza se živil broušením čoček a sestrojováním dalekohledů a mikroskopů. Vedle toho se pravidelně věnoval četbě a formuloval vlastní filosofické názory. Jeho spisy byly stále slavnější a vyvolávaly diskuze po celé Evropě. Pozvání na zahraniční univerzity ale odmítal a celý život prožil skromně ve své dílně v Amsterdamu.
Spinozova filosofie je výrazně racionalistická, ve velkém navazuje na myšlenky Descarta. Ačkoli se rozešel s židovskou obcí a byl považován za ateistu, jeho filosofie obsahuje myšlenku nekonečného Boha, jemuž vše vděčí za existenci. Bůh je základem všeho, zároveň je mezi Bohem a stvořenou přírodou rozdíl. Tím se Spinoza vyhýbal podezření z panteismu, který Boha zcela ztotožňuje se světem. V politické filosofii navazuje na Hobbese a souhlasí, že stát vznikl na základě společenské smlouvy, která měla zabránit neustálému válčení všech proti všem. V etice kladl důraz na lidský rozum, který umožňuje ovládat pudy a směřovat k harmonii. Oproti monarchii nebo aristokracii podporoval spíše demokracii, protože čím více lidí rozhoduje, tím menší je šance, že zvítězí sobecké pohnutky několika jednotlivců. Spinozovo dílo zpočátku nemělo velký ohlas, ale postupně jeho filosofie získávala vliv a kriticky či pozitivně se k ní vyjadřovalo mnoho novověkých i moderních myslitelů.Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Baruch Spinoza

Národnost: nizozemská
Datum narození: 24. listopadu 1632
Místo narození: Amsterdam, Nizozemsko
Datum úmrtí: 21. února 1677

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Baruch Spinoza sdílet s vašimi kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Široká koalice? Víte co je Úniková hra? Znáte pojem OSVČ? Vzpomněli byste si co označuje výraz Stav nebezpečí?

Klíčová slova: lexikon, Kdy zemřel Baruch Spinoza, nežijící, životopis, wiki, osobnosti, filozofie, popis, národnost, kde se narodil Baruch Spinoza?, Baruch Spinoza, wikipedie, život, kdo to je, narození, vysvětlení

Pojem Baruch Spinoza je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Baruch Spinoza

Najít výraz Baruch Spinoza ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Baruch Spinoza ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Baruch Spinoza na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Baruch Spinoza v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Baruch Spinoza ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Baruch Spinoza například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Baruch Spinoza? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Baruch Spinoza? Kdy se narodil Baruch Spinoza? Kde se narodil Baruch Spinoza? Kdy zemřel Baruch Spinoza? Baruch Spinoza se nachází v sekci Filozofie

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Baruch Spinoza dejme tomu třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Baruch Spinoza i v jiné kategorii než je filozofie.