Kdo je to?
Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Baruch Spinoza?

Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis, informace, biografie, filozofie

Baruch Spinoza byl racionalistický filosof. Pocházel z židovské obchodnické rodiny a vynikal v talmudské škole, ale dráhu rabína odmítl. Poté navštěvoval latinskou školu, na které se setkal se spisy různých filosofů. Nejvíce na něj zapůsobil Descartes. Postupně se vzdaloval židovské komunitě, která ho nakonec vyloučila. Spinoza se živil broušením čoček a sestrojováním dalekohledů a mikroskopů. Vedle toho se pravidelně věnoval četbě a formuloval vlastní filosofické názory. Jeho spisy byly stále slavnější a vyvolávaly diskuze po celé Evropě. Pozvání na zahraniční univerzity ale odmítal a celý život prožil skromně ve své dílně v Amsterdamu.
Spinozova filosofie je výrazně racionalistická, ve velkém navazuje na myšlenky Descarta. Ačkoli se rozešel s židovskou obcí a byl považován za ateistu, jeho filosofie obsahuje myšlenku nekonečného Boha, jemuž vše vděčí za existenci. Bůh je základem všeho, zároveň je mezi Bohem a stvořenou přírodou rozdíl. Tím se Spinoza vyhýbal podezření z panteismu, který Boha zcela ztotožňuje se světem. V politické filosofii navazuje na Hobbese a souhlasí, že stát vznikl na základě společenské smlouvy, která měla zabránit neustálému válčení všech proti všem. V etice kladl důraz na lidský rozum, který umožňuje ovládat pudy a směřovat k harmonii. Oproti monarchii nebo aristokracii podporoval spíše demokracii, protože čím více lidí rozhoduje, tím menší je šance, že zvítězí sobecké pohnutky několika jednotlivců. Spinozovo dílo zpočátku nemělo velký ohlas, ale postupně jeho filosofie získávala vliv a kriticky či pozitivně se k ní vyjadřovalo mnoho novověkých i moderních myslitelů.Kdo byl Baruch Spinoza? Životopis Baruch Spinoza, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Baruch Spinoza

Národnost: nizozemská
Datum narození: 24. listopadu 1632
Místo narození: Amsterdam, Nizozemsko
Datum úmrtí: 21. února 1677

Zaujala vás biografie osobnosti Baruch Spinoza? Potom se podělte s blízkými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Široká koalice? Znáte definici termínu Expresionismus? Znáte pojem Fanfiction? Pamatujete si definici pojmu Armagedon?

Klíčová slova: wiki, datum narození, život, lexikon, osobnost, kdo je Baruch Spinoza?, kde se narodil Baruch Spinoza?, národnost, filozofie, nežijící, biografie, Baruch Spinoza, Baruch Spinoza, popis, wikipedie, místo narození

Pojem Baruch Spinoza je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz Baruch Spinoza ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Baruch Spinoza ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Baruch Spinoza na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Baruch Spinoza ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Baruch Spinoza ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Baruch Spinoza například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Baruch Spinoza? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Baruch Spinoza? Kdy se narodil Baruch Spinoza? Kde se narodil Baruch Spinoza? Kdy zemřel Baruch Spinoza? Baruch Spinoza patří do sekce Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Baruch Spinoza dejme tomu v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Baruch Spinoza i v jiné kategorii než je filozofie.