Kdo je to?
Kdo byl Svatý Zikmund? Životopis Svatý Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Svatý Zikmund

Kdo byl Svatý Zikmund? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, křesťanství

Svatý Zikmund, známý také jako Zikmund Burgundský, byl burgundský král (516-524) a jeden z českých zemských patronů, který byl později prohlášen za svatého. Narodil se jako syn burgundského krále Gundobada pravděpodobně ve městě Lugdunum (dnešní Lyon). Před rokem 500 se oženil s Ostrogotou, se kterou měl syna Sigericha. Následně Ostrogota zemřela a Zikmund se znovu oženil. Nejdříve se hlásil k ariánské víře, později přešel ke katolické víře a křesťanskou moc upevňoval na svém území. Ve švýcarském Valais v roce 515 založil klášter, který zasvětil svatému Mořici. Do něj dal svaté ostatky, které přivezl z Říma od papeže.
Po smrti otce v roce 516 se Zikmund stal králem. Zikmund měl prudkou povahu a jednou, když mu jeho žena řekla, že jeho syn usiluje o jeho život, nechal jej usmrtit. Později tohoto činu hořce litoval a prosil boha o milost.
Roku 523 vypukla občanská válka mezi Burgundy a do Burgundska vtrhli čtyři franští králové. Zikmund a jeho bratr Godomar proti nim vedli vojsko, avšak v bitvě u Vézeronce prohráli. Godomar uprchl a Zikmund se ukryl poblíž místního opatství. Byl však nalezen a zajat. Následně mu byla sťata hlava a tělo bylo vhozeno do studny. Zavražděna byla i jeho žena a děti.
Jeho ostatky byly ze studny vyzvednuty až v roce 535 a pohřbeny v opatství Saint Maurice d’Agaune poblíž Valais. Císař Karel IV. převezl jeho ostatky roku 1366 do Prahy, kde byl přijat i jako patron českého království.
V Česku má svátek Zikmund 30. dubna a ve světě 1. května.Kdo byl Svatý Zikmund? Životopis Svatý Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní data o osobě Svatý Zikmund

Národnost: francouzská
Datum narození: 475
Místo narození: Lyon, Francie
Datum úmrtí: 1. 5. 524

Sdílejte tuto stránku s osobností Svatý Zikmund s partnery, kolegy a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Artefakt? Pamatujete si definici pojmu Lýkovec? Vzpomněli byste si co znamená slovo Spropitné? Vzpomněli byste si co znamená slovo Polyamorie?

Klíčová slova: biografie, křesťanství, osobnost, datum narození, místo narození, lexikon, kdy se narodil Svatý Zikmund?, křesťanství, osobnosti, vysvětlení, narození, wikipedie, národnost, zajímavosti, datum úmrtí, život

Pojem Svatý Zikmund je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat heslo Svatý Zikmund ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Svatý Zikmund ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Svatý Zikmund ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svatý Zikmund ve Wikimedia Commons

Najít výraz Svatý Zikmund ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Zikmund například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Svatý Zikmund? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Svatý Zikmund? Kdy se narodil Svatý Zikmund? Kde se narodil Svatý Zikmund? Kdy zemřel Svatý Zikmund? Svatý Zikmund je v kategorii Křesťanství

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Svatý Zikmund dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Zikmund i v jiné kategorii než je křesťanství.