Kdo je to?
Kdo byl Svatý Zikmund? Životopis Svatý Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Svatý Zikmund?

Kdo byl Svatý Zikmund? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Zikmund, známý také jako Zikmund Burgundský, byl burgundský král (516-524) a jeden z českých zemských patronů, který byl později prohlášen za svatého. Narodil se jako syn burgundského krále Gundobada pravděpodobně ve městě Lugdunum (dnešní Lyon). Před rokem 500 se oženil s Ostrogotou, se kterou měl syna Sigericha. Následně Ostrogota zemřela a Zikmund se znovu oženil. Nejdříve se hlásil k ariánské víře, později přešel ke katolické víře a křesťanskou moc upevňoval na svém území. Ve švýcarském Valais v roce 515 založil klášter, který zasvětil svatému Mořici. Do něj dal svaté ostatky, které přivezl z Říma od papeže.
Po smrti otce v roce 516 se Zikmund stal králem. Zikmund měl prudkou povahu a jednou, když mu jeho žena řekla, že jeho syn usiluje o jeho život, nechal jej usmrtit. Později tohoto činu hořce litoval a prosil boha o milost.
Roku 523 vypukla občanská válka mezi Burgundy a do Burgundska vtrhli čtyři franští králové. Zikmund a jeho bratr Godomar proti nim vedli vojsko, avšak v bitvě u Vézeronce prohráli. Godomar uprchl a Zikmund se ukryl poblíž místního opatství. Byl však nalezen a zajat. Následně mu byla sťata hlava a tělo bylo vhozeno do studny. Zavražděna byla i jeho žena a děti.
Jeho ostatky byly ze studny vyzvednuty až v roce 535 a pohřbeny v opatství Saint Maurice d’Agaune poblíž Valais. Císař Karel IV. převezl jeho ostatky roku 1366 do Prahy, kde byl přijat i jako patron českého království.
V Česku má svátek Zikmund 30. dubna a ve světě 1. května.Kdo byl Svatý Zikmund? Životopis Svatý Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní informace o osobě Svatý Zikmund

Národnost: francouzská
Datum narození: 475
Místo narození: Lyon, Francie
Datum úmrtí: 1. 5. 524

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Svatý Zikmund? s vašimi přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Aperitiv? Víte, co je to Černý trh? Vzpomněli byste si co znamená slovo Okamžitá platba? Rozumíte pojmu Askeze?

Klíčová slova: narození, lexikon, kdy se narodil Svatý Zikmund?, národnost, kdo je Svatý Zikmund?, popis, životopis, Svatý Zikmund, křesťanství, wiki, zajímavosti, místo narození, wikipedie, národnost, biografie, osobnost

Pojem Svatý Zikmund je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít frázi Svatý Zikmund ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Svatý Zikmund ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Svatý Zikmund ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Svatý Zikmund ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Svatý Zikmund v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Zikmund například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Svatý Zikmund? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Svatý Zikmund? Kdy se narodil Svatý Zikmund? Kde se narodil Svatý Zikmund? Kdy zemřel Svatý Zikmund? Svatý Zikmund se nachází v sekci Křesťanství

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Svatý Zikmund třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Zikmund i v jiné kategorii než je křesťanství.