Kdo je to?
Kdo byl Árjabhata? Životopis Árjabhata, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Árjabhata?

Kdo byl Árjabhata? Životopis, informace, biografie, věda

Árjabhata byl indický astronom a matematik. Narodil se zřejmě v roce 476 v dnešní Patně, která je hlavním městem indického státu Bihár.
Studoval na univerzitě v Nalandě, která byla buddhistická a byla tehdy největším centrem vzdělanosti a vědy. Přicházeli do ní studenti i z cizích zemí. Bádalo se zde hlavně v oborech, jako byly astronomie, fyzika, matematika, medicína či biologie. Později se Árjabhata stal vedoucím jednoho z oddělení této univerzity. Podle dochovaných informací zřejmě vedl i instituci v Kusumapuře. Zřídil též observatoř v Tareganě.
Během svého života napsal několik pojednání o matematice a astronomii. Bohužel se nedochovala všechna. Kolem roku 510 sepsal své největší dílo nazvané Árjabhatíja, které bylo napsáno sanskrtem ve verších. Rozdělil jej do čtyř částí. První z nich pojednává o kosmologii jiným způsobem, než bylo uvedeno v textech publikovaných do té doby. Druhá část je matematická. Popisuje aritmetickou a geometrickou posloupnost. Zmiňuje se i o rovnicích. Ve třetí části se autor zabývá různými jednotkami času. Je zde též metoda, kterou lze určit pozici planet v daný den. V poslední části, která je nejdelší, Árjabhata píše o trigonometrických aspektech nebeské sféry. Zabývá se tvarem Země či příčinou střídání dne a noci. Podle toho, jak bylo dílo sepsáno, je pravděpodobné, že mělo sloužit studentům ne samotné, ale v kombinaci s lektorem, který by je jednotlivými tématy prováděl.
Další dílo, které se však nedochovalo, se nazývá Árja-siddhánta. Árjabhata se v něm věnuje astronomii. Poznatky uvedené v tomto textu významně ovlivnily arabskou matematiku a astronomii. Z kousků, které se dochovaly, se dozvídáme, že dle autora není Měsíc samostatně zářícím tělesem, ale jeho jas je odrazem slunečního světla. Dále zmiňuje, že Země je kulatá a otáčí se kolem své osy.
Árjabhatův význam v matematice a astronomii nelze popřít. Jeho jméno dnes nese i měsíční kráter a v minulosti po něm byla pojmenována první indická sonda vypuštěná do vesmíru v roce 1975. Árjabhata zemřel v roce 550 v dnešní Patně.Kdo byl Árjabhata? Životopis Árjabhata, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Árjabhata

Národnost: indická
Datum narození: 476
Místo narození: Patna
Datum úmrtí: 550

Zaujala vás biografie osobnosti Árjabhata? Potom se podělte s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Alcantara? Víte, co je to Hospic? Vzpomenete si na definici slova Quo vadis? Rozumíte pojmu Lipedéma?

Klíčová slova: místo narození, kdo je Árjabhata?, wiki, Kdy zemřel Árjabhata, život, národnost, kdy se narodil Árjabhata?, narození, životopis, datum úmrtí, věda, osobnost, biografie, věda, nežijící, Árjabhata

Pojem Árjabhata je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Árjabhata ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Árjabhata ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Árjabhata ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Árjabhata ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Árjabhata ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Árjabhata například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve Wikipedii, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Árjabhata?

Právě jste zjistili Kdo byl Árjabhata? Kdy se narodil Árjabhata? Kde se narodil Árjabhata? Kdy zemřel Árjabhata? Árjabhata je v kategorii Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Árjabhata například v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Árjabhata i v jiné kategorii než je věda.