Kdo je to?
Kdo byl Árjabhata? Životopis Árjabhata, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Árjabhata

Kdo byl Árjabhata? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Árjabhata byl indický astronom a matematik. Narodil se zřejmě v roce 476 v dnešní Patně, která je hlavním městem indického státu Bihár.
Studoval na univerzitě v Nalandě, která byla buddhistická a byla tehdy největším centrem vzdělanosti a vědy. Přicházeli do ní studenti i z cizích zemí. Bádalo se zde hlavně v oborech, jako byly astronomie, fyzika, matematika, medicína či biologie. Později se Árjabhata stal vedoucím jednoho z oddělení této univerzity. Podle dochovaných informací zřejmě vedl i instituci v Kusumapuře. Zřídil též observatoř v Tareganě.
Během svého života napsal několik pojednání o matematice a astronomii. Bohužel se nedochovala všechna. Kolem roku 510 sepsal své největší dílo nazvané Árjabhatíja, které bylo napsáno sanskrtem ve verších. Rozdělil jej do čtyř částí. První z nich pojednává o kosmologii jiným způsobem, než bylo uvedeno v textech publikovaných do té doby. Druhá část je matematická. Popisuje aritmetickou a geometrickou posloupnost. Zmiňuje se i o rovnicích. Ve třetí části se autor zabývá různými jednotkami času. Je zde též metoda, kterou lze určit pozici planet v daný den. V poslední části, která je nejdelší, Árjabhata píše o trigonometrických aspektech nebeské sféry. Zabývá se tvarem Země či příčinou střídání dne a noci. Podle toho, jak bylo dílo sepsáno, je pravděpodobné, že mělo sloužit studentům ne samotné, ale v kombinaci s lektorem, který by je jednotlivými tématy prováděl.
Další dílo, které se však nedochovalo, se nazývá Árja-siddhánta. Árjabhata se v něm věnuje astronomii. Poznatky uvedené v tomto textu významně ovlivnily arabskou matematiku a astronomii. Z kousků, které se dochovaly, se dozvídáme, že dle autora není Měsíc samostatně zářícím tělesem, ale jeho jas je odrazem slunečního světla. Dále zmiňuje, že Země je kulatá a otáčí se kolem své osy.
Árjabhatův význam v matematice a astronomii nelze popřít. Jeho jméno dnes nese i měsíční kráter a v minulosti po něm byla pojmenována první indická sonda vypuštěná do vesmíru v roce 1975. Árjabhata zemřel v roce 550 v dnešní Patně.Kdo byl Árjabhata? Životopis Árjabhata, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Árjabhata

Národnost: indická
Datum narození: 476
Místo narození: Patna
Datum úmrtí: 550

Zaujala vás biografie osobnosti Árjabhata? Potom se podělte s rodinou a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Atom? Znáte termín Ayahuasca? Vzpomenete si na definici slova Ganglion? Víte, co je to Kompromis?

Klíčová slova: nežijící, kde se narodil Árjabhata?, osobnost, věda, Kdy zemřel Árjabhata, osobnosti, datum úmrtí, životopis, zajímavosti, datum narození, místo narození, informace, popis, wikipedie, věda, kdo je Árjabhata?

Pojem Árjabhata je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít termín Árjabhata na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Árjabhata ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Árjabhata na Youtube

Zkusit najít heslo Árjabhata ve Wikipedii

Vyhledat pojem Árjabhata ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Árjabhata například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Árjabhata

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Árjabhata? Kdy se narodil Árjabhata? Kde se narodil Árjabhata? Kdy zemřel Árjabhata? Árjabhata je v kategorii Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Árjabhata dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Árjabhata i v jiné kategorii než je věda.