Árjabhata
Kdo byl Árjabhata? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda
Árjabhata byl indický astronom a matematik. Narodil se zřejmě v roce 476 v dnešní Patně, která je hlavním městem indického státu Bihár.
Studoval na univerzitě v Nalandě, která byla buddhistická a byla tehdy největším centrem vzdělanosti a vědy. Přicházeli do ní studenti i z cizích zemí. Bádalo se zde hlavně v oborech, jako byly astronomie, fyzika, matematika, medicína či biologie. Později se Árjabhata stal vedoucím jednoho z oddělení této univerzity. Podle dochovaných informací zřejmě vedl i instituci v Kusumapuře. Zřídil též observatoř v Tareganě.
Během svého života napsal několik pojednání o matematice a astronomii. Bohužel se nedochovala všechna. Kolem roku 510 sepsal své největší dílo nazvané Árjabhatíja, které bylo napsáno sanskrtem ve verších. Rozdělil jej do čtyř částí. První z nich pojednává o kosmologii jiným způsobem, než bylo uvedeno v textech publikovaných do té doby. Druhá část je matematická. Popisuje aritmetickou a geometrickou posloupnost. Zmiňuje se i o rovnicích. Ve třetí části se autor zabývá různými jednotkami času. Je zde též metoda, kterou lze určit pozici planet v daný den. V poslední části, která je nejdelší, Árjabhata píše o trigonometrických aspektech nebeské sféry. Zabývá se tvarem Země či příčinou střídání dne a noci. Podle toho, jak bylo dílo sepsáno, je pravděpodobné, že mělo sloužit studentům ne samotné, ale v kombinaci s lektorem, který by je jednotlivými tématy prováděl.
Další dílo, které se však nedochovalo, se nazývá Árja-siddhánta. Árjabhata se v něm věnuje astronomii. Poznatky uvedené v tomto textu významně ovlivnily arabskou matematiku a astronomii. Z kousků, které se dochovaly, se dozvídáme, že dle autora není Měsíc samostatně zářícím tělesem, ale jeho jas je odrazem slunečního světla. Dále zmiňuje, že Země je kulatá a otáčí se kolem své osy.
Árjabhatův význam v matematice a astronomii nelze popřít. Jeho jméno dnes nese i měsíční kráter a v minulosti po něm byla pojmenována první indická sonda vypuštěná do vesmíru v roce 1975. Árjabhata zemřel v roce 550 v dnešní Patně.
Základní údaje o osobě Árjabhata
Národnost: indická
Datum narození: 476
Místo narození: Patna
Datum úmrtí: 550
Linky na další online zdroje
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Árjabhata ve Wikimedia Commons
Vyhledat heslo Árjabhata na Google obrázcích
Vyhledat pojem Árjabhata ve fulltextu Seznam.cz
Vyhledat heslo Árjabhata na Google.cz
Zkusit najít Árjabhata ve vyhledávači Yandex
Dál můžete zkusit hledat slovo Árjabhata například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.
Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy
Biografie, životopis, kdo je to Árjabhata?
Právě jste zjistili Kdo byl Árjabhata? Kdy se narodil Árjabhata? Kde se narodil Árjabhata? Kdy zemřel Árjabhata? Árjabhata se nachází v sekci Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Árjabhata kupř. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Árjabhata i v jiné kategorii než je věda.