Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand V? Životopis Ferdinand V, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand V?

Kdo byl Ferdinand V? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand V., taktéž Ferdinand I. Dobrotivý, byl rakouský císař (1835-1848), uherský a český král, markrabě moravský, král lombardský. Ferdinand V. se narodil ve Vídni jako syn rakouského císaře Františka I. a jeho manželky Marie Terezy Neapolsko-Sicilské, kteří byli bratranci, a proto měla většina jeho sourozenců nějakou genetickou vadu. Už jako dítě začal trpět na epileptické záchvaty způsobené rachitidou a porodním traumatem. Kvůli zdravotním problémům neměl až do devíti let žádné vzdělání. Mimo panovnické povinnosti uměl hrát na trubku a klavír, zajímala ho technika, botanika a hovořil pěti různými jazyky.
Ve 37 letech byl Ferdinand korunován na uherského krále v Prešpurku (dnešní Bratislava). Při korunovaci pronesl řeč v maďarštině. Po smrti jeho otce Františka I. se stal rakouským císařem (1835) a v následujícím roce byl korunován také na českého krále (1836). Ferdinand V. však prakticky nevládl. Jeho otec složil vládu do rukou rakouského kancléře Metternicha. Roku 1838 byl v italském Miláně korunován na krále lombardského. 2. 12. 1848 byl v Arcibiskupském paláci v Olomouci zbaven vlády a na jeho místo dosedl synovec František Josef I. Poté strávil zbytek života se svou manželkou Marií Annou na pražském hradě nebo na zámcích Ploskovice a Zákupy.
I přes predikce lékařů Ferdinand V. zemřel v roce 1875 ve vysokém věku 82 let na Pražském hradě.



Kdo byl Ferdinand V? Životopis Ferdinand V, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Ferdinand V

Národnost: rakouská
Datum narození: 19. 4. 1793
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 29. 6. 1875

Líbí se stručný životopis s osobou Ferdinand V? Pak se podělte s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Snář? Znáte termín Bipolární porucha? Vzpomněli byste si co znamená slovo Inline hokej? Víte, co je to Karikatura?

Klíčová slova: informace, Ferdinand V, vysvětlení, životopis, popis, osobnost, biografie, datum úmrtí, lexikon, osobnosti, panovníci, národnost, nežijící, zajímavosti, život, kde se narodil Ferdinand V?

Pojem Ferdinand V je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat heslo Ferdinand V ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Ferdinand V ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Ferdinand V ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Ferdinand V ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Ferdinand V na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand V například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ferdinand V

Právě nyní již víte Kdo byl Ferdinand V? Kdy se narodil Ferdinand V? Kde se narodil Ferdinand V? Kdy zemřel Ferdinand V? Ferdinand V se nachází v kategorii Panovníci

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand V dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand V i v jiné kategorii než je panovníci.