Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand V? Životopis Ferdinand V, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand V?

Kdo byl Ferdinand V? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand V., taktéž Ferdinand I. Dobrotivý, byl rakouský císař (1835-1848), uherský a český král, markrabě moravský, král lombardský. Ferdinand V. se narodil ve Vídni jako syn rakouského císaře Františka I. a jeho manželky Marie Terezy Neapolsko-Sicilské, kteří byli bratranci, a proto měla většina jeho sourozenců nějakou genetickou vadu. Už jako dítě začal trpět na epileptické záchvaty způsobené rachitidou a porodním traumatem. Kvůli zdravotním problémům neměl až do devíti let žádné vzdělání. Mimo panovnické povinnosti uměl hrát na trubku a klavír, zajímala ho technika, botanika a hovořil pěti různými jazyky.
Ve 37 letech byl Ferdinand korunován na uherského krále v Prešpurku (dnešní Bratislava). Při korunovaci pronesl řeč v maďarštině. Po smrti jeho otce Františka I. se stal rakouským císařem (1835) a v následujícím roce byl korunován také na českého krále (1836). Ferdinand V. však prakticky nevládl. Jeho otec složil vládu do rukou rakouského kancléře Metternicha. Roku 1838 byl v italském Miláně korunován na krále lombardského. 2. 12. 1848 byl v Arcibiskupském paláci v Olomouci zbaven vlády a na jeho místo dosedl synovec František Josef I. Poté strávil zbytek života se svou manželkou Marií Annou na pražském hradě nebo na zámcích Ploskovice a Zákupy.
I přes predikce lékařů Ferdinand V. zemřel v roce 1875 ve vysokém věku 82 let na Pražském hradě.Kdo byl Ferdinand V? Životopis Ferdinand V, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Ferdinand V

Národnost: rakouská
Datum narození: 19. 4. 1793
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 29. 6. 1875

Zaujala vás biografie osobnosti Ferdinand V? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Snář? Znáte termín Dyspepsie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Curling? Víte, co je to Warez?

Klíčová slova: wikipedie, panovníci, kdo je Ferdinand V?, kdo to je, kde se narodil Ferdinand V?, biografie, datum úmrtí, panovníci, narození, kdy se narodil Ferdinand V?, národnost, osobnosti, zajímavosti, život, životopis, Kdy zemřel Ferdinand V

Pojem Ferdinand V je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít termín Ferdinand V ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Ferdinand V ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Ferdinand V ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Ferdinand V v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Ferdinand V na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand V například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Ferdinand V? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Ferdinand V? Kdy se narodil Ferdinand V? Kde se narodil Ferdinand V? Kdy zemřel Ferdinand V? Ferdinand V je v sekci Panovníci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Ferdinand V třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand V i v jiné kategorii než je panovníci.