Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand V? Životopis Ferdinand V, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Ferdinand V

Kdo byl Ferdinand V? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Ferdinand V., taktéž Ferdinand I. Dobrotivý, byl rakouský císař (1835-1848), uherský a český král, markrabě moravský, král lombardský. Ferdinand V. se narodil ve Vídni jako syn rakouského císaře Františka I. a jeho manželky Marie Terezy Neapolsko-Sicilské, kteří byli bratranci, a proto měla většina jeho sourozenců nějakou genetickou vadu. Už jako dítě začal trpět na epileptické záchvaty způsobené rachitidou a porodním traumatem. Kvůli zdravotním problémům neměl až do devíti let žádné vzdělání. Mimo panovnické povinnosti uměl hrát na trubku a klavír, zajímala ho technika, botanika a hovořil pěti různými jazyky.
Ve 37 letech byl Ferdinand korunován na uherského krále v Prešpurku (dnešní Bratislava). Při korunovaci pronesl řeč v maďarštině. Po smrti jeho otce Františka I. se stal rakouským císařem (1835) a v následujícím roce byl korunován také na českého krále (1836). Ferdinand V. však prakticky nevládl. Jeho otec složil vládu do rukou rakouského kancléře Metternicha. Roku 1838 byl v italském Miláně korunován na krále lombardského. 2. 12. 1848 byl v Arcibiskupském paláci v Olomouci zbaven vlády a na jeho místo dosedl synovec František Josef I. Poté strávil zbytek života se svou manželkou Marií Annou na pražském hradě nebo na zámcích Ploskovice a Zákupy.
I přes predikce lékařů Ferdinand V. zemřel v roce 1875 ve vysokém věku 82 let na Pražském hradě.Kdo byl Ferdinand V? Životopis Ferdinand V, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Ferdinand V

Národnost: rakouská
Datum narození: 19. 4. 1793
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 29. 6. 1875

Líbí se stručný životopis s osobou Ferdinand V? Pak se podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Klub českých turistů? Víte, co je to Karikatura? Vzpomněli byste si co znamená slovo ChatGPT? Rozumíte pojmu Spirulina?

Klíčová slova: biografie, místo narození, narození, osobnosti, kdy se narodil Ferdinand V?, kdo je Ferdinand V?, Kdy zemřel Ferdinand V, datum narození, Ferdinand V, popis, národnost, kde se narodil Ferdinand V?, lexikon, zajímavosti, informace, kdo to je

Pojem Ferdinand V je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Ferdinand V na Youtube

Vyhledat termín Ferdinand V ve Wikislovníku

Najít termín Ferdinand V na Google.cz

Najít heslo Ferdinand V ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Ferdinand V ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand V například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Ferdinand V? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Ferdinand V? Kdy se narodil Ferdinand V? Kde se narodil Ferdinand V? Kdy zemřel Ferdinand V? Ferdinand V je v kategorii Panovníci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand V dejme tomu třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand V i v jiné kategorii než je panovníci.