Kdo je to?
Kdo byl Josef Šimon? Životopis Josef Šimon, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Šimon

Kdo byl Josef Šimon? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Josef Šimon byl český básník.
Svou básnickou tvorbou patří Josef Šimon mezi české autory, kteří psali civilní poezii, zaměřenou na každodennost s případným existenciálním přesahem. Pro tyto autory se v literárním prostředí vžil pojem "pětatřicátníci". Tvorba Josefa Šimona je často porovnávána s poezií Miroslava Holuba. Šimon čerpal inspiraci z beatnické poezie, znát je i ovlivnění básněmi Josefa Kainara.
Josef Šimon se kromě poezie věnoval také hudbě, především blues či blues-rocku a některé své básně také zhudebnil, další jeho tvorba byla zhudebněna jinými autory.
Šimon se však nevěnoval jenom poezii - vystudoval ekonomii a stal se inženýrem, studoval však také na Vysoké škole politické ÚV KSČ. Po studiích se věnoval práci v nakladatelstvích, po roce 1989 pracoval jako náměstek na ministerstvu kultury.
V souvislosti s jeho tvorbou se zmiňuje zásadní životní zážitek, kdy v mládí spadl pod autobus a málem zemřel. Přestože nehodu přežil, čekaly ho další dlouhé měsíce v nemocnicích a ozdravovnách.
Jeho prvotinou se stala Snídaně v automatu z roku 1976 - již z názvu sbírky je zřejmý civilní rozměr jeho poezie. Zásadní je sbírka z roku 1978 Asfaltoví holubi, která se kromě obrazu z běžného života zaobírá také tématy přírody a životního prostředí, ale také reflektuje situaci těch, kteří jsou příliš slabí či bezmocní.
Sbírka Pouštní pták z roku 1981 sahá k obecnějším básnickým tématům jako je láska, osud či vzdor vůči společnosti. Zároveň si však zachovává civilní rozměr; pro tuto sbírku jsou typické podtóny hořkosti a deziluze a silné existenciální ladění.
Z další tvorby zmiňme například Bít poezii (1990), která se též skládá z výrazně existenciálních básní. Nebo třeba výbor z jeho milostné poezie ...a já tě miluji z roku 1987.Kdo byl Josef Šimon? Životopis Josef Šimon, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Josef Šimon

Národnost: česká
Datum narození: 8. září 1948
Místo narození: Cejřov, Chrudimsko
Datum úmrtí: 2. října 2018

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Šimon? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Kultura? Znáte termín Kamenické dláto? Víte co je Kontumace? Víte, co je to Rčení?

Klíčová slova: osobnosti, wikipedie, biografie, kde se narodil Josef Šimon?, životopis, Josef Šimon, kdo to je, informace, kdy se narodil Josef Šimon?, národnost, literatura, osobnost, Kdy zemřel Josef Šimon, nežijící, datum narození, wiki

Pojem Josef Šimon je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat slovo Josef Šimon ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Josef Šimon ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Josef Šimon ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Josef Šimon ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Josef Šimon na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Šimon například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Josef Šimon? Stručná biografie

Právě jste zjistili Kdo byl Josef Šimon? Kdy se narodil Josef Šimon? Kde se narodil Josef Šimon? Kdy zemřel Josef Šimon? Josef Šimon se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénárista u stolu, josef Šimon, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Šimon třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Šimon i v jiné kategorii než je literatura.