Kdo je to?
Kdo byla Virginia Woolf? Životopis Virginia Woolf, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Virginia Woolf

Kdo byla Virginia Woolf? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Virginia Woolf nebo počeštěně Woolfová byla anglická spisovatelka, literární kritička, esejistka, filozofka a feministka.
Virgina se narodila 25. ledna 1882 v Londýně v typické viktoriánské rodině s několika vlastními i nevlastními sourozenci. Od mládí trpěla psychickými problémy, které byly zčásti způsobeny sexuálním obtěžováním ze strany svého (nevlastního) bratra. Po matčině smrti ji začal zneužíval dokonce i druhý nevlastní bratr. Dívka si všechno zapisovala do deníků, protože sexualita byla v té době tabu a nesměla o ní s nikým mluvit. Pak krátce za sebou zemřel její otec (i když s ním blízký vztah neměla) a její bratr Toby a Virginia se poprvé pokusila o sebevraždu. Se sestrou se pak odstěhovala do Bloomsbury, kde patřila do tzv. Bloomsburské skupiny, v níž se scházeli literáti a intelektuálové, jako například Lytton Strachey, Roger Fry, Clive Bell nebo John Maynard Keynes, a hovořilo se zde o pacifismu, feminismu a dalších tématech, která pak následně ovlivnila i Virginii Woolfovou a její dílo. Virginia zjistila, že je lesbické orientace, přesto se provdala za Leonarda Woolfa (ale nutno dodat, že tehdy by to ani jinak nešlo). Ve dvacátých letech se sblížila se spisovatelkou Vitou Sackville-Westovou, se kterou udržovala určitě i sexuální vztah, což vyplývá z jejich korespondence. Mimochodem, Sachville-Westonová byla také vdaná. Jedno z nejvýznamnějších děl - Orlando - je inspirováno právě postavou Vity. Sama Virginie rozebírala své chování, a to na základě psychologie Sigmunda Freuda, ale také byla několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně kvůli depresím. Během druhé světové války se její stav natolik zhoršil, že spáchala sebevraždu (skočila do řeky).
K nejvýznamnějším dílům patří Virginiiny romány. První se jmenoval Plavba a byl vydán roku 1915. Druhým románem byla Noc a den odehrávající se v Londýně a srovnávající životy dvou odlišných přítelkyň. Zcela jiným a dost moderním stylem je pak psán Jákobův pokoj, inspirovaný životem bratra Tobyho, který předčasně zemřel. Tímto románem se zařadila po bok moderních autorů, jako byli např. James Joyce nebo Marcel Proust. Následují romány Paní Dallowayová, K majáku a Vlny. Román Orlando, vycházející z jejího, tehdy už rozpadlého vztahu s Vitou Sackville-Westovou, je fantaskní a popisuje cestu hlavní hrdinky různými časovými obdobími. Napsala také spousty esejí - o ženských autorkách Jane Austenové a Emily Brontëové, o feminismu a důležitosti vzdělání pro ženy a jejich uplatnění mimo domácnost a rodinu. Posmrtně byly vydány i její Deníky.Kdo byla Virginia Woolf? Životopis Virginia Woolf, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Virginia Woolf

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 1. 1882
Místo narození: Londýn
Datum úmrtí: 28. 3. 1941

Popis osobnosti Virginia Woolf můžete sdílet s kolegy na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Ekumenická bohoslužba? Víte, co je to ROM? Znáte pojem Voucher? Rozumíte pojmu Ostruha?

Klíčová slova: životopis, osobnost, narození, nežijící, místo narození, vysvětlení, Kdy zemřela Virginia Woolf, kdy se narodila Virginia Woolf?, literatura, národnost, lexikon, kdo je Virginia Woolf?, popis, wiki, osobnosti, datum úmrtí

Pojem Virginia Woolf je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít slovo Virginia Woolf ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Virginia Woolf ve Wikimedia Commons

Najít heslo Virginia Woolf na Google obrázcích

Vyhledat pojem Virginia Woolf ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Virginia Woolf ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Virginia Woolf například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Virginia Woolf?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byla Virginia Woolf? Kdy se narodila Virginia Woolf? Kde se narodila Virginia Woolf? Kdy zemřela Virginia Woolf? Virginia Woolf patří do sekce Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Virginia Woolf například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Virginia Woolf i v jiné kategorii než je literatura.