Kdo je to?
Kdo byl Alhazen? Životopis Alhazen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Alhazen?

Kdo byl Alhazen? Životopis, informace, biografie, věda

Alhazen, celým jménem Abú Alí al-Hasan ibn al-Hasan ibn al-Hajtham, byl arabský vědec, matematik a astronom. Alhazen se narodil ve městě Basra (dnešní Irák), kde později i studoval. Ve studiu pokračoval v Bagdádu a následně přijal pozvání káhirského panovníka do Egypta, aby pomohl vymyslet plán, jak předejít záplavám rozvodněného Nilu. Zjistil však, že to není možné, a tak raději deset let předstíral, že je šílený, aby se vyhnul trestu smrti. Během těchto deseti let se stále zabýval přírodními vědami, především optice. Významným dílem se stala jeho kniha Velká optika, kde se zabýval problémy vnímání světa a vysvětlil podstatu a vlastnosti světla, a jak vlastně vidíme. Kolem roku 1020 zkoumal lom a odraz světla čočkami. K pokusům mu stačila deska s dírou a svíčky, které postavil před desku. Díky pokusu zjistil, že se světlo šíří přímočaře. Na základě tohoto zjištění později Arabové používali vynález camera obscura, kterým určovali polohu Slunce a další přírodní jevy.
V průběhu svého bádání Alhazen vyvrátil některé omyly, které vznikly již v antických dobách. Za svůj život vydal kolem 200 spisů o astronomii, matematice a optice. V matematice jako první propojil geometrii a algebru.
Alhazen zemřel v roce 1039 ve věku 74 let.Kdo byl Alhazen? Životopis Alhazen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Alhazen

Národnost: arabská
Datum narození: 965
Místo narození: Basra, arabský chalífát (dnešní Irák)
Datum úmrtí: 1039

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Alhazen sdílet s ostatními na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Trajektorie? Vzpomněli byste si na význam slova Palindrom? Vzpomněli byste si co znamená slovo Vinkulace? Znáte definici termínu Power jóga?

Klíčová slova: osobnost, Kdy zemřel Alhazen, vysvětlení, zajímavosti, informace, životopis, wikipedie, místo narození, kdy se narodil Alhazen?, datum úmrtí, věda, kde se narodil Alhazen?, věda, Alhazen, lexikon, kdo je Alhazen?

Pojem Alhazen je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat frázi Alhazen ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Alhazen v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít termín Alhazen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Alhazen ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alhazen ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Alhazen například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Alhazen?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Alhazen? Kdy se narodil Alhazen? Kde se narodil Alhazen? Kdy zemřel Alhazen? Alhazen patří do sekce Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Alhazen například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alhazen i v jiné kategorii než je věda.