Kdo je to?
Kdo byl Alhazen? Životopis Alhazen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Alhazen

Kdo byl Alhazen? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Alhazen, celým jménem Abú Alí al-Hasan ibn al-Hasan ibn al-Hajtham, byl arabský vědec, matematik a astronom. Alhazen se narodil ve městě Basra (dnešní Irák), kde později i studoval. Ve studiu pokračoval v Bagdádu a následně přijal pozvání káhirského panovníka do Egypta, aby pomohl vymyslet plán, jak předejít záplavám rozvodněného Nilu. Zjistil však, že to není možné, a tak raději deset let předstíral, že je šílený, aby se vyhnul trestu smrti. Během těchto deseti let se stále zabýval přírodními vědami, především optice. Významným dílem se stala jeho kniha Velká optika, kde se zabýval problémy vnímání světa a vysvětlil podstatu a vlastnosti světla, a jak vlastně vidíme. Kolem roku 1020 zkoumal lom a odraz světla čočkami. K pokusům mu stačila deska s dírou a svíčky, které postavil před desku. Díky pokusu zjistil, že se světlo šíří přímočaře. Na základě tohoto zjištění později Arabové používali vynález camera obscura, kterým určovali polohu Slunce a další přírodní jevy.
V průběhu svého bádání Alhazen vyvrátil některé omyly, které vznikly již v antických dobách. Za svůj život vydal kolem 200 spisů o astronomii, matematice a optice. V matematice jako první propojil geometrii a algebru.
Alhazen zemřel v roce 1039 ve věku 74 let.Kdo byl Alhazen? Životopis Alhazen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Alhazen

Národnost: arabská
Datum narození: 965
Místo narození: Basra, arabský chalífát (dnešní Irák)
Datum úmrtí: 1039

Zaujala vás biografie osobnosti Alhazen? Potom se podělte s kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Atmosféra? Vzpomenete si na definici slova Pyramida? Vzpomněli byste si co znamená slovo Fyzika? Vzpomněli byste si na význam slova Tropická noc?

Klíčová slova: kde se narodil Alhazen?, nežijící, kdo je Alhazen?, informace, lexikon, popis, věda, biografie, Kdy zemřel Alhazen, věda, Alhazen, osobnost, životopis, kdo to je, zajímavosti, Alhazen

Pojem Alhazen je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Alhazen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Alhazen v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Alhazen na Google.cz

Zkusit najít výraz Alhazen ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alhazen ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Alhazen například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikipedii, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alhazen

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Alhazen? Kdy se narodil Alhazen? Kde se narodil Alhazen? Kdy zemřel Alhazen? Alhazen patří do sekce Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Alhazen dejme tomu např. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alhazen i v jiné kategorii než je věda.