Kdo je to?
Kdo byl Vítězslav Nezval? Životopis Vítězslav Nezval, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Vítězslav Nezval

Kdo byl Vítězslav Nezval? Životopis, informace, biografie, věda

Vítězslav Nezval byl jazykovědec, básník, překladatel a spisovatel. Vyrůstal na Moravě v rodině venkovského učitele. Po studiu na gymnáziu v Třebíči se účastnil první světové války. Krátce studoval práva v Brně a poté šel studovat do Prahy, ale Brno si trvale zamiloval. V roce 1922 se přidal k levicovému uměleckému svazu Devětsil a v jeho rámci se podílel na rozvoji nového směru poetismu. Stále silněji se přikláněl k levicovým idejím a v roce 1924 vstoupil do Komunistické strany Československa. Studium v Praze nedokončil a začal se živit jako spisovatel. Vedle toho cestoval po Evropě a navazoval styky se zahraničními umělci. Po druhé světové válce se prohloubil jeho komunistický světonázor a v umělecké tvorbě se věnoval převážně socialistickému realismu.
Ve svém díle zasahoval do několika uměleckých směrů. Báseň Podivuhodný kouzelník byla důležitá pro rozvoj poetismu, významná byla také básnická sbírka Básně noci, kam patří slavná báseň Edison. Zejména během cest po Evropě se dostal do kontaktu se surrealismem a napsal surrealistickou sbírku Absolutní hrobař. Po intenzivním příklonu ke komunismu převážila budovatelská poezie, viz básně Stalin a Zpěv míru nebo sbírka Veliký orloj. Vedle poezie psal také prózu, napsal například romány Valérie a týden divů nebo Kronika z konce tisíciletí.Kdo byl Vítězslav Nezval? Životopis Vítězslav Nezval, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Vítězslav Nezval

Národnost: česká
Datum narození: 26. května 1900
Místo narození: Biskoupky
Datum úmrtí: 6. dubna 1958

Sdílejte tuto stránku s osobností Vítězslav Nezval se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Trilobit? Víte co je Twitch? Víte co je Amazon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Tygří ořech?

Klíčová slova: místo narození, Kdy zemřel Vítězslav Nezval, lexikon, datum narození, Vítězslav Nezval, biografie, datum úmrtí, zajímavosti, národnost, věda, osobnost, věda, narození, wiki, kdo je Vítězslav Nezval?, vysvětlení

Pojem Vítězslav Nezval je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Vítězslav Nezval doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat pojem Vítězslav Nezval na Google.cz

Najít výraz Vítězslav Nezval ve Wikipedii

Najít pojem Vítězslav Nezval ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vítězslav Nezval ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Vítězslav Nezval ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vítězslav Nezval například ve videích na Youtube, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Vítězslav Nezval?

Nyní již víte Kdo byl Vítězslav Nezval? Kdy se narodil Vítězslav Nezval? Kde se narodil Vítězslav Nezval? Kdy zemřel Vítězslav Nezval? Vítězslav Nezval patří do sekce Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Vítězslav Nezval dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vítězslav Nezval i v jiné kategorii než je věda.