Kdo je to?
Kdo je Björn Ulvaeus? Životopis Björn Ulvaeus, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je Björn Ulvaeus?

Kdo je Björn Ulvaeus? Životopis, informace, biografie, hudba

Björn Kristian Ulvaeus je švédský hudební skladatel, zpěvák, producent, textař, spisovatel, který se nejvíce proslavil při vystupování se světově úspěšnou švédskou kapelou ABBA (1972-83). Ulvaues se narodil ve švédském městě Göteborg, ale dětství prožil ve městě Västervik. Když měl Björn 11 let, začal hrát na kytaru a následně založil kapelu West Bay Singers. V roce 1963 podepsal s kapelou první kontrakt s nahrávací společnosti Polar Music, akorát změnili název kapely na Hootenanny Singers. Poté odešel na vojnu a po návratu roku 1967 začal studovat obchod a právo na univerzitě ve Stockholmu. Studium však záhy přerušil a začal se více věnovat hudbě. S kamarádem Benny Anderssonem postupně psali hudbu pro různé švédské umělce a pro Bennyho kapelu Hep Stars (1966-69). V roce 1970 začali hrát spolu v uskupení Benny & Björn a vydali album Lycka (1970). Dva roky poté založili kapelu ABBA se zpěvačkou Agnethou Fältskog a Anni-Fridou Lyngstad. Björn se znal s Agnethou již od roku 1969 a v roce 1971 se dokonce vzali. Žili spolu v letech 1971-1980 a narodily se jim dvě děti (Linda a Christian). Kapela ABBA hrála v letech 1972-82 a díky vítězství v Brightonu v pořadu Velká cena Eurovize (1974) s písní Waterloo se stali slavnými takřka po celém světě. Během 10 let vydali celkem 8 alb a po 40 letech vydali poslední album Voyage (2021).
Po rozpadu kapely spolupracoval Björn s Bennym a napsali spolu úspěšné muzikály Šachy (1984), Kristina från Duvemåla (1995) a Mamma Mia! (1999).
Björn Ulvaeus si také zahrál ve filmech Mamma Mia! (2008) a Mamma Mia! Here We Go Again (2018).Kdo je Björn Ulvaeus? Životopis Björn Ulvaeus, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Björn Ulvaeus

Národnost: švédská
Datum narození: 25. 4. 1945
Místo narození: Göteborg, Švédsko

Zaujala vás biografie osobnosti Björn Ulvaeus? Potom se podělte s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Fréza? Vzpomenete si na definici slova Biologický pas? Vzpomenete si na definici slova Occamova břitva? Vzpomněli byste si na význam slova Kvásek?

Klíčová slova: hudba, místo narození, lexikon, biografie, zajímavosti, informace, osobnost, život, kdo je Björn Ulvaeus?, wikipedie, kde se narodil Björn Ulvaeus?, Björn Ulvaeus, hudba, popis, Björn Ulvaeus, kdy se narodil Björn Ulvaeus?

Pojem Björn Ulvaeus je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Björn Ulvaeus v následujících zdrojích

Vyhledat výraz Björn Ulvaeus ve Wikislovníku

Najít slovo Björn Ulvaeus ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo Björn Ulvaeus ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Björn Ulvaeus na Youtube

Hledat heslo Björn Ulvaeus ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Björn Ulvaeus například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je Björn Ulvaeus? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Björn Ulvaeus? Kdy se narodil Björn Ulvaeus? Kde se narodil Björn Ulvaeus? Björn Ulvaeus patří do sekce Hudba

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Björn Ulvaeus dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Björn Ulvaeus i v jiné kategorii než je hudba.